Erkek Oyuncu

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 21 Ekim 2020

1 CHADWICK BOSEMAN
Ma Rainey’s Black Bottom
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Nihayet Chadwick Boseman’ın nerede yarışacağı kesinleşti. Netflix’in Anthony Hopkins’e rağmen bu riski alıyor olması performans hakkında çok şey söylüyor. Kaldı ki Sir Anthony’nin kampanya yapmayacağı kesin gibi.

2 ANTHONY HOPKINS
The Father
(Sony Classics)
5 adaylık | 1 ödül

Sundance’te yapılan prömiyerde erkenden favori pozisyonuna yerleştirilmişti Hopkins. Güz festivallerinde de uğradığı yerlerde herkesi gözyaşlarına boğuyormuş. Ancak Boseman’ın buraya gelmesiyle çarşı karıştı.

3 GARY OLDMAN
Mank
(Netflix)
2 adaylık | 1 ödül


Citizen Kane’in senaristi Herman Mankiewicz olarak izleyeceğimiz Oldman artık rolü eze eze oynar, abartı seven Akademi üyelerinin de gözüne girer. Ama Netflix, Boseman için mücadele vereceğinden ona sıra gelmez muhtemelen.

4 TOM HANKS
News of the World
(Universal)
6 adaylık | 2 ödül


Uyarlandığı materyalden ötürü Tom Hanks’in canlandıracağı karakterle ilgili olarak buram buram Oscar kokuyor yorumları yapılmakta. Jeff Bridges’ın Oscarsız olsa ödüle koşacağı True Grit’e benzetilmekte zaten film.

5 DELROY LINDO
Da 5 Bloods
(Netflix)
Hiç aday olmadı.


Film diğer kategorilerde yer bulamasa bile Delroy Lindo şimdiden kariyer adaylığı için mücadeleye başladı. Yalnız Netflix’in Boseman’ı da buraya taşımasıyla birlikte işler epey zorlaştı onun için. Uğraşmaya devam!


6 EDDIE REDMAYNE
The Trial of the Chicago 7
(Amazon)
2 adaylık | 1 ödül


Filmden bir fedai seçilip bu dala atılacağını biliyoruz ama kim olduğu kesinleşmiş değil. En yüksek ihtimal Eddie Redmayne gibi duruyor. O da burada yarışırsa belki Delroy Lindo’nun yerini alabilecek desteğe sahip.

7 STEVEN YEUN
Minari
(A24)
Hiç aday olmadı.


Burning’teki ikonik esnemesiyle hafızalarımıza kazınan Steven Yeun, Sundance’ten beri övgülere boğulan Minari ile şansını deneyecek bu sefer. Yalnız her an yardımcı dalda yarıştırılacağı açıklanabilir, dikkatli olun.

8 KINGSLEY BEN-ADIR
One Night in Miami
(Amazon)
Hiç aday olmadı.

One Night in Miami’nin erkenden favoriler arasına sızmasıyla kadrodaki en büyük role sahip Kingsley Ben-Adir’in ismi de öne çıktı. Fakat net bir başrol değil. Dolayısıyla o da yardımcı oyuncu dalına paslanabilir.

RIZ AHMED
Sound of Metal
(Amazon)
Hiç aday olmadı.


Tıpkı Jesse Plemons gibi Riz Ahmed’in de yükselişi hızla devam ediyor. O yıl bu yıl olabilir mi? Belki. Sound of Metal’daki performansı fazlasıyla beğenilmekte ve bağımsız kanadının eksiğini doldurabilir gibi duruyor.

10 SACHA BARON COHEN
Borat Subsequent Moviefilm
(Netflix)
1 adaylık | 0 ödül

Sacha Baron Cohen, bu yıl bir değil iki filmle yarışacak sezonda. Borat ne alaka demeyin, Cohen’in önceki çıkarması senaryo adaylığı almış, Altın Küre’de de ödülle buluşmuştu. Film de hiç fena olmayan tepkiler almakta.


11 MADS MIKKELSEN
Another Round
(Samuel Goldwyn)
Hiç aday olmadı.


Mikkelsen’in harikalar yarattığı Another Round, Danimarka adına uluslararası film dalında yarışmaya hazırlanırken kendine bir ABD dağıtımcısı da bulmuş. Yarış boş diyerek kampanyaya kalkışsalar keşke de ilk beşe uzansa.

12 GEORGE CLOONEY
The Midnight Sky
(Netflix)
8 adaylık | 2 ödül


Yönettiği filmlerde iyi performans çıkaramama gibi kötü bir huyu olan George Clooney de illa ki destek görecektir Akademi’den. Fakat Netflix’in yegâne önceliği Chadwick Boseman olacağından, çok da umutlanmayın derim. 

13 JESSE PLEMONS
I’m Thinking of Ending Things
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Diğer kategorilerde de söyledim, bu filmin Akademi’nin hoşuna gideceğini hiç zannetmiyorum. Ama Plemons yükselen grafiğe sahip bir oyuncu ve hazır ortalık bu kadar boşken şansını denemek isteyebilir.

14 ANDY SAMBERG
Palm Springs
(Neon/Hulu)
Hiç aday olmadı.


Sevmelere doyamadığımız Andy Samberg’ün yazımızı serinleten filmi de radarda olacak belli ki. Adaylık almaya yetecek momentumu oluşturabileceği şüpheli. Ama Altın Küre ve Spirit uzaktan göz kırpıyor bence.

15 TOM HOLLAND
Cherry
(Apple)
Hiç aday olmadı.


Marvel ile ününe ün katan Tom Holland, Russo Kardeşler’in draması Cherry’de öyle bir performans çıkarmış ki kulislerde sürekli adı Oscar’la anılıyor. Erken başlamış bu fısıltı kampanyası işe yararsa şaşırmayacağım.

VE...
Max Harwood (Everybody's Talking About Jamie) | Gabriel Basso (Hillbilly Elegy) | Benedict Cumberbatch (The Courier) | Ben Affleck (The Way Back) | Shia LaBeouf (Pieces of a Woman)