Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu | yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu
özgün & uyarlama senaryo | teknik kategoriler | yabancı film | animasyon | belgesel

Son güncelleme: 12 Kasım 2018

1. A STAR IS BORN
(Warner Bros.)


A Star Is Born’u tamamen alternatifsizlikten listemin zirvesine koyuyorum. Belki eski oylama sistemi varlığını sürdürüyor olsa ilk sıra için adını değerlendirmeye almayabilirdim. Ama bu zayıf yarış içerisinde preferential sistemin ekmeğini yiyebilir gibi duruyor.

2. ROMA
(Netflix)


Roma’nın tek bir karesinden dahi hoşlanmamış olsam da genel olarak aldığı olumlu reaksiyonu görmezden gelmek haksızlık olur. Yalnız Akademi’nin standartlarının çok üzerinde, daha arthouse bir iş olduğu gerçeğini de görmezden gelemiyorum. 

3. GREEN BOOK
(Universal)


Toronto’dan Seyirci Ödülü’nü alan Green Book, bu sene Hidden Figures muamelesi görüyor. Bence A Star Is Born ve Roma’nın en büyük rakibi olma ihtimali mevcut. Yalnız vizyona girdikten sonra gelebilecek acımasız eleştirilere karşı dimdik durması gerekecek.

4. IF BEALE STREET COULD TALK
(Annapurna)

Film gösterildiği her yerde beğeni toplasa da Annapurna’nın sancılı bir el değiştirme sürecinden geçiyor olması kampanyasına etki edebilir. Bir de Moonlight’la üstün başarı elde etmiş Jenkins’i bu kadar kısa bir süre içerisinde yeniden baş tacı ederler mi?

5. THE FAVOURITE
(Fox Searchlight)


Biz filme pek hayran kalamasak da bu 2018 model kostüm draması, Akademi’nin yeni ve eski üyelerini bir araya getirebilir. Yeteri kadar “önemli” hissettirse En İyi Film ödülünü alma ihtimalinden bile bahsedebilirdik. Ama şu tabloda sadece güçlü bir alternatif olacak.


6. BLACKkKLANSMAN
(Focus Features)


Eski formuna dönen Spike Lee oldukça zamanlı bir öyküyü taşımış perdeye. Fakat Focus filmi gösterime soktu ve sonra da ortadan yok oldu. Pilinin bu kadar çabuk bitmiş olması da insanı düşündürüyor açıkçası. Eli düşündüğümüzden zayıf olabilir.

7. BLACK PANTHER
(Disney)


Black Panther yeniden gösterimlere başladı. Belli ki Disney filmin unutulmaması için elinden geleni yapmak istiyor. Siyahi anlatılar birbiriyle çarpışır mı sorunsalı da Spike Lee’nin filminin geriye düşmesiyle hallolmuş oldu. İlk çizgi roman uyarlaması adayı demeye hazırız.

8. FIRST MAN
(Universal)


Universal filmi hem çok erken gösterime soktu, hem de stratejik anlamda kötü bir tarihe kondurdu. Gişedeki çuvallaması gelecek oyların önünü tıkayabilir. Yalnız ulus başarısına dönüştürülebilecek bir hikâyeyi bireysel ele alması meselesi liberallerin oyunu toplayacaktır.

9. VICE
(Annapurna)


Adam McKay’in Dick Cheney biyografisinden fragman geldi ve filmin genel tonunu biraz olsun anladık galiba. The Big Short ile David O. Russell filmografisi bir araya gelmiş gibi duruyor. Eğer erkenden gösterime başlarlarsa Vice’ı adaylar arasında görebiliriz.

10. CAN YOU EVER FORGIVE ME?
(Fox Searchlight)

Can You Ever Forgive Me, gittiği festivallerden hep güzel eleştiriler topladı. Ama diğer rakipleri kadar çok konuşulduğunu da iddia edemiyorum. Tabii şunu da unutmamak gerek birden fazla filmi adaylar arasına sokmak konusunda kimse Fox’un eline su dökemez.


11. WIDOWS
(20th Century Fox)


Sanıyorum Widows tıpkı dedikleri gibi biraz fazla ticari kalıyor Oscar yarışı için. Buradan ziyade oyunculuk kategorilerinde ve belki senaryoda karşımıza çıkabileceğine inanmaya başladım. Gerçi izlemeden de kesin bir değerlendirme yapmak istemiyorum. 

12. LEAVE NO TRACE
(Bleecker Street)

Bleecker Street’in filme güveni tam. Öyle ki Debra Granik’in adını öne çıkarmaya ve Winter’s Bone başarısını hatırlatmaya bile başladılar. Screenerı giden ilk filmlerden olması da oylamasını erkenden tamamlayan grupları düşününce Leave No Trace’in işine yarayacak.

13. MARY POPPINS RETURNS
(Disney)

Artık Noel’de gösterime giren, gişe için yapılmış Disney filmlerinin Akademi tarafından En İyi Film kategorisine sızdırılmadığını öğrendik. Fakat Mary Poppins’in mirası büyük. Geçmişteki başarıları da ortada. Eğer fragmanı kadar kötü bir film değilse neden olmasın?

14. THE MULE
(Warner Bros.)


Clint Eastwood’un filmi hakkında internetin derinliklerinde güzel dedikodular dolaşıyor. Fakat momentum oluşturabilmek için yeterli zamanı bulabilecek mi şüpheliyim. Henüz elimizde sadece sonunu getiremediğim bir fragman olduğundan susuyorum.

15. A QUIET PLACE
(Paramount)


Bu ihtimal benim de canımı fena hâlde sıkıyor ama Paramount bu yıl ellerinde eli yüzü düzgün tek bir film olmadığı için vaktini eleştirel ve ticari başarı elde etmiş A Quiet Place isimli yapıma ayıracağını duyurdu. Dolayısıyla içim acısa da korka korka koyuyorum tahminlerime.

BELKİ...
Crazy Rich Asians (Warner Bros.) | The Old Man & the Gun (Fox Searchlight) | Mary Queen of Scots (Focus Features) | The Ballad of Buster Scruggs (Netflix) | Isle of Dogs (Fox Searchlight)