Yeniden adaylar

Yeniden adaylar

Son tahmin listelerimi yapmadan evvel adayları ayrıntılı olarak tanımanızı istedim.Bu yüzden de adayların hepsini teker teker inceledim.İşte 82. Akademi Adayları’nın Oscar geçmişleri:

EN İYİ FİLM

  • Avatar; James Cameron: Bu seneki üç adaylığıyla toplamda altıncı adaylığı.Üç Oscar aldı.(En İyi Film-Titanic, En İyi Yönetmen-Titanic, En İyi Kurgu-Titanic); Jon Landau: İkinci adaylığı.Bir Oscar aldı.(En İyi Film-Titanic)
  • The Blind Side; Gil Netter: İlk adaylığı; Andrew A. Kosove: İlk adaylığı; Broderick Johnson: İlk adaylığı.
  • District 9; Carolyne Cunningham: İlk adaylığı; Peter Jackson: Dokuzuncu adaylığı.Üç Oscar aldı.(En İyi Özgün Senaryo-Heavenly Creatures, En İyi Film-LOTR:The Fellowship of the Ring, En İyi Yönetmen-LOTR:The Fellowship of the Ring, En İyi Uyarlama Senaryo-LOTR:The Fellowship of the Ring, En İyi Film-LOTR:The Two Towers, En İyi Film-LOTR:The Return of the King, En İyi Yönetmen-LOTR:The Return of the King, En İyi Uyarlama Senaryo-LOTR:The Return of the King)
  • An Education; Finola Dwyer: İlk adaylığı; Amanda Posey: İlk adaylığı.
  • The Hurt Locker; Kathryn Bigelow: Bu seneki diğer adaylığıyla toplamda ikinci adaylığı; Mark Boal: Bu seneki diğer adaylığı toplamda ikinci adaylığı; Nicholas Chartier: İlk adaylığı; Greg Shapiro: İlk adaylığı.
  • Inglourious Basterds; Lawrence Bender: Üçüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Film-Pulp Fiction, En İyi Film-Good Will Hunting)
  • Precious: Based on the Novel Push by Sapphire; Lee Daniels: Bu seneki diğer adaylığıyla toplamda ikinci adaylığı; Gary Magness: İlk adaylığı; Sarah Siegel-Magness: İlk adaylığı.
  • A Serious Man; Ethan Coen: Bu seneki diğer adaylığı toplamda sekizinci adaylığı.Dört Oscar aldı. (En İyi Film-Fargo, En İyi Özgün Senaryo-Fargo, En İyi Uyarlama Senaryo-O Brother Where Art Thou?, En İyi Film-No Country For Old Men, En İyi Yönetmen-No Country For Old Men, En İyi Uyarlama Senaryo-No Country For Old Men); Joel Coen:Bu seneki diğer adaylığı toplamda sekizinci adaylığı.Dört Oscar aldı. (En İyi Film-Fargo, En İyi Özgün Senaryo-Fargo, En İyi Uyarlama Senaryo-O Brother Where Art Thou?, En İyi Film-No Country For Old Men, En İyi Yönetmen-No Country For Old Men, En İyi Uyarlama Senaryo-No Country For Old Men)
  • Up; Jonas Rivera: İlk adaylığı.
  • Up In The Air; Daniel Dubecki: İlk adaylığı; Ivan Reitman: İlk adaylığı; Jason Reitman: Bu seneki üç adaylığıyla toplamda dördüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Yönetmen-Juno)

EN İYİ YÖNETMEN

  • Kathryn Bigelow, The Hurt Locker: Bu seneki diğer adaylığıyla toplamda ikinci adaylığı.
  • James Cameron, Avatar: Bu seneki üç adaylığıyla toplamda altıncı adaylığı.Üç Oscar aldı.(En İyi Film-Titanic, En İyi Yönetmen-Titanic, En İyi Kurgu-Titanic)
  • Lee Daniels, Precious: Based on the Novel Push by Sapphire: Bu seneki diğer adaylığıyla toplamda ikinci adaylığı.
  • Jason Reitman, Up In The Air: Bu seneki üç adaylığıyla toplamda dördüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Yönetmen-Juno)
  • Quentin Tarantino, Inglourious Basterds: Bu seneki diğer adaylığıyla toplamda dördüncü adaylığı.Bir Oscar aldı. (En İyi Yönetmen-Pulp Fiction, En İyi Özgün Senaryo-Pulp Fiction)

EN İYİ ERKEK OYUNCU

  • Jeff Bridges, Crazy Heart: Beşinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu-The Last Picture Show, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu-Thunderbolf and Lightfoot, En İyi Erkek Oyuncu-Starman, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu-The Contender)
  • George Clooney, Up In The Air: Beşinci adaylığı.Bir Oscar aldı.(En İyi Yönetmen-Good Night and Good Luck, En İyi Özgün Senaryo-Good Night and Good Luck, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu-Syriana, En İyi Erkek Oyuncu-Michael Clayton)
  • Colin Firth, A Single Man: İlk adaylığı.
  • Morgan Freeman, Invictus: Beşinci adaylığı.Bir Oscar aldı.(En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu-Street Smart, En İyi Erkek Oyuncu-Driving Miss Daisy, En İyi Erkek Oyuncu-The Shawshank Redemption, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu-Million Dollar Baby)
  • Jeremy Renner, The Hurt Locker: İlk adaylığı.

EN İYİ KADIN OYUNCU

  • Sandra Bullock, The Blind Side: İlk adaylığı.
  • Helen Mirren, The Last Station: Dördüncü adaylığı.Bir Oscar aldı.(En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu-The Madness of King George, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu-Gosford Park, En İyi Kadın Oyuncu-The Queen)
  • Carey Mulligan, An Education: İlk adaylığı.
  • Gabourey Sidibe, Precious: Based on the Novel Push by Sapphire: İlk adaylığı.
  • Meryl Streep, Julie & Julia: On altıncı adaylığı.İki Oscar aldı.(En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu-The Deer Hunter, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu-Kramer vs. Kramer, En İyi Kadın Oyuncu-French Lieutenant’s Woman, En İyi Kadın Oyuncu-Sophie’s Choice, En İyi Kadın Oyuncu-Silkwood, En İyi Kadın Oyuncu-Out of Africa, En İyi Kadın Oyuncu-Ironweed, En İyi Kadın Oyuncu-A Cry in the Dark, En İyi Kadın Oyuncu-Poscards From the Edge, En İyi Kadın Oyuncu-The Bridges of Madison County, En İyi Kadın Oyuncu-One True Thing, En İyi Kadın Oyuncu-Music of the Heart, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu-Adaptation, En İyi Kadın Oyuncu-The Devil Wears Prada, En İyi Kadın Oyuncu-Doubt)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

  • Matt Damon, Invictus: Üçüncü adaylığı.Bir Oscar aldı. (En İyi Erkek Oyuncu-Good Will Hunting; En İyi Özgün Senaryo-Good Will Hunting)
  • Woody Harrelson, The Messenger: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı. (En İyi Erkek Oyuncu-The People vs. Larry Flynt)
  • Christopher Plummer, The Last Station: İlk adaylığı.
  • Stanley Tucci, The Lovely Bones: İlk adaylığı.
  • Christoph Waltz, Inglourious Basterds: İlk adaylığı.

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

  • Penelope Cruz, Nine: Üçüncü adaylığı.Bir Oscar aldı. (En İyi Kadın Oyuncu-Volver; En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu-Vicky Cristina Barcelona)
  • Vera Farmiga, Up In The Air: İlk adaylığı.
  • Maggie Gyllenhaal, Crazy Heart: İlk adaylığı.
  • Anna Kendrick, Up In The Air: İlk adaylığı.
  • Mo’Nique, Precious: Based on the Novel Push by Sapphire: İlk adaylığı.

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO

  • The Hurt Locker; Mark Boal: Bu seneki diğer adaylığı toplamda ikinci adaylığı.
  • Inglourious Basterds; Quentin Tarantino:Bu seneki diğer adaylığıyla toplamda dördüncü adaylığı.Bir Oscar aldı. (En İyi Yönetmen-Pulp Fiction, En İyi Özgün Senaryo-Pulp Fiction)
  • The Messenger; Alessandra Camon: İlk adaylığı; Oren Moverman: İlk adaylığı.
  • A Serious Man; Ethan Coen: Bu seneki diğer adaylığı toplamda sekizinci adaylığı.Dört Oscar aldı. (En İyi Film-Fargo, En İyi Özgün Senaryo-Fargo, En İyi Uyarlama Senaryo-O Brother Where Art Thou?, En İyi Film-No Country For Old Men, En İyi Yönetmen-No Country For Old Men, En İyi Uyarlama Senaryo-No Country For Old Men); Joel Coen:Bu seneki diğer adaylığı toplamda sekizinci adaylığı.Dört Oscar aldı. (En İyi Film-Fargo, En İyi Özgün Senaryo-Fargo, En İyi Uyarlama Senaryo-O Brother Where Art Thou?, En İyi Film-No Country For Old Men, En İyi Yönetmen-No Country For Old Men, En İyi Uyarlama Senaryo-No Country For Old Men)
  • Up; Pete Docter: Bu seneki diğer adaylığıyla beraber dördüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Kısa Animasyon-Mike’s New Car, En İyi Animasyon-Wall E); Tom C. McCarthy: İkinci adaylığı.Bir Oscar aldı.(En İyi Ses Kurgusu-Bram Stoker’s Dracula); Bob Peterson: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Özgün Senaryo-Finding Nemo)

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

  • District 9; Neill Blomkamp: İlk adaylığı; Terri Tatchell: İlk adaylığı.
  • An Education; Nick Hornby: İlk adaylığı.
  • In The Loop; Jesse Armstrong: İlk adaylığı; Simon Blackwell: İlk adaylığı; Armando Iannucci: İlk adaylığı; Tony Roche: İlk adaylığı.
  • Precious: Based on the Novel Push by Sapphire; Geoffrey Fletcher: İlk adaylığı.
  • Up In The Air; Jason Reitman: Bu seneki üç adaylığıyla toplamda dördüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Yönetmen-Juno); Sheldon Turner: İlk adaylığı.

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

  • Avatar; Mauro Fiore: İlk adaylığı.
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince; Bruno Delbonnel: Üçüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Görüntü Yönetimi-Amelie, En İyi Görüntü Yönetimi-Un long dimanche de fiançailles)
  • The Hurt Locker; Barry Ackroyd: İlk adaylığı.
  • Inglourious BasterdsRobert Richardson: Altıncı adaylığı.İki Oscar aldı.(En İyi Görüntü Yönetimi-Platoon, En İyi Görüntü Yönetimi-Born On the Fourth of July, En İyi Görüntü Yönetimi-JFK, En İyi Görüntü Yönetimi-Snow Falling on Cedars, En İyi Görüntü Yönetimi-The Aviator)
  • The White Ribbon; Christian Berger: İlk adaylığı.

EN İYİ KURGU

  • Avatar; James Cameron:Bu seneki üç adaylığıyla toplamda altıncı adaylığı.Üç Oscar aldı.(En İyi Film-Titanic, En İyi Yönetmen-Titanic, En İyi Kurgu-Titanic); John Refoua: İlk adaylığı; Stephen Rivkin: İlk adaylığı.
  • District 9; Julian Clarke: İlk adaylığı.
  • The Hurt Locker; Chris Innis: İlk adaylığı; Bob Murawski: İlk adaylığı.
  • Inglourious Basterds; Sally Menke: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Kurgu-Pulp Fiction)
  • Precious: Based on the Novel Push by Sapphire; Joe Klotz: İlk adaylığı.

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ

  • Avatar; Rick Carter: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Sanat Yönetimi-Forrest Gump); Kim Sinclair: İlk adaylığı; Robert Stromberg: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Özel Efekt-Master and Commander:The Far Side of the World)
  • The Imaginarium of Dr Parnassus; Anastasia Masaro: İlk adaylığı; Caroline Smith: İlk adaylığı; Dave Warren: İlk adaylığı.
  • NineJohn Myhre: Beşinci adaylığı.İki Oscar aldı.(En İyi Sanat Yönetimi-Elizabeth, En İyi Sanat Yönetimi-Chicago, En İyi Sanat Yönetimi-Memoirs of a Geisha, En İyi Sanat Yönetimi-Dreamgirls); Gordon Sim: İlk adaylığı.
  • Sherlock Holmes; Sarah Greenwood: Üçüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Sanat Yönetimi-Pride & Prejudice, En İyi Sanat Yönetimi-Atonement); Katie Spencer: Üçüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Sanat Yönetimi-Pride & Prejudice, En İyi Sanat Yönetimi-Atonement)
  • The Young Victoria; Maggie Gray: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Sanat Yönetimi-Brazil); Patrice Vermette: İlk adaylığı.

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

  • Bright Star; Janet Patterson: Dördüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Kostüm Tasarımı-The Piano, En İyi Kostüm Tasarımı-The Portrait of a Lady, En İyi Kostüm Tasarımı-Oscar and Lucinda)
  • Coco avant Chanel; Catherine Leterrier: İlk adaylığı.
  • The Imaginarium of Dr Parnassus; Monique Prudhomme: İlk adaylığı.
  • Nine; Colleen Atwood: Sekizinci adaylığı.İki Oscar aldı.(En İyi Kostüm Tasarımı-Little Women, En İyi Kostüm Tasarımı-Beloved, En İyi Kostüm Tasarımı-Sleepy Hollow, En İyi Kostüm Tasarımı-Chicago, En İyi Kostüm Tasarımı-Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events, En İyi Kostüm Tasarımı-Memoirs of a Geisha, En İyi Kostüm Tasarımı-Sweeney Todd)
  • The Young Victoria; Sandy Powell: Sekizinci adaylığı.İki Oscar aldı.(En İyi Kostüm Tasarımı-Orlando, En İyi Kostüm Tasarımı-The Wings of the Dove, En İyi Kostüm Tasarımı-Velvet Goldmine, En İyi Kostüm Tasarımı-Shakespeare In Love, En İyi Kostüm Tasarımı-Gangs of New York, En İyi Kostüm Tasarımı-The Aviator, En İyi Kostüm Tasarımı-Mrs. Henderson Presents)

EN İYİ SES MİKSAJI

  • Avatar; Christopher Boyes: Bu seneki diğer adaylığıyla toplamda on üçüncü adaylığı.Dört Oscar aldı.(En İyi Ses Kurgusu-Titanic, En İyi Ses Kurgusu-Pearl Harbor, En İyi Ses Miksajı, LOTR: The Fellowship of the Ring, En İyi Ses Miksajı-LOTR: The Two Towers, En İyi Ses Miksajı-LOTR: The Return of the King, En İyi Ses Miksajı-Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, En İyi Ses Kurgusu-Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, En iyi Ses Miksajı-King Kong, En İyi Ses Miksajı-Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest, En İyi Ses Kurgusu-Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest, En İyi Ses Kurgusu-Iron Man); Tony Johnson: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Ses Miksajı-The Chronicles of Narnia: The Lion The Witch and The Wardrobe); Andy Nelson: Bu seneki diğer adaylığıyla toplamda on beşinci adaylığı.Bir Oscar aldı.(En İyi Ses Miksajı-Gorillas in the Mist, En İyi Ses Miksajı-Schindler’s List, En İyi Ses Miksajı-Braveheart, En İyi Ses Miksajı-Evita, En İyi Ses Miksajı-L.A. Confidential, En İyi Ses Miksajı-The Thin Red Line, En İyi Ses Miksajı-Saving Private Ryan, En İyi Ses Miksajı-The Insider, En İyi Ses Miksajı-Moulin Rouge, En İyi Ses Miksajı-Seabiscuit, En İyi Ses Miksajı-The Last Samurai, En İyi Ses Miksajı-War of the Worlds, En İyi Ses Miksajı-Blood Diamond); Gary Summers: Bu seneki diğer adaylığıyla toplamda dokuzuncu adaylığı.Dört Oscar aldı.(En İyi Ses Miksajı-Return of the Jedi, En İyi Ses Miksajı-Indiana Jones and The Last Crusade, En İyi Ses Miksajı-Terminator 2:Judgment Day, En İyi Ses Miksajı-Backdrift, En İyi Ses Miksajı-Jurassic Park, En İyi Ses Miksajı-Titanic, En İyi Ses Miksajı-Saving Private Ryan)
  • The Hurt Locker; Ray Beckett: İlk adaylığı; Paul N.J. Ottosson: Bu seneki diğer adaylığıyla toplamda üçüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Ses Kurgusu-Spider Man 2)
  • Inglourious Basterds; Tony Lamberti: İlk adaylığı; Michael Minkler: On birinci adaylığı.Üç Oscar aldı.(En İyi Ses Miksajı-The Electric Horseman, En İyi Ses Miksajı-Altered States, En İyi Ses Miksajı-Tron, En İyi Ses Miksajı-A Chorus Line, En İyi Ses Miksajı-Born On the Fourth of July, En İyi Ses Miksajı-JFK, En İyi Ses Miksajı-Cliffhanger, En İyi Ses Miksajı-Black Hawk Down, En İyi Ses Miksajı-Chicago, En İyi Ses Miksajı-Dreamgirls); Mark Ulano: İkinci adaylığı.Bir Oscar aldı.(En İyi Ses Miksajı-Titanic)
  • Star Trek; Anna Behlmer: Onuncu adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Ses Miksajı-Braveheart, En İyi Ses Miksajı-Evita, En İyi Ses Miksajı-L.A. Confidential, En İyi Ses Miksajı-The Thin Red Line, En İyi Ses Miksajı-Moulin Rouge, En İyi Ses Miksajı-Seabiscuit, En İyi Ses Miksajı-The Last Samurai, En İyi Ses Miksajı-War of the Worlds, En İyi Ses Miksajı-Blood Diamond); Peter J. Devlin: Üçüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Ses Miksajı-Pearl Harbor, En İyi Ses Miksajı-Transformers); Andy Nelson: Bu seneki diğer adaylığıyla toplamda on beşinci adaylığı.Bir Oscar aldı.(En İyi Ses Miksajı-Gorillas in the Mist, En İyi Ses Miksajı-Schindler’s List, En İyi Ses Miksajı-Braveheart, En İyi Ses Miksajı-Evita, En İyi Ses Miksajı-L.A. Confidential, En İyi Ses Miksajı-The Thin Red Line, En İyi Ses Miksajı-Saving Private Ryan, En İyi Ses Miksajı-The Insider, En İyi Ses Miksajı-Moulin Rouge, En İyi Ses Miksajı-Seabiscuit, En İyi Ses Miksajı-The Last Samurai, En İyi Ses Miksajı-War of the Worlds, En İyi Ses Miksajı-Blood Diamond)
  • Transformers: Revenge of the Fallen; Geoffrey Patterson: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Ses Miksajı-Twister); Greg P. Russell: On üçüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Ses Miksajı-Black Rain, En İyi Ses Miksajı-The Rock, En İyi Ses Miksajı-Con Air, En İyi Ses Miksajı-The Mask of Zorro, En İyi Ses Miksajı-Armageddon, En İyi Ses Miksajı-The Patriot, En İyi Ses Miksajı-Pearl Harbor, En İyi Ses Miksajı-Spider Man, En İyi Ses Miksajı-Spider Man 2, En İyi Ses Miksajı-Memoirs of a Geisha, En İyi Ses Miksajı-Apocalypto, En İyi Ses Miksajı-Transformers); Gary Summers: Bu seneki diğer adaylığıyla toplamda dokuzuncu adaylığı.Dört Oscar aldı.(En İyi Ses Miksajı-Return of the Jedi, En İyi Ses Miksajı-Indiana Jones and The Last Crusade, En İyi Ses Miksajı-Terminator 2:Judgment Day, En İyi Ses Miksajı-Backdrift, En İyi Ses Miksajı-Jurassic ParkEn İyi Ses Miksajı-TitanicEn İyi Ses Miksajı-Saving Private Ryan)

EN İYİ SES KURGUSU

  • Avatar; Christopher Boyes: Bu seneki diğer adaylığıyla toplamda on üçüncü adaylığı.Dört Oscar aldı.(En İyi Ses Kurgusu-TitanicEn İyi Ses Kurgusu-Pearl Harbor, En İyi Ses Miksajı, LOTR: The Fellowship of the Ring, En İyi Ses Miksajı-LOTR: The Two Towers, En İyi Ses Miksajı-LOTR: The Return of the King, En İyi Ses Miksajı-Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, En İyi Ses Kurgusu-Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, En iyi Ses Miksajı-King Kong, En İyi Ses Miksajı-Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest, En İyi Ses Kurgusu-Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest, En İyi Ses Kurgusu-Iron Man); Gwendolyn Yates Whittle: İlk adaylığı.
  • The Hurt Locker; Paul N.J. Ottosson: Bu seneki diğer adaylığıyla toplamda üçüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Ses Kurgusu-Spider Man 2)
  • Inglourious Basterds; Wyllie Stateman: Beşinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Ses Kurgusu-Born On the Forth of July, En İyi Ses Kurgusu-Cliffhanger, En İyi Ses Kurgusu-Memoirs of a Geisha, En İyi Ses Kurgusu-Wanted)
  • Star Trek; Alan Rankin: İlk adaylığı; Mark P. Stoeckinger: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Ses Kurgusu-Face/Off)
  • Up; Tom Myers: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Ses Miksajı-Wall E); Michael Silvers: Beşinci adaylığı.Bir Oscar aldı.(En İyi Ses Kurgusu-Monsters Inc, En İyi Ses Kurgusu-Finding Nemo, En İyi Ses Kurgusu-The Incredibles, En İyi Ses Kurgusu-Ratatouille)

EN İYİ ÖZEL EFEKT

  • Avatar; Richard Baneham: İlk adaylığı; Andrew R. Jones: İlk adaylığı; Joe Letteri: Beşinci adaylığı.Üç Oscar aldı.(En İyi Özel Efekt-LOTR:The Two Towers, En İyi Özel Efekt-LOTR:The Return of the King, En İyi Özel Efekt-King Kong, En İyi Özel Efekt-I Robot); Stephen Rosenbaum: Üçüncü adaylığı.Bir Oscar aldı.(En İyi Kurgu-Glory, En İyi Özel Efekt-Forrest Gump)
  • District 9; Matt Aitken: İlk adaylığı; Robert Habros: İlk adaylığı; Dan Kaufman: İlk adaylığı; Peter Muyzers: İlk adaylığı.
  • Star Trek; Burt Dalton: İkinci adaylığı.Bir Oscar aldı.(En İyi Özel Efekt-The Curious Case of Benjamin Button); Russell Earl: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Özel Efekt-Transformers); Roger Guyett: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Özel Efekt-Harry Potter and the Prisoner of Azkaban); Paul Kavanagh: İlk adaylığı.

EN İYİ MAKYAJ

  • Il Divo; Aldo Signoretti: Üçüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Makyaj-Moulin Rouge, En İyi Makyaj-Moulin Rouge-Apocalypto); Vittorio Sodano: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Makyaj-Apocalypto)
  • Star Trek; Barney Burman: İlk adaylığı; Mindy Hall: İlk adaylığı; Joel Harlow: İlk adaylığı.
  • The Young Victoria; Jon Henry Gordon: İlk adaylığı; Jenny Shircore: İkinci adaylığı.Bir Oscar aldı.(En İyi Makyaj-Elizabeth)

EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK

  • Avatar; James Horner: Onuncu adaylığı.İki Oscar aldı.(En İyi Özgün Müzik-Alias, En İyi Özgün Şarkı-An American Trail, En İyi Özgün Müzik-Field of Dreams, En İyi Özgün Müzik-Braveheart, En İyi Özgün Müzik-Apollo 13, En İyi Özgün Müzik-Titanic, En İyi Özgün Şarkı-Titanic, En İyi Özgün Müzik-A Beautiful Mind, En İyi Özgün Müzik-House of Sand and Fog)
  • Fantastic Mr. Fox; Alexandre Desplat: Üçüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Özgün Müzik-The Queen, En İyi Özgün Müzik-The Curious Case of Benjamin Button)
  • The Hurt Locker: Marco Beltrami: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Özgün Müzik-3:10 To Yuma); Buck Sanders: İlk adaylığı.
  • Sherlock Holmes: Hans Zimmer: Sekizinci adaylığı.Bir Oscar aldı.(En İyi Özgün Müzik-Rain Man, En İyi Özgün Müzik-The Lion King, En İyi Özgün Müzik-The Preacher’s Wife, En İyi Özgün Müzik-As Good As It Gets, En İyi Özgün Müzik-The Prince of Egypt, En İyi Özgün Müzik-The Thin Red Line, En İyi Özgün Müzik-Gladiator)
  • Up; Michael Giacchino: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Özgün Müzik-Ratatouille)

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI

  • Crazy Heart-“The Weary Kind”; Ryan Bingham: İlk adaylığı; T-Bone Burnett: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Özgün Şarkı-Cold Mountain)
  • Nine-“Take It All”; Maury Yeston: İlk adaylığı.
  • Paris 36-“Loin de Paname”; Frank Thomas: İlk adaylığı; Reinhardt Wagner: İlk adaylığı.
  • The Princess and the Frog-“Almost There” & “Down in New Orleans”; Randy Newman: Bu daldaki iki adaylığıyla toplamda on dokuzuncu adaylığı.Bir Oscar aldı.(En İyi Özgün Şarkı-Ragtime, En İyi Özgün Müzik-Ragtime, En İyi Özgün Müzik-The Natural, En İyi Özgün Şarkı-Parenthood, En İyi Özgün Müzik-Avalon, En İyi Özgün Şarkı-The Paper, En İyi Özgün Müzik-Toy Story, En İyi Özgün Şarkı-Toy Story, En İyi Özgün Müzik-James and the Giant Peach, En İyi Özgün Müzik-Pleasantville, En İyi Özgün Müzik-A Bug’s Life, En İyi Özgün Şarkı-Babe:Pig In The City, En İyi Özgün Şarkı-Toy Story 2, En İyi Özgün Şarkı-Meet the Parents, En İyi Özgün Müzik-Monsters Inc, En İyi Özgün Şarkı-Monsters Inc, En İyi Özgün Şarkı-Cars)

EN İYİ ANİMASYON

  • Coraline; Henry Selick: İlk adaylığı.
  • Fantastic Mr. Fox; Wes Anderson: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Özgün Senaryo-The Royal Tenenbaums)
  • The Princess and the Frog: Ron Clements: İlk adaylığı; John Musker: İlk adaylığı.
  • The Secret of Kells; Tomm Moore: İlk adaylığı.
  • Up; Pete Docter: Bu seneki diğer adaylığıyla beraber dördüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Kısa Animasyon-Mike’s New Car, En İyi Animasyon-Wall E)

EN İYİ BELGESEL

  • Burma VJ; Lise Lense-Møller: İlk adaylığı; Anders Østergaard: İlk adaylığı.
  • The Cove; Louie Psihoyos: İlk adaylığı; Fisher Stevens: İlk adaylığı.
  • Food Inc; Robert Kenner: İlk adaylığı; Elise Pearlstein: İlk adaylığı.
  • The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers; Judith Ehrlich: İlk adaylığı; Rick Goldsmith: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Belgesel-Tell the Truth and Run: George Saldes and the American Press)
  • Which Way Home; Rebecca Cammisa: İlk adaylığı.

EN İYİ KISA FİLM

  • The Door; James Flynn: İlk adaylığı; Juanita Wilson: İlk adaylığı.
  • Instead of Abracadabra; Patrik Eklund: İlk adaylığı; Mathias Fjellström: İlk adaylığı.
  • Kavi; Gregg Helvey: İlk adaylığı.
  • Miracle Fish; Drew Bailey: İlk adaylığı; Luke Doolan: İlk adaylığı.
  • The New Tenants; Joachim Back: İlk adaylığı; Tivi Magnusson: İkinci adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Kısa Film-Grisen)

EN İYİ KISA ANİMASYON

  • French Roast; Fabrice O. Joubert: İlk adaylığı.
  • Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty; Darragh O’Connell: İlk adaylığı; Nicky Phelan: İlk adaylığı.
  • Lady an the Reaper; Javier Recio Gracia: İlk adaylığı.
  • Logorama; Nicolas Schmerkin: İlk adaylığı.
  • A Matter of Loaf and Death; Nick Park: Altıncı adaylığı.Dört Oscar aldı.(En İyi Kısa Animasyon-Creature Comforts, En İyi Kısa Animasyon-A Grand Day Out, En İyi Kısa Animasyon- The Wrong Trousers, En İyi Kısa Animasyon-A Close Shave, En İyi Animasyon-Wallace & Gromit in the Curse of the Were Rabbit)

EN İYİ KISA BELGESEL

  • China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province; Jon Alpert: İlk adaylığı; Matthew O’Neill: İlk adaylığı.
  • The Last Campaign of Governer Booth Gardner; Henry Ansbacher: İlk adaylığı; Daniel Junge: İlk adaylığı.
  • The Last Truck: Closing of a GM Plant; Steven Bognar:İlk adaylığı; Julia Reichert: Üçüncü adaylığı.Hiç Oscar almadı.(En İyi Belgesel-Union Maids, En İyi Belgesel-Seeing Red)
  • Music by Prudence; Elinor Burkett: İlk adaylığı; Roger Ross Williams: İlk adaylığı.
  • Rabbit a la Berlin; Bartek Konopka: İlk adaylığı; Anna Wydra: İlk adaylığı.

EN İYİ YABANCI FİLM

  • Ajami; İsrail: Dokuzuncu adaylığı.Hiç Oscar almadı.(Sallah, The Policeman, I Love You Rosa, The House on Chelouche Street, Operation Thunderbolt, Beyond the Walls, Beaufort, Waltz with Bashir)
  • The Milk of Sorrow; Peru: İlk adaylığı.
  • Un Prophete; Fransa: Otuz altıncı adaylığı.On iki Oscar aldı.(Monsieur Vincent, The Walls of Malapaga, Forbidden Games, Gervaise, Gates of Paris, My Uncle, Black Orpheus, La Verite, Sundays and Cybele, The Umbrellas of Cherbourg, A Man and A Woman, Live for Life, Stolen Kisses, My Night with Maud, Hoa-Binh, The Discreet Charm of the Bourgeoisie, Day for Night, Lacombe Lucien, Couisn Cousine, Madame Rosa, Get Out Your Handkerchiefs, A Simple Story, The Last Metro, Coup de Torchon, Entre Nous, Three Man and a Cradle, Betty Blue, Au revoir les enfants, Camille Clauderl, Cyrano de Bergerac, Indochine, Ridicule, East/West, The Taste of Others, Amelie, The Chorus, Joeyux Noel, The Class)
  • El Secreto de Suj Ojos; Arjantin: Altıncı adaylığı.Bir Oscar aldı.(The Truce, Camila, The Official Story, Tango, Son of the Bride)
  • The White Ribbon; Almanya: Dokuzuncu adaylığı.Bir Oscar aldı.(The Captain of Köpenick, The Devil Came at Night, Arms and the Man, The Bridge, The Pedestrian, The Glass Cell, The Tin Drum, Angry Harvest)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi yüksek lisansı için Imperial College'a başladı. Şimdi de University College London'da doktora yapıyor. Varı yoğu ödül sezonu. Evham ve düzen göbek adı. Çok konuşur, çok çalışır. Azıcık dili sivri. Mizah tutkunu. Gastronomik sevdaları için dağları delecek kadar gözü kara.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir