Akademi’den sıkıntılı kural değişiklikleri

Akademi’den sıkıntılı kural değişiklikleri

Önsöz: Bu yazıyı 8 Nisan tarihinde yazıp yanlışlıkla taslaklarda bırakmışım. Muhtemelen başka kaynaklardan kural değişikliklerini okumuşsunuzdur. Ama blog arşivinde bu mühim haberin bulunması gerektiğine inandığımdan geç de olsa yayımladım.

90. Akademi Ödülleri’nin dağıtılmasına 10 aydan fazla zaman var. Ama son bir haftadır AMPAS’ın gündemi epey yoğun. Önce önümüzdeki ödül sezonuna dair kilit tarihlerini ve doksanıncı yıl kutlamalarını duyurdular. Şimdi de En İyi Belgesel ve En İyi Animasyon kategorilerinin kural değişiklikleriyle tekrardan gündemdeler. Yalnız mevsimi iyi takip eden basının bu rüzgar değişimini iyi karşıladığı söylenemez. Belgesel dalına yapılan uygulamada pek bir sıkıntı yok. Sadece geçtiğimiz sene ödülü alan O.J.: Made in America gibi televizyon projelerinin önünü kesmek için dizi formatında çekilen yapımları yarış dışı bırakacak yeni bir madde eklemişler Akademi’nin anayasasına. Lâkin animasyon dalına yapılan tedaviyi kabullenmek zor. Bundan böyle tıpkı yabancı film dalında olduğu gibi adayları belirleme sürecinde de gönüllü Akademi üyelerine oy verme hak doğuran yeni bir sistemin önü açılmış. Ayrıca daha evvelden puanlandırma kullanan branş üyeleri, gönüllülerle birlikte tercihli (preferential) düzene geçecek. Bu da demek oluyor ki animasyon kategorisinde bundan böyle bağımsız yapımların adaylıkla taçlandırıldığını görmekte sıkıntı yaşayabiliriz, eğer arkasında iyi bir dağıtımcı yok ise. Bir de son olarak yeni kurallar listesinde adaylar açıklanmadan evvel Akademi üyelerinin filmin gösteriminin gerçekleşmediği davetlere katılmasını engelleyecek başka bir madde daha mevcut. Artık oyunu oynarken elini kirletmekten korkmayanları görmeye başladılar demek ki.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.