Yan Odadan Filmler – All Stars S06E10: Büyük Final

Yan Odadan Filmler – All Stars S06E10: Büyük Final

Yan Odadan Filmler: All Stars 6’nın biricik sinekolileri, büyük yıldızlarım, biricik YOF çocuklarım… Dokuz bölüm süren üstün bir mücadelenin ardından sürprizli final arifesini de atlatıp nihayet son bölüme gelebildik. Sekiz farklı sezondan yarışmacının bulunduğu kadroda finale sadece 10 ile 11. sezon yarışmacılarının çıkması sanıyorum ki eskilere kıyasla kafa olarak çok daha taze ve yarışın içerisinde olmalarıyla alakalı. O yüzden herkese ekstra tekstra teşekkürlerimi ve tebriklerimi sunarak işe girişeyim. Ancak esas tebrikler de, teşekkürler de tabii ki risk almanın ne olduğunu ele güne kanıtlayan Deniz Von’Du, yarışa geri dönüş biletini çok iyi kullanarak mücadelesini sonuna kadar veren Okan Methyd ve dokuz bölüme beş görev birinciliği sığdırarak Onurcangela’nın rekoruna ortak olan Uygar Ege Goode‘a.

Uzunca bir zamandır ilk kez Top 4 değil, Top 3 ile yapacağımız için kapanışı kuralları biraz değiştirmek mecburiyetinde kaldım. Elbete yine üçünüzden son bir uzun metrajlı film alacağım. Bu filmler arasından en zayıf halkayı göndermiş olan üçüncülük koltuğuna otururken, kalan ikili arasında da sezon performanslarına bağlı olarak bir galip seçeceğim. O kişi de büyük ödülümüz, D&R’dan 250 yetalelik hediye çekiyle buluşacak. Son bir şey daha… Ladies, this is still anybody’s game to win, so please but please DON’T-FUCK-IT-UP. Hak edenin kazandığı, keyifli ve unutulmayacak bir final olsun. All Stars, start your engines and may the best sinekoli win!


[reklam]

[/reklam]


Tekrardan hoşgeldiniz! 11 normal, 6 All Stars, 2 konsept sezonuyla Oscar Boy’un vazgeçilmezlerinden birine dönüşmüş Yan Odadan Filmler’de tam olarak final noktasındayız bugün. Önümüzdeki yıla kadar ara vereceğim bu şahane yarışmanın bana nice dost kazandırdığını ve ciddi ciddi Yan Odadan Filmler’in kocaman bir aile olduğunu bir kez daha not düşmek istiyorum. Buradan sadece bu sezonun değil, geçmiş sezonların starlarına da kucak dolusu sevgiler. Biri hariç tabii.. O kendini iyi biliyor. Öhöm öhöm! Ne diyorduk? Final noktası! Evet, podyumdaki nihai savaştan önce dilerseniz erkenden veda edip kalbimizi kırmış All Stars 6 sinekolilerini sahneye alalım. Category is All Star Eleganza! Bring back my All Stars…

First up, Burak O’Hara!

Egemen Doll!

Ekin Sofia!

Miss Emre Fame!

Emir Moan!

İbrahim Paris Balenciaga!

Akınmint!

Murat Hamasaki!

Salih Erdal Hydrangea!

And now our Top 3 All Stars, Deniz Von’Du!

Okan Methyd!

And Uygar Ege Goode!

Gönderdiğiniz son filmler hakkında kapsül değerlendirmeler yapmaya geçmeden önce ortalık karışsın, düzen bozulsun, varlığı tanımlanamayan cisim tarafından gönderildiği iddia edilmekteki adamlar mevzumuza yetişsin istiyor ve elenerek ellere karışmış sinekolilerimize final üçlüsünden kimleri tuttuklarını sormak istiyorum…

TEAM DENİZ
TEAM OKAN

TEAM UYGAR EGE

İstesek olmayacak bir eşitlik var. Risklerin, sosyal medyanın ve winlerin sinekolileri rakiplerini üçlü üçlü bölmüş. Twitter’dan çıkan sonuçları da hatırlayalım isterseniz yeri gelmişken…

Peki efendim. Hem seyircimize, hem finale kalamamış sinekolilerimize teşekkürleri sunarak final podyumuna uygun görülmüş üç film hakkında da kısaca konuşalım madem. Deniz, muhtemelen bunu ya izlettim ya izlettim bir daha bu fırsat elime geçmez diyerek The Mother and the Whore önermiş. Üç buçuk saat boyunca hayat, varoluşumuz, ideallerimiz, değerlerimiz diye diye her şeyden konuşulduğu, Fransızca, Louis Malle yapımı, ellilerden kalma bir filmde tutunacak bir şey bulmuş olma ihtimalim sizce var mıdır? Yeni Dalga kendi kendine dalgalanmaya devam etsin, biz işimize bakalım diyorum ben sanırım.

Okan da izledikten sonra dolu mideyi bile boş hissettirecek bir Ang Lee filmi yollamış: Eat Drink Man Woman. İki kuşak arasındaki savaşın meydanı olarak evin kilit noktası, mutfak seçilmiş. Üstünden cinsiyet politikaları, kadın – erkek eşitliği, ataerkil toplumda büyüyüp yeşermek üzerine tatlı tatlı kelam ediliyor. Ama tabii kiralık üstat Ang Lee tarafından yönetildiği için orkestra, sonucu tahmin edebiliyorsunuzdur. Cetvelle soldan sağa dümdüz bir çizgi… Uygar Ege de Mankiewicz sevdamın üstüne yürüyerek Guys and Dolls önerme tercihinde bulunmuş. Marlon Brando’yu karizmasının zirve yaptığı bir dönemde izlemenin keyfi asla geçmeyecek tabii; ama tarihin tozlu sayfalarından finale uygun film bir müzikal mi, müzikalse de bu yarım saati makaslanmak isteyen kakafoni mi emin olamıyorum.

Ama alıştım artık ben buna. Yarışmacılarım tamamen serbest bırakıldığı zaman hep aynı manzara çıkıyor. Sezonu açtığımız Variety Show’da da benzer bir şey olmuştu. O yüzden kimseye yüklenmiyorum. Heyecandır, kazanma arzusudur, risk almaktır, zaten kazanma ihtimalim yok bunu önereyim ya da kesin kazanacağım bence şu da çıksın aradancılıktır… Hakkımı helal ederekten (?) bir karara varmak istiyorum izninizle. Kızçeler… Sinekoliler… Biricikler… Yarışmayı üçüncü olarak tamamlayan ve bize finalin son adımında veda eden yarışmacı…


[reklam]

[/reklam]


Nerede kalmıştık? Hah, üçüncümüz! Evet, yarışmanın ne yazık ki bu noktasında bize veda eden, final filmleri arasında en zayıf olanı gönderdiği için ilk ikiye kalma şansını kaybeden yarışmacım…

Özür de dileyerekten…

Ve tabii üzülerekten…

Deniz Von’Du. I’m sorry my dear, but this is not your time. Bu harika sezon için sana çok teşekkür ederim. Bana Tarnation, Bring It On ve en önemlisi Werckmeister Harmonies’i izletmiş bir Yan Odadan Filmler efsanesi olarak hep hatırımda olacaksın. You are and will always be a fucking brilliant All Star!

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere. Bir tarafta Okan Methyd, bir tarafta Uygar Ege Goode… Size seçimimi sezonun önceki haftalarındaki performanslarınıza göre yapacağımı belirtmiştim. Seyircinin ve rakiplerinizin de fikrini aldım ama nihai karar tabii ki de bana ait.

Boşanma sonrası gerçekleşen velayet davasında bölüştüğüm çocuklarımdan Okan, aslında köküne kadar anneci olduğunu kanıtladığı Yan Odadan Filmler macerasına bu sezon biraz sıkıntılı başladı. The Meetings of Anna sonrası öyle bir düşüşe geçti ki elendi ve yarışa geri dönmek için tekrar mücadele vermek zorunda kaldı. O dönüşü de Vengeance is Mine, Down by Law ve To Wong Foo gibi şahane filmlerle çok ama çok iyi kullandı. Uygar Ege ise The Rose, Bonnie and Clyde gibi popüler tarafta kalan filmleri de Girlfriends, Pixote, The Honeymoon Killers gibi gölgede kalmış işleri de benim beğenilerime uyacağını düşünerek bu uzun serüvene çok güzel dağıtıp gelmiş geçmiş en iyi karnelerden birini elde etti. Final filmlerinin de kararıma etki ettiğini söylemek isterdim ama manzara ortada. Biz iyisi mi artık karar anına gelelim.

Ladies, the time has come to crown our queen.

The winner of Yan Odadan Filmler: All Stars 6…

The next queen to be inducted into the Yan Odadan Filmler Hall of Fame is…

UYGAR EGE GOODE!
You’re a winner, baby. 

Cihan Icunt, Beril Chi, Edanur Minj, Ali Edwards, Arenbee ve Onurcangela’dan oluşan Hall of Fame’e hoşgeldin! Hem sana, hem de Okan’a All Stars 6’ı en iyi final ikililerinden birine görmemize imkan sağladığınız için çok teşekkür ediyorum.

Ve siz sevgili Yan Odadan Filmler izleyicileri, artık dinlenme zamanı. Benim de ilgilenmek istediğim güncel dizilerim, filmlerim ve tabii lanet olası bir okulum var. O yüzden kendinize iyi bakın diyerek jüri koltuğunu bir süreliğine depoya kaldırıyorum. Seneye görüşürüz! Now let the music play.

Deniz Erkaradağ
THE MOTHER AND THE WHORE
1973 | Jean Eustache
5
Okan
EAT DRINK MAN WOMAN
1994 | Ang Lee
6
Uygar Ege Baran
GUYS AND DOLLS
1955 | Joseph L. Mankiewicz
7

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Uygar Ege Baran SAFE WIN SAFE WIN SAFE HIGH WIN WIN WIN BİRİNCİ
Okan HIGH SAFE SAFE BTM3 ELIM WIN WIN WIN İkinci
Deniz Erkaradağ HIGH BTM3 HIGH SAFE BTM2 WIN SAFE BTM2 BTM3 Üçüncü
Murat Uzunkaya SAFE BTM3 BTM3 SAFE WIN BTM2 SAFE SAFE ELIM
Salih Erdal Arslan WIN SAFE WIN WIN SAFE SAFE BTM3 SAFE ELIM
Akın Memişoğlu SAFE HIGH WIN BTM3 SAFE WIN BTM3 ELIM
İbrahim Bars WIN SAFE SAFE SAFE WIN SAFE ELIM
Emir Tektaş BTM3 WIN SAFE HIGH SAFE ELIM OUT
Emre Eminoğlu SAFE SAFE BTM3 ELIM OUT
Ekin Bilge BTM3 SAFE ELIM OUT
Egemen Doğan SAFE ELIM OUT
Burak Ar ELIM OUT
WIN: Kazanan*, WIN: Kazanan, HIGH: Yüksek not, SAFE: Güvende
BTM2/3: En düşük notu alan yarışmacılar, ELIM: Elenen

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın