Erkek Oyuncu

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncuyardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 13 Eylül 2019

1 JOAQUIN PHOENIX
Joker
(Warner Bros.)
3 adaylık | 0 ödül

Joaquin Phoenix nihayet Oscar’ı alacağı filmle buluşmuş gibi gözüküyor. Filmi izleyenler arasında Joker’i beğenmeyenler, sorunlarını işaret edenler olsa bile ünlü aktörün performansını övmekteler. Dolayısıyla zirveye adını yazmakta sakınca görmüyorum.

2 ADAM DRIVER
Marriage Story
(Netflix)
1 adaylık | 0 ödül


The Report ve Star Wars ile birlikte kariyerinin en zengin sezonunu geçirecek olan Driver, muhtemelen Phoenix’in en büyük rakibi olarak karşısına dikilecek. Öyle ki yer değiştirmeleri bile söz konusu. Marriage Story’de kusursuz olduğu söyleniyor.

LEONARDO DICAPRIO
Once Upon a Time in Hollywood
(Sony)
6 adaylık | 1 ödül

Oscar aldığı The Revenant’tan beri film çekmeyen DiCaprio, Django Unchained’te de Tarantino ile çalışmış ama sonucunda adaylık bile alamamıştı. Bu sefer filmin esas yıldızı ve performansı da oldukça gösterişli. Yedinci adaylık öyle ya da böyle gelir gibi.

JONATHAN PRYCE
The Two Popes
(Netflix)
Hiç aday olmadı.


Eddie Redmayne, Gary Oldman ve Rami Malek’e Oscar kazandıran senaristin son marifeti. Bu sefer filmin gerçekten iyi, performansların da abartısız olduğu söyleniyor. Geçen sene The Wife’ta da görünen Pryce’ın ilk adaylığı, belki ödülü bile gelebilir.

5 ANTONIO BANDERAS
Pain and Glory
(Sony Classics)
Hiç aday olmadı.

Cannes’da aldığı ödül boşa değil. Mutlaka sezonda adı geçecek ve muhtemelen Sony Classics’in Oscar listelerine soktuğu nadir yabancı oyunculardan biri olacak. Mesele karşısına kimlerin rakip olarak çıkacağı. Beşinci sıra için yarış kalabalıklaştı çünkü.


6 ROBERT DE NIRO
The Irishman
(Netflix)
7 adaylık | 2 ödül


Silver Linings Playbook’tan bu yana Oscar sahalarına uğramayan De Niro, Jack Nicholson ile Daniel Day-Lewis’in rekoruna bu sene ulaşacak mı bilinmez. Karşısında çok iyi rakipleri olduğu kesinlikle unutulmamalı. De Niro eski De Niro değil ne de olsa.

CHRISTIAN BALE
Ford v Ferrari
(20th Century Fox)
4 adaylık | 1 ödül


Ford v Ferrari de bir gişe filmi izlenimi veriyor dedik, haklı çıktık. Ancak hiç beklemediğimiz anlarda aday listelerinde pörtleyen Bale’ın önü hâlâ açık. Momentumu korumayı başarırsa beşinci adaylığını da cebe indirebilir pekâlâ.

ADAM SANDLER
Uncut Gems
(A24)
Hiç aday olmadı.


Uncut Gems festival turlarına başladı ancak Safdieler’in yine pasaklı bir iş çıkardığı, Akademi’nin geleneksel zevklerine hitap etmeyeceği söyleniyor. Yani Sandler’ı sezon içerisinde daha farklı gruplara aday olurken göreceğiz gibi.

MICHAEL B. JORDAN
Just Mercy
(Warner Bros.)
Hiç aday olmadı.

Just Mercy o tahmin ettiğimiz büyük Oscar oyuncusu çıkmadı. Dolayısıyla Creed ve Fruitvale Station’la listeleri aşındırmaya çalışmış Jordan’ın adı yine geri düşmeye başladı. Bu sene de adaylık gelmeyecek gibi. Artık başka bahara…

10 DANIEL KALUUYA
Queen & Slim
(Universal)
1 adaylık | 0 ödül

Get Out ile devler ligine girişini yapan Daniel Kaluuya, Widows’un ardından bir kez daha, bu sefer Oscar kokan bir rol ile şansını deneyecek. Eğer Universal’ın sezondaki esas Oscar oyuncusu bu filmse daha da üst sıralara çıkabilir.


11 EDDIE MURPHY
Dolemite Is My Name
(Netflix)
1 adaylık | 0 ödül


Eddie Murphy’nin filmi harika eleştiriler aldı denemez ama eski hayranları onu tekrar sahalarda görüyor olmaktan epey mutlu. Dolayısıyla birkaç oy toplayıp sezon içerisinde Spirit, Gotham gibi gruplarda karşımıza çıkabilir diyorum.

12 TARON EGERTON
Rocketman
(Paramount)
Hiç aday olmadı.


Taron Egerton kampanyaya erken girişti ama Bohemian Rhapsody gibi yer gök yarılmış değil. Üstelik Mayıs’ta gösterime girmiş olması da stüdyonun Rocketman’a güvenmediğini ispatlıyor. Belki Altın Küre ve BAFTA’dan destek gelir.

13 HUGH JACKMAN
Bad Education
(Henüz dağıtımcısı yok.)
1 adaylık | 0 ödül


Bad Education’da Hugh Jackman’ın kariyerinin en iyi performansını verdiği söyleniyor. Ancak film henüz bir dağıtımcı ile buluşamadı. O yüzden temkinli bir şekilde listenin sonlarına iliştirmeyi uygun gördüm adını.

14 MARK RUFFALO
Dark Waters
(Focus)
3 adaylık | 0 ödül


Nihayet Todd Haynes’in filminin 2019’a yetişeceği ve adının Dark Waters olduğu kesinleşti. Ruffalo’nun rolü için epey etli ve tam Akademi’nin ağzına layık diyorlar. Ah keşke festivallere de yetişseydi, en üstlere yazardık ismini.

15 ROBERT PATTINSON
The Lighthouse
(A24)
Hiç aday olmadı.

Willem Dafoe’nun kampanyası sebebiyle Akademi üyeleri The Lighthouse izlemek zorunda kalacağından Robert Pattinson’ı da beğenip oy verebilirlermiş gibi duruyor. Ama asıl patlaması Batman ve yeni Nolan filmiyle olacak muhtemelen.

İHTİMALLER
Kelvin Harrison Jr. (Waves) | Roman Griffin Davis (Jojo Rabbit) | Brad Pitt (Ad Astra) | Eddie Redmayne (The Aeronauts) | Matthew Rhys (A Beautiful Day in the Neighborhood) | Matt Damon (Ford v. Ferrari) | Ian McKellen (The Good Liar)