Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 13 Şubat 2020

1 MANK
(Netflix)


Akademi genelde uçuk tercihler yaptıkları senenin ardından daha geleneksel şeylere yönelmekte bir numara. Ve bu direkt tarihlerinden bir sayfayı ekrana taşıyacak Fincher projesi aradığımız kalıba cuk oturuyor gibi. Citizen Kane’den özür vakti!

2 HILLBILLY ELEGY
(Netflix)


Bir geleneksel film de Ron Howard’tan geliyor. Yine Netflix çatısı altında hem de. Streaming servisinin bu ödüle göz koyduğu bir gerçek. Mesele bunu hangi filmle başaracağı. Ron Howard, Amy Adams, Glenn Close üçlüsü fena bir seçenek değil.

3 NEWS OF THE WORLD
(Universal)

Paul Greengrass’in de alet edevatı bırakıp Stephen Daldry olmaya soyunduğu News of the World’le ilgili güzel dedikodular dolanmakta. Tom Hanks’in üçüncü Oscar’ına kavuştuğu film bile olabilir deniyor. Gözünüzü üzerinden ayırmayın.

4 NIGHTMARE ALLEY
(Searchlight)


Del Toro’nun The Shape of Water sonrası ilk Oscar çıkarmasının 2021’e ertelenme ihtimali hâlâ gündemde. Ama eğer ki sene sonuna yetişirse yeni bir Oscar masalı daha yazması söz konusu. Umuyorum bu film Shape of Water kadar kötü değildir.

5 DA 5 BLOODS
(Netflix)


Da 5 Bloods bana The Irishman’i hatırlattı. Üç saati bulan süresiyle aynı sularda yüzen bir proje. Spike Lee’nin zamanı geldi mi hep beraber göreceğiz. Tabii öncesinde sayısız Netflix filminden hangileri öne çıkacak onu öğrenmemiz lazım.

6 STILLWATER
(Focus)


Spotlight adındaki bürokrasi pornosunun yazarı ve yönetmeninden yeni bir fecaat daha geliyor gibi görünüyor. Ama Akademi bir önceki yemi de mideye indirdiği için Stillwater’ı sevecekmiş gibi hissediyorum. Umuyorum yanılırım. 

7 THE FRENCH DISPATCH
(Searchlight)

Wes Anderson’ın gazeteciliğe aşk mektubu olarak piyasaya sunulacak yeni alamet-i farikası The French Dispatch muhtemelen Cannes’da görücüye çıkar, biz de nerelere kadar uzanacağını öğreniriz. Yeni bir Grand Budapest olabilir mi acaba?

8 AMMONITE
(Lionsgate)


Lezbiyen öykülerine karşı anlamsızca mesafeli Akademi’nin eline Ammonite ile yeni bir fırsat geçecek. Eğer film bir nebze iyiyse destek görür diye umut ediyorum. God’s Own Country’i yönetmiş Francis Lee’nin ellerinden çıkmış olması umut verici.

9 GOOD MORNING, MIDNIGHT
(Netflix)

Üç adet vurdulu kırdılı, bilimkurgu ya da işte aksiyon diye nitelendirilebilecek film içerisinden en yüksek sıraya Good Morning, Midnight’ı koydum ama gerçekten emin değilim. Netflix bu projeyi nasıl satacak inanın çok merak ediyorum.

10 DUNE
(Warner Bros.)


Dune’u adam etme konusunda sektörün anlamsız ısrarı Denis Villeneuve’lü yeni versiyon ile devam ediyor. Warner Bros, gişeye güvendiği aya Tenet’yi değil de bunu yerleştirdiği için ilk 10’a daha uygun gördüm. Yanılması bedava!

11 TENET
(Warner Bros.)

Tenet, Dunkirk’den çok anlı şanlı bir gişe filmini andırdığından Akademi mesafeli davranır diyerek ilk 10’a kondurmadım şimdilik. Yaza doğru üzerine tekrar konuşur, ihtimalleri gözden geçiririz. Ben şimdilik temkinli gitmeyi tercih ediyorum.

12 NOMADLAND
(Searchlight)

Nomadland, bu senenin bağımsızı olabilirmiş gibi duruyor. Filmin yönetmeni Chloé Zhao aynı zamanda Eternals’la da gündemde olacağı için senenin önemli ödül sezonu analtılarından birine sahip olacak. Tabii Eternals patlamazsa…

13 NEXT GOAL WINS
(Searchlight)

2020’ye yetişeceği kesinleşmemiş bir film daha. Taika Waititi’nin tek bir filmi Akademi tarafından kucaklandı diye listeye almak biraz saçma gelebilir ama hem başarı hikâyesi, hem Waititi mizahı bol bir iş deniyor, hem de Fassbender var. 

14 THE FATHER
(Sony Classics)

Tamamen performanslar üzerine kurulu bir iş gibi dursa da eleştiriler hiç fena değil. Anthony Hopkins – Olivia Colman ikilisi The Father’ın En İyi Film dalına kadar taşınabilmesi için yeterli olabilir. Top Sony Classics’te.

15 WEST SIDE STORY
(20th Century)

Şu korkunç fikir patlayana kadar bir süre tahminlerimde tutacağım. War Horse, Bridge of Spies ve The Post’un Akademi tarafından omuzlarda taşındığı unutulmasın. Üstelik Aralık’ı seçmişler vizyon tarihi olarak. Oldukça iddialı geliyor yani.

VE...
I'm Thinking of Ending Things (Netflix) | Wild Mountain Thyme (Bleecker Street) | On the Rocks (A24/Apple) | The Humans (A24) | Kajillionaire (Focus) | Minari (A24) | Those Who Wish Me Dead (Warner Bros.) | Ma Rainey's Black Bottom (Netflix) | The Prom (Netflix) | Breaking News in Yuba County (-) | Blonde (Netflix) | Deep Water (Disney)