Yan Odadan Filmler S10E08: Büyük Final

Yan Odadan Filmler S10E08: Büyük Final

Ladies and gentlemen, the queens of Movies from Another Room Season 10!

From Kütahya, the anime zing, Mehmet M. Sakura!

 Honk if you love her, it’s Murat Hamasaki!

Eskişehir’s life-size Bratz doll, Hazal Versace!

From her kitchen in Hell’s Kitchen, the simply incredible Özge!

From Ankara, it’s BBB, Miss Berkay Benet Bonet!

Category: Essex, it’s Deniz Hole!

And now our top four queens…

From Sivas to the world, it’s Burak O’Hara!

She puts the freak in freakin’ fabulous, Duru Oddly!

A true pageant princess, Oğuzhan Kürşat Mateo!

Good morning campers, it’s Uygar Ege Goode!

And now, ladies and gentlemen, UPaul!

Yan Odadan Filmler’in 10. sezon finaline hepiniz hoşgeldiniz! 11 Mayıs 2016’da başlayan macera dördüncü yılında 10 normal sezon, 5 All Stars, 2 konsept, 1 de şifreli seriyle artık blogun tam anlamıyla vazgeçilmez bir parçası oldu. Öyle ki bu yarışma sayesinde edindiğim dostlukların, izlediğim filmlerin ve tabii ki yazmaya olan hevesimin asla sönmeyişinin Oscar Boy’un varlığından çok daha önemli olduğunu düşündüğüm bir pozisyona geldim. Peki kimin ve hatta neyin sayesinde? RuPaul’s Drag Race çılgınlığının tabii. Programın hayatıma girişiyle birlikte kimliğim, yazı dilim, blogu kullanma stilim ve daha pek çok şey değişti. Bir realite şovun bunu başarması çılgınlık biliyorum; fakat parçalanan closet kapaklarına çektiği cilayla her şeyi ama her şeyi değiştirdi benim için.

Biz yine duygusal ile olan bağımızı kopartıp asıl meselemize dönelim… Son normal sezonu yapmamın üzerinden iki buçuk sene geçtiği için formatı değiştirme ihtiyacı hissettim birazcık açıkçası. Daha önce yalnızca All Stars 5’te kullandığımız taç için lip sync’e çıkma twistini onuncu sezonun finalinde uygulayacağız. Dört finalistimiz; yarışa inanılmaz bir başlangıç yapıp sonradan tökezleyen Burak, lip sync suikastçisi Duru, tek bir janra bağlı kalmayarak yarışmanın anlamını çözen Oğuzhan Kürşat ve sessiz atın tekmesi pek olur dedirten Uygar Ege yarı finalde önerdikleri kısalarla mücadele edecek. Ardından da yarı finalleri kazanan iki sinekolimiz uzun metrajlı filmleriyle son bir kez kozlarını paylaşacak. Ve böylece karnelerden bağımsız bir kazananımız, Tolga Sanchez’den sonra normal sezon kraliçeleri listesine adını altın harflerle yazdıracak sıradaki kraliyet üyemiz belli olacak.

Kostüm değişikliklerini yapan queenlerimiz hazırsa yaptığı ortalama sayesinde rakibini seçme fırsatı yakalayan Oğuzhan Kürşat ve karşısına aldığı Duru için sahneyi boşaltabiliriz. Artık son hamleleriniz. Geri dönüş yok. Çok ama çok dikkatli olun.

Okay ladies, assume the position! Two queens stand before me. Ladies, this is your last chance to impress me and save yourself from elimination. The time has come… to lip sync… FOR THE CROWN! All right, ladies, good luck and don’t fuck it up!

Önerilen kısalar: Duru’dan How Was Your Day? (2015), Oğuzhan Kürşat’tan Thunder Road (2016)

Duru, shantay you stay. Condragulations, you are moving on to the finals. 
Oğuzhan, I’m sorry my dear, but this is not your time. But I want to thank you for such a sickening season. Now sashay away.


YAN ODADAN FİLMLER’İN 11. SEZONUNDA YARIŞMAK İSTEYEN SİNEKOLİLER İÇİN BAŞVURU SAYFASI AÇILDI!!!


Burak, Uygar, assume the position! Two queens stand before me. Ladies, this is your last chance to impress me and save yourself from elimination. The time has come… to lip sync… FOR THE CROWN! All right, ladies, good luck and don’t fuck it up!

Önerilen kısalar: Burak’tan Father and Daughter (2000), Uygar Ege’den Nothing Ever Really Ends (2016)

Uygar, shantay you stay. Condragulations, you’ve made it to the finals.
That means, Burak, I’m sorry my dear, but this is not your time. Thank you for a gag-worthy season. Now sashay away.


YAN ODADAN FİLMLER’İN 11. SEZONUNDA YARIŞMAK İSTEYEN SİNEKOLİLER İÇİN BAŞVURU SAYFASI AÇILDI!!!


Esas meselemize, yani final lip sync’ine geçmeden önce yapmamız gereken son bir iş kaldı… Her normal sezonda olduğu gibi bu sezonda da bir Miss Congeniality seçilmesi gerekiyordu. Normal şartlarda bunu bir anket açarak seyirciye yaptırıyordum ama daha adil bir sonuç çıkması, daha çok arkadaşı olanın hileyle All Stars biletini garantilememesi için yeni bir uygulama geliştirdim. Tutarsa devamı gelir, tutmazsa kendimize başka bir yöntem buluruz, ne yapalım? Peki nedir yeni Miss Congeniality seçme stilimiz? Yan Odadan Filmler efsanelerinin fikrini almak tabii ki de. Kimi taçlı, kimi taçsız efsanelerden 12 tanesine sorduk: 10. sezonun Miss Congeniality’si kim olsun? Buyrun sonuçlara…

Adem Michaels

Oğuzhan Kürşat Mateo

Ali Andrews

Burak O’Hara

Arenbee

Murat Hamasaki

Asya Belli

Murat Hamasaki

Cemal Andrews

Burak O’Hara

Miz Çağatay

Berkay B. Bonet


Faruk Montrese

Oğuzhan Kürşat Mateo

Mesut Lynn Hytes

Burak O’Hara

Oğuzaja

Murat Hamasaki

Onurcangela

Burak O’Hara

Refik Eren Heart

Oğuzhan Kürşat Mateo

Su O’Hara

Simply Özge

Ve böylece onuncu sezonun Miss Congeniality’si, All Stars biletini erkenden cebine indiren sinekolimiz Burak O’Hara oluyor! In Oscar Boy’s world, one day you’re in and the next day, you’re out demişler ama gördüğün üzere senin henüz Yan Odadan Filmler evrenini terk etmeye niyetin yok. Ali Edwards, Cihan Icunt, Onurcangela, Oğuzaja ve Miz Çağatay gibi ikonik yarışmacıların bulunduğu kulübe hoşgeldin. All Stars 6’da görüşmek üzere!

Şimdi gelelim asıl meselemize… İki finalistimiz var önümüzde: Duru ve Uygar Ege. İkisinin de final lip sync’i için seçtiği uzun metrajlıları tükettim. Duru, Edward Yang’in dört saatlik epik filmi A Brighter Summer Day‘i uygun görmüş kapanışa. Çin’deki iç savaşın ardından Tayvan’a sığınan yerlilerin asimilasyon süreciyle alakalı, ama işin özünü sevmeye sevilmeye bağlayan inanılmaz bir öykü bu. Aslında yeni bir şeyler denediği yok, özünde aynı Yeşilçam kokulu trajediye bağlanıyor. Ancak görsel gücü, şimdilerde sadece dizide alabildiğimiz tüm boşlukları doldurulmuş hikâyelere şans veren o (çok çok çok çooook) uzun süresiyle birleşince ortaya tadından yenmez bir deneyim çıkmış. Bir sinema zirvesi mevzubahis ise adres belli.

Uygar’ın seçimi La Promesse ise Dardenne Kardeşler filmografisindeki nadir eksiklerimden. Şimdilerde önünüze gelen her Avupalı sinemacının yapmaya çalıştığını 20 küsür sene önce parmaklarının uçlarıyla halletmiş olmaları ustalıklarından sebep. Kaçak işçi çalıştıran babasının günahları sebebiyle bitmek bilmeyen bir vicdan azabıyla sınanmaktaki ana karakteri Dardenneler sinemasının alıştığımız, insandan daha insan protagonisti olarak karşımızda. Biraz bakın nasıl bir uygarlığın ortasında insaniyete sığmayan ne tür hayatlara mecbur bırakılıyoruz masalı da tabii. Ama düzlüğü, saflığı Kemalettin Tuğcu damarına kaymış gibi hissetmeden edemedim, gözlerimin dolmasına hiç engel olamasam da.

Şimdi tam anlamıyla kader anı! 15 Temmuz’dan beri devam eden maceramıza noktayı koyma vakti. Eğer hazırsanız, tacımızı ve 10 kitaptan oluşan hediyemizin adresini belirleyeceğiz. Koltuklarınıza yaslanın ve davulun sesini dinleyin…

The time has come to crown our queen.

Ladies, I’ve made my decision.

The winner of Movies from Another Room,

Oscar Boy’s Next Best Sinekoli is…

DURU ODDLY!

Duru biliyorum, sezonun sonuna doğru biraz yenilgiye uğradın ve işlerin kendin için pek de iyi gitmediğini düşündün; ama son hamlenin bitiriciliği çok istediğin taç için yeterli geldi. Losing Ground, El sur, For Those in Peril ve tabii A Brighter Summer Day için, now prance my queen!

Duru Ezgi
A BRIGHTER SUMMER DAY
1991 | Edward Yang
8
Uygar Ege Baran
LA PROMESSE
1996 | Jean-Pierre & Luc Dardenne
7

Yarışmacı Yaş Şehir 1 2 3 4 5 6 7 8
Duru Ezgi 27 İstanbul LOW HIGH HIGH WIN LOW BTM2 BTM2 BİRİNCİ
Uygar Ege Baran 25 İstanbul HIGH SAFE LOW BTM2 WIN WIN WIN İkinci
Burak Ar* 20 Sivas WIN HIGH SAFE SAFE HIGH LOW LOW Üçüncü
Oğuzhan Kürşat Güler 28 İstanbul LOW WIN SAFE SAFE SAFE WIN HIGH Üçüncü
Deniz Genç 23 İstanbul SAFE LOW BTM2 LOW SAFE HIGH ELIM  
Berkay Benet Tüysüzoğlu 21 Ankara SAFE BTM2 WIN SAFE BTM2 ELIM    
Özge Tipieser 23 İstanbul SAFE HIGH SAFE HIGH ELIM      
Hazal Açma 21 Eskişehir LOW SAFE HIGH ELIM        
Murat Uzunkaya 26 İstanbul HIGH SAFE ELIM          
Mehmet Sarı 28 Kütahya SAFE ELIM            
WIN: Kazanan, HIGH: Yüksek not, SAFE: Güvende
LOW: Düşük not, BTM2: En düşük notu alan iki yarışmacı, ELIM: Elenen
*: Miss Congeniality

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

2 Yorum

Bir Cevap Yazın