Yan Odadan Filmler – All Stars S05E05: Baharat Kızlar

Yan Odadan Filmler – All Stars S05E05: Baharat Kızlar

Hello, hello, hello! Oscar Boy’un 10. yaş kutlamaları sebebiyle gerçekleştirdiğimiz All Stars 5’te yolu yarıladığımız bölüme hepiniz hoşgeldiniz. Geçtiğimiz hafta seçtiği ruj ile Scarlet’i evine yollayan Brooke Lynn, frontrunner statüsünü öyle bir pekiştirdi ki haset çoğu rakibinin takma adı oldu. Bütün çalışma odası sohbetlerimizde yarışmacıların burunlarından soluduklarına, Brooke Lynn’e kara büyü yaptırmak istediklerine şahit oldum. Umuyorum kimsenin yuvası yıkılmadan ve kapı kapı büyücü gezilmesine gerek kalmadan bu sezonu da sağ salim tamamlarız.

Beşinci bölümümüzde ilk kez grup görevi denilen lanetle muhattap olmak zorunda kalan yarışmacılar, geçtiğimiz haftanın birincileri Brooke Lynn ile Phi Phi tarafından oluşturulmuş takımlar ve tabii arta kalanlar olmak üzere üç gruba ayrıldı. Brooke Lynn, Mayhem ve Monique’i de yanına alarak kadın yönetmenler görevine talip oldu. Phi Phi ise Aja ve Shangela ile birlikte kadın ana karakterler başlığını seçti. Böylece Latrice ile Vanjie’ye de kadın senaristler kalmış oldu. Ufak bir twist de eklendi tabii bu maceraya: Ortalamalar. En yüksek ortalamaya ulaşan gruptan iki kazanan çıkacak, en düşük ortalaması olan grup da direkt elemeye kalacak kuralıyla yola çıktık. Kim bu işten kârlı çıkacak, kimin kıymetli poposu yanacak sorusuna cevabı bulmak için başlayalım müzakerelere…

Sadece en iyiler ve en kötüler hakkında iki çift laf etmek yerine grup değerlendirmesi söz konusu olduğu için herkese en azından bir cümle emanet edeyim istiyorum bu görevde. İlk olarak da Brooke Lynn’in grubundan başlayacağım. Bana tweet attıran Joanna Hogg harikası Archipelago, The Souvenir sayesinde bu sinema yılında yönetmenin dünyasıyla tanışmış varlığıma ilaç gibi geldi. Merak ediyorum hayatın ilk çeyreğinde sığdırdığı krizlerin, orta yaşa atanmışlardan daha çok tahribat verdiğini nasıl keşfettiğini. Henüz mental instabilitenin romantikleştirilmediği bir zaman aralığında çekilmiş olması ayrıca değerli kılıyor benim gözümde konu edindiklerini. O dış dünyadan bir şekilde kopmuş ancak ama derdini tasasını kapıda bırakamamış evde birey olmaya böylesine hayret toyluğun öyle bir canını okuyor ki… Senaryo değil tokat sanırsın.

Aynı gruptan Monique’in önerisi Love Serenade tahmin edilebileceği üzere daha hafif tonda işleyen bir yapım. Yine ilişkilerin balta girmemiş ormanlarında bir seyahat var. Ancak metotları biraz alışılmışı dışında. Herhangi bir kontekstte asla sırıtmayacak mizahı ve neredeyse müzikale göz kırpan ölçülü müzik kullanımıyla da bir ritim tutturmuş kendince. Vardığı yerde insan olmaya, yalnızlıktan korkmaya dair söylediği yeni bir şey belki yok ama üslubu pek taze. Ve grubun son üyesi Mayhem’den Old Joy… Kelly Reichardt’ın elinden çıkma filmlerin derdi tasası bugüne kadar hiç hırpalamayı başaramadı beni. Old Joy’un da o amaçsız boşluğunda iki karakterinin ağzından çıkan tek bir cümleyi dahi kendi gerçekliğimde bir yere konduramadım. Beni tek heyecanlandıran kısım homoerotik bir masajla filmi kapatıyor oluşu. Kalanı, kalbim kadar beyaz iki adamın onlara bile zevk vermemiş macerasından ibaret.

Geçiyorum Phi Phi’nin grubuna… Burada parlamak için fırsat kollayan üçlüden beklentilerim oldukça yüksekti açıkçası. Ama… Phi Phi, Joanna Hogg sevdamdan yararlanıp Unrelated koymuş önüme. Archipelago ile arka arkaya izlemek pek hayrına olmadı. Burada pişmemiş bir müsamereye maruz bırakılıyoruz çünkü. Shangela’nın Aimee & Jaguar‘ı da seçkinin en zayıf yapımlarından biri denilebilir. Tamam kuir filmlerin her birine ayrı ayrı sevdalıyız ancak gerçekten kopmuş, abartılı bir dramatizasyon var filmin bütününde. Seyircinin gözyaşlarına boğulmasını emrettiği her hamle bana fazlasıyla soğuk geldi. Grubun yıldızı ise hiç kuşkusuz Aja. Irma Vep, sevmelere doyamadığımız Olivier Assayas’ın elinden çıkmış bir başka delilik. Entelijansın münasebetsizlikleriyle oynaşmayı pek seven yönetmen, sinemaya duyduğu tutkuyla harmanladığı, Maggie Cheung’lu macerasında hem parçalıyor hem de birleştiriyor Yeni Akım Fransız gevelemelerini. Yaramazlıklarına hayran kalmamak elde değil.

Karneleri sebebiyle kimsenin seçmeye yanaşmadığı Latrice ve Vanjie ikilisinden de bahsedelim son olarak. Latrice’in önerisi Grbavica hazırlıksız yakaladı beni. Elini erkenden açık etmesine karşılık, aile yapısını bizim topraklarımıza çok benzettiğimden olsa gerek, zorlama trajedilerini izlerken bütün yelkenleri suya indirdim. Finalinde ufacık bir sırıtışa sığdırdığı umut da iyi geldi savaşın izlerini silememiş insanlarına saatlerce üzüldükten sonra. Belki biraz “ortalama seyirci” tuzağı ama ben de esir düştüm, ne yapayım? Ve Vanjie’den Real Women Have Curves‘e geldi sıra. Lady Bird’ün atası olarak gösterilen bu coming of age öyküsü sanki bir zaman yolcusu tarafından bugün yazılıp geçmişe ışınlandırılmışçasına önemli hissettiriyor. Böyle hikâyeler duymaya ihtiyaç duyduğumuzu tekrarlayıp duruyoruz. Ama yani Amerika’da sadece sistemin değil bizzat ailelerinin acı çektirdiği ikinci nesil göçmenlerin komedi soslu ızdırabını böylesine klişe bir şekilde tabağa koymanın ne anlamı var? Performanslar da cılız olduğu için filmin sonunu zor ettim.

Safe bağlarından bir türlü kurtulamayanlar bile kritiklerini alıp tatmin olduysa kazanan takımı açıklayabilirim. Team Brooke Lynn, tebrikler! En yüksek ortalamayı tutturan grup olduğunuz için bu hafta high yeşilleri ve win mavileri sizlerin oldu. Yalnız aranızda parlayan ikili oldukça net: Brooke Lynn Hytes ve Monique Heartcondragulations, you are the top 2 All Stars of the week. You’ve each won a seven night’s stay for two at the Sand Castle on the Beach Hotel in St. Croix, U.S. Virgin Islands. Team Phi Phiyou’re safe. Bu da Team Leftovers elemeye çıkacak anlamını taşıyor. O zaman hiç beklemeden kader anına geçelim…

Two top All Stars stand before me. Prior to tonight, you were asked to prepare a short movie recommendation. Ladies, this is your chance to impress me and earn the power to give one of the bottom queens “the chop”. The time has come… to lip sync… FOR YOUR LEGACY! Good luck, and don’t fuck it up.

Önerilen kısalar: Brooke Lynn’den The Fleeting Little Life of Peter Wright (2015), Monique’ten The Village (1993).

Brooke Lynn, you’re a winner, baby. Condragulations!
Monique, you are safe. You may join the other girls. Will the bottom two queens please step forward?

Brooke Lynn, with great power comes great responsibility. Which queen have you chosen to get the chop?

Brooke Lynn: Evet yine zor bir karar vermek durumundayım. Bu kez karneler de birbirine benziyor bir win dışında. Kararımı verirken önerilen filmleri ve yarış içinde ki grafiği de göz önünde bulundurmam gerekiyor. Eleyeceğim kişinin son iki haftadır önerdiği filmler biraz sınıfta kaldı maalesef. O yüzden üzülerek Vanjie diyorum.

Miss Vanjie, as it is written, so it shall be done. You are and will always be an All Star… Now sashay away.

Aja
IRMA VEP
1996 | Olivier Assayas
B+
Brooke Lynn Hytes
ARCHIPELAGO
2010 | Joanna Hogg
A
Latrice Royale
GRBAVICA: THE LAND OF MY DREAMS
2006 | Jasmila Zbanić
B+
Mayhem Miller
OLD JOY
2006 | Kelly Reichardt
B-
Monique Heart
LOVE SERENADE
1996 | Shirley Barrett
B+
Phi Phi O’Hara
UNRELATED
2007 | Joanna Hogg
B
Shangela
AIMEE & JAGUAR
1999 | Max Farberböck
B-
Vanessa Vanjie Mateo
REAL WOMEN HAVE CURVES
2002 | Patricia Cardoso
B-

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Aja WIN SAFE BTM3 SAFE SAFE
Brooke Lynn Hytes HIGH HIGH WIN WIN WIN
Latrice Royale SAFE SAFE BTM3 HIGH BTM2
Mayhem Miller SAFE WIN HIGH SAFE HIGH
Monique Heart WIN HIGH SAFE SAFE WIN
Phi Phi O’Hara SAFE BTM3 SAFE WIN SAFE
Shangela SAFE SAFE WIN SAFE SAFE
Vanessa Vanjie Mateo SAFE WIN SAFE BTM2 ELIM
Scarlet Envy HIGH BTM3 SAFE ELIM
Miz Cracker BTM2 SAFE ELIM
Roxxxy Andrews SAFE ELIM
Kameron Michaels ELIM
WIN: Kazanan*, WIN: Kazanan, HIGH: Yüksek not, SAFE: Güvende
BTM2/3: En düşük notu alan yarışmacılar, ELIM: Elenen

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın