Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu
özgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 15 Eylül 2018

1. A STAR IS BORN
(Warner Bros.)


Venedik ve Toronto’yu takip ettiyseniz zaten manzarayı görmüşsünüzdür. Bugüne kadar dönen dedikoduların hepsi doğru çıktı. Filme tam not verenlerin haddi hesabı yok. Lady Gaga varlığıyla tüm sezonu kutsamaya hazır.

2. ROMA
(Netflix)


Netflix’in piyasadaki en iyi Oscar stratejistini kiralaması, Cuaron’un tüm önemli güz festivallerini gezecek olması boşuna değilmiş. Sezona iyi bir başlangıç yaptılar. Ve eğer Netflix ismi bir engel teşkil etmezse ödülü kucaklaması olası.

3. BLACK PANTHER
(Disney)


Black Panther’dan nefret edenler için üzgünüm; çünkü bir Marvel filminin En İyi Film kategorisine sızdığını izlemek zorunda kalacaklar. Şubat ayında gösterime girmiş olmasına rağmen hâlâ gündemde olduğunu da hatırlatayım. Eat your heart out, The Dark Knight!

4. FIRST MAN
(Universal)


Kabul ediyorum, yanıldım. Demek ki neymiş? Gösterim tarihleri tek başına bir anlam ifade etmiyormuş. First Man beğenildi, yetmezmiş gibi filmin Amerikan bayrağını göstermemesi tüm Trump çomarlarını harekete geçirdi. Cevap sırası liberallerde.

5. THE FAVOURITE
(Fox Searchlight)


Bu filmin hayal kırıklığına uğratmayacağına hepimiz emindik galiba. Fakat Lanthimos’un filminin bolca adaylık alacak olmasına rağmen Akademi’ye birkaç gömlek üstün geleceği de kesin. Dolayısıyla olası bir zafer için heyecanlanmamanızı öneriyorum.


6. GREEN BOOK
(Universal)


Toronto’da eğer Seyirci Ödülü oylaması internete açılmamış olsa muhtemelen galibiyeti tadacaktı. Olsun, Akademi ana kategorilerde Green Book’u aday etmek için hazır. Bu senenin Hidden Figures’ı da denilebilir. Gişede de başarılı olacağı neredeyse kesin.

7. IF BEALE STREET COULD TALK
(Annapurna)

Toronto’dan gelen ilk yorumlar şahane. Filmi beğenmeyen neredeyse yok. Film ve yönetmen adaylıklarına kesin baktığını söyleyen birkaç Oscar tahmincisinin tweetine de rastladım. Daha ne olsun? Zorlarlarsa ilk sıralara da yükselebilirler pekâlâ.

8. BLACKkKLANSMAN
(Focus Features)


Get Out’un alamadığı ödülleri toplaması isteniyor BlackKkKlansman’in. Ama ateşi şimdilik söndü. Güz festivallerini gezen yapımlar konuşulmasına rağmen henüz iki hafta önce gösterime giren filmden bahseden tek bir kişi yok.

9. VICE
(Annapurna)


Adam McKay’in bir şekilde ilgi çekici kılacağını umduğum Dick Cheney biyografisi, muhtemelen minimum 10-12 dalda aday edilerek senenin önemli yarışçılarından biri olacak. Tabii AFI’daki gösterimi öncesi bir fragman görsek fena olmaz.

10. CAN YOU EVER FORGIVE ME?
(Fox Searchlight)

Film, aldığı neredeyse tamamı pozitif eleştirilerle yarışa hızlıca giriş yaptı. Zaten vizyon tarihi stüdyonun filme güvendiğini hissettirmişti. Tabii bir Battle of the Sex muamelesi görür mü diye de düşünmüyor değilim. Fazla light denmeye başlandı bile.


11. BOHEMIAN RHAPSODY
(20th Century Fox)

Pek inanasım gelmese de Bohemian Rhapsody ile ilgili çok güzel dedikodular dolaşıyor internette. Filmin prodüksiyon aşamasında yönetmeninin değişmesi bile etki etmemiş anlaşılan. Tabii sadece oyunculuk adaylığı yetinmesi de ihtimaller dahilinde.

12. WIDOWS
(20th Century Fox)


Filme gelen ticari bir yapım yorumları Oscar tahminlerine alırken biraz çekinmemize sebep oluyor, ama manzara ortada. Öyle cılız bir yarış var ki, bence Widows’a da sevmeleri durumunda isterlerse yer açma ihtimalleri mevcut.

13. EIGHTH GRADE
(A24 Films)


A24’un eli neredeyse boş sayılır ve eleştirmenlerden tam not almış bu küçük bağımsızı sezonda tekrardan diriltmeye çalışacakları söyleniyor. Uzak çok uzak bir ihtimalmiş gibi gözükse de Oscar sohbetlerine dahil edileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

14. THE OLD MAN & THE GUN
(Fox Searchlight)

Oscar kampanyaları konusunda iyice kaşarlanan Fox Searchlight, The Old Man & the Gun ile ilgili epey ciddi. Redford’un sinemaya vedasını kutlarken belli ki En İyi Film dalına da sızmaya çalışacaklar. Gelen tepkiler de iyi. İş tamamen momentumu korumaya kaldı.

15. THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS
(Netflix)

Coenler’in bu projeyi bir anda diziden filme çevirmesinin sebebi ortaya çıktı. Kırpılmış hâli bile fazla dağınık ve yersiz uzun bulunduysa öncesini siz düşünün artık. Sezon içerisinde illa ki sevenleri olacaktır; ama bu dalla ilgili hayaller rafa kalktı.


16. MARY POPPINS RETURNS
(Disney)

Disney’in her sene 25 dalda aday gösterilebilirmiş gibi gözüken bir filmi oluyor mutlaka ve genelde bu tahmin asla tutmuyor. Sıra Mary Poppins Returns’de. Bunu başarabileceğinden şüpheli olsam da tahminlerime almadan edemedim. Aralık’ı beklemeye devam!

17. A QUIET PLACE
(Paramount)


A Quiet Place de zamanı gelince dirilmek için sırasını bekliyor. Paramount’un bu sene tek bir yarışçısı olmadığını unutmamak şart. Kaldı ki bu popüler film sohbeti sonlandırılmasaydı A Quiet Place için kapsamlı bir kampanya yapılacağı söyleniyordu.

18. BOY ERASED
(Focus Features)


Sanıyorum Boy Erased için ayılıp bayılan tek bir eleştirmen dahi yok. Hatta bu sessizlik filmin yarışın sonraki aşamalarında yaptığı hatalar için yerin yedi kat altına gömüleceği anlamını bile taşıyor olabilir. Neyse, beklemeye devam edelim bakalım…

19. BEAUTIFUL BOY
(Amazon)


Fragmanı izleyince yersiz bir heyecana kapılmıştım; fakat yorumlar pek iyi değil. Amazon’un film hazır olmasına rağmen Telluride’ı es geçmesi de epey bir şey anlatıyordu zaten. Neyse, burada olmasa da Chalamet için umutlar tükenmiş değil.

20. AD ASTRA
(20th Century Fox)


Vizyon tarihi kesinleşmeyen ama kulislerde 2018’e yetişeceği söylenen Ad Astra, bu kategorinin geleneksel bilimkurgu adayı olabilir. Ama Aralık ayına kalacaksa James Gray’in adı Scorsese ya da PTA olmadığı için işler bu film için epey zorlaşacak.

BELKİ...
Hereditary (A24) | Leave No Trace (Bleecker Street) | Destroyer (Annapurna) | Wildlife (IFC) | Crazy Rich Asians (Warner Bros.) | Mid 90s (A24) | Mary Queen of Scots (Focus) | Sorry to Bother You (Annapurna) | Ben Is Back (Roadside) | Bird Box (Netflix) | 22 July (Netflix) | The Sisters Brothers (Annapurna) | The Front Runner (Sony) | Incredibles 2 (Pixar) | Isle of Dogs (Fox Searchlight)