Yan Odadan Filmler S11E08: Büyük Final

Yan Odadan Filmler S11E08: Büyük Final

Ladies and gentlemen, the queens of Movies from Another Room Season 11!

It’s your hip-hop show girl, Selçuk Montrese!

She’s raw and unfiltered, she’s Cafer Davenport!

Honey, she’s home. Let’s hear it for Mrs. Selim Davis!

Slaying all day with a face real beat, it’s Umut Banks!

What happens in Samsun, slays in Samsun. It’s Emir Tektaş!

 From her home town of İstanbul, the wonderful Deniz Von’Du!

And now our top four queens…

You don’t own her, she’s The Barbaros!

We found her, it’s Denizhan O’Hara!

She’s back back back back back again, it’s Mehmet M. Sakura!

From Ankara to Urfa, she’s all got us screaming, Okan Methyd!

And now… Ladies and gentlemen, the reason of this season, the superslut of the world: UPaul!

Selam-ın hello abla görller! Yan Odadan Filmler’in drama dolu, amanın amanın dedirten 11. sezonunda büyük finale hepiniz hoşgeldiniz! Oscar Boy’un sıradaki sinekoli starını taçlandırmak için yine bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bizi dünyanın dört bir yanında izleyen milyonlar, pandemi sebebiyle evlatlarını, kardeşlerini, bacılarını evlerinden desteklemek zorunda kalan bütün yarışmacı yakınları ve tabii kalbimin tek sahibi Russell Tovey’e buradan selam olsun. Film nedir ne değildir, bir gruplaşma var mı, kızlar böyle çilekli pasta yapmayı nereden öğrendi gibi sorularla kutsanmış seride artık son buluşmamız. Gözleri yaşlı altı sinekoli ve final dörtlümüzle blogun akışını bütünüyle değiştirmiş Yan Odadan Filmler’de kepenleri bir süre kapama vakti!

Şimdi… Geçtiğimiz sezon yeni bir final sistemine başladık biliyorsunuz ki. Önce ikili olarak yarışçılar kısa filmlerini öneriyor., kazananlar finale yükseliyor, finalde taç için cenk eyleme şansına erişmiş sinekolilerimiz de uzun metrajlılarıyla karnelerinden bağımsız bir sınav veriyor. Neticede iyinin de iyisine tacı tacı takdim ederek yollarımıza bakıyoruz yani. Peki hangi dörtlü yarışacak bugün? Sezonu kaçıranlar için hatırlatalım… Kritiksiz tek bir hafta geçirmeyen The Barbaros, Arap atı gibi sonradan açılan Denizhan O’Hara, yarışa bir dönen pir dönen Mehmet M. Sakura ve hakkındaki skandallara aldırış etmeyen Okan Methyd. Kazananamızı, sinekoli yıldızımızı, 11. sezonun sultanını bulmaya hazırsanız bence artık başlayabiliriz…

Sezonun en yüksek ortalamasına sahip yarışmacısı Mehmet olduğu için rakibini kendi seçme hakkına erişti ve karşısına Barbaros’u aldı. Bu, yarı finalin diğer ayağında Okan’la Denizhan’ın eşleştiği anlamına geliyor. Hiç lafı uzatmayalım ve şu yarı finali aradan çıkaralım isterseniz. İlk lip sync için ışıklar söndürülsün, başlıyoruz!

Okay ladies, assume the position! Two queens stand before me. Ladies, this is your last chance to impress me and save yourself from elimination. The time has come… to lip sync… FOR THE CROWN! All right, ladies, good luck and don’t fuck it up!

Önerilen kısalar: Barbaros’tan No I Don’t Want to Dance (2019), Mehmet’ten The Strange Thing About the Johnsons (2011)

Barbaros, shantay you stay. Condragulations, you are moving on to the finals. 
Mehmet, I’m sorry my dear, but this is not your time. But I want to thank you for making two sickening seasons. Now sashay away.


YAN ODADAN FİLMLER: ALL STARS 6
ÇOK YAKINDA…


Denizhan, Okan, assume the position! Two queens stand before me. Ladies, this is your last chance to impress me and save yourself from elimination. The time has come… to lip sync… FOR THE CROWN! All right, ladies, good luck and don’t fuck it up!

Önerilen kısalar: Denizhan’dan The 12 Days of Christine (2015), Okan’dan The Phone Call (2013)

Ladies, I’ve made my decision.
Shantay you both stay!!!
Now get outta here and get ready for the ultimate battle royale.


YAN ODADAN FİLMLER: ALL STARS 6
ÇOK YAKINDA…


Final lip syncimiz gerçekleşmeden evvel uğramamız gereken bir durak daha var biliyorsunuz. All Stars biletini cebine koyan Miss Congeniality’nin seçimini de geçtiğimiz sezon itibariyle halktan alıp mezunlara verdik. Ali Edwards, Cihan Icunt, Onurcangela, Oğuzaja ve Miz Çağatay gibi ikonik yarışmacıların bulunduğu kulübe katılacak ismi belirlemek üzere oylamamız gerçekleşti. Sonuçlara hemen göz atalım…

Beril Chi

Deniz Von’Du

Cihan Icunt

Deniz Von’Du

Edanur Minj

Deniz Von’Du

Ergin Needles

Deniz Von’Du

Mert Miller

Emir Moan

Mesut Lynn Hytes

Deniz Von’Du


Oğuzaja

Emir Moan

Onurcangela

Emir Moan

Refik Eren Heart

Mehmet M. Sakura

Tarık Tiara

Umut Banks

Tolga the Drag Queen

Emir Moan

Yusuf Vanjie Mateo

Okan Methyd

On birinci sezonun Miss Congeniality’si, All Stars 6’ya direkt gitme şansına erişmiş yeni yıldızımız Deniz Von’Du oluyor. You did it!!! Çok çok tebrik ediyorum Deniz’i. Eğer öğretmenin favorileri listemiz bulunsaydı, emin olun Deniz’i en üst sıraya yerleştirirdim. Female Trouble için vedası süresinde kendisine yaptığım teşekkürü de tekrarlayayım. Onuncu sezonda bu ünvanı alan Burak O’Hara ile birlikte kol kola girip All Stars 6 stüdyosuna girmenizi bekliyor olacağım.

Ve esas meselemiz… Final lip sync’inde bir değil, iki değil, üç adet uzun metrajlı film izlemek mecburiyetinde kaldım önerilen kısaların şahaneliği sebebiyle. BarbarosComrades: Almost A Love Story ile Uzak Doğu’nun romantik filmlere dair bildiğimiz her şeyi untuturan yol haritasını takip etmiş bir yapımla şansını deniyor finalde. Arka planda henüz İngiltere’nin boyunduruğundan çıkamamış bir Hong Kong, hayalleri hep belli sınırlara hapsedilen insanlar var. Gerçekten daha gerçek derler ya hani bazı filmler için, Peter Chan’in Maggie Cheung ile varlığımızı kutsadığı film de tam olarak bu damara oynuyor sıradanlığı ve umutsuzluğu enjekte ederek.

Denizhan‘ın final elbisesi ona şans getirmiş Sion Sono’nun filmografisinden Love Exposure. Bu sefer deliliğine hiç sınır tanımamış ve dört saat serbest saçmalamış beyefendi. Önümüzde taze tükettiğim Tag gibi bir örnek olunca da bu sınır tanımazlığı üstüme üstüme geldi benim. Daha doğrusu süre konusunda bu kadar bonkör davranmasını anlamakta güçlük çektim. Bütün absürtlüklerin ortasında toplumun şart koştuğu her şeye baş kaldırmış birkaç kafadar var; ama bu kadar uçarılıkla saklamak zorunda mıydı acaba vermek istediği mesajı? Tamam üslubu bu da… Neyse.

Ve Okan‘dan da An Unmarried Woman gelmiş. Bağlılık üzerine edilmiş yeminleri ters yüz eden, esas kadın karakteriyle yeniden var olmayı, “onsuz” nefes almayı yeni bir limana sığınmadan incelemeye koyulan klasik bir Hollywood anlatısı aslında. Ama tabii klişeler denizinde kendini kahrederek somurtmuyor, biraz daha derinlere inip varoluşumuzu sorgulamaya başlıyor boşluğa dönünce. Hoşuma gitmeyen kısmı, işin erkek perspektifi. Daha doğrusu kadınları kötü seçimler yapmak konusunda uzman, bunları er ya da geç yaşamaya mahkumlarmış gibi resmetmesi. Yoksa Jill Clayburgh’un performansı tadından yenmeyecek kıvamda.

Filmler izlendi, ödüller dağıtıldı, seçimler yapıldı, kritikler verildi… Artık kader anı. Barbaros, Denizhan ve Okan… İçinizden sadece biri bu sezonun şampiyonu olabilecek. Koltuklarınıza yaslanıyor ve hırsız gibi kapıya dayanan davulcuyu dinliyoruz.

The time has come to crown our queen.

Ladies, I’ve made my decision.

The winner of Movies from Another Room,

Oscar Boy’s Next Best Sinekoli is…

THE BARBAROS!

Her hafta kritik almış prensimiz, açılış ve kapanışta yaptın numaranı. Sosyal medyaya bulaşmamış olmanın ekmeğini yedin belki de bilmiyorum. Ama final bloğunda kesinlikle bu tacı hak ettiğini kanıtladın. Çok çok tebrikler! Now prance my queen…

Barbaros Öztürk
COMRADES: ALMOST A LOVE STORY
1996 | Peter Chan
8
Denizhan Budak
LOVE EXPOSURE
2008 | Sion Sono
6
Okan
AN UNMARRIED WOMAN
1978 | Paul Mazursky
7

Yarışmacı Yaş Şehir 1 2 3 4 5 6 7 8
Barbaros Öztürk 26 İstanbul HIGH WIN HIGH LOW HIGH BTM2 WIN BİRİNCİ
Denizhan Budak 25 İstanbul LOW HIGH SAFE BTM2 WIN WIN HIGH İkinci
Okan 22 Ankara WIN HIGH LOW SAFE LOW HIGH BTM2 İkinci
Mehmet Sarı 28 Kütahya LOW SAFE WIN WIN HIGH WIN Üçüncü
Deniz Erkaradağ 30 İstanbul HIGH SAFE WIN SAFE BTM2 LOW ELIM  
Emir Tektaş 19 Samsun LOW SAFE BTM2 HIGH SAFE ELIM    
Umut Kapyalı 26 İstanbul SAFE BTM2 SAFE SAFE ELIM      
Selim Bildirici 20 İstanbul SAFE SAFE HIGH ELIM        
Cafer Sümen 22 Erzincan SAFE SAFE ELIM          
Selçuk Şahin 22 İzmir LOW ELIM            
WIN: Kazanan, HIGH: Yüksek not, SAFE: Güvende
LOW: Düşük not, BTM2: En düşük notu alan iki yarışmacı, ELIM: Elenen

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın