Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×1

Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×1

Drag Race formatının ulaştığı her ülkede, her mecrada lafa yetişen bir adet Umur, Tayland versiyonunu bile yorumlamadı diye dizlerini döverken Kanada’yı ıskalar mıydı sizce? Asla! Hayat denilen saçmalığın karşıma çıkardığı yeni dereleri tepeleri aşıp normalime az buçuk yaklaştığım gibi oturdum ve All Stars’ın son bölümünden bir gece önce prömiyerini yapan Drag Race Kanada’yı tükettim bir güzel. I’m Jasmine Masters and I’ve got something to say özetle. Hadi hiçbir batıl inancım olmamasına karşın sırf paragraf doluyor diye kullandığım sağ ayaklarımızı havaya kaldırıp dalalım bu yeni franchise’a…

Drag Race’in İngiltere çıkarması ve nispeten bu cümbüşe bir tık daha uzak duran Tayland yorumundan sonra anladığımız bir şey var ki, yeni bir ülkeye açılmış RPDR konseptlerinin ilk sezonu dünyaya geçmişini, dilden bağımsız gelişmiş o gündelik ağzını ve tabii popüler kültürünün en temel parçalarını tanıtarak işe koyuluyor. Kanada’nın da daha ilk bölümden bunu hakkıyla yapacağının sinyallerini verdiğini söyleyebiliriz. Daha önce varlığından haberimizin olmadığı Montreal, Vancouver ve Toronto drag sahnesiyle ilgili fazlasıyla bilgi edindiğimiz gibi kendin dik kendin giy konseptinde ellerine tutuşturulan kutuların isimlerini de aratınca zihnimizde Kanada bayraklı yeni odalar açıldı.

Kanada’nın bir diğer önemli farklılığı da tam anlamıyla eşitliğin sağlandığı bir jüri paneli oluşturulması. Üzerindeki heyecanı atmaya ihtiyacı olan Brooke Lynn Hytes, köle arasa ilk dakikasında başvuracağım Jeffrey Bowyer-Chapman ve podyumların efsane ismi Stacey McKenzie henüz bu franchise’ın görmediği türden bir güç dağılımıyla karar alıyor. Fikir ayrılığı yaşanmasına sebep olacak bir hadiseye tanıklık etmedik ilk bölümde gerçi ama ilerleyen haftalarda bu sistemden hoş bir realite şov hadisesi yaratılabilir. Yalnız sunucuya ihtiyaç duymayarak Ru’nun ağzından çıkmış olanları konuğa söyletmelerinin pek iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Umuyorum burada da bir orta yol bulabilirler. Zaten bu kadar acımasız yorumlar yapmaktan asla çekinmezlerken, aptalca fikirler beyan etmek haricinde çok sınırlara yaklaşmayan Michelle Visage ve Ross Matthews türü, ezbere esprilere de ihtiyaç yok.

Yarışmacı profiline dönecek olursam… Açıkçası hiç meet the queens videolarını izlemeden ve sıfır spoilerla oturduğumdan başına kalbimin kırılması için tüm kapıları açık bırakmışım gibi hissediyorum. Savunmasızım, çünkü daha ilk bölümden şeytan tüyünü saniyesinde yuttuğum Lemon’ın erkenden gönderilmesi ihtimali beni korkutuyor. Evet, kendime bembeyaz, genç, az biraz faşon ve insta queeni sayılabilecek birini seçtim favori olarak ilk kez. Yoksa ben de mi artık sıradan messy twink zevklerine sahibim? Ama diğer taraftan yolu epey uzun duran deneyimli yüzlere de (Scarlett Bobo, Priyanka, Rita Baga) ufak ufak vuruldum. Hazır alıp getirdikleri kostümleri, konseptleri bilmeden böyle bodoslama yorum yapması zor oluyor malum. Dört yıldızlı mertebeye ulaşacak birilerini bulabilmek için onları biraz daha tanımaya ihtiyacım var kısacası.

İlk bölüm özelinde bu tür sıfırdan çerle çöple kıyafet yapma görevlerini çok beğenmediğimi dile getirmem şart. Eski bir Project Runway izleyicisi olduğumdan, oradaki geleneksel harici materyallerle dikiş nakış şalanjlarının bana uyku getirmesine alışığım. İşin kötüsü, bu bölüm dahilinde 10/10 diyebileceğimiz bir kılık da yoktu ne yazık ki podyumda. Rita Baga’nın üstündekileri attıktan sonra içinde iki dikişle zorla tutturulmuş gibi mavi streç elbiseyle nasıl kazandığını inanın bilmiyorum. Boa’nın Madame Laqueer’dan miras yeşilliği de ayrı bir muamma. Ve Jimbo… Sırf çok emek harcadığı için aldığı yüksek nota göz devirmekle birlikte Jimbo özelinde de bu tür farklı olabilmek için ekstra çaba sarf eden, drag personası bir insan olmaktan epey uzak olan kişileri pek sevemiyorum sanırım ben. Gözüm plastikliğin kitabını yazmış BenDeLaCreme’in üzerinde. Doğrusunu bir tek Tammie Brown çıkarabiliyor sanki. O da sırf hakikatli bir deli olduğundan.

Bunların haricinde Kyne’ın kibiriyle evine yollanması gerektiğini, Tynomi ve Starzy’nin şaşırtabileceğini, Kiara’nın bu bölümü kazanması gerektiğini, Ilona’yı çok tatlı bulduğumu da not düşmem gerek. Lemon ile Juice Boxx’ın çıktığı lip sync’in sonucuna da pek itirazım yok net olarak birinin kazandığını söylemesem de. Gwen Stefani ile Venus D-Lite arasında bir yerlere düşen Juice, bu toprakların Gothy Kendoll’u olup uçtu bir güzel evine doğru. Onun yerine arsızlığını asla çekemeyen Jeffrey Bowyer-Chapman bakışları eşliğinde Kyne’ı gönderseydik mutlu olur muydum? Elbette. Ancak tabanda gezinenler zaten 1-4. hafta arasında dönüşümlü olarak veda ettikleri için Drag Race sahasına, maksimum iki hafta daha katlanabilirim galiba hakikatli kötü kadınımıza. İyi televizyon denilen şey için bu tür enkazlara da ihtiyacımız var, değil mi?

Untucked

  • Mini görevde herkes çok tatlı, değil miydi? O heyecanlarının seyirciye çok iyi geçtiğini düşünüyorum.
  • Brooke Lynn’in ilk bölüm için yaptığı makyaj ve seçtiği peruk… Gurl. Artık jürisin, Yvie Oddly ile Snatch Game sonrası lip sync’e çıkmıyorsun.
  • Final için tahmin yapmaya kalkıştığımda gözüm hemen deneyimlilere gidiyor: Scarlett, Priyanka, Rita, Tynomi ve Starzy. Ama araya bir renk katsalar hiç fena olmaz.
  • Lemon bebeğim haftaya elenirse Scaredy Kat hadisesinde olduğu gibi haftalarca ağlarım.
  • Elisha Cuthbert’in de varlığını unutmuşuz. Ama nasıl sunamadı be bölümü…
  • Kanada’da telif hakkı kanunları hakkında bilgisi olan var mı? Daha ilk bölümden çok popüler bir parçayla açılış yaptılar. Devamı da gelir umarım. Bu gözler Celine Dion lip sync’i görmek istiyor!

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐:
⭐⭐⭐: Lemon, Scarlett Bobo, Priyanka, Rita Baga, Tynomi Banks
⭐⭐: Anastarzia Anaqway, Ilona Verley, Kiara, Boa
: Jimbo, Kyne, Juice Boxx

Ben jüri üyesi olsaydım…

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8
Anastarzia Anaqway SAFE              
Boa SAFE              
Ilona Verley SAFE              
Jimbo LOW              
Juice Boxx BTM2              
Kiara WIN              
Kyne BTM2              
Lemon SAFE              
Priyanka SAFE              
Rita Baga HIGH              
Scarlett Bobo HIGH              
Tynomi Banks SAFE              

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.