Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncuyardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 27 Şubat 2019

1 THE IRISHMAN
(Netflix)


Kafamda henüz bir ödül sezonu anlatısı oluşturamadığım için şimdilik The Irishman’i koydum zirveye. Bu de-aging teknolojisinin kullanımı sebebiyle yenilikçi ayağına Scorsese’yi bir kez daha görebilirler gibi hissediyorum. Umarım yanılmam. 

2 ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD
(Sony)

Tarantino’nun filmi Akademi için fazla şiddet içerikli olacak gibi dursa da en sevilmeyecek filmini bile kucakladıklarından o listede adını görürüz herhâlde. Yahu DiCaprio ve Pitt bir araya gelmiş zaten, öyle başıboş bırakmak olur mu hiç?

3 THE REPORT
(Amazon)


Sundance’ten Oscar’a uzanabilecek tek film The Report gibi duruyor. All the President’s Men ve Spotlight kokteyli adım adım 2020 seçimlerine yaklaşan Amerika’ya da iyi gelecektir. Her şey Amazon’un yapacağı kampanyaya bağlı.

4 US
(Universal)


Eğer Get Out gibi bir etki yaratır ise değil ilk ondaki, ilk beşteki yeri hazır. Ancak bu sefer korku türünden daha fazla yararlanmışa benziyor Jordan Peele. Grafik şiddet sahneleri eleştirilere maruz kalırsa saçma bir tepki ile uğraşabiliriz. 

5 FAIR AND BALANCED
(Lionsgate)

Fox News’un ipliğini pazara çıkarmaya hazırlanan Fair and Balanced da yılın politik dramalarından bir diğeri. Lionsgate, La La Land sonrası sessizliğe bürünmesinin intikamını alacak bence. Kadro da göz boyuyor. Beklentimiz yüksek.


6 QUEEN & SLIM
(Universal)


Bence listedeki saklı hazine Queen & Slim. İçerisinden yılın en çok konuşulacak filmlerinden biri çıkacakmış gibi hissediyorum. Eğer ki Us’ın korku türündeki manevraları “fazla” bulunursa sosyal yorum kontenjanından bu yapım yükselebilir.

7 LITTLE WOMEN
(Sony)


İlk ona illa ki bir kostümlü drama da giriyor biliyorsunuz ki. Lady Bird’ün rüzgârı henüz unutulmamışken Greta Gerwig imzalı Little Women da bu boşluğu doldurmaya gelecek. Bu sene eli bol olan Sony’nin kime ağırlık vereceği de önemli.

8 THE GOLDFINCH
(Warner Bros.)


Bir kostümlü drama daha! The Goldfinch de epik Oscar filmlerini hatırlatıyor. Bu sene yüklenecek başka bir şey bulamayacak Warner Bros için tek alternatif. Kartlarını doğru oynarlarsa daha da üst sıralara tırmanması mümkün bu uyarlamanın.

9 THE LAUNDROMAT
(Netflix)

Netflix’in Roma’dan sonra bir anda yarışa bu kadar film sokacağını düşünmek biraz gaza gelmek oluyor sanıyorum ama The Laundromat’in her yeri Oscar kokmakta. Bir tek iPhone’da çekilmiş olması bir dezavantaja dönüşür mü diyorum.

10 THE WOMAN IN THE WINDOW
(20th Century Fox)

Widows benzeri bir “yetişkin draması” olarak gişede elde ettğiyle yetinmesi de beklenebilir The Woman in the Window’un ama Amy Adams faktörü her şeyi değiştirecektir diye düşünüyorum. Malum, kampanya yapmayı daha çok seven biri yok evrende.


11 CATS
(Universal)


Tek bir şarkısını duyduğum anda içimi ürperten Cats müzikali Tom Hooper yorumuyla beyazperdeye gelecek. Akademi, Les Miz’i beğenip kucaklamıştı hatırlarsanız. Hooper’ın yaptığı her filme de düşüyorlar. Cats de istisna olmaz herhâlde.

12 A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD
(Sony)

Marielle Heller’ın Can You Ever Forgive Me’den sonra nefes almadan tekrar sezona girecek olması dikkat çekici. Bu Fred Rogers biyografisi de Amerikalılar’ın nostalji damarına oynayacak gibi duruyor. Tom Hanks’in oynaması da avantaj.

13 TOY STORY 4
(Pixar)


Bir animasyonu En İyi Film dalında görmeyi çok özlemedik mi? Up ve serinin önceki filmi Toy Story 3’den beri bir tek Inside Out bunu yapmaya yaklaşabildi ama ona da yeterli destek gelmedi. Sıra Pixar’ın son harikasında. Umuyorum bu sefer olur.

14 THE LAST THING HE WANTED
(Netflix)

İlk 15’teki üçüncü Netflix filmi! Ama bunun referansları daha güçlü. Dee Rees önceki filmi Mudbound ile En İyi Film dalı adaylığının kıyısından dönmüştü biliyorsunuz ki. Bu sefer trajedisi bol bir politik dramayla yarışacak. Meraktayız.

15 LUCY IN THE SKY
(Fox Searchlight)

2019’da eli pek kalabalık olmayan Fox Searchlight’ın en büyük şansı Lucy in the Sky gibi duruyor. Başrolünde bir kadın barındıran ve azıcık bilimkurgu olarak tanımlanmaya da yanaşacak yapım sezonun en büyük sürprizine dönüşebilir.

İHTİMALLER
Wendy (Fox Searchlight) | Jojo Rabbit (Fox Searchlight) | The Farewell (A24) | Star Wars: Episode IX (Disney) | Ford v. Ferrari (20th Century Fox) | The Aeronauts (Amazon) | The King (Netflix) | The Souvenir (A24) | Gemini Man (Paramount) | Late Night (Amazon) | Against All Enemies (Amazon) | The Good Liar (Warner Bros.)