Live by Night

Live by Night

Yönetmen: Ben Affleck | Oyuncular: Ben Affleck, Elle Fanning, Brendan Gleeson, Chris Messina, Sienna Miller, Zoe Saldana, Chris Cooper, Robert Glenister, Titus Welliver, Remo Gireno, Max Casella, Miguel, Gianfranco, Terrin, Anthony Michael Hall, Chris Sullivan, Derek Mears, J.D. Evermore, Clark Gregg | Senaryo: Ben Affleck (uyarlama), Dennis Lehane (roman) | 129 dakika | Drama, Suç

| C- |


Yönetmen koltuğuna oturduğu günden beri ödül sezonunun başına bela olan Ben Affleck, ne zaman çuvallayacak diye bekliyorduk ki arkadaş hatırı için yapılmış gibi duran, eski Hollywood’a selam çakmalı, bütçesi ve yaşama alanı büyük, gösterişi marifet bellemiş yeni filmi Live by Night geldi. Girdiği odayı anında etkisi altına alması sebebiyle yıldız kavramına oyunculuktaki tüm başarısızlığına rağmen yeni bir boyut kazandıran Affleck, tam da Batman’i yönetmekten vazgeçtiği zaman aralığında sinemalarımıza konuk oluyor. Daha evvel Gone Baby Gone’da da bir Dennis Lehane romanına hallenmişti zat-ı muhteremleri. Yalnız Live by Night değil film hâlinde, aynı kulvarda pek çok örneğini gördüğümüzden bayat ve yeniliğe kapalı sinema diliyle bir sabır ölçer âdeta. Ağızda emanet duran İrlanda aksanları, sütten beyaz bir makyajla gangster triplerine giren ve kendine başrolü vermekten asla vazgeçmeyen sonradan yönetmenimiz Affleck’le olup olabileceğinin azamisinde Live by Night doğrusunu isterseniz. Hikaye anlatma sanatında esas, karşı tarafın ilgisini ayakta tutabilmek, hatta merak uyandırabilmek iken nedir bu bayağı sadakat yeminleri, kendini bağışlama rutinleri, inandırıcı olmayan aşk tutsaklığı, hariçten gazel okumaları? Biri arkadan değiştir diye bağırmış da her çiçekten bal alınmış görünüşe göre. Esansmış, kişilikmiş hak getire. Hasılıkelam, sınıfı geçecek yetileriyle bu sefer ancak fabrikasyon bir ürün çıkarabilmiş iki Oscarlı ağabey Affleck. Zaten sorgulanmaya pek müsait karnesinde Boardwalk Empire ile epey doyurduğumuz karınlarda yanma yapan bu kötü suç filmi göze batıyor. Bir başka sersemlikte görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.