Oscar Rehberi ’17: En İyi Makyaj & Saç Tasarımı

Oscar Rehberi ’17: En İyi Makyaj & Saç Tasarımı

  • darkest_hour_ver3
  • victoria_and_abdul_ver2
  • wonder_ver9

Oscar Rehberi’nde bugün üç adaylı sistemden bir türlü vazgeçmeyen, adına birkaç sene evvel Saç Tasarımı ibaresi de eklenmiş makyaj dalındayız. Efendim, her zamanki gibi önce branşın yönetici komitesi değerlendirmeye hak kazanan filmlerin uzun bir listesini çıkarıyor. Ardından bu listede adı yer alan tüm makyözler ve saç tasarımcılarından çalıştıkları filmde ne tür prosedürler uyguladıklarını açıklayan bir rapor yazması isteniyor. Ardından gizli oylamayla tüm branş üyeleri filmleri değerlendirmeye alıyor. Minimum 15 oy alan her film bir sonraki aşamaya geçme hakkı kazanıyor. İşte bu ikinci aşamadaki tüm yapımlar AMPAS’ın bünyesinde gerçekleştirilen gösterimlerle makyaj branşının üyelerine izletiliyor ve sayı 7’ye düşürülüyor.

Yedi filmlik liste açıklandıktan sonra tıpkı görsel efekt dalında olduğu gibi üyelerden bir sunum yapılması rica ediliyor. Bu etkinliğin son senelerde etkisi epey arttı. Hatta öyle ki bu davetten gelen dedikoduları haklı çıkarır cinsten bir üçlü görüyoruz şu an karşımızda. Bilmeyenlere hatırlatalım yedi finalist arasına kalmayı başaranlar arasında Bright, Ghost in the Shell, Guardians of the Galaxy Vol. 2 ve en önemlisi I, Tonya vardı. Ama Akademi şimdiden Darkest Hour’a vermeye hazırladığı ödülde Churchill makyajına Victoria & Abdul ve Wonder’ın eşlik etmesini tercih etti görüldüğü üzere.

Kazanan hakkında yorum yapmaya pek gerek yok. En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alacak yapım, hele ki performanstan çok makyajıyla övülen bir rol iken aksinin gerçekleşmesi garip olurdu. Victoria & Abdul ile Wonder, Oscar yarışındaki iddialarını diğer dallara da taşıyabilseydi izleneceklerine ve bu sebeple ödülü alabileceklerine inanabilirdik. Ama şu an branş haricinde iki yapımın da yeteri kadar üyeye ulaştığını düşünmüyorum. Dolayısıyla dünya tersine dönüp Gary Oldman ödülü kaybetse bile Darkest Hour’ın bir Oscar’ı bu dalda garanti!

Kazanacak: Darkest Hour
Kazanabilir: Wonder
Kazanmalı: Ugh…
Aday olmalıydı: It

DARKEST HOUR

  • Kazuhiro Tsuji: Üçüncü Oscar adaylığı. Tsuji yakın tarihte Oscar’a aday olduğuna inanamadığımız filmlerle yarışmış hep: Click (2006) ve Norbit (2007). Şimdi bu ikisinin toplamından daha da kötü bir yapımla ödül alacak olması ne acı…
  • David Malinowski: İlk Oscar adaylığı.
  • Lucy Sibbick: İlk Oscar adaylığı.

VICTORIA & ABDUL

  • Daniel Phillips: İlk Oscar adaylığı.
  • Loulia Sheppard: İlk Oscar adaylığı.

WONDER

  • Arjen Tulten: İlk Oascar adaylığı.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.