Yardımcı Kadın Oyuncu

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 21 Ekim 2020

1 GLENN CLOSE
Hillbilly Elegy
(Netflix)
7 adaylık | 0 ödül

Netflix filmin iki aktrisine ayrı kategorilere bölmek istediği için Oscarsız aktris burada yarışacak diye düşünüyoruz. Film hakkındaki yorumlar korkunç bu arada. Ama bu durum Glenn Close’u etkilemeyecek bence.

2 OLIVIA COLMAN
The Father
(Sony Classics)
1 adaylık | 1 ödül

Glenn Close’un en büyük rakibinin yine Olivia Colman olması ne acı değil mi? Tarih tekerrür ederse çok eğleneceğim. The Father’da Hopkins kadar büyük deniyor yalnız rolü için. Belki ana kategoriye sepetlenir.

3 AMANDA SEYFRIED
Mank
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Citizen Kane’deki eşi tarafından sektöre sokulmaya çalışılan yeteneksiz şarkıcı rolünün ünlü aktris Marlon Davies’ten esinlendiği söyleniyor. Seyfried de Davies’i canlandırıyormuş. Oscar kokusu geldi mi burnunuza?

4 HELENA ZENGEL
News of the World
(Universal)
Hiç aday olmadı.

Film o kadar Oscarlık ve genç aktris de öyle kilit bir role hayat veriyor ki bu yılın Hailee Steinfeld/Quvenzhane Wallis’i olabilirmiş gibi hissediyorum. System Crasher ile kendine erkenden edindiği bir ün de mevcut hem. 

5 YOUN YUH-JUNG
Minari
(A24)
Hiç aday olmadı.

Geçtiğimiz yıl The Farewell topluca sıfır çektiği için bu ihtimalden uzak dursam da ortada bir Parasite gerçeği de var. Uzak doğulu aday özleyen gözlerimize Steven Yeun ile birlikte Youn Yuh-jung da iyi gelebilir.


6 SAOIRSE RONAN
Ammonite
(Lionsgate)
4 adaylık | 0 ödül

Saoirse bu sefer de Oscar’ın yanında geçemeyecek belli ki. Amy Adams misali skor kartını kabartmaya devam etmek istese de Ammonite kalabalıkta kaybolacağa benziyor. Gerçi yarış zayıf, hemen asıp kesmeyelim.

ELLEN BURSTYN
Pieces of a Woman
(Netflix)
6 adaylık | 1 ödül

Pieces of Woman’ı Netflix’in almasıyla çarşı karıştı. Elleri oldukça kalabalık gözükse de bu dala 3-4 aday çıkarabilirler bence sahanın boşluğundan yararlanıp. Burstyn’in de performansı şahane deniyor.

8 OLIVIA WILLIAMS
The Father
(Sony Classics)
Hiç aday olmadı.

The Father’ın ne kadar sevildiğine bağlı olarak Olivia Williams’ı da orada görür müyüz? Belki. Eğer ki Olivia Colman’ı ana dala atacak olurlarsa zaten ilk beşe hemen demir atar, kimse de onu oradan çıkaramaz. 

9 FELICITY JONES
The Midnight Sky
(Netflix)
1 adaylık | 0 ödül

Yeteneksizlik abidesi Felicity Jones’tan bir şey beklemeyi acilen bırakmamız gerek ama bu yıl en mimiksiz aktristen bile medet ummak zorunda kaldığımız bir yıl. The Midnight Sky’da da neredeyse yarı başrol kendisi.

10 ELISABETH MOSS
Shirley
(Neon)
Hiç aday olmadı.

Elisabeth Moss, The Invisible Man ile ana dalda kendine oy çıkarabilmek için burada yarışacakmış Shirley rolüyle. Bana buradaki mücadele epey cılız olduğu için daha şanslı gibi geliyor ama bakalım… 


11 TONI COLLETTE
I’m Thinking of Ending Things
(Netflix)
1 adaylık | 0 ödül

Hereditary ile çok fena hakkı yenen Toni Collette benzer ama daha gösterişli bir performansla seyirci karşısında bu sefer. Yarış giderek boşaldığı için listede de üst sıralara tırmanmaya başlandı. Keşke gerçekleşse.

12 NICOLE KIDMAN
The Prom
(Netflix)
4 adaylık | 1 ödül


The Prom kadrosunda esas marifet Meryl Streep’te dense de Nicole Kidman gibi bir starı da es geçmek olmazdı. İlla ki birileri ona da oy atmak isteyecektir. HFPA listesinde pörtlerse tekrardan konuşuruz.

13 DIANNE WIEST
I Care a Lot
(Netflix)
3 adaylık | 2 ödül


Filmin esas yıldızı Rosamund Pike dense de yardımcı roldeki Dianne Wiest’in daha çok hareket alanı var bu daldaki manzara belli olduğu için. En büyük handikapı tabii ki de Netflix’in elinin çok ama çok dolu olması.

14 PRIYANKA CHOPRA
The White Tiger
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Biz The White Tiger da 2021’e ertelenir diyorduk ama Anne Thompson’ın söylediklerine bakılırsa Netflix çok umutluymuş The White Tiger’dan. Beyaz atlı prensimi çalan Priyanka Chopra’nın rolü de etli deniyor.

15 TALIA RYDER
Never Rarely Sometimes Always
(Focus)
Hiç aday olmadı.

Bu senenin öne çıkan bağımsızlarından Never Rarely Sometimes Always’te harikalar yaratan Talia Ryder da ekonomik performansıyla şansını deniyor olacak. Çok ihtimal vermemeye gayret edin siz yine de.

VE...
Lily Collins (Mank) | Han Ye-ri (Minari) | Audra McDonald (Respect) | Debra Winger (Kajillionaire) | Harriet Walter (Herself)