90. Akademi Ödülleri

90. AKADEMİ ÖDÜLLERİ

Sunucu: Jimmy Kimmel
En çok adaylık alan film: The Shape of Water (13)
En çok ödül kazanan film: The Shape of Water (4)
Tarih: 4 Mart 2018


En İyi Film

CALL ME BY YOUR NAMEDARKEST HOURDUNKIRKGET OUTLADY BIRD
OSCAR® STATUE
PHANTOM THREADTHE POST*THE SHAPE OF WATERTHREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

En İyi Yönetmen

PAUL THOMAS ANDERSON
Phantom Thread
GUILLERMO DEL TORO
The Shape of Water
GRETA GERWIG
Lady Bird
CHRISTOPHER NOLAN
Dunkirk
JORDAN PEELE
Get Out

En İyi Erkek Oyuncu

TIMOTHÉE CHALAMET
Call Me by Your Name
DANIEL DAY-LEWIS
Phantom Thread
DANIEL KALUUYA
Get Out
GARY OLDMAN
Darkest Hour
DENZEL WASHINGTON
Roman J. Israel, Esq.

En İyi Kadın Oyuncu

SALLY HAWKINS
The Shape of Water
FRANCES MCDORMAND
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
MARGOT ROBBIE
I, Tonya
SAOIRSE RONAN
Lady Bird
MERYL STREEP
The Post

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

WILLEM DAFOE
The Florida Project
WOODY HARRELSON
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
RICHARD JENKINS
The Shape of Water
CHRISTOPHER PLUMMER
All the Money in the World
SAM ROCKWELL
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

MARY J. BLIGE
Mudbound
ALLISON JANNEY
I, Tonya
LESLEY MANVILLE
Phantom Thread
LAURIE METCALF
Lady Bird
OCTAVIA SPENCER
The Shape of Water

En İyi Özgün Senaryo

THE BIG SICK
Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon
GET OUT
Jordan Peele
LADY BIRD
Greta Gerwig
THE SHAPE OF WATER
Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Martin McDonagh

En İyi Uyarlama Senaryo

CALL ME BY YOUR NAME
James Ivory
THE DISASTER ARTIST
Scott Neustadter, Michael H. Weber
LOGAN
Scott Frank, James Mangold, Michael Green
MOLLY’S GAME
Aaron Sorkin
MUDBOUND
Dee Rees, Virgil Williams

En İyi Kurgu

BABY DRIVER
Jonathan Amos, Paul Machliss
DUNKIRK
Lee Smith
I, TONYA
Tatiana S. Rigel
THE SHAPE OF WATER
Sidney Wolinsky
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Jon Gregory

En İyi Görüntü Yönetimi

BLADE RUNNER 2049
Roger Deakins
DARKEST HOUR
Bruno Delbonnel
DUNKIRK
Hoyte Van Hoytema
MUDBOUND
Rachel Morrison
THE SHAPE OF WATER
Dan Laustsen

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

BEAUTY AND THE BEAST
Sarah Greenwood, Katie Spencer
BLADE RUNNER 2049
Dennis Gassner, Alessandra Querzola
DARKEST HOUR
Sarah Greenwood, Katie Spencer
DUNKIRK
Nathan Crowley, Emmanuel Delis, Gary Fettis
THE SHAPE OF WATER
Paul D. Austerburry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

En İyi Kostüm Tasarımı

BEAUTY AND THE BEAST
Jacqueline Durran
DARKEST HOUR
Jacqueline Durran
PHANTOM THREAD
Mark Bridges
THE SHAPE OF WATER
Luis Sequeira
VICTORIA & ABDUL
Consolota Boyle

En İyi Özgün Müzik

DUNKIRK
Hans Zimmer
PHANTOM THREAD
Jonny Greenwood
THE SHAPE OF WATER
Alexandre Desplat
STAR WARS: THE LAST JEDI
John Williams
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Carter Burwell

En İyi Özgün Şarkı

CALL ME BY YOUR NAME
“Mystery of Love”
COCO
“Remember Me”
THE GREATEST SHOWMAN
“This Is Me”
MARSHALL
“Stand Up for Something”
MUDBOUND
“Mighty River”

En İyi Makyaj & Saç Tasarımı

OSCAR® STATUEOSCAR® STATUE
DARKEST HOURVICTORIA & ABDULWONDER

En İyi Ses Kurgusu

BABY DRIVERBLADE RUNNER 2049DUNKIRKTHE SHAPE OF WATERSTAR WARS: THE LAST JEDI

En İyi Ses Miksajı

BABY DRIVERBLADE RUNNER 2049DUNKIRKTHE SHAPE OF WATERSTAR WARS: THE LAST JEDI

En İyi Görsel Efekt

BLADE RUNNER 2049GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2KONG: SKULL ISLANDSTAR WARS: THE LAST JEDIWAR FOR THE PLANET OF THE APES

Yabancı Dilde En İyi Film

A FANTASTIC WOMAN
Şili
THE INSULT
Lübnan
LOVELESS
Rusya
ON BODY AND SOUL
Macaristan
THE SQUARE
İsveç

En İyi Animasyon

THE BOSS BABYTHE BREADWINNERCOCOFERDINANDLOVING VINCENT

En İyi Belgesel

ABACUS: SMALL ENOUGH TO JAILFACES PLACESICARUSLAST MEN IN ALEPPOSTRONG ISLAND

Kısalar

KISA FİLMKISA ANİMASYONKISA BELGESEL
  • DeKalb Elementary
  • The Eleven O’Clock
  • My Nephew Emmett
  • The Silent Childwinner
  • Watu Wote
  • Dear Basketballwinner
  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes
  • Edith + Eddie
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405winner
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop