54. Akademi Ödülleri

54. AKADEMİ ÖDÜLLERİ

Sunucu: Johnny Carson
En çok adaylık alan film: Reds (12)
En çok ödül kazanan filmler: Chariots of Fire ve Raiders of the Ark (4)
Tarih: 29 Mart 1982


En İyi Film

ATLANTIC CITY CHARIOTS OF FIRE
winner
ON GOLDEN POND
RAIDERS OF THE LOST ARK REDS

En İyi Yönetmen

WARREN BEATTY
Reds
winner
HUGH HUDSON
Chariots of Fire
LOUIS MALLE
Atlantic City
MARK RYDELL
On Golden Pond
STEVEN SPIELBERG
Raiders of the Lost Ark

En İyi Erkek Oyuncu

WARREN BEATTY
Reds
HENRY FONDA
On Golden Pond
winner
BURT LANCASTER
Atlantic City
DUDLEY MOORE
Arthur
PAUL NEWMAN
Absence of Malice

En İyi Kadın Oyuncu

KATHARINE HEPBURN
On Golden Pond
winner
DIANE KEATON
Reds
MARSHA MASON
Only When I Laugh
SUSAN SARANDON
Atlantic City
MERYL STREEP
The French Lieutenant’s Woman

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

JAMES COCO
Only When I Laugh
JOHN GIELGUD
Arthur
winner
IAN HOLM
Chariots of Fire
JACK NICHOLSON
Reds
HOWARD E. ROLLINS, JR.
Ragtime

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

MELINDA DILLON
Absence of Malice
JANE FONDA
On Golden Pond
JOAN HACKETT
Only When I Laugh
ELIZABETH MCGOVERN
Ragtime
MAUREEN STAPLETON
Reds
winner

En İyi Özgün Senaryo

ABSENCE OF MALICE
Kurt Luedtke
ARTHUR
Steve Gordon
ATLANTIC CITY
John Guare
CHARIOTS OF FIRE
Colin Welland
winner
REDS
Warren Beatty, Trevor Griffiths

En İyi Uyarlama Senaryo

THE FRENCH LIEUTENANT’S WOMAN
Harold Pinter
ON GOLDEN POND
Ernest Thompson
winner
PENNIES FROM HEAVEN
Dennis Potter
PRINCE OF THE CITY
Jay Presson Allen, Sidney Lumet
RAGTIME
Michael Weller

En İyi Kurgu

CHARIOTS OF FIRE
Terry Rawlings
THE FRENCH LIEUTENANT’S WOMAN
John Bloom
ON GOLDEN POND
Robert L. Wolfe
RAIDERS OF THE LOST ARK
Michael Kahn
winner
REDS
Dede Allen, Craic McKay

En İyi Görüntü Yönetimi

EXCALIBUR
Alex Thomson
ON GOLDEN POND
Billy Williams
RAGTIME
Miroslav Ondricek
RAIDERS OF THE LOST ARK
Douglas Slocombe
REDS
Vittorio Storaro
winner

En İyi Sanat Yönetimi

THE FRENCH LIEUTENANT’S WOMAN
Assheton Gorton, Ann Mollo
HEAVEN’S GATE
Tambi Larsen, Jim Berkey
RAGTIME
John Graysmark, Patrizia Von Brandenstein, Anthony Reading, George de Titta Sr., George de Titta Jr., Peter Howitt
RAIDERS OF THE LOST ARK
Norman Reynolds, Leslie Dilley, Michael Ford
winner
REDS
Richard Sylbert, Michael Seirton

En İyi Kostüm Tasarımı

CHARIOTS OF FIRE
Milena Canonero
winner
THE FRENCH LIEUTENANT’S WOMAN
Tom Rand
RAGTIME
Anna Hill Johnstone
REDS
Shirley Russell
PENNIES FROM HEAVEN
Bob Mackie

En İyi Özgün Müzik

CHARIOTS OF FIRE
Vangelis
winner
DRAGONSLAYER
Alex North
ON GOLDEN POND
Dave Grusin
RAGTIME
Randy Newman
RAIDERS OF THE LOST ARK
John Williams

En İyi Özgün Şarkı

ARTHUR
“Arthur’s Theme (Best That You Can Do)”
winner
ENDLESS LOVE
“Endless Love”
FOR YOUR EYES ONLY
“For Your Eyes Only”
THE GREAT MUPPET CAPER
“The First Time It Happens”
RAGTIME
“One More Hour”

En İyi Makyaj

OSCAR® STATUE OSCAR® STATUE OSCAR® STATUE
AN AMERICAN WEREWOLF IN LONDON
winner
HEARTBEATS

En İyi Ses Kurgusu

OSCAR® STATUE OSCAR® STATUE OSCAR® STATUE OSCAR® STATUE
RAIDERS OF THE LOST ARK
winner

En İyi Ses Miksajı

ON GOLDEN POND OUTLAND PENNIES FROM HEAVEN RAIDERS OF THE LOST ARK
winner
REDS

En İyi Görsel Efekt

OSCAR® STATUE OSCAR® STATUE OSCAR® STATUE
DRAGONSLAYER RAIDERS OF THE LOST ARK
winner

Yabancı Dilde En İyi Film

THE BOAT IS FULL
(İsviçre)
MAN OF IRON
(Polonya)
MEPHISTO
(Macaristan)
winner
MUDDY RIVER
(Japonya)
THREE BROTHERS
(İtalya)

En İyi Belgesel

AGAINST WIND AND TIDE: A CUBAN ODYSSEY BROOKLYN BRIDGE EIGHT MINUTES TO MIDNIGHT: A PORTRAIT OF DR. HELEN CALDICOTT EL SALVADOR: ANOTHER VIETNAM GENOCIDE
winner