Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo 

Son güncelleme: 9 Eylül 2021

BELFAST
(Focus)


Yılın ilk sürprizi Telluride’tan geldi. Herkesin salondan ağlayarak çıktığı Belfast, şimdiden erken favori pozisyonuna oturdu. Bundan sonra Belfast’ı kim devirebiliri konuşacağız belli ki.

2 NIGHTMARE ALLEY
(Searchlight)


Del Toro’nun bu kadar kısa bir süre sonra ikinci En İyi Film Oscar’ını kucaklayacağını düşünmek düpedüz delilik olsa da materyal elinde bambaşka bir şeye evrilebilirmiş gibi duruyor açıkçası.

3 THE POWER OF THE DOG
(Netflix)

The Power of the Dog, güz festivallerinde istenilen etkiyi yarattı. İyi bir western’e aç bünyelerimize çok iyi gelecek belli ki. Ödülü alamasa bile yılın en büyük 2-3 yarışçısından biri olacak belli ki.

4 THE TRAGEDY OF MACBETH
(A24)

2020’de oyun uyarlamalarına olan tavırlarını çok net belli eden Akademi için önemli bir sınav olacak bu. Ama Joel Coen, Frances McDormand ve Denzel Washington kombosu yeter. 

5 DUNE
(Warner Bros.)


Dune beklenilen patlamayı yaratamadı açıkçası. Blade Runner misali teknik kategorilerde aldığı adaylıklarla yetinecek gibi gözüküyor. Yarış daha da kesin bir hâl aldığında buradan da düşebilir pekâlâ.


6 DON’T LOOK UP
(Netflix)


İlk fragman bir hayli korkunç duruyor; fakat Akademi’nin Adam McKay’i ne kadar sevdiğini biliyoruz. O yüzden berbat eleştiriler almadığı müddetçe tahminlerimde tutmaya devam edeceğim.

CODA
(Apple)


CODA’yı izledikten sonra bu yılın bağımsız açlığını gidereceğine kesinlikle ikna oldum. Ben seveyim, sevmeyeyim fark etmez; Akademi Belfast’la birlikte duble yapıp bir güzel kedere boğar kendini.

8 THE FRENCH DISPATCH
(Searchlight)

Wes Anderson’ın En İyi Film zaferini tadacağını yapımın The French Dispatch olmayacağı da kesinleşti artık. Ancak burada teknik branşların üyelerinden oy alarak kendine yer bulması mümkün gözüküyor.

9 LICORICE PIZZA
(United Artists)


Yaptığı her filmle en az bir adaylık alan Paul Thomas Anderson’ın düşük profilli bir işi gibi dursa da Philip Seymour Hoffman’ın oğlu için heyecanlıyız. İzleyene dek vazgeçmeyeceğim!

10 KING RICHARD
(Warner Bros.)


The Blind Side-vari bir başarı öyküsü bekliyoruz King Richard’tan çünkü Will Smith’in Serena-Venus Williams kardeşlerin babasını canlandırdığı filme Amerikalı eleştirmenler bayıldı!


11 TICK, TICK… BOOM!
(Netflix)

Andrew Garfield’lı Netflix müzikalini gereğinden fazla mı abartıyorum bilmiyorum da müzikallerin yılında Spielberg’ün tonla para akıttığı West Side Story’den daha çok ilgi görecek gibi hissediyorum.

12 HOUSE OF GUCCI
(United Artists)


Ridley Scott’a zerre güvenmesem de Lady Gaga ismi bu filmi uzunca bir süre gündemde tutacak. İlk fragmanın pek içimizi açmadığı gerçeğini de unutmadan ilk 10’a yakın bir yerlerde tutalım.

13 WEST SIDE STORY
(20th Century)


Ben bu yeniden çevrimi aşırı gereksiz bulsam da Steven Spielberg’ün inanılmaz bir hayran kitlesi var Akademi’nin içerisinde, biliyorsunuz. O yüzden Ansel Elgort problematik demeden aday edebilirler.

14 PARALLEL MOTHERS
(Sony)

Amerikan eleştirmenler Almodóvar’ın uzun zamandır çektiği en iyi film olduğu konusunda hemfikir. Genel izleyiciye ulaştıktan sonra tepkiler ne yöne kayacak ve Sony kartları nasıl oynayacak merak konusu.

15 C’MON C’MON
(A24)


Beginners ve 20th Century Women ile bir takım Oscar adaylıkları koparan Mike Mills yeni filmiyle bir hayli iddialı ve bütün güz festivallerini dolaşmaya başladı. A24’un hazinelerinden biri olabilir.


16 A HERO
(Amazon)


Michael Haneke ve Bong Joon-ho’dan sonra En İyi Film adayları arasında yer almayı Asghar Farhadi’den daha çok hak eden, uluslararası başarılara sahip başka bir yönetmen varsa beri gelsin.

17 MASS
(Bleecker)


İzleyen herkesin hıçkıra hıçkıra ağladığı Mass, The Father misali AMPAS üyelerinin duygularına oynayarak yılın En İyi Film adayı yapımlarından birine dönüşebilirmiş gibi duruyor sezonda. 

18 THE LOST DAUGHTER
(Netflix)

Beklenilen ilgiyi toplayamadığı için The Lost Daughter, biraz mesafeli yaklaşıyoruz şimdilik. Muhtemelen esas şansı kadın oyuncu dalında olacak ve burada yeterli oy toplayamayacak.

19 THE HUMANS
(A24)


İzlemeden seveceğime ikna olduğum The Humans, A24’un elindeki bir başka tiyatro uyarlaması. Yalnız esas başarısı burada değil de oyunculuk kategorilerinde olacakmış gibi gözüküyor.

20 THE MATRIX RESURRECTIONS
(Warner Bros.)

İlk görsellerin gelmesiyle hepimiz ufak bir heyecanlandık şimdi yalan olmasın. Ama yine de yavaş yavaş hazırlayacağım kendimi hüsrana. Aksi olursa zaten sabah akşam neşe saçarız hep birlikte. 

ALTERNATİFLER
Spencer (Neon) | The Hand of God (Netflix) | In the Heights (Warner Bros.) | Titane (Neon) | The Card Counter (Focus) | Passing (Netflix) | Flee (Neon) | The Unforgivable (Netflix)