Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu | yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu
özgün & uyarlama senaryo | teknik kategoriler | uluslararası film | animasyon | belgesel

Son güncelleme: 16 Ocak 2021

1 NOMADLAND
(Searchlight)


Sezonun neredeyse bütün yapımlarını izledik ve Nomadland mutlak favori pozisyonundaki yerini asla kaybetmedi. Eleştirmenlerin favorisi olduğu kesin. Sıra tabii ki de endüstri ödüllerinde vereceği sınavda. 

2 THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
(Netflix)

Tam anlamıyla bir konsensus işi, annelerimizin favorisi! Akademi bu yöne gitmeyi sevdiğinde, Green Book örneğinde olduğu gibi, kimse önlerine geçemiyor ne yazık ki. Tabii çok erken gösterilmiş olması bir handikap.

3 MANK
(Netflix)


Bu yılın Roma’sı, The Irishman’i denilebilir Mank’e. Netflix’in pek sevdiği auteurlere sağladığı komfor alanı burada da devreye girmiş. Yalnız bu tür filmler, herkese hitap etmediğinden ödülle pek buluşamıyor biliyorsunuz ki.

4 MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
(Netflix)

Ma Rainey da bir başka ham tiyatro uyarlaması çıktı. Materyal hiç ellenmemiş, meydan başrollere bırakılmış. Ama Akademi Fences’ı da böyle topluca kucaklamıştı hatırlarsanız. Aynı senaryo tekerrür edecek belli ki.

5 ONE NIGHT IN MIAMI
(Amazon)

Nihayet genel izleyicinin de karşısına çıktı ve tepkiler oldukça iyi. Sanıyorum korktuğum kadar sıkıntı yaşamayacak One Night in Miami, Oscar oyununda. Regina Kingciğimiz için heyecanlanmaya başlasak mı?


6 NEWS OF THE WORLD
(Universal)

Berbat bir Oscar yemi. Çok pahalı durmasında hiçbir özelliği yok. Nefret ediyorum böylelerinin yarışa son dakikada girip gürültü yaratmasından. Ama yine kaçışımız yok galiba. Bir rezalete daha boyun eğeceğiz.

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
(Warner Bros.)

Filmi izleyenler övgülere boğuyor. Eğer zamanı doğru kullanıp bir momentum oluştururlarsa zirveye tırmanmaları bile söz konusu. Bilhassa Sorkin’in filminin yapmak istediğini daha iyi yaptığı söylenmekte.

8 THE FATHER
(Sony Classics)


Tamamen performanslar üzerine kurulu bir iş gibi dursa da eleştiriler hiç fena değil. Nomadland vakasında olduğu gibi izleyen herkesi çılgınca ağlatıyormuş. Duygulara oynamasının avantajıyla buraya da konacak.

MINARI
(A24)


A24’un elindeki tek iddialı iş Minari ve Altın Küre’de yabancı film dalına atılmasıyla alakalı olarak tartışmaların da gündemine oturdu. Ama izledikten sonra adına biraz korkmaya başladım. Akademi bunu nasıl kucaklayacak?

10 PROMISING YOUNG WOMAN
(Focus)

Film tam bir turnusol vazifesi görse de Amerikalılar’ın çok düşünme, ölçme tartma kabiliyetleri yok biliyorsunuz ki. Şu ara eleştirmenlerden güzel bir destek de görüyor. Endüstri yüz verecek mi çok merak ediyorum.


11 NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS
(Focus)

Yerel gruplardan gelen ödüller Focus’un elindeki şahane bağımsızı tekrardan gündemimize taşıdı. Acaba bu boşluk işine yarar mı, cidden adaylık alabilir mı diye diye heyecandan uykularım kaçıyor. Keşke gerçek olsa… 

12 DA 5 BLOODS
(Netflix)


Spike Lee’nin kimseler tarafından ölünüp bitilmeyen ve hatta negatif tepkiler alan filmi de Netflix’in tabağı kalabalıklaştıkça geriye düştü. Ancak ciddi bir endüstri desteği de var ortada. Sürpriz yapabilir.

13 SOUND OF METAL
(Amazon)


Sound of Metal’ı izleyince ne kadar seyirci canlısı bir iş olduğunu ve çok kolay oy toplayabileceğini hep birlikte anladık. Yalnız ödül grupları bile Paul Raci haricinde adını pek anmaz oldu bilmem farkında mısınız.

14 SOUL
(Pixar/Disney)


En İyi Film kategorisinde animasyon görmeye hasret gözlerimize Pixar deva olacak derken Soul’un içi hava dolu balonu suratımızda patladı. Beauty and the Beast, Toy Story 3 ve Up’a kardeş bir başka bahara artık.

15 MALCOLM & MARIE
(Netflix)

Filmi izleyip de övenlerin sayısı bir hayli fazla. Bu kadar geç gösterilecekken arkasına En İyi Film adaylığı için yeteri miktarda rüzgâr alabileceğine inanmakta güçlük çeksem de bir ihtimal var mı? Var.

VE...
Borat Subsequent Moviefilm (Amazon) | The United States vs. Billie Holiday (Paramount) | I'm Thinking of Ending Things (Netflix) | The White Tiger (Netflix) | The Mauritanian (STX) | First Cow (A24)