Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu | yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu
özgün & uyarlama senaryo | teknik kategoriler | yabancı film | animasyon | belgesel

Son güncelleme: 14 Aralık 2017

1. LADY BIRD
(A24 Films)


40’dan az salonda bir milyonu aşkın gişe… Bu tesadüfi bir başarı değil. A24 kartlarını doğru oynadı. Filmin de bir potansiyeli var. Artık en önemli yarışçılardan biri olduğunu inkar etmenin bir anlamı yok bana sorarsanız. Ödül için şimdilik favori.

2. THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
(Fox Searchlight)

NBR ve NYFCC burun kıvırınca işkillenmiştik ama Altın Küre ile SAG öyle bir kucakladı ki Three Billboards’un geceden 1-2 ödül alarak ayrılacağına ikna olduk sanıyorum. Değişen Hollywood anlatısına uyuyor mu peki? Hayır. Oyları da buradan kaybedecek.

3. GET OUT
(Lionsgate)


Get Out, sıralamalı oylamadan rahatlıkla darbe yiyebilecek bir film. Fakat koyu bir hayran kitlesi var. Hepsi birinci sıraya koysa zaten Three Billboards ile Lady Bird’ü tehdit etmeye yeterli olacaktır. Sürpriz potansiyeli çok yüksek.

4. THE SHAPE OF WATER
(Fox Searchlight)

The Shape of Water gösterime girdiğinden beri sosyal medya övgülerle dolup taşıyor. SAG hariç her yerden gerekli desteği de aldı. Belli ki Dunkirk yerine teknik anlamda yetkin film kontenjanının birinci sırasına Del Toro’nun filmi yerleşecek.

5. DUNKIRK
(Warner Bros.)


Nolan fanboyları En İyi Film ödülünü görebilmek için bir süre daha beklemek zorunda. Başka bir yılda gösterilmiş olsa rahatça büyük ödüle kavuşacak yapım, pisliklerinden arınmaya çalışan Hollywood’un günah çıkarma senesine denk geldi. 


6. CALL ME BY YOUR NAME
(Sony Classics)

Call Me by Your Name de vizyona girmesiyle birlikte üzerindeki ölü toprağını attı. Var olduğu iddia edilen destek boşa değilmiş. Değişen Akademi’nin bu süreçte çok da işine yarayacak bir film. Ama Altın Küre ve SAG’deki eksik adaylıklar can sıkıyor.

7. THE POST
(20th Century Fox)


Spielberg ciddiye alınmak için o kadar büyük bir çaba gösteriyor ki… Sözde zeitgeist bir hikâyesi varmış. Sanırsınız kariyeri politik filmlerle dolu. Neyse ki bu yıl geleneksel yapıdaki işlere bir tepki var da, bu uyku hapı bir risk oluşturmuyor.

8. THE FLORIDA PROJECT
(A24 Films)

Hayranı epey bol bir film. Tek sıkıntısı yeteri kadar izleyiciyle buluşmamasaydı. Neyse ki eleştirmen birlikleri The Florida Project’i hatırlatmak için elinden geleni yapıyor. Bu yılın Room’u ya da Beasts of the Southern Wild’ı diye nitelendirilebilir.

9. PHANTOM THREAD
(Focus Features)

Filmi hayran kalan ciddi bir kalabalık var. Ama ondan önemlisi Paul Thomas Anderson’ı kucaklamak isteyen bir endüstriden bahsediyoruz. Phantom Thread oyuna biraz geç kaldı fakat sürpriz bir şekilde En İyi Film adayları arasına sızabilir.

10. THE BIG SICK
(Amazon)


Amazon’un elindeki her film fos çıktığı için de artık tüm odak burada olacak. Nanjiani program program geziyor, tüm etkinliklere katılıyor, resmen oy dileniyor. Çok istedikleri belli. SAG’den gelen toplu performans adaylığı pek şahane oldu.


11. DARKEST HOUR
(Focus Features)


Geleneksel biyografiler eğer iyi çekilmiş ve iyi oynanmışsa Akademi tarafından takdir ediliyor edilmesine ama değişen bir AMPAS profili de var, bunu inkar edemiyoruz. Darkest Hour’un tek şansı En İyi Erkek Oyuncu dalında. Daha fazlasını beklemek yanlış.

12. MUDBOUND
(Netflix)


Kitap formu bozulmadan sinemaya uyarlanmış Mudbound, Akademi’nin pek tepkili davrandığı Netflix’in elinde. Ne yazık ki Netflix, iş Oscar kampanyası yapmaya geldiğinde pek başarılı olamıyor. Bir mucize olmadığı müddetçe işi zor.

13. ALL THE MONEY IN THE WORLD
(STX Entertainment)

Aldığı Altın Küre adaylıkları kafamızı karıştırdı. Film gerçekten iyi mi, yoksa HFPA erken izlediği için hepimizi trollüyor mu? Birkaç haftaya kalmaz, durumun akubetini öğreniriz. Ama bu filmi geç vizyonuna rağmen gündeme taşıdıkları için bile helal olsun!

14. BLADE RUNNER 2049
(Warner Bros.)

Blade Runner teknik dallarda kuracağı hakimiyeti buraya taşıyamayacak belli ki. Warner Bros, vaktini Dunkirk’e harcamak konusunda ısrarcı. Yalnız En İyi Film kategorisinde Akademi üyesi olan herkesin oy kullanabildiğini unutmamak gerek.

15. STAR WARS: THE LAST JEDI
(Disney)

Film yeteri kadar iyi çıktı; ama belli ki Oscar sohbetlerine dahil edilmeyecek. Zaten Disney’in Star Wars’u ödül gruplarına erkenden göstermek gibi bir çabası da yok. Yine teknik dallarla geçiştirip uğurlayacaklar. Kısmet üçüncü filme…

UZAK İHTİMALLER...
I, Tonya (Neon) | The Disaster Artist (A24 Films) | Battle of the Sexes (Fox Searchlight) | Wonder Woman (Warner Bros.)