Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 11 Ekim 2020

1 NOMADLAND
(Searchlight)


Nomadland şimdilik mutlak favorimiz gibi gözüküyor. Yönetmen dalında ibreler Fincher’ı gösterebilir; ama Venedik ve Toronto’dan aldığı büyük destek ile Nomadland burada yarışı kesinlikle birkaç adım önde götürüyor. 

2 MANK
(Netflix)


Bu yılın Roma’sı, The Irishman’i gibi duruyor Mank. Çok takdir edileceği, neredeyse her dalda adaylık alacağı kesin. Hatta Fincher’a ilk Oscar’ını getirecek gibi. Ama En İyi Film ödülünü evine götürmek için çok çalışması lazım.

3 THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
(Netflix)

Tam anlamıyla bir konsensus filmi. Herkesin belli bir derecede seveceği ama nefret etmeyeceği yapım olacak gibi. Performanslarının da epey kuvvetli olduğu söylendiği içinoyunculardan yeterli desteği alacak gibi duruyor. 

4 ONE NIGHT IN MIAMI
(Amazon)

Film fazla oyun tadında olsa da 2020 zaten çok normal bir yıl değil. Dolayısıyla bu sahne kokusundan rahatsız olmayabilir Akademi üyeleri. Üstelik bu film de konsensusluk bir iş. Nefret eden birini bulmakta zorlanacaksınız.

5 NEWS OF THE WORLD
(Universal)

İzleyenler fazlasıyla True Grit’e benzetiyormuş News of the World’ü. Gerçi o filmi bu kadar başarılı kılan Coenler idi ama Hollywood’un teknik teçhizat takıntılı Greengrass’a da bir zaafı yok değil. Tom Hanks de hazırda bekliyor olacak hem…


MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
(Netflix)

Viola Davis’in ikinci Oscar’ı ve Chadwick Boseman’ın varlığı sebebiyle gündemimize oturacak Ma Rainey’s Black Bottom yılın sürprizi olabilir. 90 dakikalık kısacık süresiyle de ilgimi çekti benim. Ama bu da bir oyun uyarlaması…

7 THE FATHER
(Sony Classics)


Tamamen performanslar üzerine kurulu bir iş gibi dursa da eleştiriler hiç fena değil. Yarış giderek cılızlaştığı için Anthony Hopkins’in alacağı Oscar’a ilave olarak burada da yükselişe geçti. Çok da düz bir yönetmenlik yok deniyor zaten.

MINARI
(A24)


A24’un elindeki tek iddialı iş Minari ve ufaktan bir kampanyaya başladılar şu ara. Belli ki sezonun kuruluğunun fazlasıyla farkındalar ve bundan yararlanmak istiyorlar. Hadi The Farewell’in yapamadığını Minari yapsın, hadi!

SOUL
(Pixar/Disney)


En İyi Film kategorisinde animasyon görmeye hasret gözlerimiz bu sene bayram edebilir. Ancak Soul’un Disney+’ta gösterime girecek olması şimdiden tepkilere yol açtı. Umuyorum ters tepmez bu karar ve kampanyaya etki etmez.

10 DA 5 BLOODS
(Netflix)


Spike Lee’nin kimseler tarafından ölünüp bitilmeyen ve hatta negatif tepkiler alan filmini 10. sıraya koydum ama aday olacağını gerçekten düşünmüyorum. Sadece yarış çok boş ve burayı tamamlayacak başka bir alternatif yok.


11 HILLBILLY ELEGY
(Netflix)


Dedikodular korkunç. Öyle ki Glenn Close’un sözde Oscar’ı bile tehlike altında. Ama tabii Akademi bu, Bohemian Rhapsody’e tonlarca adaylık verdiler. Bir başka enkaza daha kucak açarlarsa kimseler şaşırmaz.

12 NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
(Focus)

Focus, Never Rarely Sometimes Always’i unutturmamak için elinden gelen mücadeleyi veriyor. Elleri epey boş olduğu için bu şahane bağımsızın üstüne oynayacaklar. Umuyorum emeklerinin karşılığını alırlar bir şekilde.

13 THE MIDNIGHT SKY
(Netflix)

Vurdulu kırdılı, bilimkurgu ya da işte aksiyon diye nitelendirilebilecek filmler içerisinden Tenet düşüp Dune ertelenince The Midnight Sky’a gün doğdu. Yalnız Netflix kitaplığı oldukça kalabalık, sıra asla gelmeyebilir.

14 THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
(Paramount)

Hakkında iyi dedikodular dönen, Lee Daniels imzalı Billie Holiday biyografisi de bu sezona yetişecekmiş. Yalnız artık görsellere, bir fragmana, ekiple yapılacak röpörtajlara ihtiyacımız var. Zaman giderek daralıyor!

15 PROMISING YOUNG WOMAN
(Focus)

Focus, Stillwater’ı 2021’e öteleyince yer açıldı ve Promising Young Woman’a da gün doğdu. Filmi Noel’de gösterecek olmaları ne kadar güvendiklerinin göstergesi. Buradaki boşluğu doldurmak adına bir seçenek olabilir.

VE...
Respect (Universal) | The Prom (Netflix) | On the Rocks (A24/Apple) | The White Tiger (Netflix) | Wonder Woman 1984 (Warner Bros.) | I'm Thinking of Ending Things (Netflix) |  Everybody's Talking About Jamie (20th Century) | I'm Your Woman (Amazon) | Ammonite (Lionsgate) | Tenet (Warner Bros.)