Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

Yönetmen: Luca Guadagnino | Oyuncular: Timothée Chalamet, Armie Hammer, Michael Stuhlbarg, Amira Casar, Esther Garrel, Victoire Du Bois, Vanda Capriolo, Antonio Rimoldi, Elena Bucci, Marco Sgrosso | Senaryo: James Ivory (uyarlama), André Aciman (roman) | 132 dakika | Drama, Romantik

Öyle bir film hayal edin ki perdeden ılık yaz meltemi vursun suratınıza. Yazlık hâli, banyo çeşmelerinin üzerinde yıkanmış mayolar asılı, kara sinekler vızıldayıp duruyor. Efil efil üst baş çekilmiş, kahvaltıya bile deniz şortlarıyla gelinmiş. Merdivenlerin her basamağı gıcır gıcır ses yapıyor, gürültüsüz kapanan tek bir kapı yok. Meyvenin olmuşunu ağacından koparıp lezzetine vararak mideye indiriyorsunuz, keyfiniz tekerrür eden yaz rutininizin sarhoşluğuyla hat safhada. İşte Call Me by Your Name tam olarak bu film. Atın bir kenara o ergenlik deliliğini, elini kolunu nereye koyacağını bilemediğin âşık vaziyetlerini. Zaten oraya gelene kadar evrenselin de evrenseli bir sezgi yakalanmış. Nasıl seslenmek istediğiniz sizin inisiyatifinizde. Büyüme sanrılarının sponsorluğunda gelen tarifi imkansız hisler bütünü öykünün sadece kaymağı. Ne olduğu, ne bittiğinden bağımsız bir hayranlık ve bilhassa mestlik yaşıyorum, I Am Love ve A Bigger Splash gibi iki duygu volkanını üzerimize patlatmış, Guadagnino’nun yeni filmiyle. Alabildiğine erotik hatıralar tüneli tadımlık anlarla bezeli. Ve bu baktıkça kalp sızlatan hareketli fotoğraf albümünde hep bir doymamışlık, hasret hakim. Hani yanınızdan ayrıldığı anda özlemeye başlarsınız ya, işte o dillendiremediğiniz boşluğu yakalamış Guadagnino. Nasıl bir gözlem yeteneğinin, yaşanmışlığın, kederin ürünü bu bilmek isterdim. Sonunu bile bile kanırttıklarımızın temsili sanki. Kabul, akıllara zarar bir yeteneğe sahip Timothée Chalamet tarafından canlandırılmış Elio’nun kabullenmeyi ertelediği şeylerden artık kaçamadığı noktada var gücüyle içindekileri koyuvermesi, André Aciman’ın okumak için can attığım aynı adlı romanından uyarlama bu filmi bir adım daha ileriye taşıyor. Fakat varsın Elio’nun, yazına güneş gibi doğan Oliver’ın adı, sanı, kimliği değişsin bir şey fark etmez. Büyümekten, sevmekten, sevilmekten, ızdırap çekmekten dem vurup tasvirine bu kadar hakim bir film olmadı, olmayacak asla. Sufjan Stevens’ın bağırmaya çekindiği şarkısı, Michael Stuhlbarg’ın gözde yaş bırakmayan monologu gibi dikkatli, ürkek, ağırbaşlı, güngörmüş, heyecanlı, şaşkın ve hayat dolu Call Me by Your Name. Hem ihtiyaç duyduğunuz, hem de ihtiyaç duyduğunuzu bilmediğiniz her şey!
Fesat Mukayese: Call Me by Your Name > Moonlight

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi yüksek lisansı için Imperial College'a başladı. Şimdi de University College London'da doktora yapıyor. Varı yoğu ödül sezonu. Evham ve düzen göbek adı. Çok konuşur, çok çalışır. Azıcık dili sivri. Mizah tutkunu. Gastronomik sevdaları için dağları delecek kadar gözü kara.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir