Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu | yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu
özgün & uyarlama senaryo | teknik kategoriler | uluslararası film | animasyon | belgesel

Son güncelleme: 1 Mart 2021

1 NOMADLAND
(Searchlight)


Eleştirmen ödüllerinden yana sınavını oldukça iyi geçti Nomadland. Altın Küre gibi geleneksel tercihler yapan bir kurumdan da büyük ödülleri aldı. Önü açık. Yeni Parasite’ımız vatana millete hayırlı uğurlu olsun.

2 THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
(Netflix)

Tam anlamıyla bir konsensus işi, sinemayı doksanlarda seven Gen X ve öncesinin favori filmi. Dolayısıyla Nomadland gibi bir tutku işini adaylık değil, ama ödül kazanma kısmında geçmesi ne acıdır ki mümkün diyebiliyorum.

MINARI
(A24)


Minari’nin yükselişi giderek devam ediyor. Altın Küre gecesinde bile tek bir adaylığı olmasına rağmen en çok konuşulan yapımlardan biriydi. SAG’de toplu performansı alırsa buradaki yeri daha da sağlamlaşacak bence.

PROMISING YOUNG WOMAN
(Focus)

HFPA’in dört adaylık verip tek bir ödül paslamadığı Promising Young Woman’ın düşüşü ufaktan başladı sanki. BAFTA’dan sürpriz birkaç adaylık almaya, meslek birliklerinin desteğine ihtiyacı var kesinlikle. 

5 MANK
(Netflix)


Bu yılın Roma’sı, The Irishman’i muamelesi gösterdik Mank’e. Ancak Altın Küre nasıl kucakladıysa, SAG de o kadar mesafeli durdu. Meslek birliklerinin genel tepkilerini görmemiz şart. Umuyorum ocak dışı kalmaz.


6 THE FATHER
(Sony Classics)


The Father ondan şüphe duyanları yanıltmaya devam ediyor. The Two Popes misali, beyaz ve yaşlı Akademi’nin sevdalandığı yapım olarak performansları sayesinde kendine üst sıralarda yer bulacak.

7 MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
(Netflix)

Ham tiyatro uyarlaması Ma Rainey, Chadwick Boseman’ın inkâr edilemez derecedeki iyi performansıyla sezonun favorilerinden. Belli ki sızabildiği bütün dallarda varlık göstererek sezon boyunca gündemde kalacak.

8 ONE NIGHT IN MIAMI
(Amazon)

Nihayet genel izleyicinin de karşısına çıktı ve tepkiler oldukça iyi. Sezonu da hiç fena geçirmiyor. Amazon’un başarılı kampanyası meyvelerini toplamaya başladı. En üst sıralarda olmasa da yer bulacak kendine.

9 NEWS OF THE WORLD
(Universal)

Berbat bir Oscar yemi. Çok çok pahalı bir kepazelik. Ama bu ucuz masallar zaman zaman karşılığını buluyor Akademi’de. Sadece Ford v Ferrari misali burada ve birkaç teknik dalda adaylıkla yetinmek zorunda kalabilir.

10 JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
(Warner Bros.)

Sezonun en agresif kampanyalarından birini yürütüyor Judas and the Black Messiah ekibi. Yeterli momentum oluşur, PGA’den bir destek de gelirse En İyi Film adaylığıyla ilgili ciddileşebiliriz artık bence.


11 DA 5 BLOODS
(Netflix)


Ve Da 5 Bloods hayata geri döndü. Spike Lee kampanya yapıyor, Delroy Lindo çabalamaya devam ediyor… Bir takım kaş kaldıran durumlar mevcut ama yarış o kadar boş ki artık neden olmasın diyorum.

12 SOUND OF METAL
(Amazon)


Sound of Metal’ı izleyince ne kadar seyirci canlısı bir iş olduğunu ve çok kolay oy toplayabileceğini hep birlikte anladık. Yalnız ödül grupları neden bilmiyorum ana dalına sığdırmakta güçlük çekiyor.

13 SOUL
(Pixar/Disney)


En İyi Film kategorisinde animasyon görmeye hasret gözlerimize Pixar deva olacak derken Soul’un içi hava dolu balonu suratımızda patladı. Beauty and the Beast, Toy Story 3 ve Up’a kardeş bir başka bahara artık.

14 BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
(Amazon)

Borat’ın yardımcı kadın oyuncu dalındaki garip yarıştan yararlanıp Oscarlanması söz konusu olduğundan bu ihtimali de tekrardan gündeme getireyim dedim. Altın Küre gecesinde de iyi bir destek gördü üstelik.

15 THE WHITE TIGER
(Netflix)


Netflix’in The White Tiger için verdiği mücadele boşa değil diye düşünüyorum. Bir anda Malcolm & Marie ve The Prom gibi alternatiflerin önüne koyarak adını anmaya başlar oldular. Daha fazla zorlarlar mı acaba?

UZAK İHTİMALLER
The Mauritanian (STX) | Never Rarely Sometimes Always (Focus) | First Cow (A24)