70. Altın Küre Ödülleri / Ödül Töreni – Canlı

70. Altın Küre Ödülleri / Ödül Töreni – Canlı

Tina Fey ve Amy Poehler
Tina Fey ve Amy Poehler

Ve ödül töreni başladı! Amy Poehler ve Tina Fey’in harika olacağını adım gibi bildiğim sunumuyla eğlenme zamanı şimdi. Siz yine ara ara sayfayı yenileyin. Ben ödüller açıklandıkça kazananlarla ilgili kısa kısa yorumlarımı ekleyeceğim.

–SAYFAYI YENİLEMEYİ UNUTMAYIN–

3.07: Amy Poehler ve Tina Fey geceye harika başladı. Özellikle Poehler’ın Kathryn Bigelow ve James Cameron esprisi… Youtube’da sayısız defa izlenecek videomuz belli oldu: “Poehler & Fey’in Altın Küre açılış konuşması”. SNL kadınlarına tapmak için bir sebep daha.

Christoph Waltz
Christoph Waltz

YARDIMCI ERKEK OYUNCU (FİLM): Christoph Waltz | Django Unchained

 • Beklemediğimiz bir sonuçtu açıkçası. Ben rol arkadaşı Leonardo’nun kazanacağını tahmin ediyordum. Ama bizi Harvey Weinstein şovu bekliyormuş gibi geliyor bu gece. Waltz’un zaferi bunun başlangıcı oldu.

YARDIMCI KADIN OYUNCU (TV): Maggie Smith | Downton Abbey

 • Maggie Smith, Downton Abbey’deki harika performansıyla bir ödül daha aldı. Yer aldığı kategoride ödülü hak ettiğine de şüphe yok. Sadece Altın Küre’nin komedi ve drama oyuncularını karıştırmasını anlamıyorum televizyon dallarında. Çok garip tablolar çıkıyor çünkü ortaya. Hayden Panettiere, Sofia Vergara ve Maggie Smith?

MİNİ DİZİ / TV FİLMİ: Game Change

 • Beklenen bir zafer gerçekleşti. Hala Game Change’i izlemediğim için kendime kızıyorum. Bu arada Kırmızı Halı Töreni yazımda söylemiştim de, Julianne Moore’un dünyanın en güzel kadınlarından biri olduğunu tekrarlayabilir miyim acaba? Kendi kategorisinde kazandığı anı merakla bekliyorum. 
Julianne Moore
Julianne Moore

KADIN OYUNCU (MİNİ DİZİ / TV FİLMİ): Julianne Moore | Game Change

 • Julianne’in ödül almasını bekliyorum dedim ve kazandı. Yer aldığı her işte parlamayı bilen, rolünün hakkının sonuna kadar veren bir aktris Julianne Moore. Henüz oynadığı bir filmle aldığı ciddi bir ödül yok ama bence ne kadar iyi olduğunu göstermek için altın kanıtlara ihtiyacı yok sanırım.

3.23: Catherine Zeta-Jones, harika Les Miserables’ı sundu. Kaçırılmaması gereken bir müzikal. Daha yeni izledim ve hala etkisinden kurtulamıyorum.

3.29: Festivallerde belediye başkanının sahneye çıkması tarzında her yıl HFPA başkanının bozuk İngilizce’sine maruz kalmaktan nefret ediyorum.

3.30: Rosario Dawson, The Best Exotic Marigold’ı sundu.

ERKEK OYUNCU (TV – DRAMA): Damian Lewis | Homeland

 • Homeland’i çok seviyorum ama Damian Lewis’in üslubundan pek haz etmiyorum. O yüzden aldığı ödüllerin de pek destekçisi değilim. Buscemi’yi izlediğimden yorum yapamam. Lakin diğer üçlüyü Lewis’e tercih ederim doğrusu. Yine de antipatik bir aktör değil en azından. Sadece Bruce Wayne gibi konuşan Brody olarak ödül alacak kadar iyi mi? Tartışılır.

DİZİ (DRAMA): Homeland

 • Bu gece ödüllerin dağıtım sırasıyla ilgili büyük problem var. Game Change ödül alıyor, ardından gelen kategoride kazanan Julianne Moore sahne arkasında oluyor. Şimdi de Damian Lewis kazandı. Ardından da Homeland’e ödül verildi. Lewis sahne arkasından geliyor. Neyse. Homeland’i seviyorum. O kategoride Mad Men’in olmamasını ise anlamıyorum, kimse kusura bakmasın. 

3.42: John Goodman ve filmde Ben Affleck’in canlandırdığı CIA ajanı Tony Mendez, Argo’yu sunuyor.

ÖZGÜN MÜZİK Life of Pi | Mychael Danna

 • Beklenen bir zafer daha geldi Altın Küre gecesinden. Bu yıl çok iyi müzikler dinlemedik açıkçası. Akılda kalanlar da ilk beşe giriyor. Ama Life of Pi, Anna Karenina, The Master, The Impossible gibi işler de var arada tabi. 
Adele
Adele

ÖZGÜN ŞARKI “Skyfall” | Skyfall

 • Christoph Waltz’dan beri tek bir sürpriz olmasına çemkirecek değilim. Adele bu yılın değil, son yılların en iyi film şarkılarından birini yaptı. Ve o kadar tatlı bir kadın ki Akademi sahnesinde yapacağı teşekkür konuşmasını merakla bekliyorum. Hep böyle samimi kalsın, müzik yapsın, bana yeter.

ERKEK OYUNCU (MİNİ DİZİ / TV FİLMİ): Kevin Costner | Hatfields & McCoys

 • “Kevin Costner is sooooo 1990.” diyerek köşeme çekileceğim. Hatfields & McCoys da epey sıkıcı bir mini dizi bu arada, aramızda kalsın. 

3.58: Bill Clinton (şaka yapmıyorum), Lincoln’ı sundu. Herkes şokta.

Jennifer Lawrence
Jennifer Lawrence

KADIN OYUNCU (FİLM – MÜZİKAL / KOMEDİ): Jennifer Lawrence | Silver Linings Playbook

 • Öncelikle ödülü sunan Kristen Wiig’le Will Ferrell’ı konuşalım. Wiig sahneye Taylor Swift taklidiyle geldi ama SNL izlemeyenler haricinde bence kimse anlamadı espriyi. Ve tabii her adayı ayrı ayrı sunuşlarında yaptıkları esprileri de Youtube’da eskiteceğimize şüphe yok. Kristen Wiig’e de aşığım bu arada. Gelelim kazanana… YAAAAAAAAAAAAY! Sırada Oscar var Jennifer. Ona da aşığım. Weinstein esprisi harikaydı: “Harvey, thank you for killing whoever you had to kill to get me up here.”

YARDIMCI ERKEK OYUNCU (TV): Ed Harris | Game Change

 • Kendileri gelmemişler. Dolayısıyla televizyon ödüllerinin harcadığı dakikalardan kurtulmuş olduk. Hepsini bir anda verip film ödüllerine geçebilir miyiz acaba?

4.13: Jamie Foxx, Django Unchained’i sundu. Yılın en iyi filmlerinden biri olduğunu söylemek isterim. Lütfen izleyin. Keşke Oscar’a da aday olsaydı. Kimin yerine gelmesi gerektiğini söylememe gerek yok sanırım.

Anne Hathaway
Anne Hathaway

YARDIMCI KADIN OYUNCU (FİLM): Anne Hathaway | Les Miserables

 • Jennifer Lawrence ve Anne Hathaway, Oscar aldığında ne kadar mutlu olacağımı biliyorsunuz değil mi? Muhteşem bir film. Muhteşem bir performans. Yalnız teşekkür konuşması sıkıcıydı doğrusu. Sadece Sally Field’a saygı duruşu niteliği taşıyan cümleleri sanırım odadaki herkesin onayladığı, hoşuna giden cümlelerdi. Peki The Princess Diaries’deki çirkin ördek yavrusunun bir kuğuya dönüşüp ödüllere boğulacağını kim bilebilirdi?

SENARYO Django Unchained | Quentin Tarantino

 • Sonuna kadar hak edilmiş bir ödül daha. Lincoln’ın senaryosuna tek sözüm yok ama filmin tarih dersine dönüşme isteği sebebiyle ödül almasını pek desteklemiyorum. Bilin bakalım nereye döndük? Tabiki de az evvel yaptığım “Quentin Tarantino, En İyi Yönetmen Oscar’ına aday olmalıydı.” muhabbetine. Büyük sürpriz oldu bu arada. Özgün senaryo dalı için favoriye dönüşebilir.

4.26: Jeremy Irons, Salmon Fishing in the Yemen’i sundu.

ERKEK OYUNCU (TV – KOMEDİ / MÜZİKAL): Don Cheadle | House of Lies

 • HFPA şaşmadı ve yine yeni bir dizinin oyuncusuna ödül verdi. Komedi dallarında hep cool bir tavrı oldu Altın Küre’nin. Geçen yıl da Laura Dern ve Matt LeBlanc’ı seçmişlerdi. House of Lies’ı pek sevdiğim söylenemez ama bu tarz özgün seçimlere direnemiyorum.

YABANCI FİLM Amour (Avusturya)

 • Beklenen bir zafer daha. Haneke’nin gelmiş olmasına şaşırdım bu arada. Sony Pictures iyi çalışıyor film için, sadece bunu söyleyebilirim.
Claire Danes
Claire Danes

KADIN OYUNCU (TV – DRAMA) Claire Danes | Homeland

 • Televizyon ödüllerinin bitmesine dakikalar kaldı. Artık tamamen filmlere geçebilir miyiz? Ama Claire Danes’e sevindik tabii. Ödülü hak ettiğine şüphe yok. 

ANİMASYON Brave

 • Yaşasın! Malum bu sene tüm ödülleri ParaNorman topluyordu ve ne kadar sıkıcı bir animasyon olduğunu atnlatamam. Brave benim de favorim olduğu için Altın Küre’yi bir kez daha sevdim. Ve sanırım film ödüllerinde neredeyse her kategoride aynı fikirdeyiz HFPA ile. Sitenin adını “HFPABoy”a mı çevirsem?

4.48: Liev Schreiber, Life of Pi’ı sundu.

KADIN OYUNCU (TV – KOMEDİ / MÜZİKAL): Lena Dunham | Girls

 • Hazır Amy Poehler ve Tina Fey sunuyorken keşke Poehler’ın ödülünü aradan çıkarsalardı? Bu arada sunucularımızı özlediğimi farke ttim. Kendilerini daha çok görebilir miyiz rica etsem? Lena Dunham’a gelirsek… Kesinlikle ödül almasıyla bir problemim yok. Ama Girls komedi mi? Orasından pek emin değilim.

4.59: Tina Fey ve Amy Poehler yine kısacık bir sürede bolca kahkaha toplamayı başardı. Glenn Close’un esprilerine eşlik ettiği an… İzin verin, ben bir süre kahkahalar atmaya devam edeyeyim.

5.03: Jodie Foster’a Cecil B. DeMille Onur Ödülü verilecek. Benim için mola vakti.

5.08: Jodie Foster yıllar sonra lezbiyen olduğunu mu kast etti yoksa ben mi yanılıyorum? Bu teşekkür konuşması epey konuşulacağa benzer.

Ben Affleck
Ben Affleck

YÖNETMEN Ben Affleck | Argo

 • HFPA, Oscar adayları açıklanmadan evevl oy kullanmıştı. O yüzden Ben Affleck zaferine şaşırmayın. Benim de favorim değil ama bu heyecanlı halleri hoşuma gidiyor. Oscar’a aday olamasa da Hollywood’un yeni George Clooney’si gibi Affleck. Teşekkür konuşması da gayet güzeldi.

5.20: Josh Brolin, Moonrise Kingdom’ı sundu. Wes Anderson… Başka söze gerek yok.

DİZİ (MÜZİKAL / KOMEDİ): Girls

 • Girls, HFPA’in bu seneki yeni oyuncağı olmuş gibi gözüküyor. Hollywood Yabancı Basın Birliği Başkanı’nın gerçekten Girls’e oy verdiğine inanmamız mı gerekiyor yani? Bu arada Girls’ün ikinci sezonu da bu gece başlıyor. İyi reklam oldu Dunham’a.

5.29: Christian Bale, Silver Linings Playbook’u sundu.

Hugh Jackman
Hugh Jackman

ERKEK OYUNCU (FİLM – MÜZİKAL / KOMEDİ): Hugh Jackman | Les Miserables

 • Bradley Cooper’ın kazanmasını beklerken Hugh Jackman sürpriz yaptı. Açıkçası ikisi bu sene favori performanslarımı sergilediler. O yüzden sonuçla hiç sıkıntım yok. Hazır yeri gelmişken Les Miserables’ı sırf müzikal diye es geçmeyin ve lütfen izleyin. Tabii benim aklım hala Jodie Foster’ın konuşmasında. Bu gece teşekkür konuşmalarının ne kadar sıkıcı olduğunu fark ettim Foster’dan sonra.

5.38: Jeremy Renner, Zero Dark Thirty’yi sundu. Yılın en iyisi.

FİLM (MÜZİKAL / KOMEDİ): Les Miserables

 • Anlaşılan Weinstein bu sefer Silver Linings Playbook’u iyi pazarlayamamış HFPA’e. Olsun, benim favorilerimden bir diğeriydi Les Miserables. The King’s Speech sonrası Tom Hooper’u affettiğim film. Bakın yine En İyi Yönetmen Oscar’ı beşlisine girememesine inanamadığım bir isim daha! Les Miserables zaferlerinin SLP’nin Oscar şanslarına kötü etki ettiğini de ekleyelim.
Jessica Chastain
Jessica Chastain

KADIN OYUNCU (FİLM – DRAMA): Jessica Chastain | Zero Dark Thirty

 • Aptal işkence muhabbetlerine rağmen sonunda Zero Dark Thirty’ye bir ödül geldi. Chastain hala yarışta ve evet Oscar için Lawrence’la savaşacak gibi gözüküyor. Olası bir SAG zaferi de yarışı şekillendirebilir. Tarantino ve Hooper’dan sonra bir başka eksikliğe geldik Oscar listesindeki. Bigelow! 

ERKEK OYUNCU (FİLM – DRAMA): Daniel Day-Lewis | Lincoln

 • Lincoln’ın bu gece aldığı ilk ödül. Yine beklenen, yine hak edilmiş bir ödül. Kendi jenerasyonunun en iyi aktörü diyebiliriz Day-Lewis için. Çok kısa bir sürede üçüncü Oscar’ına ulaşma olasılığı da oldukça yüksek. SAG’i de kazanırsa ödülü artık cepte diyebiliriz. Gerçi Akademi’nin üçüncü Oscar’ı verme konusundaki takıntısı SAG bile tanımayabilir.
Argo
Argo

FİLM (DRAMA): Argo

 • Argo kazandı diye şaşıranlar vardır elbet. O yüzden açıklayalım durumu isterseniz. Birincisi HFPA, Oscar adayları açıklanmadan önce oylama yaptı. İkincisi sektörde Affleck’i çok seviyorlar! En İyi Yönetmen Oscar’ına aday olamamasını mantıklı bir şekilde açıklayamıyorum. Neyse. Bu kısmı es geçelim. Argo hala yarışın içinde. Driving Miss Daisy benzeri bir zafer elde etmesi çok mümkün. Yani En İyi Yönetmen adaylığı olmadan En İyi Film seçilebilir. DGA (Yönetmenler Birliği) ve PGA’de (Prodüktörler Birliği) Argo adını duyabilirsiniz. Bu fikre de kendinizi alıştırsanız iyi edersiniz. Şimdilik görüşmek üzere. Ben şimdi uyuyup sonuçları sindireceğim.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

0 Yorum

 1. Derin

  James Cameron esprisi,Ricky Gervais geçirmeleri ve Anne Hathaway’e (tanrım o nasıl bir tatlılıktır.) yaptıkları geçen seneki Oscar’lardan bu yana hiç bu kadar yalnız kalmamıştın esprisine hala gülüyorum 😀 İkili muhteşem gidiyor.

  Yanıt
 2. Aylak Madam

  Töreni izleyememiştim az önce okudum. Eline sağlık.

  Yalnız Django Unchained Oscar’a aday olmamış mıydı?

  “The Princess Diaries’deki çirkin ördek yavrusunun bir kuğuya dönüşüp ödüllere boğulacağını bilmediğimiz” yorumuna katılıyorum. Hatun aldı başını gidiyor…

  Bir de Hollywood’un yeni George Clooney’si gibi Affleck demeyeydin be. Clooney daha iyi filmler yönetti bence.

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.