Oscar Rehberi ’18: En İyi Makyaj & Saç Tasarımı

Oscar Rehberi ’18: En İyi Makyaj & Saç Tasarımı

  • border
  • mary_queen_of_scots_ver3
  • vice

Oscar Rehberi’nde bugün üç adaylı sistemden bir türlü vazgeçmeyen, adına birkaç sene evvel Saç Tasarımı ibaresi de eklenmiş makyaj dalındayız. Efendim, her zamanki gibi önce branşın yönetici komitesi değerlendirmeye hak kazanan filmlerin uzun bir listesini çıkarıyor. Ardından bu listede adı yer alan tüm makyözler ve saç tasarımcılarından çalıştıkları filmde ne tür prosedürler uyguladıklarını açıklayan bir rapor yazması isteniyor. Ardından gizli oylamayla tüm branş üyeleri filmleri değerlendirmeye alıyor. Minimum 15 oy alan her film bir sonraki aşamaya geçme hakkı kazanıyor. İşte bu ikinci aşamadaki tüm yapımlar AMPAS’ın bünyesinde gerçekleştirilen gösterimlerle makyaj branşının üyelerine izletiliyor ve sayı 7’ye düşürülüyor.

Yedi filmlik liste açıklandıktan sonra tıpkı görsel efekt dalında olduğu gibi üyelerden bir sunum yapılması rica ediliyor. Bu etkinliğin son senelerde etkisi epey arttı. Hatta öyle ki bu davetten gelen dedikoduları haklı çıkarır cinsten bir üçlü görüyoruz şu an karşımızda. Bilmeyenlere hatırlatalım yedi finalist arasına kalmayı başaranlar arasında Black Panther, Bohemian Rhapsody, Stan & Ollie ve Suspiria da vardı. Ben özellikle sosyal medyada branş üyelerinin katılımıyla gerçekleşen sunumlarda Stan & Ollie’nin de epey olumlu reaksiyonlar aldığını okumuştum. Ama belli ki Border, Mary Queen of Scots ve Vice üçlüsü daha fazla oy toplamış.

Bu dalın 91. Akademi Ödülleri’ndeki akıbeti de hani çok büyük konuşmak gibi olmasın ama çok garanti duruyor. Akademi üyelerinin büyük bir çoğunluğu üç aday yapım arasından sadece Vice’ı izlediği için ona yönelecektir. Belki kazanan oylaması da branş özelinde olsaydı daha farklı bir sonuçla karşılaşabilirdik. Ama şu durumda üzerine pek bir şey söylemeye gerek yoktur diye düşünüyorum. Keşke makyaj ödülüyle bir oyuncuyu da paket hâlinde uğurlamayı seven AMPAS, Rami Malek yerine Christian Bale beyefendiye de oy bassa. Böylece Malek’in gargarasından kurtuluruz. Of…

Kazanacak: Vice
Kazanabilir: Mary Queen of Scots
Kazanmalı: Tek bir adayı izledim. Çenemi kapatmam daha doğru olur.
Aday olmalıydı: The Favourite

BORDER

  • Göran Lundström ve Pamela Goldammer: İkisinin de ilk Oscar adaylığı.

MARY QUEEN OF SCOTS

  • Jenny Shircore: Üçüncü Oscar adaylığı. The Young Victoria (2009) ile sadece aday edilen Shircore, Elizabeth (1998) ile ipi göğüslemiş ve evine bir Oscar götürmüştü.
  • Marc Pilcher ve Jessica Brooks: İkisinin de ilk Oscar adaylığı.

VICE

  • Greg Cannom: Onuncu Oscar adaylığı. Cannom bu kategorinin gördüğü en başarılı isimlerden. Dracula (1992), Mrs. Doubtfire (1993) ve The Curious Case of Benjamin Button (2008) ile üç defa Oscar kazanmış. Ayrıca 2005’te makyaj alanında geliştirdiği silicon materyal için de Akademi tarafından da Özel Ödül’e layık görülmüş. Sadece aday olduğu filmleri de sıralayayım: Hook (1991), Hoffa (1992), Roommates (1995), Titanic (1997), Bicentennial Man (1999) ve A Beautiful Mind (2001).
  • Kate Biscoe ve Patricia Dehaney: İkisinin de ilk Oscar adaylığı.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.