Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu | yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu
özgün & uyarlama senaryo | teknik kategoriler | yabancı film | animasyon | belgesel

Son güncelleme: 17 Ocak 2019

1. A STAR IS BORN
(Warner Bros.)


Altın Küre’de büyük ödülü Bohemian Rhapsody’e kaptırmış olması tamamen HFPA’e özel bir durum olabilir. Her meslek birliğine eksiksiz aday edilmesi ve Akademi’nin preferential oylama sistemini kullanıyor olması önemli detaylar. 

2. GREEN BOOK
(Universal)


Toronto’da aldığı Seyirci Ödülü’nden bu yana Green Book fırtınası sona ermedi. Altın Küre’de üç ödülü cebine indirmiş olması ve ortalama izleyicinin eleştirmenlerden daha pozitif bir reaksiyon vermesi de filme olan inancımızı artırıyor.

3. ROMA
(Netflix)


Netflix canla başla Roma’yı yılın en iyisi yapabilmek için uğraşıyor. Eleştirmen gruplarının ödüllerini dağıttığı Aralık ayını lider olarak tamamladı zaten. Yalnız burada bir adaylıkla yetinecek gibi duruyor. Umutlar yönetmen, görüntü yönetmeni ve yabancı film dalında.

4. BLACKkKLANSMAN
(Focus Features)


Eski formuna dönen Spike Lee agresif bir şekilde kampanya yapmasa da film, SAG ve Altın Küre’den gördüğü ilgi sayesinde ayakta durmaya devam ediyor. Belli ki yeteri kadar izlenmiş. Yalnız ödülü alabilecek bir momentum bulunmadığını da ekleyeyim.

5. THE FAVOURITE
(Fox Searchlight)


The Favourite’ın üç hanımı da SAG adayı olmayı başarmasına rağmen kesin girer dediğimiz toplu performans kategorisinin dışında kalması acaba oy verenlerle arasındaki bağ sadece performanslardan ibaret mi dedirtti. Yoksa bir Darkest Hour vakası daha mı?


6. BOHEMIAN RHAPSODY
(20th Century Fox)

Anthony McCarten beyefendi Oscar için film yapmaya devam ediyor. Bohemian Rhapsody’nin Altın Küre’de aldığı zafer, meslek birliklerinden gelen adaylıklar ve endüstrinin reaksiyonuyla ilgili dolaşan dedikodular elimizde büyük bir yarışçı olduğunun işaretçisi. 

7. VICE
(Annapurna)


Vice’a gelen tepkiler iki uçta olsa da filmin azılı sevenleri olması bu oylama sisteminde işine yarayacak. Olay ödül almaya geldiğinde ne yazık ki bu yeterli gelmeyecek ama en azından 2018’in büyük kategoride misafir edilecek yapımlarından biri olacağına eminiz.

8. BLACK PANTHER
(Disney)


Black Panther’a gösterilen destek son haftalarda zayıfladı. Meslek birliklerinden ve BAFTA’dan yediği darbe azımsanacak gibi değil. Bir anda ilk üçten sekizinci sıraya kadar gerilemesi de Oscar sezonunu ne kadar ciddiye almamız gerektiğini kanıtlıyor.

9. IF BEALE STREET COULD TALK
(Annapurna)

If Beale Street Could Talk garip bir şekilde Carol’a benzer yorumlar almakta. Filmi mesafeli bulanların sayısı bir hayli fazla. Dolayısıyla En İyi Film dalına aday olmama ihtimalini göz önünde bulundurmanın tam zamanı. Sekiz filmlik bir listeyle kapatabiliriz sezonu.

10. FIRST MAN
(Universal)


First Man’in fişi çekildi diyorduk; ama SAG harici tek bir meslek birliğinden dahi veto yememiş olması umutlandırmaya başladı. BAFTA gazını da hatırlatayım! Yine de aday olabileceğini zannetmiyorum; ama adını tamamen unutmamamız gerektiği bir gerçek. 


11. LEAVE NO TRACE
(Bleecker Street)

Leave No Trace’in grafiğinde oynamalar var bu ara. Sektördeki kadın yönetmenler filme ayrı bir destek verir oldu. Eğer Bleecker da bu süreci iyi değerlendirip Akademi üyelerine filmi izletmeyi başarırsa sürpriz yapabilme ihtimali mevcut bana sorarsanız.

12. CAN YOU EVER FORGIVE ME?
(Fox Searchlight)

Can You Ever Forgive Me’ye genel olarak olumlu bir reaksiyon verilse de bir türlü herhangi bir ödülün ya da listenin ilk onuna sızmayı başaramadı. Belli ki McCarthy ve Grant ile anılacak sadece. Tabii siz yine de biri batırırsa diye yedekte tutmayı ihmal etmeyin.

13. MARY POPPINS RETURNS
(Disney)

Mary Poppins Returns’ün BAFTA’dan yediği tokat dikkat çekici. Meslek birliklerinde de arkasında ciddi bir destek olduğunu gösterecek adaylık alamadı. Öyle ki Emily Blunt’ın bile ilk beşten düşme ihtimalini konuşur olduk. Tehlike çanları çalıyor.

14. A QUIET PLACE
(Paramount)


John Krasinski’nin gişede şaşırtan filmi A Quiet Place de AFI, SAG derken her yerde karşımıza çıkar oldu. Kati surette Oscar’ın teknik kategorilerinin ötesine geçebileceğini sanmıyorum ama Mary Poppins olmasa Blunt neler yapardı diye düşünmeden de edemiyorum.

15. COLD WAR
(Amazon)


Hakkında sadece övgü okuduğum Cold War, eğer Roma bu seneye denk gelmeseydi rahatlıkla yeni Amour olacaktı bana sorarsanız. Belki kulağa saçma gelecek, ama Yahudisi bol endüstrinin sezonu tamamlamadan mutlak surette ziyaret ettiği bir film olması büyük avantaj.

UZAK İHTİMALLER...
Eighth Grade (A24) | Crazy Rich Asians (Warner Bros.)