Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu |
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu | senaryo

Son güncelleme: 16 Ağustos 2017

1. DOWNSIZING
(Paramount)


Venedik dahil tüm güz festivallerini sırayla gezecek Downsizing. Test gösterimlerinden çatlak sesler geliyor diyorlar ama Joy’un da ciddi bir Oscar favorisi iddia ediliyordu bu test safsatalarında. Heyecanla bekliyoruz. 

2. THE SHAPE OF WATER
(Fox Searchlight)

Dedikodular şahane. Yalnız Sally Hawkins’in rüzgarına kapıldıkları için mi diye de düşünmüyor değilim. Del Toro’nun filmleri tam da Akademilik denemez, ama zaten Akademi filmi kavramı da değişmeye başlamadı mı?

3. DARKEST HOUR
(Focus Features)


Oscar radarına daha önce de giren Joe Wright için yeni bir deneme. Bu sefer Gary Oldman’ın basa basa oynadığı bir Churchill portresi de olacak hem. Umuyorum içinden sıkıcı bir biyografi çıkmaz da hep beraber kucaklarız.

4. THE PAPERS
(20th Century Fox)


Kağıt üzerinde en Oscar kokan film ve kağıt üzerinde bu kadar Oscar kokan filmlere de neler olduğu malum. Yalnız Meryl, Altın Küre konuşması, Trump, basın özgürlüğü, gerçek hikaye derken Akademi tahrik olabilir.

5. DUNKIRK
(Warner Bros.)


Film okyanusun diğer tarafında yeri göğü inletti. Bir noktada backlash başlatıp muhtemelen Dunkirk’ün ihtimallerini zayıflatacaklar ama şu an iyi bir alternatif. Nolan, büyük rüyası Oscar’a hiç olmadığı kadar yakın. 


6. CALL ME BY YOUR NAME
(Sony Classics)

Moonlight’ın adı bundan böyle LGBTQ filmlerini tahminlerimize koyarken hep anılacak. Hem Sundance, hem de Berlin’de izleyenleri büyüleyen yeni Luca Guadagnino filmi de öncülünün izinden gitmeye hazır.

7. MUDBOUND
(Netflix)


Sundance’den çılgınca iyi eleştirilerle döndü; fakat The Birth of a Nation’la benzer sebeplerden kutsandığını düşünmeden edemiyorum. Üstelik burada sadece siyahi anlatısı değil, bir de kadın yönetmen faktörü var.

8. THE CURRENT WAR
(Weinstein)

Harveycik, Mary Magdalene ile The Current War’un yerini değiştirdi. Yani bu seneki Lion’ı Benedict Cumberbatch’in Thomas Edison’ı canlandırdığı bu film olacak. Alacağı tepkileri merakla bekliyorum.

9. BLADE RUNNER 2049
(Warner Bros.)

Warner Bros’un bu filmi daha evvel Oscar başarısı elde ettikleri bir başka gişe canavarı Gravity ile aynı tarihte gösterime sokuyor olması çok manidar. Belli ki stüdyonun beklentisi epey yüksek. Sadece Dunkirk’le çarpışacak.

10. WONDERSTRUCK
(Amazon)

Todd Haynes’in son başyapıtı Carol, Akademi tarafından görmezden gelindi; fakat Wonderstruck ağızlarının tadına uyacağa benziyor. Haynes, kader arkadaşı Julianne Moore’u da yanına almış hem. Ağlamaya hazırız!


11. LAST FLAG FLYING
(Amazon)

Manchester by the Sea ile yaptıkları deneme sonrası Amazon aynı tarihe şimdi de Last Flag Flying’i kondurmuş. Sektörün ve eleştirmenlerin filmden beklentisi yüksek. Aradığımız cevap burada saklı olabilir.

12. THE BIG SICK
(Amazon)


Çok pozitif bir reaksiyon almakla meşgul The Big Sick bu aralar. Sundance’de beğenildiğini az çok anlamıştık ama o kadar zamanlı bir öyküsü var ki, acaba Trump Amerikası’nda nefes alan Hollywood bireyleri destek verir mi?

13. PHANTOM THREAD
(Focus Features)

Daniel Day-Lewis’in sinemaya dönüşünü tüm dünya kutlamaya hazır. Fakat Paul Thomas Anderson sene sonuna kadar filmi yetiştirebilecek mi kimse emin değil. Bir de arthouse BDSM hikâyesi ne kadar ilgi görebilir ki?

14. DETROIT
(Annapurna)


Seyirciyi ikiye bölen Detroit, sanırım oylama zamanına kadar ayakta kalmayı başaramayacak. Politik anlamda bu kadar eleştirilen bir yapımın Trump Amerikası’nda adaylık alacağına inanmak güç.

15. WONDER WHEEL
(Amazon)


Wonder Wheel hakkında dönen dedikoduları da es geçemiyorum Amazon, ağırlığı Last Flag Flying’e verecek gibi görünse de performanslarının büyüklüğü ve gişe başarısına bağlı olarak dengeler değişebilir.


16. VICTORIA & ABDUL
(Focus Features)

En İyi Film umudu yerine oyuncuları için kuyruğa girmek daha mantıklı olacak ama Stephen Frears – Judi Dench iş birliği de bugüne kadar Akademi’yi hiç üzmedi. Darkest Hour, Focus’un elinde olmasa daha üst sıralara taşıyabilirdim. 

17. THE GREATEST SHOWMAN
(20th Century Fox)

Hugh Jackman’ın asırlardır beyazperdeye taşımak istediği hikâye, sonunda onun önderliğinde film oluyor. Yalnız gösterime girmek için Noel’i bekleyenler eskisi kadar Oscar uğultusu yaratamamakta. Kaldı ki fragmanı da pek iyi durmuyor.

18. MOTHER!
(Paramount)


Mother fragmanı tüm sinema severlerin ağzını sulandırdı. Yalnız vizyon tarihi pek de Oscar için hazırlanmadıklarını işaret ediyor. Yine de Aronofsky heyecanımızı bir kenara bırakabilmiş değiliz. 

19. THE FLORIDA PROJECT
(A24 Films)

A24 geçtiğimiz yıl Moonlight ile nelerin mümkün olduğunu tüm dünyaya kanıtladı. Cannes’da şahane eleştiriler alan bu Sean Baker filmi de bu yıl en büyük ümitleri deniyor. Umarım dedikodular doğru çıkar.

20. GET OUT
(Lionsgate)


İyi reaksiyonlar toplayan Get Out şimdilik inzivaya çekildi; fakat bir şekilde yıl sonunda hortlayarak ödül sezonuna uğrayacağı kesin gibi. Mesele Akademi üyelerinin korku türüne olan sevdalarında bitiyor.

BELKİ... Lean on Pete (A24 Films) | Mary Magdalene (The Weinstein Company) | Roman Israel, Esq. (Columbia) | Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight) | Stronger (Lionsgate) | Lady Bird (A24 Films) | Breathe (Bleecker Street) | Star Wars: The Last Jedi (Disney) | The Killing of a Sacred Deer (A24 Films) | Wonder (Lionsgate) | Wind River (The Weinstein Company) | Goodbye Christopher Robin (Fox Searchlight) | The Beguiled (Focus Features) | Suburbicon (Paramount) | Battle of the Sexes (Fox Searchlight)