Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu |
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu | özgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 18 Eylül 2022

EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE
(A24)

Parasite’tan bu yana sektörün hep bir ağızdan bu kadar kucakladığı başka bir film olmadı. Everything Everywhere All At Once bütün istatistikleri silip atacak bir zafer yazmaya geliyor bana kalırsa. 

THE FABELMANS
(Universal)


Steven Spielberg uzun bir aradan sonra En İyi Film ödülünü bir kez daha almak istiyor besbelli. Tek bir olumsuz eleştiri yok. Eğer fırtına büyürse uzun zaman sonra bir Spielberg filmini zirvede görebiliriz.

BABYLON
(Paramount)


Ben yine favorilerden birinin Damien Chazelle filmi olduğunu iddia edeceğim. Babylon gümbür gümbür gelmekte. Hem film endüstrisi hakkında, hem dönem işi, hem inanılmaz bir kadro… Altın koktu buralar.

THE BANSHEES OF INISHERIN
(Searchlight)

Martin McDonagh’ın en iyi filmi olduğu söyleniyor. Eğer bu eleştirel başarısı devam ederse Searchlight da önceliğini tamamen bu filme verir diye düşünüyorum. Tahmin listelerinize alırsanız iyi edersiniz.

5 WOMEN TALKING
(United Artists)


Yılın en önemli kadın merkezli anlatısı Women Talking. İzleyenler hayran kalmış. Ancak birkaç negatif ses ortalığı karıştırmak için ellerinden geleni yapıyor. Oyunu doğru oynaması şart Polley ve ekibinin.


TOP GUN: MAVERICK
(Paramount)


Paramount, Top Gun’ın unutulmaması için elinden gelen her şeyi yapmaya devam ediyor. Bu üstün çabalarının karşılıksız kalmayacağını düşünmeye başladım ben de ufaktan. Gözler Avatar ve Black Panther’da…

AVATAR: THE WAY OF WATER
(20th Century)

Avatar 2 o kadar uzun zamandır bekleniyor ki, sırf bu sebepten bile adaylık alacaktır. Disney Expo’da gösterilen görüntülere de herkes hayran kalmış, 3D teknolojisinde çığır açacağı söylenmekte.

TÁR
(Universal)


Todd Field’ın filmi bir hayli beğenildi ve Black Swan mukayeseleri yapılıyor. Aronofsky’nin başyapıtının onlu sistemde aldığı En İyi Film adaylığına göre düşünürsek TÁR’ın da önü açık diyebiliriz bence.

EMPIRE OF LIGHT
(Searchlight)


Sinemaya bir aşk mektubu da Sam Mendes’ten geldi. Fakat Belfast misali tepkiler almakta. Kimileri ölüyor bitiyor, kimileriyse epey kötü bir film olduğunu iddia ediyor. En kısa sürede biz de izleriz umarım.

10 THE WHALE
(A24)


Darren Aronofsky, Black Swan’dan beri Oscar radarına hiç girememiş olsa da The Whale inanılmaz etli bir materyal diyor izleyenler. Filmi ağlayarak tamamlayanların sayısı da bir hayli fazla. 


11 TRIANGLE OF SADNESS
(Neon)

Neon, Parasite’ınkine benzeyen bir kampanya yürüttüğünden ufaktan şüphe yaratmaya başladı Triangle of Sadness. Sektör tarafından beğenilirse başımıza gelecekleri tahmin bile edemiyorum.

12 BLACK PANTHER: WAKANDA FOREVER
(Disney)

Chadwick Boseman’a yapacağımız kolektif vedada Wakanda Forever önemli bir rol oynayacak. Eğer seyirciyi ağlamaktan şişmiş gözlerle yolcu ederse her şey olabilir. Yapabileceklerini hafife almamakta yarar var.

13 SHE SAID
(Universal)


Weinstein skandalını ucuz bir yerden ele alma ihtimalinden korkmuştuk ama ilk fragmana bakılırsa Spotlight benzeri bir şey çıkacak She Said’in içinden. Onun da ne kadar başarılı olduğu ortada.

14 GLASS ONION: A KNIVES OUT MYSTERY
(Netflix)

İlk filmin adaylığa ne kadar yakın olduğu düşünülürse ikincisi için de ümitlenmek delilik sayılmaz. Üstelik Netflix’in eli de bir anda epey boşaldı. Önü fazlasıyla açılmış gibi hissediyorum Glass Onion’ın. 

15 BARDO
(Netflix)


Cate Blanchett’in Venedik’teki teşekkür konuşmasında Bardo’ya “başyapıt” demesiyle kafalar karıştı. Eleştirmenlerin yerden yere vurduğu bu yapım endüstri tarafından kucaklanabilirmiş gibi duruyor.

ALTERNATİFLER
Elvis (Warner Bros.) | The Woman King (Sony) | Decision to Leave (MUBI) | I Wanna Dance with Somebody (Sony)