Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo 

Son güncelleme: 20 Mayıs 2021

1 NIGHTMARE ALLEY
(Searchlight)


Del Toro’nun bu kadar kısa bir süre sonra ikinci En İyi Film Oscar’ını kucaklayacağını düşünmek düpedüz delilik olsa da Searchlight film için çok erken çalışmaya başladı.

2 DUNE
(Warner Bros.)


Büyük bütçeli film izlemeyi özleyenlere çok iyi gelebilir Dune; fakat Denis Villeneuve’ün beklentileri karşılaması ve tabii serinin hayranlarını memnun etmesi çok ama çok önemli.

3 DON’T LOOK UP
(Netflix)


Bir süredir Oscar kovalayan Adam McKay’in nihayet ödüle kavuştuğu film bu inanılmaz kadroyla olabilir mi? Elbette. Üstelik Netflix artık büyük ödülü her şeyden çok istiyor.

4 HOUSE OF GUCCI
(United Artists)


Ridley Scott’a zerre güvenmesem de Lady Gaga ismi bu filmi uzunca bir süre gündemde tutacak. United Artists de yarışa çok iyi hazırlanıyormuş bu sene, söylentiler bu yönde.

5 THE FRENCH DISPATCH
(Searchlight)

Wes Anderson elbet bir gün En İyi Film zaferini tadacak da The French Dispatch doğru zamanda doğru hikâyeyi mi anlatacak emin olamıyorum. Aşırı beyazlıktan vurulursa şaşmam.


6 THE TRAGEDY OF MACBETH
(A24)

2020’de oyun uyarlamalarına olan tavırlarını çok net belli eden Akademi için önemli bir sınav olacak bu. Ama Joel Coen, Frances McDormand ve Denzel Washington kombosu yeter. 

7 THE POWER OF THE DOG
(Netflix)

Kalifiye kostümlü drama arayan Akademi üyeleri için biçilmiş kaftan. Arkasında Jane Campion olması da cabası. Bu yılın en büyük sürprizlerinden biri olabilirmiş gibi geliyor.

8 CANTERBURY GLASS
(20th Century)

Tıpkı Adam McKay gibi David O. Russell da bir süredir Oscar arayışında. Kadrosu yıldızlarla dolup taşmış yeni filmi bende pek heyecan yaratmasa da Akademi için biçilmiş kaftan.

9 SOGGY BOTTOM
(United Artists)


Yaptığı her filmle en az bir adaylık alan Paul Thomas Anderson’ın düşük profilli bir işi gibi dursa da Philip Seymour Hoffman’ın oğlu için heyecanlıyız. İzleyene dek umutlanmaya devam!

10 IN THE HEIGHTS
(Warner Bros.)


Ön gösterimlerden çıkan yorumlar o kadar şahane ki listeme almadan edemedim açıkçası. Yaz ortasındaki vizyon tarihinden Oscar’a kadar momentumunu korursa her şey mümkün.


11 A HERO
(Amazon)


Michael Haneke ve Bong Joon-ho’dan sonra En İyi Film adayları arasında yer almayı Asghar Farhadi’den daha çok hak eden, uluslararası başarılara sahip başka bir yönetmen varsa beri gelsin.

12 THE MATRIX 4
(Warner Bros.)


Sıfır inancımla allahtan ümit kesilmez diye bağrınıyorum oturduğum yerde. Pek sevdiğim The Matrix’in devam filminin olmasını istediğimiz her şey olmasına çok ama çok ihtiyacım var.

13 DON’T WORRY DARLING
(Warner Bros.)

Olivia Wilde’ın filmiyle ilgili daha çekimleri bitmeden o kadar çok reklam yapıldı ki, bir Greta Gerwig – Lady Bird/Little Women kokusu alır oldum bu projeden. Pek umutluyum, ahali!

14 TICK, TICK… BOOM!
(Netflix)

Andrew Garfield’lı Netflix müzikalini gereğinden fazla mı abartıyorum bilmiyorum da müzikallerin yılında Spielberg’ün tonla para akıttığı West Side Story’den daha çok ilgi görmesini çok istiyorum.

15 WEST SIDE STORY
(20th Century)


Ben bu yeniden çevrimi aşırı gereksiz bulsam da Steven Spielberg’ün inanılmaz bir hayran kitlesi var Akademi’nin içerisinde, biliyorsunuz. O yüzden Ansel Elgort problematik demeden aday edebilirler.


16 THREE THOUSAND YEARS OF LONGING
(United Artists)

George Miller’ın yoğun tempoda sezona hazırladığı yeni filmi için de heyecanlıyız. Pandeminin ardından dev projelere aç Akademi’ye ilaç gibi gelebilir. Bir Fury Road daha çıksa fena mı olur?

17 THE LAST DUEL
(20th Century)


Ridley Scott’ın Rashomon’u olarak tanıtılan The Last Duel’ın berbat bir şey çıkmasına o kadar hazırım ki, sırf siz laf etmeyin diye iliştirdim tahminlerime. Bence ne kadar kötü olacağını konuşacağız tüm yıl.

18 NEXT GOAL WINS
(Searchlight)


Bir noktaya kadar Next Goal Wins’in Jojo Rabbit misali bir başarı yakalayacağına çok inanıyordum. Ancak Searchlight ve tüm Oscar tahmincileri film yokmuş gibi davrandığından şüpheliyim artık.

19 THE LOST DAUGHTER
(-)

Maggie Gyllenhaal’un Elena Ferrante uyarlaması da şimdiden 2021’in en merak ettiğimiz filmleri listesinde zirveye yakın bir yerde duruyor; ama bilin bakalım neyi yok? Bir dağıtımcısı!

20 A JOURNAL FOR JORDAN
(Sony)

Denzel Washington ne yapsa yalayıp yutan Hollywood için bir fırsat daha… Sony’nin Oscar konusundaki başarısızlıkları artık canımızı sıksa da Tarantino’yla el ele neler başardıklarını da unutmuyorum.

ALTERNATİFLER
Belfast (Focus) | The Humans (A24) | C'mon C'mon (A24) | The Card Counter (Focus) | Coda (Apple) | Passing (Netflix)