Yönetmen

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu | yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu
özgün & uyarlama senaryo | teknik kategoriler | uluslararası film | animasyon | belgesel

Son güncelleme: 16 Ocak 2021

1 CHLOÉ ZHAO
Nomadland
(Searchlight)
Hiç aday olmadı.


Zhao belli ki eleştirmen birliklerinin mutlak favorisi olarak tamamlayacak sezonu. Eğer iş endüstriye geldiğinde rüzgâr bir anda David Fincher’a dönmezse bence ödülü de hazır. Bu dalın ikinci kadın galibi nihayet geliyor sanırım.

2 DAVID FINCHER
Mank
(Netflix)
2 adaylık | 0 ödül


Kampanya yapmayı sevmeyen Fincher yaşadı diyorduk da genel olarak bir tepkisiz sanki herkes filmine. Mank, meraklısından başka kimsenin gönlünü fethedemez oldu. Ödül ihtimali tamamen rafa kalkmış gibi geliyor bana.

3 REGINA KING
One Night in Miami
(Amazon)
1 adaylık | 1 ödül


Pek snob yönetmen branşı için Regina King doğru bir tahmin m, bilemedim. Ancak yarış ciddi anlamda boş ve One Night in Miami partiye erkenden dahil olmadan güzel sakındı kendini sanki. Umutluyuz!

PAUL GREENGRASS
News of the World
(Universal)
1 adaylık | 0 ödül

Kategorinin bu seneki teknik harika boşluğunu Paul Greengrass dolduracak gibi duruyor. Rezalet bir film olsa da News of the World, göstere göstere Şipilcilik yapan balonumuza United 93 sonrası ilk adaylığını getirebilir.

5 AARON SORKIN
The Trial of the Chicago 7
(Netflix)
3 adaylık | 1 ödül


Çok Peter Farrelly/Martin McDonagh/Bradley Cooper tarzı bir aday adayı Aaron Sorkin. Filminin iddiasına rağmen dışarıda kalabilirmiş gibi duruyor. Yalnız yerine bir alternatif bulmakta gerçekten güçlük çekiyorum. 


SPIKE LEE
Da 5 Bloods
(Netflix)
5 adaylık | 1 ödül


Bu sezon Chloé Zhao haricinde yönetmenlik ödülü alabilen yegane isim olması pek enteresan geliyor bana Spike Lee’nin. Çünkü Da 5 Bloods esasında o kadar da sevilmedi. Ancak ortalık pek boş…

EMERALD FENNELL
Promising Young Woman
(Focus)
Hiç aday olmadı.


Promising Young Woman’ı biraz daha tanınan bir isim yönetmiş olsa adaylık ihtimallerini de konuşabilirdik ama belki başka biri yönetseydi bu kadar kötü olmazdı ve zaten direkt aday edilirdi, öyle değil mi?

LEE ISAAC CHUNG
Minari
(A24)
Hiç aday olmadı.


Minari’yi izledikten sonra filmle ilgili bütün beklentilerim değişti. Bir Lenny Abrahamson ya da Benh Zeitlin vakası olmaya hâlâ açık ama ortada akılda kalıcı bir yönetmenlik olmadığı için umutlu değilim.

GEORGE C. WOLFE
Ma Rainey’s Black Bottom
(Netflix)
Hiç aday olmadı.


The Two Popes vakasında olduğu gibi filmin oyunculuklarının çok beğenilmesi sebebiyle yönetmeni de bir şekilde kendini yarışın üst sıralarında bulabilir. Ancak yine branşın burnu büyüklüğü akıllara geliyor…

10 FLORIAN ZELLER
The Father
(Sony Classics)
Hiç aday olmadı.


The Father esasında oyunculuklardan yürüyecek bir iş; fakat pandemi yılındayız ve yarış oldukça zayıf. Florian Zeller senaryolaştırdığı oyunuyla belki topladığı övgülere yönetmenlerin desteğini de ekler, belli mi olur?


11 SHAKA KING
Judas and the Black Messiah
(Warner Bros.)
Hiç aday olmadı.

King soyadlı bir yönetmen daha! Oscar radarına nihayet giren Judas and the Black Messiah ile Shaka King de iddiasını sürdürmekte. Filme gelen pozitif tepkiler yararına olacak. Sürpriz bir DGA desteği işe yarayabilir.

12 DARIUS MARDER
Sound of Metal
(Amazon)
Hiç aday olmadı.


Sound of Metal’ın bu senenin Beasts of the Southern Wild’ına dönüşmesini ve Derek Cianfrance’in suç ortağı Darius Marder’a adaylık getirmesini çok isterdim açıkçası. Ama ufak atıyoruz, civcivler de yiyor.

13 ELIZA HITTMAN
Never Rarely Sometimes Always
(Focus)
Hiç aday olmadı.

Never Rarely Sometimes Always’in ödül grupları sayesinde gündeme gelmesiyle Eliza Hittman’ın da adını anar olduk. Fakat ihtimalleri senaryo dalında çok daha yüksek. Burada adaylık beklentimiz yok ne yazık ki.

14 KELLY REICHARDT
First Cow
(A24)
Hiç aday olmadı.


Kelly Reichardt’ın eleştirmenlerden aldığı destek onu gündemde taşımaya devam edecek, orası kesin. Ama iş A24’da bitiyor. Pawel Pawlikowski misali bir adaylık çıkarmasını sağlayabilirler mi cidden?

15 SAM LEVINSON
Malcolm & Marie
(Netflix)
Hiç aday olmadı.


Filmi izleyenler oldukça memnun Malcolm & Marie’den ve bilhassa Barry Levinson’ın oğlu Sam Levinson’ın yönetmenliğinden. Adaylık ihtimaline yakın diyemesek de belli ki adı bir şekilde geçecek.

VE...
Lee Daniels (The United States vs. Billie Holiday) | Charlie Kaufman (I'm Thinking of Ending Things) | Kevin Macdonald (The Mauritanian)