Yan Odadan Filmler S10E07: Yerli Malı Haftası

Yan Odadan Filmler S10E07: Yerli Malı Haftası

Hello, hello, hello! Geldik mi final öncesi son göreve? Sona yaklaştıkça kalite ve marka kokan onuncu sezonda ilk kez All Stars haricinde lip sync for the crown uygulaması yapacağız ve bunun için final dörtlüsünü artık netleştirmemiz gerekiyor. Bu bölüm de tam olarak o bölüm! Beş sinekoli yerli filmlerin yarıştığı görevde kozlarını paylaşıp mahşere doğru atlarıyla salınacak dördü belirleyecek. İkişer win ile yarışta bir adım öne çıkan Oğuzhan ve Uygar’a yetişmek isteyen bir win‘li Burak ve Duru’nun kendini ispatlama vakti. Ya da artık yedinci haftayı win mavisini tadamadan gören Deniz’in son hamlesiyle finale kapak atmasını izleyeceğiz. Hazır mıyız? Ben filmlerimi tamamladım, kritiklerim elimde, eleştirmek için can atıyorum çünkü. Hadi sağ ayakla…

Atıf Yılmaz’ın yer yer müzikale çalan Asiye Nasıl Kurtulur‘u düşündüğümden daha az nostalji yaşadığım görevde Burak Ar‘dan geldi. Tam bir devler geçidi: Müjde Ar, Ali Poyrazoğlu, Hümeyra, Füsun Demirel… Kadın olmayı hep erkek karakterlerin evreninde bir fon kağıdı gibi kullanan yerli filmlerimize inat seksenlerde genelevin içerisinden öyle manzaralar yaratıyor, öyle dertler iliştiriyor ki kulağımıza yaptığı kontrasta hayran kalmamak elde değil. Ama film seyircisini biraz erken boşuyormuş gibi hissetmeden edemedim ben. O teatral his setlerin de etkisiyla giderek artarken Asiye Nasıl Kurtulur da bir gişe işine dönüşüyor, karakterlerini değil koltuğunda sıkılanı tatmin etmeye dönüyor.

Yarışmanın en kritik haftasında Duru Ezgi inanılmaz bir hata yapıp Bizim Büyük Çaresizliğimiz‘i yollamış. Yakın tarihte övgülere boğulan İşe Yarar Bir Şey gibi anlattığı insanların çok gerçek olduğu konusunda övünen ama reel diyaloglar yazabilme konusunda tek bir marifeti bulunmayan o sözde yüksek sanat icrası var karşımızda. Gündelik hayatın acısı tatlısıyla kötü oyunculuklar ve keşke duymasaydım diyeceğiniz replikler buluşuyor. Acı çektim her sahnesinde. O kadar plastik duyguların etrafına sarılmış ki hayattan daha gerçek numaraları tek bir tanesini bile sindirebilmek mümkün değil. Yerli film nasıl mı olmasın? Böyle olmasın işte.

Deniz Genç‘in yolladığı Zenne‘yle ilgili bugüne kadar tek bir iyi cümle okumamıştım; ama yine de çok da yüzülmemiş sulara serbest dalış yaptığı için takdir etmeden duramıyorum galiba. Hikâye anlatma teknikleri konusundaki zayıf yanları kısık bütçeyle de birleşince biraz ite kaka yapılmış bir televizyon filminin görsel ahlakı çıkmış ortaya. Ancak klişeleri ve heteronormatif olmaktan kendini alıkoyamayan dünya görüşüne rağmen biraz kayırıyorum galiba kuir varlığını. Bulunduğumuz ülkenin 9 yıl içerisinde bu kadar değişmiş olmasına da şaşkınlığımı emanet ederek, finaldeki tatsız mülakata da gözlerimi kapatıyorum azıcık. Aman canım olsun o kadar taraf tutma da…

Oğuzhan Kürşat Güler, Tunç Başaran klasiği Uçurtmayı Vurmasınlar‘ı yollamış. Sevginin ekrandan böylesine dolup taşan bir temsiline uzun zamandır denk gelmemiştim. Sadece gördüğü kadarını bilen Barış’ın baktığı yerden içeriyi dışarıyı, uçanı uçamayanı izleyip bir buruk bir mutlu tamamladım seyrimi. İnci ismini duyduğumda istemsiz gözlerim dolacak herhâlde bundan sonra hep. Feride Çiçekoğlu’nun kitabını da alıp bir okumak gelmedi değil içimden. Belli ki satır aralarına sığdırılmış daha pek çok detay olacak oradaki mahkumlar hakkında. Okudukça dolduracağım Uçurtmayı Vurmasınlar’daki boşlukları. Değil mi, İnci?

Geliyorum Reha Erdem’le ilgili ezberimi bozan Korkuyorum Anne‘ye. Uygar Ege Baran, zamanında pek sevdiğim Onurcan Laquifa Mattel’i tek kalemde harcamama sebep olmuş yönetmenin filmografisine çalışıp ciddi bir risk almış. İşe yaradı mı peki? Hem de ne! Ezel Akay damarına gireceğimizi, temposu asla düşmeyecek bir şamatanın ortasında erkeklik müessessesini sıfırdan yazacağımızı hiç ama hiç beklemiyordum. Erdem’in erken yaşta gelen ustalık eseri yakın yerli sinema tarihimizin en güzide eserlerindenmiş de ben bilememişim Jin’e, Hayat Var’a kanıp. Şimdi durduk yere hapşırıyorum, sazlılar eşliğinde çay koyuyorum, kapı gıcırtısı duyduğum anda o evi, o sokağı, o çatıyı düşünüyorum. Finaline de kalbimizi gömdüğümüzü not düşelim.

Bu haftanın görev birincisini seçmek pek zor olmadı. Verdiğim iki adet 8 bulunsa da Korkuyorum Anne gün geçtikçe büyüyor bende. O yüzden sonradan açılan canımız Arap atı Uygar, condragulations my dear you’re the winner of this week’s challenge. You’ve won a suite of jewelry from Fierce Drag Jewels and a $2.000 gift card from Nailed by ChristieOğuzhanyou are safe. Bu da bizi sezonun son lip sync for you life müsabakasına getiriyor. Notlar her şeyi ele verdiği için sözü uzatmaya gerek. Deniz ve Duru, I’m sorry my dears but you’re up for elimination. Burak, you are also safe. 

Two queens stand before me. Ladies, this is your last chance to impress me and save yourself from elimination. The time has come to lip sync for you life! Good luck and don’t fuck it up…

– Önerilen kısalar: Deniz’den Small Deaths (1996), Duru’dan Ryan (2004) –

Duru, shantay you stay. You may join the other girls.
Deniz, my beautiful queen. You leave a big hole to fill. Now sashay away.

Burak Ar
ASİYE NASIL KURTULUR?
1986 | Atıf Yılmaz
6
Deniz Genç
ZENNE
2011 | M. Caner Alper & Mehmet Binay
5
Duru Ezgi
BİZİM BÜYÜK ÇARESİZLİĞİMİZ
2011 | Seyfi Teoman
4
Oğuzhan Kürşat Güler
UÇURTMAYI VURMASINLAR
1989 | Tunç Başaran
8
Uygar Ege Baran
KORKUYORUM ANNE
2004 | Reha Erdem
8

Yarışmacı Yaş Şehir 1 2 3 4 5 6 7 8
Burak Ar 20 Sivas WIN HIGH SAFE SAFE HIGH LOW LOW  
Duru Ezgi 27 İstanbul LOW HIGH HIGH WIN LOW BTM2 BTM2  
Oğuzhan Kürşat Güler 28 İstanbul LOW WIN SAFE SAFE SAFE WIN HIGH  
Uygar Ege Baran 25 İstanbul HIGH SAFE LOW BTM2 WIN WIN WIN  
Deniz Genç 23 İstanbul SAFE LOW BTM2 LOW SAFE HIGH ELIM  
Berkay Benet Tüysüzoğlu 21 Ankara SAFE BTM2 WIN SAFE BTM2 ELIM    
Özge Tipieser 23 İstanbul SAFE HIGH SAFE HIGH ELIM      
Hazal Açma 21 Eskişehir LOW SAFE HIGH ELIM        
Murat Uzunkaya 26 İstanbul HIGH SAFE ELIM          
Mehmet Sarı 28 Kütahya SAFE ELIM            
WIN: Kazanan, HIGH: Yüksek not, SAFE: Güvende
LOW: Düşük not, BTM2: En düşük notu alan iki yarışmacı, ELIM: Elenen

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın