Kathy Griffin: Komedinin Asıl Divası

Kathy Griffin: Komedinin Asıl Divası

kathygriffin

Genelde Oscar Boy’u yeni keşfedenlerden en çok aldığım soru “Bu kadar şeyi aynı anda nasıl takip edebiliyorsun?”. Hele ki aktif bir sosyal hayat ve onun yanına eklenen okul veya iş curcunası varsa sanki hepsi imkansızmış gibi bir izlenim uyandırıyor. Halbuki takip ettiğim onca şeyin beni ne kadar mutlu ettiğini bilseniz sorduğunuz soruların cevabını uzaklarda aramanıza gerek kalmayacak. Ben sıkıldığında sevdiği oyuncuların, müzisyenlerin ve komedyenlerin katıldıkları talk showları sürekli takip eden; durmaksızın eski ödül törenlerinden teşekkür konuşmalarını açıp açıp keyfini yerine getiren ve hatta arama motorlarında zaman zaman bir ünlünün peşine takılıp olabildiğince bilgi toplamak için çaba gösteren bir bireyim. Bu da beni popüler kültür ucubesi mi, yoksa mutluluğu el kapısında arayan sıradan bir insan mı yapıyor bilmiyorum. Fakat şu bir gerçek ki, sinema ile televizyonun bir araya gelerek oluşturduğu endüstri, bu endüstrinin kapalı kapıları ardında olanlar ve hep belli karakterlere bağlı olarak izlediğimiz insanların en sade halleriyle röpörtaj vermek için birilerinin karşısına geçmesi beni keyiflendiriyor.

Sözü nereye getirmeye çalıştığımı unutmadan kendimi tanımlamayı bırakıyorum. Efendim, günün konusu Kathy Griffin. Onu tanıyanlar sinemayla ne alakası var diyebilirler; fakat artık zaman zaman sevdiğim göz önündeki isimlerin profillerini paylaşmaya çalışacağım sizlerle. Özellikle de Türkiye’de pek tanınmayanlardan başlamak istiyorum. Kathy Griffin’e dönecek olursak… Seth MacFarlane’ın Family Guy’daki animasyon ailesiyle uzaktan yakından bir alakası olmayan Griffin, 1960 doğumlu bir komedyen. Kalabalık bir ailenin beş çocuğundan en küçüğü. İrlanda/Amerika karışımı kökleri sayesinde her iki kültürden de izler taşıyan renkli bir evde büyüdüğünden, ve tabii doğal yeteneğinin de hali hazırda yer almasıyla, Kathy kendini mizahın kollarına atmış. Yalnız onu ödül törenlerinde sıkça görmememizin bir sebebi var: Kathy Griffin’in standup gösterileri tamamen ünlülerle yaşadığı şeylere dayanıyor. Mesela ona sahne arkasında ayar çeken Whitney Houston, kocasına tecavüzcü dediği Celine Dion’un konserinde yaşadıkları, Gwyneth Paltrow’un yıllar yılı ondan nefret etmesine rağmen Fashion Police’de Joan Rivers’ın koltuğuna oturunca bir anda tarzını değiştirmesi vesaire vesaire…

Kathy-Griffin-1

Şöyle biraz daha geriye dönüp Kathy Griffin’in meslek hayatındaki misyonunu daha geniş bir şekilde açıklamaya çalışacağım. Biliyorsunuz ABD’deki film/TV endüstrisinde kadınlara karşı adı konulmamış bir cephe var. Özellikle komedi kanadında Tina Fey, Amy Poehler, Amy Schumer gibi isimler tabuları yıkmasına rağmen The Tonight Show ve diğer Late Show programları dahil olmak üzere bugüne kadar hiçbiri kadınlara emanet edilmedi. Ki Tonight Show’un 1954’te start aldığını düşünürsek bu daha da korkunç bir istatistiğe dönüşüyor. Tarihte Tonight Show’un sunuculuk koltuğuna en çok yaklaşabilmiş kadın ise şüphesiz ki Joan Rivers. Johnny Carson’ın 30 yıllık görevi sırasında Amerikalı izleyiciler özellikle Rivers’ın programa dahil olduğu dönemde bu çatal sesli efsane kadına inanılmaz bir hayranlık beslemiş. Joan Rivers’ın da biliyorsunuz ki son dönemde en meşhur işi E!’de yayınlanan Fashion Police idi. Tabii E!’nin komedi dünyasına kattığı şeyler sorgulanmaya açık; fakat Joan Rivers şu anda üç saati bulan kırmızı halı törenlerinin olmasının tek sebebi. Oraya çıkıp gelen aktrislere kıyafetlerinin markasını soran ilk sunucu. Dolayısıyla eğer Amerikan komedi sahnesinden bahsedecek olursak Rivers’a uğramadan bir şeyleri anlatmak pek mümkün olmuyor.

KATHY GRIFFIN SPECIALS -- "Kathy Griffin: Record Breaker" -- Pictured: Kathy Griffin, Guiness World Records Representative -- (Photo by: Rick Kern/Bravo)

Tekrar Kathy Griffin’e dönecek olursak… Kathy Griffin de ölene dek hep yanında olduğu dostu Joan Rivers’ın izinden gidiyor. İkisinin de diliğinin kemiği yok. İkisinin de özellikle LGBT ile alakalı sosyal projelerde inanılmaz başarıları mevcut. İkisi de çoğu talk show tarafından yasaklanmış insanlar. Ve ikisi de kendisiyle dalga geçmeyi bilen, bir de bunun üzerine Hollywood’daki burnu büyük ünlüleri alaşağı etmekten çekinmeyen kadınlar. Joan Rivers’ın mirasını doğru bir şekilde taşımaya çalışan Kathy Griffin yakın tarihte yaptığı orijinal stand-up gösterilerinin sayısı sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı’na geçtiğini de ekleyeyim. Tarzının desturu olmasa da sürekli materyalini ve kendini yenilemeyi başaran bir kadın Kathy. Yaptığı başarısız evliliği (Matt Moline ile 2001’de başlayan evlilikleri 2006’da sonlandı. Moline’ın Kathy’nin paralarını çalarak çılgınca kumar oynadığı ortaya çıktı.), olduğu estetikleri (Hatta yüz transplantı istediğine dair şakalar yapıyor.) saklamayan Kathy Griffin, sektörde kendi ayakları üzerinde durmayı başarabilen güçlü kadınlardan biri. Her katıldığı programda mutlaka adını andığı Oprah Winfrey (genelde Gayle King ile gizli bir lezbiyen ilişki yaşadıklarını iddia ediyor) kadar meşhur değil; fakat D-List‘den A-List‘e geçmesi tamamen kendi başarısı.

56th GRAMMY Awards - GRAMMY Pre-Telecast

Kathy Griffin’in simasını tanıdık bulanlarınız elbet vardır. Pulp Fiction’da ufacık bir rol kapmıştı kendisi. Eminem’im meşhur The Real Slim Shady klibinin açılışındaki kızıl hemşire olarak karşımıza çıkmıştı. Daha sonra düğününde olanları stand-up’larında anlattığı için küstüğü Brooke Shields ile Suddenly Susan adında bir sitcom yapmıştı. Ya da onu aldığı ilk Emmy için teşekkür konuşması yaparken söylediği “Suck it Jesus!” cümlesiyle de hatırlıyor olabilirsiniz. Benim Kathy Griffin hayranlığım ise tesadüf eseri izlediğim bir gösterisinden geliyor. Bugüne kadar yaptığı 20 stand-up gösterisi de Bravo’da yayınlandı Griffin’in. O yüzden kanalla olan bağı geçmişe dayanıyor. Bir zamanlar Los Angeles’da Hot Cup of Talk adında küçücük bir şov yaparken şimdi nerelere geldi. Bu arada Kathy’nin reality kültürünü tiye aldığı Kathy Griffin: My Life on the D-List ile asıl şöhrete kavuştuğunu da eklemeden olmaz. Program altı sezonuyla da Emmy’ye aday oldu ve ikinci ile üçüncü sezonlarında Kathy’ye En İyi Reality Programı dalında ödül getirdi. Bu arada Kathy’nin altını çizerek tekrarladığı bir şey daha var: Grammy’nin En İyi Komedi Albümü kategorisinde Whoopi Goldberg ve Lily Tomlin’den sonra bu ödülü alma şerefine erişen tarihteki üçüncü kadın. Yani öyle böyle değil, gerçekten bu kadını tanımanız, tanışmanız lazım.

Kathy-Griffin

Official Book Club Selection: A Memoir According to Kathy Griffin isimli biyografisini ne yazık ki Türkiye’de bulmak mümkün değil. Hatta Avrupa’ya da hiç dağıtılmadı. Dileyenler ebay’den ufak bir araştırma yaparak şansını deneyebilirler. En azından ben elimdeki kopyaya öyle ulaştım. Bu arada Kathy’nin Fashion Police’de Joan Rivers’ın yerini aldıktan sonra kısa bir süre içerisinde programdan ayrılması büyük tartışmalara yol açmıştı. Piers Morgan denilen cahil televizyoncu, Joan’un kızı Melissa ve daha pek çok kişi Kathy’ye cephe aldı. Fakat Lena Dunham’ın (şaka değil) desteğiyle kaleme aldığı basın açıklaması her şeyi gün yüzüne çıkarıyor diye düşünüyorum. Kathy’yi tanımadan evvel biraz popüler kültüre çalışmanız şart. Mesela Kardashianlar’ın dünyaya düşmüş en berbat yaratıklar olduğunu bilmeniz, Anderson Cooper’la tanışmanız (özellikle her yılbaşı programında CNN’in en saygın adamlarından biri olan Anderson’la nasıl uğraştığını görmeniz şart), Cher ve Bette Midler gibi divaların karakteristik özelliklerini bilmeniz gerekebilir. Son dönemde bizim aşina olmadığımız realityler Kathy’nin şovlarında çok yer etmeye başladı; ama Bravo’da iki sezon devam eden talk-show programında Kathy sadece bunlardan ibaret olmadığını da gösterdi bana kalırsa. Gwyneth Paltrow’u daha itici bulmak, Michael Jackson’la delice dalga geçmek, Ryan Seacrest’i yerin dibine sokmak, The View denilen yapmacık programın sunucularından (Whoopi ve Joy Behar hariç tabii) nefret etmek için doğru formül Kathy. Üstelik tek bir kuralı var: Asla özür dilememek.

f8ck6gi

Umarım ilginizi çekmeyi başarabilmişimdir. Dara düştüğümde yüzümü güldürmeyi başaran olağanüstü kadınlardan biri Kathy Griffin ve 2004 – 2009 tarihleri arasındaki istisnasız her stand-up gösterisi ödüllere boğulmayı hak ediyor. Bu tarz yazılarımın devamının geleceğinin haberini vererek şimdi sizleri gösteri dünyasının en komik kadınlarından biriyle başbaşa bırakıyorum:

 

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.