Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu | yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu
özgün & uyarlama senaryo | teknik kategoriler | yabancı film | animasyon | belgesel

Son güncelleme: 11 Ekim 2017

1. DUNKIRK
(Warner Bros.)


Favorileri izledikçe Dunkirk’ün kazanacağına biraz daha ikna oluyorum. Bir güzel The Shape of Water’la çatışır, ipi göğüsler. Geriye kalan tek olağan şüpheli The Post. Onun da konusunu okurken uykum geliyor. 

2. THE SHAPE OF WATER
(Fox Searchlight)

Sözde stilize Oscar filmi. Politik doğruculuğu, ucuz romantizmi hiç bana göre değil. Ama işte alıcısı var ki Venedik’ten ödülle dönüyor, güzel eleştiriler topluyor. Dunkirk’ün kağıt üzerinde en büyük rakibi. 

3. THE POST
(20th Century Fox)


Belki doksanlarda olsak The Post’un En İyi Film seçileceğine inanırdım ama fazla planlı, fazla düşünülmüş görüyorum her bir parçasını. Evet içeriğini bilmediğimiz için hâlâ bir risk olarak ihtimaller arasında.

4. DARKEST HOUR
(Focus Features)


Geleneksel biyografiler eğer iyi çekilmiş ve iyi oynanmışsa Akademi tarafından takdir ediliyor. Evet, artık AMPAS’ın çehresi değişti. Fakat Joe Wright’ın yeni filmine karşı koyabilecek kadar da reform yaşandı denemez.

5. THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
(Fox Searchlight)

Filmi izleyince tüm o kara komedisinin, hüzünün altında Oscar için yanıp tutuşan bir yönetmen saklandığını gördük. Seyirci de epey destek vermekte. Daha ne? Alın size yılın Top 5 Oscar yarışçısından biri. 


6. CALL ME BY YOUR NAME
(Sony Classics)

Keşke ama keşke Moonlight geçen sene kazanmasaydı da Call Me by Your Name bir adım daha yakın olsaydı zafere. İki sene üst üste queer filmi seçecek kadar değişmemişlerdir, değil mi?

7. THE FLORIDA PROJECT
(A24 Films)

Yine hayranı epey bol bir film. Sean Baker iki yıl evvel Tangerine ile sezon boyunca görmezden gelindiğinden bu başarıyı sindiremiyor gibiyim, ama onu dünyayla paylaşmaya da hazırım galiba. Yeter ki tanınsın!

8. BLADE RUNNER 2049
(Warner Bros.)

Warner Bros’un bu filmi daha evvel Oscar başarısı elde ettikleri bir başka gişe canavarı Gravity ile aynı tarihte gösterime sokması zaten pek manidardı. Aldıkları tepkiler de hiç fena değil. Şimdilik adaylar arasında görebiliyorum.

9. GET OUT
(Lionsgate)


Eleştirmenlerden tam not alan Get Out, zayıf bir yıl geçirdiğimiz için ilk 10’a kadar tırmanmış durumda. Lionsgate, eğer ki kartlarını doğru oynarsa yıllar sonra bir korku filmini listede göreceğiz.

10. THE BIG SICK
(Amazon)


Çok pozitif bir reaksiyon almakla meşgul The Big Sick bu aralar. Sundance’de beğenildiğini az çok anlamıştık ama çok da zamanlı bir öyküsü var. Trump’la dünyası yıkılmışların ellerindeki en iyi alternatifler arasında.


11. LADY BIRD
(A24 Films)


A24 arı gibi çalışmaya devam ediyor. Endüstri tarafından çok da kucaklanacağına ihtimal vermediğimiz Lady Bird epey şaşırttı. Eğer yarıştaki filmler düşündüğümüz gibi zayıfsa üst sıralara tırmanabilir.

12. MUDBOUND
(Netflix)


Sundance’de aldığı çılgınca iyi eleştiriler filmin Netflix’in eline geçmesiyle bir anda unutuldu. Gittiği festivallerde bile yeterli ilgiyi görmeyen Mudbound’ın üzerinden ölü toprağının acilen atılması lazım.

13. LAST FLAG FLYING
(Amazon)

Manchester by the Sea ile yaptıkları deneme sonrası Amazon aynı tarihe şimdi de Last Flag Flying’i kondurmuş. Yalnız sıradan izleyici ile eleştirmenler taban tabana zıt tepkiler veriyor. Akıbetini kestirmesi güç.

14. BATTLE OF THE SEXES
(Fox Searchlight)

Battle of the Sexes erken vizyon tarihi sebebiyle elimine olur mu diyorduk fakat zamanlı öyküsü seyirciyi kusur göremeyecek kadar kör ediyor. Dolayısıyla En İyi Film sohbetlerinde yer alabilir.

15. I, TONYA
(Neon)


I, Tonya gösteriminin ardından bir anda Neon tarafından satın alındı ve şimdi de Aralık ayı için vizyon tarihi belirlendi. David O. Russell/Bennett Miller filmlerine benzetilen varlığı AMPAS tarafından ilgi görebilir.


16. STAR WARS: THE LAST JEDI
(Disney)

Geçen sefer de The Force Awakens’ı küçümsemiştik ama resmen adaylığın kıyısından döndü. Şimdi aynısını The Last Jedi için de yapmak istemiyorum. Tabii çok geç vizyona giriyor olması büyük dezavantaj.

17. WONDER WHEEL
(Amazon)


Wonder Wheel hakkında dönen dedikodular, gelen fragman derken filmin ihtimalleri iyice zayıfladı gözümde. NYFF’in kapanışını yapınca anlayacağız kimin ne olduğunu, Winslet’den öteye geçebilme olasılığını..

18. DOWNSIZING
(Paramount)


Venedik dahil tüm güz festivallerini sırayla gezdi Downsizing, ama aradığını bulamadı. Stüdyo şu an sessizliğini korumakta. Belki bu da bir taktiktir. Sezon start verince tekrardan ortaya çıkarlar.

19. PHANTOM THREAD
(Focus Features)

Daniel Day-Lewis’in sinemaya dönüşünü tüm dünya kutlamaya hazır. Fakat Paul Thomas Anderson sene sonuna kadar filmi yetiştirebilecek mi kimse emin değil. Bir de arthouse BDSM hikâyesi ne kadar ilgi görebilir ki?

20. STRONGER
(Lionsgate)


Stronger’ın gişedeki başarısızlığı eleştirmenlerden gördüğü koşulsuz şartsız destek ile unutulmaya başlandı bile. Lionsgate’in elinde Get Out olmasaydı bu minik filme de yeteri kadar zaman ayırabilirdi.

BELKİ... Breathe (Bleecker Street) | Victoria & Abdul (Focus Features) | Coco (Pixar) | The Disaster Artist (A24 Films) | All the Money in the World (STX Entertainment) | The Greatest Showman (20th Century Fox) | Wonderstruck (Amazon) | Detroit (Annapurna) | Roman J. Israel, Esq. (Columbia)