Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×2

Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×2

Bu sefer çok bekletmeyip Kanada’nın Drag Race’i için erkenden oturdum klavye başına. İlk haftaya nazaran herkes hakkında daha çok bilgi var bu sefer elimde. Meet the queens videolarının hepsini tüketip bir de üstüne Instagram hesaplarına derin dalış yaparak zanaatleri ve ortaya koydukları drag karakterleri hakkında bilgilenmiş oldum. Bu sebeple artık dört yıldız mertebesine eriştirdiğim iki favorim, Priyanka ve Lemon ile devam edeceğim yoluma. Geçen hafta erkenden lip sync görmesi sebebiyle Lemon’ı harcayacaklar Matmazel çığlıkları attığım biriciğim görev birinciliğini koyunca koltuğunun altına güvenim tazelendi tabii. Keyfim fazlasıyla yerinde ve normalini Birleşik Krallık versiyonundan daha çabuk bulacağa benzeyen Kanada serisine bir kat daha hazırım.

Şimdi… Juice Boxx’ın hakkıyla yollanmasından sonra RPDR evreninin en sevmediğimiz görevlerinden birinde ellerinden geleni yapmak zorunda kaldı kızlarımız: Senaryolu oyunculuk. Cidden bu metinleri kim yazıyor ve hangi evrende campy ya da komik sayılıyor bilmeyi çok istiyorum. Henüz Ru haricinde gülene rastlamadım. Üstelik bu seride Ru olmadığı için kafa tası çatlayacakmış gibi kahkahalar atan biri de yoktu görüş alanında. Dolayısıyla zorlama esprilere sırıtmak her zamankinden daha güç bir hâl aldı biz seyirciler için. Ama şikayet etmiyoruz, yolumuz uzun. Elbet balosudur, komedisidir, rap yazmasıdır, daha keyif veren görevlere de uğrayacak Kanadalı kızlarımız.

Performans anlamında nispeten daha başarılı bulduklarım Priyanka, Lemon, Kiara ve bir nebze Jimbo oldu benim için. Jüride benimle aynı düşünüyor olacak ki bu dörtlüyü yüksek notları yakıştırdı. İlk kez drag’e girdikleri hâllerinin seviye atlamış versiyonlarıyla podyumun canını okurken de yine bu dörtlünün başarılı işler çıkardıklarını düşünüyorum. Gerçi Kiara’nın muhtemelen bütçe ve çevre konusundaki sıkıntıları sebebiyle yeteri kadar parlayabildiğinden emin değilim. Ama beğenilmesini anlayabiliyorum galiba. O yüzden zayıf, instoş, faşon queen tavrına bir eleştiri getirmeyeceğim. Sickening, no?

Tynomi Banks konusundaki şüphelerim giderek büyümeye devam ediyor. Konuşma tarzını Nina Bo’nina Bofana Osame Bin Laden Brown Boom Boom Boom’a fazlasıyla benzettiğim güzelliğimiz koltuğa oturup olanı biteni anlatmaya geldiğinde tam bir yıldız. Ancak iyi bir drag racer mı emin değilim. Çok büyük beklentilerim olmasına karşın, sanki reel hayatta çok daha başarılı olmasına karşın burada istediğini alamayacak gibi hissetmeden edemedim. Boa’dan da hızlıca sıkılmış durumdayım bu arada. Tıpkı Tynomi gibi o da itiraf hâlinde gerçek bir yıldız. Haricinde ise pasaklı, eksik, derme çatma… Kızların girişte güvenlik buraya girmene nasıl izin verdi diye sormasına şaşırmıyorum özetle.

Tam anlamıyla arka planda kaybolan Ilona ve Starzy de yatsın kalksın Kiara’nın berbat kılığına şükretsin. Normal sezonlarda queenlerin 10/10 elbiselerle sahneye çıkmamasıyla hiçbir sıkıntım yok. Ancak elimizde ilk fotoğraf da verken Kyne’ın bir şekilde daha kötü bir look yaratmasına aklım ermedi benim açıkçası. O korsenin arasından gözüken teni, sıkıntılı makyajı ve saçı, üzerine oturmayan ceketi… Ama sen Youtube’da yüz binlere saç ve faşon öğretiyordun Kynecığım. Ne oldu sana şimdi? Yakıştı mı bak hiç? Üstelik durulunca gözüme de anında sempatik gelir olmuştu. Ama bu kadarmış yolculuğumuz ne edelim? Tynomi’ye ağlama gitme sırası bende dediği anda şeker pamuktan kalbim üzerine su dökülmüş gibi ellere karıştı.

Jüri konusundaki sıkıntılarım hâlâ varlığını sürdürmekte, onu da unutmadan ekleyeyim. İlk haftaya göre daha ölçülü yorumlar yapmış olmalarına mutluyum. Fakat bir ritim eksikliği mevcut. Stacey McKenzie’nin orada olmak istediğine emin değilim. Brooke Lynn’in “drag” kelimesini telaffuzuna zaten takıldım kalım. Jeffrey de biraz fazla zorluyor sanki. RuPaul olmak isterken Ross Matthews’a dönüşüyor. Seksisin, yakışıklısın, uzunsun ve bir bardak soğuk su gibisin JBC. Buna oyna, gay ve acımasız olmanın bir karakter olduğunu düşünen karikatürlerden birine dönüşme lütfen. İmza, faggots of the world.

Untucked Kanada

  • Brooke Lynn’in önümüzdeki hafta yaptığı makyajı gördünüz mü. Uf.
  • Top 3 tahminlerimi Priyanka, Lemon ve Bobo yapabilsem keşke. Ama Rita Baga araya sızacak gibi geliyor.
  • Haftaya rap yapacaklar. Oooh şarkılı türkülü bölümler, en sevdiğim!
  • Starzy hikâyesini anlatırken ağlayıp parçalarıma ayrıldım. Cause I’m what? Duygusal top.
  • Celine Dion lip syncim nerede?!?
  • Jimbo sesini değiştirerek konuştukça fenalık geçiriyorum. Ama podyumda pek iyiydi bu sefer, sustum o yüzden. Sürpriz yapar da finale kalırsa şaşırmayacağım. Üzülür müyüm? Biraz.
  • Hayır, “I forgive you.” bir “Do I have something on my face?” anı değil.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Priyanka, Lemon
⭐⭐⭐: Scarlett Bobo, Tynomi Banks, Rita Baga
⭐⭐: Kiara, Anastarzia Anaqway, Ilona Verley, Jimbo
: Boa, Kyne, Juice Boxx

Ben jüri üyesi olsaydım…

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8
Anastarzia Anaqway SAFE SAFE            
Boa SAFE LOW            
Ilona Verley SAFE SAFE            
Jimbo LOW HIGH            
Kiara WIN SAFE            
Kyne BTM2 BTM2            
Lemon SAFE WIN            
Priyanka SAFE WIN            
Rita Baga HIGH SAFE            
Scarlett Bobo HIGH SAFE            
Tynomi Banks SAFE BTM2            
Juice Boxx BTM2              

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.