Yan Odadan Filmler – All Stars S03E10: Büyük Final

Yan Odadan Filmler – All Stars S03E10: Büyük Final

Welcome to the grand finale of Oscar Boy’s Movie Buff Race!

Please welcome to the stage the queens & kings of All Stars 3!

Give it up for our back swamp henny, Yasemin Layne Matthews!

Dip into the cool waters of Sonat Lake!

He’s perfect, he looks like a model, he’s Şakirtina!

He keeps it foxy, it’s Tuncay Fox!

Rising to the top, it’s OnurDeLaCreme!

Come on All Stars 3, it’s Cemil Estranja!

Category is: Cheesecake. It’s Emre Ritz!

And now, our Top 3 queens…

Neat, petite and always ready to eat, Edanur Minj!

And here comes “The Tuck”, Mehmet Taylor!

Coming straight out of İstanbul, Mesut Delano!

And now, our commander in chief, but you can call her Zaddy. It’s UPaul!

Everybody say love! Tamam, tamam daha fazla RPDR arakçılığı yapmayacağım, kestim. Yan Odadan Filmler’in üçüncü Yıldızlar Karması’nda büyük finale hepiniz hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz. Hep söylüyorum, blogun varlık sebebi oldu bu yarışma. Ama All Stars sezonları da en unutulmaz orgazmlarının buluşma noktası gibi. Öncelikli olarak 7, 8 ve 9. sezonlardan topladığım kadroma geçmişten de ilaveler yapıp harika bir onlu çıkardım yine. Birbirinden keyifli görevlerle de adım adım finale geldik. Bugün bir aylık yolculuğun sonunda, Hall of Fame’de Cihan Icunt ve Beril Chi’nin yanında yerini alacak yeni filmkolik starımızı arıyoruz. Söylememe gerek yok, sadece finale kalanlar değil, All Stars 3’e dahil olmuş tüm yarışmacılarımın ayrı bir yeri var bende. Hepsine davetimi kırmayıp bir kez daha bu maceraya evet dedikleri için huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Biliyorsunuz, Yan Odadan Filmler’in finalinde, yarışmanın kaderini belirleyen son bir görevimiz oluyor. Top 3’e sağ gelebilmeyi başaran yarışmacılar herhangi bir kısıtlamaya maruz bırakılmadan film öneriyorlar ve bunu da bir görevmişçesine hanelerine renkleri ile işliyorum. O yüzden sonucu açıklamadan evvel, uğramamız gereken bir serbest seçim durağı var. Bu faslı olabildiğince kısa tutabilmek adına hemen kolları sıvıyorum izninizle… Edanur Minj, yarışma boyunca gösterdiği riskli öneri tarzını finalde de tutturarak Parting Glances ile girmiş topa. Benim her daim eleştirmekten çekinmediğim o küçük bütçeli, pasaklı filmlerden biri aslında bu. Ama pek saf, pek temiz bir öykü üzerinden (ve neredeyse gimmick sayılabilecek bir şablona sadık kalarak) ikili ilişkiler üzerinde zamanın ve mesafelerin etkisini inceliyor. Gencecik, alışık olmadığım bir Steve Buscemi’nin de ekranda belirmesi hoş bir sürpriz oldu. Muhtemelen Chuck & Buck gibi düşündükçe büyüyecek içimde.

Mehmet Taylor, yarışmadaki şanına pek yaraşmayan bir tercihte bulunmuş ve güvenli bir seçim yaparak en sevdiğim yönetmenlerden Hirokazu Koreeda’nın izlemediğim nadir bir filmini, Nobody Knows‘u seçmiş. O kadar büyük bir hayranıyım ki, Çağan Irmak benzetmesi yapmaktan kaçınmaya çalışıyorum. Fakat ilk kez Koreeda’nın sinemasında, eleştiri yağmuruna tutulan o zorlama ajitasyonun tadını aldım. Toygar Işıklı’ya parmak ısırtacak müzikleri ve hikâyenin merkeze ihmal, hatta istismar edilen çocukları koymasıyla iyice dağılıyor. Geldik Mesut Delano‘ya. Sevmediğimi zannettiğim bir oyuncunun ya da yönetmenin bambaşka bir tarafını görmemi sağlayan filmlerin yeri de doğal olarak ayrı oluyor. Being There, Peter Sellers’la ilgili düşüncelerimi de tamamen değiştirdi. Bir kere her şeyden evvel bu filmi dünyanın Trump ve benzeri şaklabanların oyun bahçesine dönüştüğü şu dönemde izlemek çok “zamanlı” hissettirdi. En dipten en tepeye olan yolculuğunda tesadüflerin haricinde toplumun kandırılmaya müsaitliğinin oynadığı rol pek tanıdık. Ve bu aşinalık da beraberinde suçluluk uyandıran acı tebessümler getiriyor.

Yine, yine, yine hızlı davranıyorum ve hemen 10. görevin birincisini de açıklıyorum. Mesut ve Edanur’un kalburüstü önerileri arasından beğenmeyi hiç beklemeyişimin de etkisiyle Hal Ashby harikası Being There’i, yani Mesut Delano‘yu “WIN” mavisi ile kutsadım. Böylece Edanur ile Mesut’u karar anına dörder görev birinciliğiyle taşımış oldu. Bu durumda üzülerek söylüyorum, Yan Odadan Filmler tarihine adını altın harflerle kazımış olmasına rağmen, Mehmet Taylor‘ı görev birinciliği konusunda bu sezon rakiplerine yaklaşamadığı için üçüncülüğe yerleştirmek zorundayım. Şimdi asıl heyecanlı kısma geldik. Koca bir sezonun birincisini, All Stars kraliyet ailesini yeni üyesini seçeceğim…

Ladies, the time has come to crown our queen…
The winner of Oscar Boy’s Movie Buff Race: All Stars…
The next queen to be inducted to Movies From Another Room Hall of Fame is…

EDANUR MINJ, you’re a winner baby!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edanur Yıldız
PARTING GLANCES
1986 | Bill Sherwood
A-
Mehmet Demircioğlu
NOBODY KNOWS
2004 | Hirokazu Koreeda
B-
Mesut Gül
BEING THERE
1979 | Hal Ashby
A

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Edanur Yıldız HIGH HIGH WIN LOW SAFE WIN LOW WIN WIN HIGH
2. Mesut Gül SAFE BTM2 LOW WIN HIGH HIGH WIN SAFE WIN WIN
3. Mehmet Demircioğlu HIGH LOW HIGH WIN SAFE HIGH HIGH SAFE BTM2 SAFE
4. Emre Altıntaş BTM2 SAFE SAFE HIGH WIN BTM2 HIGH BTM2 ELIM  
5. Cemil Karaduran SAFE SAFE ELIM     WIN LOW ELIM    
6. Onur Coşkun WIN WIN SAFE BTM2 BTM2 ELIM        
7. Tuncay Uravelli SAFE HIGH HIGH HIGH ELIM OUT        
8. Şakir Yıldız LOW SAFE BTM2 ELIM   OUT        
9. Sonat Ündaş SAFE ELIM       OUT        
10. Yasemin Artunç ELIM         OUT        
WIN: Kazanan, HIGH: Yüksek not, SAFE: Güvende
LOW: Düşük not, BTM2: En düşük notu alan iki yarışmacı, ELIM: Elenen

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.