Yan Odadan Filmler – All Stars S05E06: Magnum

Yan Odadan Filmler – All Stars S05E06: Magnum

Yan Odadan Filmler’i Oscar Boy’un 10. yılı hatırına dirilttik ama ben de Eylül ayında tamamı olsun bitsin diye koştururken tükenmişlik sendromuna yelken açtım. Nihayet repo yaptığımız kısımları bitirdiğim altıncı görev öncesi yarışmacılarım sezonu yarılamış, Brooke Lynn ve Monique tartışmalı seçimler yaparak Vanjie’yi seçmişti karşısında görev kazanamamış Latrice olmasına karşılık. Ama yiğidin ölümü dramadan olsun dedik ve benimle yalnızca kameralar çekerken konuşma lüksüne sahip All Starlarımı yeni haftaya yolcu ettik. Benim de bakmayın tükenmişlik esprileri yaptığıma, sonsuza kadar devam etse gıkımı çıkarmayacağım müsabakamda ekip de sağlam olduğu için keyfime diyecek yok. O yüzden güle oynaya bir kez daha açılışımı yapayım: Gentlemen, start your engines and may the best movie buff win!

Türkiye’de ihtiyaç sahibi az olduğu için yalnızca bir dondurma markası olarak bilinen battal boy kondomun sponsorluğunu yaptığı yeni bölümde görev oldukça basit: Oscar, Altın Küre, BAFTA, Emmy ve dört büyüklerden birine (SAG, DGA, PGA, WGA) aday olmuş bir film önermek. Yine 1990 sonrasından birikmiş balları, kaymakları rica ettim elbette ve daha öneri aşamasında tahmin ettiğim, izleyerek onadığım bir sıralama çıktı. Yine geleneğimiz olduğu üzere safe şeffaflığıyla kutsanmışları, sahne arkasında çekirdek çıtlayacakları kenara alalım: Aja ve Monique Heart, you’re safe. Çekilebilirsiniz. Sponsorumuzun hediye ettiği yenilebilir kayganlaştırıcılarla söze girelim bakalım…

Altı görevdir kritik için sahneden ayrılmayan Brooke Lynn, The Station Agent ile yine zirveye yakın yerlerde geziniyor. Kariyerinin sessiz sedasız bağımsızlarının her birinde ayrı ayrı hayal kırıklığı yaşadığım Tom McCarthy ürünü 2003 tarihli yapımın her şeyden evvel sinema sevdalılarının ağzını sulandıracak bir kadrosu bulunmakta. Ama bu gerçeği eşantiyon niyetine bir kenarda tutup anlattığı hikâyeye de alkışı teslim etmek gerek. Öyle ya da böyle toplumun dışına itilmiş kişilerden oluşturduğu koleksiyonda herkesle ayrı ayrı empati kurabilme becerisi ve herhangi bir farklılığı romantize etmeden resmedebilmesi takdire şayan. Sebep olunanlardan çok sebep olanlara vakit ayırması da ıstırabın temellerini incelemeye koyuluşunda filmi hayli güçlendiriyor.

Yalnız bu görevin esas yıldızının The Remains of the Day ile Mayhem Miller olduğunu söylemem gerek. Howards End’e verdiğim tepki düşünüldüğünde bir başka Ivory – Thompson – Hopkins eşleşmesini göndermek epeyce risk barındırdığı için Mayhem’i kutlayarak başlayalım işe. Ama burada sevmelere doyamadığım Kazuo Ishiguro’nun romanı adapte edildiğinden verdiğim tepki taban tabana zıt oldu tabii. İki oyuncusunun hakikatli valsi, filmin görsel olarak ilelebet doyuruculuğu bir yana aristokrasi çökerken çalıştığı hapisaneden bozma malikaneyi terk etmemiş, toplumun sınıfına uygun gördüğü seviyeyi özümsemiş hâliyle “onurlu” Stevens bugün bile aramızdan biri olabilirmiş gibi hissettiriyor. Zamansızlığına vuruldum kısacası, yüz sene sonra bile ilişki kurulabilecek oluşuna.

Ve bir de Shangela’dan Bullets Over Broadway var tabii. Woody Allen’la ilgili fikirlerimi daha birkaç gün evvel podcast’te paylaştığım için bana sosyal adalet savaşçısı yakıştırmalarında bulunan okuyucunun şerrine hazırlıklı olarak beyan edeceğim fikrimi. Evet, beğendim, bir şey mi vardı? Çirkin ama akıllı adamları, o kadınlara haksızlık yapmaktan asla vazgeçmeyen kaleminin yardımıyla güzel ama akılsız hanımlarla eşleştirmediği vakitlerle Woody efendi çıkmaz üstüne çıkmaz inşa ederek böyle seyri keyfi, kakafonisi senfonik işler çıkartıyor. Ben fanteziden makas aldığı vakitlerde daha bir savunmasız olduğum için filmlerine, Bullets Over Broadway’in uzak ama bir o kadar da yakın tarihtenmiş gibi hissettiren absürtlükler zincirinden pek keyif aldım.

Geçtiğimiz görevde grup kuralları yüzünden bottom kırmızısı alan Latrice hepinizin riskini görüyor ve artırıyorum diyerek Stuart: A Life Backwards adında bir televizyon filmi yollamış. Benedict Cumberbatch ve Tom Hardy’i buluşturan yapım evsiz bir adamla bağ kuran ancak ona maddi manevi herhangi bir yardımda bulunmayan esas kahramanıyla zaten peşin peşin göz devirmelerimizin sahibi oluyor. Evsiz beyin şiddete meyili görsel olarak kutsanmadığı için bu kısımla ilgili bir itirazım, çığlığım yok. Ancak zihinsel engelli bireyleri canlandırırken mübalağa şelalesinin altında yüzen oyuncu kısmının hatası burada da bir çuval inciri berbat etmiş. Tom Hardy’nin oyunu gösterişli, iyi, düşünülmüş falan değil. Düpedüz ofansif, zekasız ve kötü.

Diğer tarafta da Phi Phi bir Agnès Varda filmi ile sabrımı teste sokmuş. The Beach of Agnès, sanatla ilişkili kişilerin (hepsinin değil elbette) ruhuna işlemiş o hastalıklı iyilik hâlinin vücut bulmuş hâli gibi. Bu efil efil romantizmde bir takım anlamsız, buram buram perde aşkı kokan yolculuğa tanıklık ediyoruz. Referanslarını takip etmek Jacques Demy’nin mirasından da haberdar olanlar için daha kolay tabii. Ama işte hedef kitlesi çok küçük olduğu için Varda’nın iyi niyetli motivasyonları haricinde kutlamaya değecek bir şey bulamadım ben içerisinde. Sinemayı seviyoruz, insanoğlunu seviyoruz, hatıra denizinde kaybolmayı seviyoruz, eee? Bu 100 dakika boyunca seyircinin ilgisini ayakta tutmaya yetiyor mu? Koca bir hayır.

Çok net bir galibiyet var elimizde bu bölüm. Not tablosuna bakmak bile yeterli ama ben güzelce duyurayım tabii: Mayhem Miller ve Shangela, condragulations, you are the top 2 All Stars of the week. You’ve each won a $3.000 gift card from MuLondon, and a wig wardrobe from Rock Star Wigs. Brooke Lynn, üç haftalık serinde ufak bir ara veriyoruz. You’re safeLatrice Royale ve Phi Phi O’Hara, üzgünüm ama bu haftanın bottom kırmızısı da sizlerin oldu. Bu, kısaların yarışacağı lip sync sonrası birinizin eleneceği anlamına geliyor. Şimdi yerlerimizi alalım ve harekete geçelim.

Two top All Stars stand before me. Prior to tonight, you were asked to prepare a short movie recommendation. Ladies, this is your chance to impress me and earn the power to give one of the bottom queens “the chop”. The time has come… to lip sync… FOR YOUR LEGACY! Good luck, and don’t fuck it up.

Önerilen kısalar: Mayhem’den Voice Over (2011), Shangela’dan All Men Are Called Robert (2010).

Mayhem Miller, you’re a winner, baby. Condragulations!
Shangela, you are safe. You may join the other girls. Will the bottom two queens please step forward?

Mayhem, with great power comes great responsibility. Which queen have you chosen to get the chop?

Mayhem: Hem bu görevdeki öneriye hem de tablodaki genel duruma göre kararı vermem hiç zor olmadı bu sefer. Maalesef seni seçiyorum, güle güle Latrice!

Latrice Royale, as it is written, so it shall be done. You are and will always be an All Star… Now sashay away.

Aja
SEXY BEAST
2000 | Jonathan Glazer
B+
Brooke Lynn Hytes
THE STATION AGENT
2003 | Tom McCarthy
B+
Latrice Royale
STUART: A LIFE BACKWARDS
2007 | David Attwood
C+
Mayhem Miller
THE REMAINS OF THE DAY
1993 | James Ivory
A
Monique Heart
TO LIVE
1994 | Zhang Yimou
B
Phi Phi O’Hara
THE BEACHES OF AGNÈS
2008 | Agnès Varda
C+
Shangela
BULLETS OVER BROADWAY
1994 | Woody Allen
A-

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Aja WIN SAFE BTM3 SAFE SAFE SAFE
Brooke Lynn Hytes HIGH HIGH WIN WIN WIN HIGH
Mayhem Miller SAFE WIN HIGH SAFE HIGH WIN
Monique Heart WIN HIGH SAFE SAFE WIN SAFE
Phi Phi O’Hara SAFE BTM3 SAFE WIN SAFE BTM2
Shangela SAFE SAFE WIN SAFE SAFE WIN
Latrice Royale SAFE SAFE BTM3 HIGH BTM2 ELIM
Vanessa Vanjie Mateo SAFE WIN SAFE BTM2 ELIM
Scarlet Envy HIGH BTM3 SAFE ELIM
Miz Cracker BTM2 SAFE ELIM
Roxxxy Andrews SAFE ELIM
Kameron Michaels ELIM
WIN: Kazanan*, WIN: Kazanan, HIGH: Yüksek not, SAFE: Güvende
BTM2/3: En düşük notu alan yarışmacılar, ELIM: Elenen

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın