Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Yönetmen: Martin McDonagh | Oyuncular: Frances McDormand, Woody Harrelson, Sam Rockwell, John Hawkes, Peter Dinklage, Abbie Cornish, Caleb Landry Jones, Kathryn Newton, Lucas Hedges | Senaryo: Martin McDonagh | 115 dakika | Komedi, Drama, Suç

Olive Kitteridge için dağları delecek gözü kara hayranlığımdan sonra yine bir Frances McDormand performansına vurulmak, tribünlerdeki Meksika dalgasının bir parçası olmak çok isterdim ama Three Billboards Outside Ebbing, Missouri hayal ettiklerimle uzaktan yakından alakası olmayan eli yüzü düzgün bir Oscar dilencisi çıktı. In Bruges ve Seven Psychopaths gibi şahsına münhasır kara komedileriyle nam salmış yönetmen Martin McDonagh’ın ona coğrafya değiştirten, nispeten küresel ve epey Amerikan dertleri filmin yüzeyine çıkmış, kızını kaybetmiş bir annenin adaleti sağlayanlarla savaşında vals ediyor. Karakterlerinin yardımıyla pek çok katmana dağıtmak istediği öyküsüne boşluklardan ziyade, kötü yazılmış karakterler ve espri ticaretinin duvara tosladığı anlar öncüllük etmekte. McDonagh’ın filme uygun gördüğü “Umarım tecavüze uğrarsın!”lı geçmişe dönük hatırası, sözde modern problemlerinin arasında Peter Dinklage’ın karakteriyle cücelikten kahkaha sağmaya çalışması, Abbie Cornish’in mantık sınırlarını zorlayan aksanı ve daha nicesi Three Billboards’un çetelesinde “olmamış” tarafa düşenlerden ilk aklıma gelenler. Aynı zamanda otosansür uygulamadan konuşan karakterinin acısını da sırf o mizahi tonu kaybetmemek adına hep arka plana atıyor McDonagh. Halbuki hem gerçek hem de mecazi anlamdaki yangınlarını söndürürken zirveyi gören bir aktris var elinde. Kaçırdığı fırsatları göz önüne aldığınızda da bir senaryo dersi olarak pazarlanan bu altın heykel oyununa kanmak imkansız. Tüm kusurlarından bağımsız olarak, McDormand’ın daha evvel yapabildiğine şahit olduğumuz performansını da abartmadan, Sam Rockwell’in sene sonunda En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı ile buluşma ihtimali taşıyan, neredeyse kariyer tanımlayıcı karakterizasyonuna diyecek söz yok. Film demlendikçe acılaşan tadına rağmen Rockwell hâlâ aklımdan çıkmıyor.
Fesat Mukayese: Changeling > Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi yüksek lisansı için Imperial College'a başladı. Şimdi de University College London'da doktora yapıyor. Varı yoğu ödül sezonu. Evham ve düzen göbek adı. Çok konuşur, çok çalışır. Azıcık dili sivri. Mizah tutkunu. Gastronomik sevdaları için dağları delecek kadar gözü kara.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir