Takip et

92. Akademi Ödülleri

[two_third]

92. AKADEMİ ÖDÜLLERİ

Sunucu:
En çok adaylık alan filmler: Joker (11)
En çok ödül kazanan film: Parasite (4)
Tarih: 9 Şubat 2020

[/two_third]

[one_third_last]

[/one_third_last]


En İyi Film

1917 FORD V FERRARI THE IRISHMAN JOJO RABBIT JOKER
OSCAR® STATUE
LITTLE WOMEN MARRIAGE STORY ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD PARASITE

En İyi Yönetmen

BONG JOON-HO
Parasite
SAM MENDES
1917
TODD PHILLIPS
Joker
MARTIN SCORSESE
The Irishman
QUENTIN TARANTINO
Once Upon a Time in Hollywood

En İyi Erkek Oyuncu

ANTONIO BANDERAS
Pain & Glory
LEONARDO DICAPRIO
Once Upon a Time in Hollywood
ADAM DRIVER
Marriage Story
JOAQUIN PHOENIX
Joker
JONATHAN PRYCE
The Two Popes

En İyi Kadın Oyuncu

CYNTHIA ERIVO
Harriet
SCARLETT JOHANSSON
Marriage Story
SAOIRSE RONAN
Little Women
CHARLIZE THERON
Bombshell
RENÉE ZELLWEGER
Judy

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

TOM HANKS
A Beautiful Day in the Neighborhood
ANTHONY HOPKINS
The Two Popes
AL PACINO
The Irishman
JOE PESCI
The Irishman
BRAD PITT
Once Upon a Time in Hollywood

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

KATHY BATES
Richard Jewell
LAURA DERN
Marriage Story
SCARLETT JOHANSSON
Jojo Rabbit
FLORENCE PUGH
Little Women
MARGOT ROBBIE
Bombshell

En İyi Özgün Senaryo

1917
Sam Mendes, Krysty Wilson-Cairns
KNIVES OUT
Rian Johnson
MARRIAGE STORY
Noah Baumbach
ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD
Quentin Tarantino
PARASITE
Bong Joon-ho, Han Jin-won

En İyi Uyarlama Senaryo

THE IRISHMAN
Steven Zaillian
JOJO RABBIT
Taika Waititi
JOKER
Todd Phillips, Scott Silver
LITTLE WOMEN
Greta Gerwig
THE TWO POPES
Anthony McCarten

En İyi Kurgu

FORD V FERRARI
Andrew Buckland, Michael McCusker
THE IRISHMAN
Thelma Schoonmaker
JOJO RABBIT
Tom Eagles
JOKER
Jeff Groth
PARASITE
Yang Jin-mo

En İyi Görüntü Yönetimi

1917
Roger Deakins
THE IRISHMAN
Rodrigo Prieto
JOKER
Jeff Groth
THE LIGHTHOUSE
Jarin Blaschke
ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD
Robert Richardson

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

1917
Dennis Gassner, Lee Sandales
THE IRISHMAN
Bob Shaw, Regina Graves
JOJO RABBIT
Ra Vincent, Nora Sopková
ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD
Barbara Ling, Nancy Haigh
PARASITE
Lee Ha-jun, Cho Won-woo

En İyi Kostüm Tasarımı

THE IRISHMAN
Sandy Powell, Christopher Peterson
JOJO RABBIT
Mayes C. Rubeo
JOKER
Mark Bridges
LITTLE WOMEN
Jacqueline Durran
ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD
Arianne Phillips

En İyi Özgün Müzik

1917
Thomas Newman
JOKER
Hildur Guðnadóttir
LITTLE WOMEN
Alexandre Desplat
MARRIAGE STORY
Randy Newman
STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER
John Williams

En İyi Özgün Şarkı

BREAKTHROUGH
“I’m Standing with You”
Diane Warren
FROZEN II
“Into the Unknown”
Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
HARRIET
“Stand Up”
Joshuah Brian Campbell, Cynthia Erivo
ROCKETMAN
“(I’m Gonna) Love Me Again”
Elton John, Bernie Taupin
TOY STORY 4
“I Can’t Let You Throw Yourself Away”
Randy Newman

En İyi Makyaj & Saç Tasarımı

1917
Naomi Donne, Tristan Versluis, Rebecca Cole
BOMBSHELL
Kazu Hiro, Anne Morgan, Vivian Baker
JOKER
Nicki Ledermann, Kay Georgiou
JUDY
Jeremy Woodhead
MALEFICENT: MISTRESS OF EVIL
Paul Gooch, Arjen Tuiten, David White

En İyi Ses Kurgusu

1917
Oliver Tarney, Rachael Tate
FORD V FERRARI
Donald Sylvester
JOKER
Alan Robert Murray
ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD
Wylie Stateman
STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER
Matthew Wood, David Acord

En İyi Ses Miksajı

1917
Mark Taylor, Stuart Wilson
AD ASTRA
Gary Rydstrom, Tom Johnson, Mark Ulano
FORD V FERRARI
Paul Massey, David Giammarco, Steven A. Morrow
JOKER
Tom Ozanich, Dean Zupancic, Tod Maitland
ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD
Michael Minkler, Christian P. Minkler, Mark Ulano

En İyi Görsel Efekt

1917
Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy
AVENGERS: ENDGAME
Dan DeLeeuw, Matt Aitken, Russell Earl, Dan Sudick
THE IRISHMAN
Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Nelson Sepulveda
THE LION KING
Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, Elliot Newman
STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER
Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach, Dominic Tuohy

En İyi Uluslararası Film

CORPUS CHRISTI
Polonya
HONEYLAND
Kuzey Makedonya
LES MISÉRABLES
Fransa
PAIN & GLORY
İspanya
PARASITE
Güney Kore

En İyi Animasyon

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD I LOST MY BODY KLAUS MISSING LINK TOY STORY 4

En İyi Belgesel

AMERICAN FACTORY THE CAVE THE EDGE OF DEMOCRACY FOR SAMA HONEYLAND

Kısalar

KISA FİLM KISA ANİMASYON KISA BELGESEL
  • Brotherhood
  • Nefta Football Club
  • The Neighbors’ Windowwinner
  • Saria
  • A Sister
  • Dcera (Daughter)
  • Hair Lovewinner
  • Kitbull
  • Mémorable
  • Sister
  • In the Absence
  • Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)winner
  • Life Overtakes Me
  • St. Louis Superman
  • Walk Run Cha-Cha