Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo 

Son güncelleme: 29 Kasım 2021

BELFAST
(Focus)


Kenneth Branagh’ın çocukluk anılarını senaryolaştırdığı Belfast, şimdilik yılın mutlak favorisi. Biraz Roma’ya benzetilse de bir şekilde herkesin kalbini çalmayı başarıyor. 

2 LICORICE PIZZA
(United Artists)


Yaptığı ilk gösterimler sonrası hayran kitlesi giderek büyümekte. Paul Thomas Anderson’ın bugüne kadar yaptığı en kişisel, en romantik ve en komik film olduğu söyleniyor.

KING RICHARD
(Warner Bros.)


The Blind Side-vari bir başarı öyküsü bekliyoruz King Richard’tan çünkü Will Smith’in Serena-Venus Williams kardeşlerin babasını canlandırdığı filme Amerikalı eleştirmenler bayıldı.

4 THE POWER OF THE DOG
(Netflix)

The Power of the Dog, güz festivallerinde istenilen etkiyi yarattı. İyi bir western’e aç bünyelerimize çok iyi geldiği kesin. Ödülü alamasa bile yılın en büyük yarışçılarından biri olacak belli ki.

5 DUNE
(Warner Bros.)


Dune beklenilen patlamayı yaratamadı açıkçası. Blade Runner misali teknik kategorilerde aldığı adaylıklarla yetinecek gibi gözüküyor. Ancak buradaki yeri oldukça sağlam.


6 NIGHTMARE ALLEY
(Searchlight)


Del Toro’nun bu kadar kısa bir süre sonra ikinci En İyi Film ödülünü kucaklayacağını düşünmek düpedüz delilik olsa da materyal elinde bambaşka bir şeye evrilebilirmiş gibi duruyor açıkçası.

7 DON’T LOOK UP
(Netflix)


İzleyenlerden oldukça iyi eleştiriler almakta Don’t Look Up. Adam McKay’in yine Akademi’nin çok hoşuna gideceği iddia edilen bir film çıkardığı söylenmekte. Yeri hazır ve nazır…

CODA
(Apple)


CODA’yı izledikten sonra bu yılın bağımsız açlığını gidereceğine kesinlikle ikna oldum. Yalnız ödül grupları ve takipçileri şimdilik bu film yokmuş gibi davranmaya devam ediyor. Bekleyelim bakalım…

WEST SIDE STORY
(20th Century)


Ben bu yeniden çevrimi aşırı gereksiz bulsam da Steven Spielberg’ün inanılmaz bir hayran kitlesi var Akademi’nin içerisinde, biliyorsunuz. O yüzden Ansel Elgort problematik demeden aday edebilirler.

10 BEING THE RICARDOS
(Amazon)

Being the Ricardos hiç beklenmedik bir şekilde kucaklandı. Aaron Sorkin yine ıskalamamış belli ki. Bir noktada en büyük yarışçılardan birine dönüşürse bile şaşırmayacağım sanırım.


11 THE TRAGEDY OF MACBETH
(A24)

2020’de oyun uyarlamalarına olan tavırlarını çok net belli eden Akademi için önemli bir sınav olacak bu. Joel Coen, Frances McDormand ve Denzel Washington kombosu yeterli gelmezse üstüne konuşuruz.

12 TICK, TICK… BOOM!
(Netflix)

Andrew Garfield’lı Netflix müzikalini gereğinden fazla mı abartıyorum bilmiyorum da müzikallerin yılında Spielberg’ün tonla para akıttığı West Side Story’den daha çok ilgi görecek gibi hissediyorum.

13 THE FRENCH DISPATCH
(Searchlight)

Wes Anderson’ın En İyi Film zaferini tadacağını yapımın The French Dispatch olmayacağı da kesinleşti artık. Ancak burada teknik branşların üyelerinden oy alarak kendine yer bulması mümkün gözüküyor.

14 FLEE
(Neon)


Flee fırtınası da giderek büyümekte. Animasyon ve belgesel dallarında da terör estireceğine emin olduğumuz yapımın üstüne oynamaya başladı Neon şimdiden. Yılı sonlandırmadan izleyin!

15 PASSING
(Netflix)


İzleyip de etkilenmeyecek bir izleyici olduğuna inanmak istemiyorum. POC anlatılar açısından da zayıf geçen yıla merhem olacak bana kalırsa. Netflix’in kartlarını doğru oynaması şart.

ALTERNATİFLER
The Hand of God (Netflix) | A Hero (Amazon) | C'mon C'mon (A24) | The Worst Person in the World (Neon) | Parallel Mothers (Sony) | Spencer (Neon) | The Lost Daughter (Netflix) | The Humans (A24) Mass (Bleecker) | The Matrix Resurrections (Warner Bros.)