Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu | yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu
özgün & uyarlama senaryo | teknik kategoriler | uluslararası film | animasyon | belgesel

Son güncelleme: 14 Kasım 2019

PARASITE
(Neon)


Sektörde izleyen herkesin adını şakıdığı ve söylentilere bakılırsa Akademi üyelerinden de olumlu reaksiyonlar toplayan Parasite tarihe geçmeye geliyor. ABD’de kapalı gişe oynayan filmin artık favori pozisyonuna oturduğunu söyleyebiliriz.

JOJO RABBIT
(Fox Searchlight)


Jojo Rabbit’in de Oscar kokusu insanın burnunu gıdıklıyor. Eleştirmenlerden yediği tokat seyirci tarafından unutturulurken endüstri filme tatlı reaksiyonlar vermeye başladı bile. Yarışın teknik dallardan yana eli en kuvvetli filmi olacak, belli.

3 THE IRISHMAN
(Netflix)


Netflix’in elinde iki büyük harika var. Ancak The Irishman barındırdığı isimler sebebiyle endüstrinin daha çok hoşuna gideceğe benziyor. Bu gençleştirme teknolojisi işi de duvara toslamadığı için Parasite’le zirve için kapışacaklar demek mümkün.

MARRIAGE STORY
(Netflix)


Marriage Story’i izleyene kadar içerisinde şov dünyasından bir çifti barındırdığını bilmiyordum. Bu detay Akademi üyelerinin kendilerini karakterlerin yerine koymasına yardımcı olabilir. Boşanma sürecinden geçmeyen bir Hollywood sakini mi var yahu?

ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD
(Sony)

Tarantino’nun son projesi bana sorarsanız başlı başına bir enkaz. Ama arkasında yatan motivasyonları sorgulamadan film izlemeyi seven Akademi için nostalji etkisini kullanarak ilk beşte kalmaya devam edecektir diye düşünüyorum.


THE TWO POPES
(Netflix)

İlk reaksiyonlar o kadar olumlu ki The Two Popes’un o gelenekseli kucaklamayı seven Akademi üyelerine hitap edeceğini düşünmeye başladım. Darkest Hour misali sızabildiği her kategoride esip gürlemesi mümkün gözüküyor.

1917
(Universal)

Sam Mendes’in Birinci Dünya Savaşı konulu filmiyle ilgili dedikodular da şahane! Noel’de vizyona girecek 1917, teknik anlamda epik bir filmden eksik yarışa ilaç gibi gelebilir. Tek planda çekilmiş olması oy getirecek bir gimmick.

THE FAREWELL
(A24)

Aldığı harika eleştirilerle ödül sezonundaki yolculuğuna devam eden The Farewell, bu seneki yarışa Sundance’ten transfer oldu. A24’un da esas yarışçısı artık. Waves’le kimsenin uğraştığı yok. The Farewell’in önü açık.

BOMBSHELL
(Lionsgate)

Fox News’un ipliğini pazara çıkarmaya hazırlanan Bombshell’in tonu Adam McKay filmlerine epeyce benziyormuş. Yavaştan seyirci karşısına çıkmaya da başladı. Ucundan da olsa En İyi Film kategorisine tutunması olası gözüküyor.

10 LITTLE WOMEN
(Sony)

Lady Bird’ün rüzgârı henüz dinmemişken Gerwig yarışa Little Women uyarlamasıyla geri dönüyor. İlk yorumlar hiç de fena değil. Ama onu zirveye çıkarmaya yetecek kadar materyal yok gibi hissediyorum, yanılabilirim.


11 JOKER
(Warner Bros.)


Joker’in seyirciden tam not aldığını söylememe gerek yoktur zaten. Ancak Akademi ile IMDb’nin sinefilbroları aynı şey değil. Bu yüzden ben sezonun içine biraz daha girelim ve endüstri ne düşünüyor, onu görelim diyorum.

12 A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD
(Sony)

Eleştiriler cidden şahane. Düşündüğümüzden çok daha fazla ses getirecek belli ki Marielle Heller’ın filmi. Ancak Sony esas kampanyasını Tarantino’nun filmi için yaptığından adı hiç anılmamaya başladı. Daha da geriye düşebilir.

13 DOLEMITE IS MY NAME
(Netflix)

SAG’den alacağı toplu performans adaylığı sonrası herkesin tahminlerinde belirmeye başlayacağından o kadar eminim ki. Bu yılın sürpriz Oscar yarışçılarından biri olabileceği konusunda ısrarcıyım. Tek handikap Netflix’in elinin kalabalık olması.

14 HONEY BOY
(Amazon)


Amazon da Honey Boy için ciddi bir kampanya yürütmeye başladı. Manchester by the Sea sonrası birkaç başarısız yıldan sonra iş modellerini değiştirmeleri avantajlarına olacak. Senaryoyu yazan Shia LaBeouf da epey uğraşıyor.

15 WAVES
(A24)


Waves bu sezonun ilk ve tek sürprizi diyebiliriz. A24’un sessiz sedasız önümüze koyduğu yapım gittiği festivallerde pek çok eleştirmenin favorisi oldu. Moonlight misali bir yükselişe geçerek esas listeye demir atması söz konusu.


16 FORD V FERRARI
(20th Century Fox)


Widows / First Man benzeri bir “yetişkin draması” olarak gişede elde ettiğiyle yetinmesi beklenebilir Ford v Ferrari’nin ama teknik meziyetleri burada da adını geçirmesine yardımcı olacak deniyor. Bekleyelim, görelim…

17 JUST MERCY
(Warner Bros.)


Just Mercy yarışın önemli parçalarından biri olacak diyorduk, fena yanıldık. Dedikodular boşunaymış. Oyunculuk kategorilerinde boy göstermekten fazlasını yapamayacak gibi duruyor. Atak yapma ihtimali de kalmadı sanki.

18 HUSTLERS
(STX)


Jennifer Lopez’in yarattığı rüzgâr ile birlikte herkes Hustlers’ın adını şakır oldu. Burada bir yere gireceği yok ama gişedeki başarısıyla birlikte PGA ve AFI gibi büyük gruplar tarafından anılacağı neredeyse kesin.

19 ROCKETMAN
(Paramount)


Taron Egerton’ın agresif kampanyası Rocketman’ı tekrardan gündemimize taşıdı. Altın Küre’de Jamie Bell’e sürpriz çıkarsa hiç şaşırmayacağım. SAG’den gelecek desteğe göre buradaki yeri değişebilir.

20 STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER
(Disney)

Star Wars’un bir döneminin daha kapanışı Akademi tarafından ilgi görür mü? Muhtemelen. Ama çok geç gösterime giriyor olması büyük handikap. Malum bu yıl sezon her zamankinden daha erken başlayıp, bitecek.

İHTİMALLER
Queen & Slim (Universal) | Pain and Glory (Sony Classics) | A Hidden Life (Fox Searchlight) | Booksmart (Annapurna) | Downton Abbey (Focus) | Knives Out (Lionsgate) | Us (Universal) | The Lighthouse (A24)