Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 20 Eylül 2020

1 MANK
(Netflix)


Artık En İyi Film ödülüyle ilgili tahmin yapmak sürüden ayrılanı öngörmekle alakalı biliyorsunuz. Şu an Mank sanki bir tık farklı bir yerde duruyor. Ancak böyle bir gündemde neredeyse tamamı beyaz bir kadroyla ödülü göğüsler mi bilemedim.

2 THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
(Netflix)

Tahminciler bu filme epey güvenmekte. Yılın anlatısını ve ruhunu yakalayabilecekmiş gibi duruyor. Umuyorum hep birlikte sevip bağrımıza basabileceğimiz bir iş olur. Ama yavaştan yılın Argo’su olduğuna inanmaya başladım galiba.

3 NOMADLAND
(Searchlight)


Nomadland’in Venedik ve Toronto’dan aldığı ödüller artık esas favorilerden biri olduğunu onadı bence. Hem eleştirmenlerin, hem de seyircinin sevgilisi olacak belli ki. Ancak birincilik oyları sisteminde ödülü alabilecek kadar ileriye gidecek mi bilmiyoruz.

4 HILLBILLY ELEGY
(Netflix)


Geleneksel filmlerin adamı Ron Howard yarışa geri dönüyor. Üstelik Netflix çatısı altında. Streaming servisinin bu ödüle göz koyduğu bir gerçek. Mesele bunu hangi yapımla başaracağı. Ron Howard, Amy Adams, Glenn Close üçlüsü fena bir seçenek değil.

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
(Netflix)

Viola Davis’in ikinci Oscar’ı ve Chadwick Boseman’ın varlığı sebebiyle gündemimize oturacak Ma Rainey’s Black Bottom yılın sürprizi olabilir. Akademi tamamen oyunculuklar üzerine kurulu metinlerden en az birini büyük kategoriye taşımayı seviyor.


6 ONE NIGHT IN MIAMI
(Amazon)

Regina King’in yönetmenliğini üstlendiği bu oyun uyarlaması da senenin en çok konuşulan işlerinden biri olacak belli ki. Toronto’nun Seyirci Ödülü oylamasında ikinci geldiğini not düşeyim. En İyi Film listesinde yeri neredeyse kesin gibi.

7 DUNE
(Warner Bros.)


Tenet’in patlamasıyla birlikte yarışta bilimkurgu severlerin ilgilenebileceği tek film Dune kaldı. Arrival paçavrasına bile yüz verdikleri için bunu da beğenirlerse önlerine gelen her yerde aday etmekten çekinmezler diye düşünüyorum. Yanılması bedava.

8 THE FRENCH DISPATCH
(Searchlight)

Wes Anderson’ın gazeteciliğe aşk mektubu olarak piyasaya sunulacak yeni alamet-i farikası The French Dispatch yılın en merak ettiğimiz yapımları arasında. Büyük Oscar başarısını iple çektiğimiz için heyecanlıyız. O film bu film olabilir mi?

9 NEWS OF THE WORLD
(Universal)

Paul Greengrass’in de alet edevatı bırakıp Stephen Daldry olmaya soyunduğu News of the World’le ilgili güzel dedikodular dolanmakta. Tom Hanks’in üçüncü Oscar’ına kavuştuğu film bile olabilir deniyor. Gözünüzü üzerinden ayırmayın derim.

10 THE FATHER
(Sony Classics)


Tamamen performanslar üzerine kurulu bir iş gibi dursa da eleştiriler hiç fena değil. Anthony Hopkins – Olivia Colman ikilisi tek başına The Father’ın En İyi Film dalına kadar taşınabilmesi için yeterli zaten. Hazır yarışta da sivrilmiş film yok, koyalım ilk 10’a.


11 NEXT GOAL WINS
(Searchlight)


Pandemi Taika Waititi’ye yaradı. Akademi tarafından henüz kucaklanan yönetmen bir şekilde filmini bu sezona yetiştirecek. Hem başarı hikâyesi, hem de Waititi mizahı bol bir iş denen filmde bilhassa Fassy’nin performansı öne çıkıyormuş. Heyecanlıyız!

12 DA 5 BLOODS
(Netflix)


Bence Da 5 Bloods, Akademi’nin zevklerine göre gereğinden fazla açık oynuyor kartlarını. Ancak bu yıl anlatının siyah hikâyelerden yana işleyebileceğini düşünmekteyim. O yüzden tamamen yok sayamıyorum varlığını. Beklenenin üstüne çıkabilir.

13 SOUL
(Pixar/Disney)


Toy Story 3’den bu yana ana kategoride tek bir animasyonu ağırlayamadık. Soul, pandemide herkesin eve tıkanmasını fırsat bilerek bir aile filmi olması üzerinden yürür ve yarışa sızarsa şahane olmaz mı? Yani en azından ben tavım bu ihtimale!

14 STILLWATER
(Focus)


Spotlight adındaki bürokrasi pornosunun yazarı ve yönetmeninden yeni bir fecaat daha geliyor gibi görünüyor. Ama Akademi bir önceki yemi de mideye indirdiği için Stillwater’ı sevecekmiş gibi hissediyorum. Umuyorum yanılırım. 

15 THE MIDNIGHT SKY
(Netflix)

Vurdulu kırdılı, bilimkurgu ya da işte aksiyon diye nitelendirilebilecek filmler içerisinden Tenet düşünce Dune ve The Midnight Sky’a gün doğdu. Yalnız Netflix kitaplığı bu yıl o kadar kalabalık ki bu film 2021’e ertelenirse hiç şaşırmayacağım.

VE...
West Side Story (20th Century) | Ammonite (Lionsgate) | Judas and the Black Messiah (Warner Bros.) | Tenet (Warner Bros.) | I'm Thinking of Ending Things (Netflix) | The United States vs Billie Holiday (Netflix) | C'mon C'mon (A24) | Minari (A24) | French Exit (Sony Classics) | The Prom (Netflix) | Pieces of a Woman (Netflix) | On the Rocks (A24/Apple) | Respect (Universal) | Everybody's Talking About Jamie (20th Century) | Wonder Woman 1984 (Warner Bros.)