Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu
özgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 24 Mart 2023

1 KILLERS OF THE FLOWER MOON
(Apple)

Böyle prestijli filmlerin kazandığını pek görmüyoruz artık Oscar’da. Ama senenin CODA’sı ya da Everything Everywhere All at Once’ını kestirmek güçken bence bir süre Martin Scorsese fantezisiyle yaşayabiliriz.

2 THE HOLDOVERS
(Focus)

Alexander Payne’den gelen bir Noel filminin bu kadar üst sıralarda yer alacağına inanmak güç biliyorum; fakat Focus Features’ın filmi 2023’e yetiştirmek için telaşlanması boşuna olmasa gerek. 

3 SALTBURN
(MGM)

Emerald Fennell, The Talented Mr Ripley’e benzetilen yeni filmi Saltburn’le giderek değişmekte olan Akademi’ye ilaç gibi gelebilir. Belki de aradığımız sıradaki EEAAO bu film bile olabilir…

4 THE COLOR PURPLE
(Warner Bros.)

Oprah Winfrey, Steven Spielberg ve Quincy Jones’un arkasında yer aldığı bir proje patlamaz ve Oscar’a aday olur diye düşünüyorum. Bir tek “Gerek var mıydı yeniden çekmeye?” tepkisi gelecektir.

5 DUNE: PART TWO
(Warner Bros.)

İlk filmin yarattığı etkiden sonra Dune’u hafife almamamız gerektiğini öğrendik. Teknik branşlardaki üyelerin oyuyla bile zaten En İyi Film kategorisinde kendine yer bulacaktır devam filmi.


6 PAST LIVES
(A24)

Fazlasıyla umutluyum bu filmden ama sonu Minari gibi değil de The Farewell gibi olabilir korkum da baki. Romantik komedi olması, ama bir taraftan da Brooklyn’e benzetilmesi… Kafam karışık. 

7 POOR THINGS
(Searchlight)

Grafik sahnelerine rağmen Yorgos Lanthimos usulü Frankenstein’ın aday olacağına gerçekten inanıyor muyum? Sanırım evet. Akademi değişti, gelişti ve o eski hâlinden eser kalmadı sanki. 

8 OPPENHEIMER
(Universal)

Tenet sonrası öyle bir güvenim sarsıldı ki Nolan’a, Oppenheimer’dan Dunkirk kokusu almama karşın ilk tahminlerimde üst sıralara yerleştirmekten imtina ettim. Yanılması bedava nasıl olsa… 

9 THE KILLER
(Netflix)

Bugüne kadar herhangi bir Fincher gerilimini kucaklamadıklarından The Killer’a karşı da temkinli olmamız gerekiyor sanırım. Ama Netflix’in bu sene elindeki en büyük oyuncak olduğu unutulmasın.

10 BARBIE
(Warner Bros.)

Ya dev patlayacağız, ya da kült bir film çıkacak içinden. Sevmelere doyamadığımız Greta Gerwig’ün yeni projesi 2023’ün en çok beklenen işi. Bakalım bu heyecan Oscar başarısına dönüşecek mi.


11 AIR
(Amazon)

Şaka gibi ama epey beğenildi bu Air Jordan hikâyesi. Sene sonuna kadar momentumunu korumayı başarabilirse ödül sezonunda ve hatta Oscar’ın En İyi Film dalında adını görebiliriz. 

12 MAY DECEMBER
(-)

Todd Haynes sahalara geri dönüyor… Hem de yanına Natalie Portman ve Julianne Moore’u alıp. Her daim Oscar’la yıldızı barışmayan Haynes, umuyorum ki bu defa yarışın ön saflarına yükselecek.

13 HOW DO YOU LIVE?
(GKIDS)

Hayao Miyazaki’nin yıllar sonra çektiği yeni filmi Oscar’da da Toy Story 3’den bu yana En İyi Film dalında gördüğümüz ilk animasyon olabilir. Biz epey umutluyuz da bakalım içinden ne çıkacak.

14 MAESTRO
(Netflix)

Akademi’nin ödüllendirmese bile çok sevdiği biri Bradley Cooper. Maestro da uzaktan inanılmaz sıradan bir biyografi gibi duruyor. Ama Leonard Bernstein etkisiyle oyları toplayabilir tabii.

15 THE BIKERIDERS
(-)

Bir dargın, bir barışık olduğumuz Jeff Nichols da bir foto romandan uyarladığı The Bikeriders’la girmeye çalışacak yarışa. Kadrosu ve konusu pek şahane duruyor. Top Akademi’de artık. 


16 DUMB MONEY
(Sony)

The Big Short’u fazlaca andırdığı için tahminlerimde çok da yükseltmek istemediğim Dumb Money, Sony’nin bu seneki tek yarışçısı. Güz festivallerinde vereceği sınav sonrası bir konuşalım.

17 FOE
(Amazon)

Garth Davis’in Saoirse Ronan ve Paul Mescal’la çektiği iklim krizi bilimkurgusu ilgi görür mü? Neden olmasın. Amazon’un elinin aşırı kalabalık olması dışında büyük bir engel de yok ortada. 

18 THE IRON CLAW
(A24)

Biz Past Lives’ı konuşup dursak da belki de A24’un esas yarışçısı The Iron Claw’dır. Foxcatcher misali öyküsünün Akademi üyeleri tarafından sevilme ihtimali de bir hayli yüksek. 

19 LA CHIMERA
(Neon)

Alice Rohrwacher’ın Altın Palmiye almak için mücadele vermesi muhtemel yeni filmi Neon tarafından satın alınınca akıllarda şu soru belirdi: La Chimera sıradaki Triangle of Sadness / Parasite olabilir mi? 

20 MISSION: IMPOSSIBLE – DEAD RECKONING PART I
(Paramount)

Tom Cruise ve Paramount tayfası bir kez daha sinema salonlarını kurtarırsa Top Gun: Maverick’e verilen adaylıklar tekrar eder, aynı teraneyi bir kez daha izleyerek deliririz hep birlikte.

ALTERNATİFLER
 Strangers (Searchlight) | Lee (-) | The Supremes at Earl's All-You-Can-Eat (Searchlight) | Ferrari (STX) | Rustin (Netflix) | Shirley (Netflix) | Marley (Paramount) | Napoleon (Apple) | The Zone of Interest (A24) | The Book of Clarence (Sony)