1. Sinema Bloggerları Ödülleri için oylama başladı!

1. Sinema Bloggerları Ödülleri için oylama başladı!

New York Film Eleştirmenleri Birliği ödüllerini açıklarken bir anda aklıma gelen ve birkaç bloggera danışıp başladığım, şu an 48 üyesi bulunan Sinema Bloggerları toplanma amacı için harekete geçti. İlk kez bu yıl dağıtacağımız 1. Sinema Bloggerları Ödülleri için oylama başladı. Ödüllerin içeriğinden hala haberi olmayanlar için söyleyelim, 2011’in en iyi filmlerini seçeceğiz. Sinema Bloggerları Ödülleri ile ilgili sürekli sorular geldiği için kısaca açıklama yapmak istiyorum bu yazımda.

21 tane kategorimiz var. Bunlardan 16’sı her sene kesin olarak sahibini bulacak. Ama 5 tanesi opsiyonel. Üyeler isterse bu 5 kategoride oy vermeme hakkına sahipler. Eğer üyelerimizden %50’si bu 5 opsiyonel kategoride oy kullanır ise kazanan açıklanacak. Baraj geçilemediği takdirde ise o kategoride ödül verilmeyecek. Merak edilen 21 dalımızı da hemen açıklayalım:
– Film, yönetmen, erkek oyuncu, kadın oyuncu, yardımcı erkek oyuncu, yardımcı kadın oyuncu, uyarlama senaryo, özgün senaryo, ilk film, toplu performans, kurgu, görüntü yönetimi, sanat yönetimi, kostüm tasarımı, film müziği, animasyon
– Görsel efekt, ses, makyaj, yerli film, belgesel
(barajlı kategoriler)

En İyi Film dalında tüm üyelerimiz kendilerine göre yılın en iyi beş filmini sıralayacaklar. Tüm üyelerin bu top 5 listeleri de ödüllerle beraber açıklanacak. En İyi Film kazananı ise Akademi benzeri bir kuralla sahibini bulacak. En İyi Film ödülünde de oyların dağılması sebebiyle oluşabilecek durumları engellemek adına %10 barajı koyduk. Yani birincilik oylarının %10’undan fazla oy alınamaması durumunda ikincilik oyları devreye girecek. Hatta gerekmesi durumunda üçüncülük, dördüncülük ve beşincilik oylarına da bakılacak.

Tarihlere gelirsek… Oylama 22 Nisan’da sona eriyor. 23 Nisan Pazartesi, saat 12:00’de de hiç bekletmeden kazananları açıklayacağız. Şimdilik beklemede kalın.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.