Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu | yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu
özgün & uyarlama senaryo | teknik kategoriler | uluslararası film | animasyon | belgesel

Son güncelleme: 13 Ocak 2022

1 THE POWER OF THE DOG
(Netflix)

The Power of the Dog, eleştirmenlerin favorisi olarak yarıştaki yerini aldı. Rüzgarını endüstri ödüllerini geçtiğimizde de sürdürebilirse önü çok açık. Ödülü alması an meselesi artık…

BELFAST
(Focus)


Kenneth Branagh’ın çocukluk anılarını senaryolaştırdığı Belfast, gerçek bir televizyon filmi. Filme dair iyi olan çok az şey var ve nasıl “favori” kabul edildiğini asla anlamıyorum.

WEST SIDE STORY
(20th Century)


West Side Story koştura koştura geliyor. “Klasik bir film” arayışında olan izleyiciye kesinlikle hitap edecek. Sondheim’ın vefatı sonrası ödülü almak için bir anlatı bile oluşturabilir sezonda.

4 DON’T LOOK UP
(Netflix)


Filmi sahiplenenler öyle bir sahiplenir oldu ki, bolca tutku oyu alacağına inandım artık. En büyük yarışçılardan birine dönüşmesi an meselesi. Seyirciyi ikiye ayırmasa, alabilirdi bile ödülü.

5 LICORICE PIZZA
(United Artists)


Licorice Pizza’yı izledikten sonra Paul Thomas Anderson’ın en kişisel filmi olduğunu hepimiz kabul ettik sanıyorum. California’dan yolu geçmiş üyelerin kolayca kalbini çalacaktır. 


KING RICHARD
(Warner Bros.)


The Blind Side-vari bir başarı öyküsü bekliyoruz King Richard’tan. Aşırı boş geçen yılda klasik biyografi kontenjanını doldurup siyah anlatı eksikliğini giderecek bir şekilde işte. 

CODA
(Apple)


CODA da yarıştaki bağımsız açlığını gidermek için mücadele verecek. Bir şekilde “Hallmark filmi” damgası yese de Amerikalılar, mesajının iyi niyeti sebebiyle, filmi kucaklamış durumdalar.

8 DUNE
(Warner Bros.)


Dune beklenilen patlamayı yaratamadı açıkçası. Blade Runner misali teknik kategorilerde aldığı adaylıklarla yetinecek gibi gözüküyor. Ancak buradaki yeri, rakipsizliği sebebiyle sağlam.

BEING THE RICARDOS
(Amazon)

Being the Ricardos, eleştirmenlerden tokat yese de endüstri tarafından sevilmekte. Bu yılın Bohemian Rhapsody’si bile denilebilir hatta filme. O boş koltuklardan birine oturacağı kesinleşti.

10 TICK, TICK… BOOM!
(Netflix)

Andrew Garfield’lı Netflix müzikalini gereğinden fazla mı abartıyorum bilmiyorum da gösterilen ilgi dikkat çekici. Sadece yarışta birden fazla Netflix filmi olması tereddüt ettiriyor.


11 THE TRAGEDY OF MACBETH
(Apple/A24)

2020’de oyun uyarlamalarına olan tavırlarını çok net belli eden Akademi için önemli bir sınav olacak bu. Ancak yarış bir anda cılızlaşınca Coen’in Macbeth’ine de gün doğmuş oldu.

12 THE LOST DAUGHTER
(Netflix)


Altın Küre’den alınan yönetmen adaylığı ve Gotham’ı silip süpürmesinin ardından The Lost Daughter’ın da oy toplayabileceğine bir şekilde inandık sanıyorum hepimiz. Ama Netflix’in eli çok dolu.

13 DRIVE MY CAR
(Janus)


Yarışta hangi yabancı film yer alacak diyorduk, bir anda Drive My Car’ın önünü açtı eleştirmenler. Janus Films bu konuda becerikli olmasa da endüstriye filmi izletmeyi başarırlarsa iş değişir.

14 NIGHTMARE ALLEY
(Searchlight)


Nightmare Alley de beklenileni verememişe benziyor. Hatta eleştirmen notları oldukça düşük. Aday olursa The Shape of Water sayesindeki Oscar mazisiyle aday olacak gibi Del Toro.

15 SPIDER-MAN: NO WAY HOME
(Sony)

Spider-Man’in yılın en büyük gişe başarısına sahip yapımı olması yarışın rengini değiştirdi. Bunu başarabileceğine pek inanmasam da Sony bir kampanya yürüteceklerini doğruladı.

ALTERNATİFLER
C'mon C'mon (A24) | The French Dispatch (Searchlight) | Passing (Netflix) | The Hand of God (Netflix) | A Hero (Amazon)