Keyfî Drag Race All Stars Tekrarı 5×6

Keyfî Drag Race All Stars Tekrarı 5×6

Ru ru ru ru… RuPaul’s Drag Race, start your engines! RuPaul’s Drag Race, may the best woman best woman wiiiiiiiiiiin. Jeneriği yazının başına konduracak kadar düştüğüme göre, “It’s very dry, kinda like your vagina!” dedirten All Stars 5’in balo bölümünden konuşabiliriz. Naomi Smalls stüdyoyu basıp bir anda Manila’nın adının yazılı olduğu ruju çıkarmadığı müddetçe final üçlüsünü tahmin edebileceğimiz yarışta yine çok heyecansız bir hafta geçirdik. Garip bir şekilde Kanada serisi, Shea Couleé ve Jujubee’yi ortaklaşa taç ile buluşturmak istediğimiz sezonu tamamen gölgede bırakıyor bu ara. Çünkü en başından beri yarısından fazlası dolgu maddesi gibi duran kadroda seyir zevkini yükselten kimselerin sayısı oldukça az.

Neyse çok şikayet etmeyelim biz yine de. Siyah mükemmeliyetinin yer yüzündeki temsilcisi, tüm zamanların en iyi RPDR queeni demekten artık kendimi alamadığım Shea Couleé varlığıyla ekranlarımızı şenlendiriyor, Juju da ağzını açtığı her anda desibeli yüksek kahkahalarımızın kaynağı olarak işlev görüyor, malum. Yalnız balo bile çok niteliksizdi sanki. Ru’nun kız kardeşlerini ite kaka getirdiği barbekü partisi konseptinde kızceğizler bir davetsiz misafir için kılık getirip, bir de alışılmışın dışında materyal kullanımıyla kendilerine barbekü kıyafeti dikti. Ancak faşon da faşon bir look çıkaramadığı için hiç kimseler biz yine kaldık kendilerine yazdıkları monologlara.

İş kendi yazdığı metinlerle çalışmaya geldiğinde yıldızı her daim parlamış Miz Cracker ve geç kaldım çünkü canım gelmek istemiyordu bahanesiyle Jujubee (a.k.a. Amber) günün yıldızları oldu benim için. Çalışma odasında Shea’den destek gören ikili sahnede de Bebe Zahara Benet’nin Aja’ya veremediği krediyi toplayıp çarpıp ikiye bölerek Bayan Couleé’ye teslim etti. Üstü başı pek karmaşık duran ancak kusursuz makyajı ve stil verişiyle gözümüze pek hoş gözüken Shea de monologu pek sıkıcı olmasına karşın Top 3’nin diğer parçalarının yanında yerini aldı benim için. Bu “Top 3” ibaresini de artık gönül rahatlığıyla kullanıyorum. Blair’ın son bölümde bir sürpriz yapmayacağı belli.

Hazır Blair demişken… Sezon başlamadan evvel sırf faşon, zayıf ve insta queenlerden birine dönüşmeye çalışıyor diye programın beyaz izleyicisinin Blair’a karşı bir beklenti oluşturduğu o istemsiz komik günleri hatırlıyor musunuz? Ben hiç unutamıyorum maalesef. Podyuma bastığı her anda konseptle alakasız bir şey giyip, kendi kafasında modanın yüksek mertebelerine yerleştirdiği o birbirinden vasat kılıklarıyla bir inanılmazı başardı Blair ve var olan sıfırın altındaki saygınlığını da tümüyle yitirdi. All Stars serileri görünmezlik pelerini takmış Chi Chi, Ginger, Latrice gibi nicelerini gördü. Ancak sıfır yetenek, varlık ve personayla ilk beşe kalmak… Tebrik ediyorum bu başarısı için kendisini.

Buradan da bu hafta Blair’ın gitmesi gerektiğini düşündüğümü anlamışsınızdır zaten. Onun yerine Derrick’i görmeyi bile tercih ederdim açıkçası. En azından bize komik itiraflar, uyduruk dramalar ve eleştirmeye doyamayacağımız Britney numaraları bırakırdı. Neyse ki Drag Race’in rigga morris söz konusu olduğunda, bilhassa All Stars bünyesinde daha da beterlerini yaptığını görmüştük. Örneğin bu hafta acaba makyaj yapmayı mı unuttu dedirten bir burunla gelen Roxxxy de devlerin sezonunda Tati ve Alyssa yerine finale yükselmişti. Neyse Alaska ve Detox’ın canı sağolsun yahu. Bin beteri varmış meğer, bilememişiz thick ve juicy queenimizin değerini.

Son olarak India dramasıyla ilgili söyleyecek bir şeyim kalmadığını da ekleyeyim. Konuyu abarttığını düşündüğümden bahsetmiştim; ama Alexis de hakikaten çok masum durmuyor. Hem bu bölüm dahilinde, hem de Untucked’ta kendini ifade ederken jestlerinden sanki bir yalanı açığa çıkmak üzere son kıvırmalarını yapan güvenilmez velet izlenimi aldım bolca. Ama umurumuzda mı? Hayır. Alexis, Shea’i göndermek için bir plan yaptıysa da işe yaramadı. India da tek sıkımlık kurşununu ilk bölümde bırakıp köşesine çekildi işte. Biz stand up rutinleri için sahne alacakları yedinci bölümde Blair’ın gidişini de izleyelim ve konu artık bütünüyle kapansın. Umuyorum Juju’ya verirler bu görev birinciliğini de Top 3 finale ikişer win mavisiyle girer. Biz de sanki Shea kazanmayacakmış gibi heyecanla beklemeye devam ederiz.

Untucked

 • Alexis’e hiç sevmediğim günlere elvada. All Stars 5 cidden hakkındaki bütün fikrimi değiştirdi. We stan.
 • Juju’nun verdiği her itiraf neden All Stars’ta ikinci kez yarıştığını kanıtlar nitelikte. Realite şov yıldızı olmak nasıl bir şey? İşte tam olarak böyle bir şey.
 • Cracker da garibim kimseler tarafından sevilmemesine karşın final görüyor. Orada olduğu için pek mutlu. Kırmayın minnoşumuzun kalbini.
 • Sezon 12 > Kanada > All Stars 5 gibi bir durum oluştu, farkında mısınız?
 • Bob the Drag Queen de tıpkı benim gibi Blair’a tahammül edemiyor. Pit Stop’ı izliyorsunuz bu arada değil mi? Yüz kere tekrarladım bu sezon ama LÜTFEN İZLEYİN.
 • Lip sync bu hafta iyi değildi sanki. Bir Ari şarkısı daha boşa harcandı.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Shea Couleé, Jujubee
⭐⭐⭐: Miz Cracker, Alexis Mateo
⭐⭐: Ongina, Mariah, India Ferrah
: Mayhem MillerDerrick Barry, Blair St. Clair

Ben jüri üyesi olsaydım…

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8
Alexis Mateo HIGH HIGH SAFE SAFE HIGH BTM2    
Blair St. Clair SAFE LOW LOW BTM2 BTM3 BTM2    
Jujubee SAFE HIGH WIN SAFE WIN WIN    
Miz Cracker HIGH SAFE SAFE WIN BTM3 HIGH    
Shea Couleé SAFE WIN SAFE HIGH WIN HIGH    
India Ferrah WIN BTM2 BTM2 LOW BTM3      
Mayhem Miller BTM2 SAFE LOW BTM2        
Mariah SAFE SAFE BTM2          
Ongina LOW BTM2            
Derrick Barry BTM2              

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

3 Yorum

 1. Enes

  Sezondan önce bile Shea kazansın diye deliriyordum fakat şu anda Juju’nun kazanmasını daha çok istiyorum glb. Ama içimden bir ses Cracker’a vericekler sezonu diyor

  Yanıt
  1. Umur

   Sence öyle bir edit var mı ama? Bir de iki POC’nin olduğu bir finalde Cracker’a hayatta vermezler. Bana Shea kazanacak gibi geliyor ama önümüzdeki iki bölümde göreceğimiz performanslara göre belki yine bir double crowning basarlar.

   Yanıt
   1. Enes

    Ya aslında öyle düşünmemin sebebi Shea’den beklediğimi alamamam bu sezon. Beklediğimi alamamam derken 9.sezonda içinde isteği hırsı o aura’yı hissedebiliyorduk, bu sezon runwaylerde muhteşem werk room ve conffesional’larda falan çok harika ama challenglerde meh snatch game’de efsane bir iş çıkarmasına rağmen diğer challenglarda hatırlamıyorum :/ Bilmiyorum sezon’un berbatlığından dolsyı da böyle geliyor olabilir…

    Juju ile Cracker kaldığında da Juju’nun kazanması için her şeyi veririm ama bilmiyorum Cracker kazanacak gibi ay açıklayamıyorum lol

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.