Yardımcı Erkek Oyuncu

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 21 Ekim 2020

1 LESLIE ODOM JR.
One Night in Miami
(Amazon)
Hiç aday olmadı.


Chadwick Boseman’ın ana dala gönderilmesiyle birlikte Leslie Odom Jr.’ın da önü açıldı. Yalnız çok net bir favori olduğunu söyleyemiyorum. Yerinden her an olabilir gibi gözükse de erken favori diyelim, yeterli gelsin. 

MARK RYLANCE
The Trial of the Chicago 7
(Netflix)
1 adaylık | 1 ödül


Kadrodaki her oyuncusu övülen filmin en tahammül edilebilir performanslarından birini sunuyor Mark Rylance. Eğer ki üzerine oynanırsa beleşe bir Oscar alması bile mümkün. Mahershala Ali ve Christoph Waltz’un selamı var!

3 YAHYA ABDUL-MATEEN II
The Trial of the Chicago 7
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Abdul-Mateen aldığı Emmy ile birlikte iyice yükselişe geçti. Filmde de aslında çok büyük bir rolü olduğunu söyleyemiyoruz ama etkili birkaç sahnesi mevcut. Eğer bu dal bu şekilde boş kalmaya devam ederse önü açık.

SACHA BARON COHEN
The Trial of the Chicago 7
(Netflix)
1 adaylık | 0 ödül

Sacha Baron Cohen “ciddi rollerle” süslemeye başladığı kariyerini bir Oscar adaylığıyla daha süsleyeceğe benziyor. Borat’ın da yardımıyla adını sezon boyunca gündemde tutacak Cohen’in ana dala gönderilmesi de söz konusu.

CHARLES DANCE
Mank
(Netflix)
Hiç aday olmadı.


Giderek daha bir inanır oldum bu ihtimale. Filmden öne çıkartılan tek yardımcı erkek oyuncu kendisi. Fragmanda bile adı geçiyor. Netflix 4/5 yapabilir mi? Yani elbette zor ama olacaksa da ancak böyle bir yılda olur bu.


DAVID STRATHAIRN
Nomadland
(Searchlight)
1 adaylık | 0 ödül

David Strathairn’in Nomadland’te konuşmaya değecek bir performansı yok açıkçası. Ancak filmi çok beğenmeleri hâlinde illa ki tembellik yapıp ona da oy vereceklerdir. Jacki Weaver (SLP) örneği asla ama asla unutulmasın!

GLYNN TURMAN
Ma Rainey’s Black Bottom
(Netflix)
Hiç aday olmadı.


Chadwick Boseman’ın buradan çekilmesiyle birlikte rol arkadaşlarına yer açıldı. Glynn Turman da tekstin en etli rollerinden birine sahipmiş oyunu izleyenlerin söylediklerine bakılırsa. Ne diyelim? Yarış boş, neden olmasın?

TREVANTE RHODES
The United States vs. Billie Holiday
(Paramount)
Hiç aday olmadı.

Moonlight’ta tanıyıp âşık olduğumuz Rhodes’un Billie Holiday biyografisinde epeyce büyük bir rolü varmış. Öyle ki ana dalda yarışması bile söz konusu deniliyor. Ama supporting eş kontenjanından burası daha makul.

BILL MURRAY
On the Rocks
(A24/Apple)
1 adaylık | 0 ödül


Kariyerinin yegâne adaylığını bir Sofia Coppola filmiyle alan Bill Murray, bir kez daha ona bu imkanı sağlayan yetenekli yönetmen ile bir araya geldi. İzleyenlerden de harika geri dönüşler var. Çok olmasa bile umutluyuz. 

10 RICHARD E. GRANT
Everybody’s Talking About Jamie
(20th Century)
1 adaylık | 0 ödül

Can You Ever Forgive Me ile çok fena hakkı yenen canımız Richard E. Grant, meşhur Broadway müzikalinin uyarlamasında bir drag queen’i canlandırıyor. Rol epey gösterişli, iş tamamen 20th Century’e kalmış durumda.


11 ELI GOREE
One Night in Miami
(Amazon)
Hiç aday olmadı.


Eğer kadrodan en gösterişli performansı aday etmek isteyecek olurlarsa Eli Goree’nin ilk seçenek olacağına kimsenin şüphesi yok. Ama Leslie Odom Jr.’ın anlatısı o kadar kuvvetli ki Goree’nin adı hiç anılmıyor.

12 ALAN KIM
Minari
(A24)
Hiç aday olmadı.


Filmin küçük yıldızını izleyen herkes o kadar çok seviyor ki listeme almadan edemedim. Ama ortada adaylık almasına yetecek kadar bir momentum olmadığını da not düşeyim. Birkaç gruptan destek görür belki.

13 JONATHAN MAJORS
Da 5 Bloods
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Geçtiğimiz yıl The Last Black Man in San Francisco ile hayatlarımıza giren Majors, bana soracak olursanız Spike Lee filminin en iyisiydi ve eleştirmenler de aynısını düşünmekte. Eğer filme destek gelirse Majors yükselebilir.

14 LUCAS HEDGES
French Exit
(Sony Classics)
1 adaylık | 0 ödül


Ne yazık ki film istediğimiz yankıyı uyandıramadı. İlk gösterimlerden gelen yorumlar da korkunç. Performanslar iyiymiş ancak orada bile Michelle Pfeiffer’ın ismi öne çıkarılıyor. Çok ciddiye almamakta yarar var.

15 FOREST WHITAKER
Respect
(Universal)
1 adaylık | 1 ödül

İki buçuk saatlik Aretha Franklin biyografisi Respect’te meşhur şarkıcının eşini oynayan Whitaker da yarışta kendine yer bulabilir pekâlâ. Ama filmde başrolden başka kimsenin öne çıkmadığı söyleniyor özellikle.

VE...
Garrett Hedlund (The United States vs. Billie Holiday) | Jeremy Strong (The Trial of the Chicago 7) |Clarke Peters (Da 5 Bloods) | Aldis Hodge (One Night in Miami) | David Thewlis (I'm Thinking of Ending Things) | Chadwick Boseman (Da 5 Bloods)