Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncuyardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 28 Mayıs 2019

1 THE IRISHMAN
(Netflix)


Kafamda henüz bir ödül sezonu anlatısı oluşturamadığım için The Irishman’i koydum zirveye. Bu de-aging teknolojisinin kullanımı sebebiyle yenilikçi ayağına Scorsese’yi bir kez daha görebilirler gibi hissediyorum. Umarım yanılmam. 

2 FAIR AND BALANCED
(Lionsgate)

Fox News’un ipliğini pazara çıkarmaya hazırlanan Fair and Balanced da yılın politik dramalarından bir diğeri. Lionsgate, La La Land sonrası sessizliğe bürünmesinin intikamını alacak bence. Kadro da göz boyuyor. Beklentimiz yüksek.

3 JOJO RABBIT
(Fox Searchlight)


Fox Searchlight’ın filmi Birdman/12 Years a Slave haftasında gösterime sokuyor olması bir tesadüf değil. Bence sürpriz yapması ve Taika Waititi’nin büyük Oscar başarısına dönüşmesi söz konusu. Sektörde çok dostu olduğu unutulmamalı.

4 ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD
(Sony)

Cannes’dan gelen eleştiriler hiç fena değil aslında. Muhtemelen Akademi’den daha fazla alkış toplayacak bir film. Ama yine de En İyi Film ödülüyle buluşacağı yapımın bu olmadığı konusunda herkes hemfikir gibi duruyor.

5 LITTLE WOMEN
(Sony)


Lady Bird’ün rüzgârı henüz dinmemişken Greta Gerwig imzalı Little Women buradaki kostümlü drama boşluğunu doldurmaya geliyor. Aynı zamanda elinde Tarantino’nun da filmini bulandıran Sony’nin ne yapacağı merak konusu. 


6 THE REPORT
(Amazon)

Sundance’ten Oscar’a uzanabilecek filmlerden The Report en iddialısı. All the President’s Men ve Spotlight kokteyli adım adım 2020 seçimlerine yaklaşan Amerika’ya da iyi gelecektir. Her şey Amazon’un yapacağı kampanyaya bağlı.

7 QUEEN & SLIM
(Universal)

Bence listedeki saklı hazine Queen & Slim. İçerisinden yılın en çok konuşulacak filmlerinden biri çıkacakmış gibi hissediyorum. Us yarıştan neredeyse silindiği için sosyal yorum boşluğunu bu film ile değerlendirmeleri epey olası.

A HIDDEN LIFE
(Fox Searchlight)

Malick’in yeni filmi Cannes’dan oldukça olumlu reaksiyonlar topladı. Sonunda fısırdamalar ve perdelerden kurtulduğu söyleniyor. Dolayısıyla The Tree of Life’la elde ettiği başarının bir tekrarını yaşaması söz konusu olabilir.

1917
(Universal)

Sam Mendes’in Birinci Dünya Savaşı konulu filmi de kadrosuyla göz boyuyor. Noel’de vizyona girecek Universal filmi teknik anlamda epik bir filmden eksik yarışa ilaç gibi gelebilir. Ancak filmi yıl sonuna kadar göstermezlerse işi zor.

10 THE POPE
(Netflix)

Netflix bir taraftan The Irishman ile uğraşacağı için çok ihtimal vermiyorum ama The Pope da ilk 10’u aşındırabilir. Bohemian Rhapsody, Darkest Hour ve The Theory of Everything’in yazarından yeni bir fecaat daha geliyor, hazır mısınız?


11 DRY RUN
(Focus)


Todd Haynes’in son dakika sürprizi Dry Run’la alakalı da güzel dedikodular dolaşıyormuş. Bir de bugünün politik iklimine cuk oturuyor konusu. Yalnız Fair and Balanced ve Queen & Slim varken Dry Run’a sıra gelir mi bilemedim.

12 THE FAREWELL
(A24)


Aldığı harika eleştirilerle yolculuğuna devam eden The Farewell, bu seneki yarışa Sundance’ten transfer olmuş, The Report haricindeki tek film. Ve içimden bir ses ikisinin yer değiştirebileceğini söylüyor. Benim de en merak ettiklerimden.

13 THE LAST THING HE WANTED
(Netflix)

İlk 15’teki üçüncü Netflix filmi! Ama bunun referansları daha güçlü. Dee Rees önceki filmi Mudbound ile En İyi Film dalı adaylığının kıyısından dönmüştü biliyorsunuz ki. Bu sefer trajedisi bol bir politik dramayla yarışacak. Bekliyoruz…

14 PAIN AND GLORY
(Sony Classics)


Cannes’ın tozunu attıran yeni Almodóvar filmiyle alakalı olarak da eski formuna döndü yorumları dolanmakta. Muhtemel Antonio Banderas kampanyasının yanına bu dalı da eklerse değmeyin keyfime. Özledik vallahi taş gibi filmlerini.

15 YENİ BAUMBAUCH FİLMİ
(Netflix)

Dedikodulara göre hareket etmek hiç doğru değil biliyorum ama Noah Baumbauch’un adı konmamış yeni filmiyle ilgili de güzel şeyler söyleniyor. En büyük handikap Netflix çatısı altında olması. Yarışa aynı senede kaç film sokabilirler ki?


16 THE GOLDFINCH
(Warner Bros.)


Bir kostümlü drama daha! The Goldfinch de epik Oscar filmlerini hatırlatıyor. Bu sene yüklenecek başka bir şey bulamayacak Warner Bros için tek alternatif. Kartlarını doğru oynarlarsa daha da üst sıralara tırmanması mümkün bu uyarlamanın.

17 THE WOMAN IN THE WINDOW
(20th Century Fox)

Widows benzeri bir “yetişkin draması” olarak gişede elde ettiğiyle yetinmesi de beklenebilir The Woman in the Window’un ama Amy Adams faktörü her şeyi değiştirecektir diye düşünüyorum. Malum, kampanya yapmayı daha çok seven biri yok evrende.

18 A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD
(Sony)

Marielle Heller’ın Can You Ever Forgive Me’den sonra nefes almadan tekrar sezona girecek olması dikkat çekici. Bu Fred Rogers biyografisi de Amerikalılar’ın nostalji damarına oynayacak gibi duruyor. Tom Hanks’in oynaması da avantaj.

19 THE LAUNDROMAT
(Netflix)

Netflix’in Roma’dan sonra bir anda yarışa bu kadar film sokacağını düşünmek biraz gaza gelmek oluyor sanıyorum ama The Laundromat’in her yeri Oscar kokmakta. Bir tek iPhone’da çekilmiş olması bir dezavantaja dönüşür mü diyorum.

20 CATS
(Universal)


Tek bir şarkısını duyduğum anda içimi ürperten Cats müzikali Tom Hooper yorumuyla beyazperdeye gelecek. Akademi, Les Miz’i beğenip kucaklamıştı hatırlarsanız. Hooper’ın yaptığı her filme de düşüyorlar. Cats de istisna olmaz herhâlde.

İHTİMALLER
Motherless Brooklyn (Warner Bros.) | Star Wars: The Rise of Skywalker (Disney) | Wendy (Fox Searchlight) | Harriet (Focus Features) | Ammonite (Lionsgate) | Lucy in the Sky (Fox Searchlight) | Ford v. Ferrari (20th Century Fox) | Toy Story 4 (Pixar) | Us (Universal) | The Aeronauts (Amazon) | Gemini Man (Paramount) | The Good Liar (Warner Bros.) | The Souvenir (A24)