Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu
özgün & uyarlama senaryo 

Son güncelleme: 16 Temmuz 2018

1. BLACKkKLANSMAN
(Focus Features)


Get Out’un alamadığı ödülleri toplayacak bir film arıyorsanız, adres belli: BlackKkKlansman. Ağustos’ta gösterime girecek Spike Lee filminin yapımcılarından biri de Jordan Peele hatta. Eğer seyirci karşısındaki sınavından geçerse, yollar açık.

2. THE FAVOURITE
(Fox Searchlight)


Fragmanı görüp de heyecanlanmayan bir insan evladı varsa derhal sinemayla ilgilenmeyi bıraksın! Fox Searchlight, Lanthimos’un yeni filmini Three Billboards’un da gösterime sokulduğu Kasım ayına saklıyor. Oscar kokusunu duyuyor musunuz?

3. IF BEALE STREET COULD TALK
(Annapurna)

Geçtiğimiz yıl dağıtımcılığa soyunan Megan Ellison’ın ilk büyük Oscar projesi olacak bu. Barry Jenkins ve James Baldwin zaten aynı cümlede anılmaya başladığından beri ödül sohbetleri yapılıyor. Yalnız hâlâ bir vizyon tarihi belirlenmiş değil.

4. MID ’90S
(A24 Films)


Herkese inat, Jonah Hill’in ilk yönetmenlik denemesini tahminlerime koymaya devam edeceğim. Çünkü A24’un bu seneyi boş geçireceği ihtimaline inanmıyorum. Üstelik meselesi de #MeToo, #TimesUp anlatılarına cuk oturmakta. Daha ne olsun?

5. BACKSEAT
(Annapurna)


Adam McKay’in bir şekilde ilgi çekici kılacağını umduğum Dick Cheney biyografisi de gündemden düşmüş değil. Hatta If Beale Street Could Talk ertelenirse Annapurna’nın tabağında bir tek Backseat kalacak. Üstelik daha Oscar friendly bir yapım.


6. AD ASTRA
(20th Century Fox)

Vizyon tarihi kesinleşmeyen ama kulislerde 2018’e yetişeceği söylenen Ad Astra, bu kategorinin geleneksel bilimkurgu adayı olabilir. James Gray imzası sebebiyle göze de hitap edeceğini tahmin ettiğimiz filmin kadrosu zaten yıldız kaynıyor.

7. BLACK PANTHER
(Disney)

Black Panther’dan nefret edenler için üzgünüm; çünkü bir Marvel filminin En İyi Film kategorisine sızdığını izlemek zorunda kalacaklar. Şu an unutulmuş gibi dursa da ödül sezonunda hatırlanacağına eminim. Eat your heart out, The Dark Knight!

8. WIDOWS
(20th Century Fox)

Fragmanda ilgimizi çekecek bir şey bulamamış olsak da Fox’un Widows’u Lincoln ve Life of Pi gibi iddialı Oscar projelerini huzurlarımıza sunduğu Kasım ayında gösterime sokacak olması dikkat çekici. Demek ki göremediğimiz bir şeyler var…

9. A STAR IS BORN
(Warner Bros.)

Zamanında Clint Eastwood ile Beyonce’yi buluşturacağı söylenen proje Bradley Cooper ile Lady Gaga ikilisine kaldı. Dedikodular şahane. Endüstriden de ciddi bir destek var. Şaşırtıcı bir başarı elde etmesi mümkün yani. Şaşkınım…

10. FIRST MAN
(Universal)

First Man’in vizyon tarihiyle ciddi anlamda sıkıntı yaşıyorum. Çünkü Universal filmi daha evvel de “Oscar yarışçısı gibi gözüküp fena çuvallayan yapımları doldurduğu Ekim ayına kondurmuş. Yılın en büyük fiyaskosu olabilir, aman dikkat!


11. BEAUTIFUL BOY
(Amazon)


Eski tip aile filmlerini hatırlatan fragmanında bile ağlamayı başardım. Kim bilir filmi izleyince ne kadar perişan olacağım. Yalnız Amazon geçtiğimiz sene Oscar kampanyalarında feci çuvalladı. O yüzden Beautiful Boy için de ciddi anlamda korkularım var.

12. BOY ERASED
(Focus Features)


Focus’un bu kategoriye her yıl iyi kötü bir aday soktuğu düşünülürse BlacKkKlansman’dan sonraki en cheesy alternatif Boy Erased olabilir varsayımıyla tahminlere ilave edilmesinde bir sıkıntı yok. Ama ben biraz daha bekleme taraftarıyım.

13. MARY QUEEN OF SCOTS
(Focus Features)

Bir zamanlar pek sükse yapan o klasik Oscar filmlerinden biri olacak ne yazık ki Mary Queen of Scots. Ben nefret edeceğimden eminim. Ama Akademi bu tarz turnusollarda sürekli error vermeye bayılıyor. Yaşlı üyelerin oyunu toplayacağı kesin. 

14. GREEN BOOK
(Universal)


Hakkında iyi dedikodular dolaşan Green Book, Universal’ın sanıldığının aksine asıl Oscar yarışçısı olabilir. Çünkü First Man’den daha stratejik bir tarihe konumlandırılmış. Yalnız şimdilik kapalı bir kutu diyerek, geride bıraktım. 

15. CAN YOU EVER FORGIVE ME?
(Fox Searchlight)

Şimdilik asıl Oscar yarışçısı The Favourite gibi gözükse de Melissa McCarthy’nin muhtemelen Oscar’a aday olmasını sağlayacak yapımın stüdyo için pek değerli olan Ekim ayında vizyon görecek olması kafa karıştırıyor. Sürpriz ihtimali yüksek.


16. THE FRONT RUNNER
(Columbia)

Columbia’nin haklarını satın aldığı The Front Runner, stüdyo için bu senenin Roman J. Israel Esq’i olabilir. Hani tüm kategorileri es geçip oyunculuk adayı alanlardan. Ama sözde test gösterimleri başarılı geçmiş. Bekleyelim görelim…

17. MARY POPPINS RETURNS
(Disney)

Disney’in her sene 25 dalda aday gösterilebilirmiş gibi gözüken bir filmi oluyor mutlaka ve genelde bu tahmin asla tutmuyor. Mary Poppins Returns de bunu başarabilecekmiş gibi gösterip muhtemelen asıl filmin mirasına ihanet edecek.

18. WELCOME TO MARWEN
(Universal)

Fragmanın bana sorarsanız olur bir yanı yok. Fakat içeriği sebebiyle zamane anlatısına uydu denilerek abartılma ihtimalini de gözden kaçırmak istemiyorum. Malum, filmin arkasında sektörün sevdiği bir yönetmen, Robert Zemeckis var.

19. ISLE OF DOGS
(Fox Searchlight)


Muhtemelen En İyi Film adaylığı alma şansı yok Isle of Dogs’ın. Ama Wes Anderson hayranları tarafından sezon içerisinde adının sıkça anılacağından şüphem yok. Bilhassa özgün senaryo dalına ne yapıp edip girecek gibi gözüküyor.

20. DESTROYER
(Annapurna)


Destroyer, sezonun ikinci yarısında ortaya çıkan bir proje. Nicole Kidman desteği haricinde Annapurna tarafından dağıtılacak olması da “Acaba?” dedirtti bana. Sezonun bağımsız atağı Karyn Kusama imzalı filmden gelebilir.


BELKİ...
Gloria (Sony Pictures Classics) | Wendy (Fox Searchlight) | Peterloo (Amazon) | The Old Man & the Gun (Fox Searchlight) | Outlaw King (Netflix) | Roma (Netflix) | Norway (Netflix) | Wildlife (IFC) | Suspiria (Amazon) | What They Had (Bleecker Street) | The Sisters Brothers (Annapurna) | On the Basis of Sex (Focus Features) | Bohemian Rhapsody (20th Century Fox)