Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu | yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncu
özgün & uyarlama senaryo | teknik kategoriler | uluslararası film | animasyon | belgesel

Son güncelleme: 4 Ocak 2020

PARASITE
(Neon)


Preferential sistem geldiğinden beri burada kazananı tahmin ederken “Hangi yapımın daha az nefret edeni var?” sorusunu sormamız gerekiyor kendimize. Ve ben bu yıl Parasite’tan başka bir yanıt yokmuş gibi hissediyorum.

ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD
(Sony)

Adını görmeye tahammül edemediğim Tarantino filmi yarıştaki aranan spoiler olabilir. Malum, endüstri kendi hakkında filmler izlemeyi sever. Hele ki internetin sinirlendiklerini kucaklamaya pek bir bayılırlar…

3 THE IRISHMAN
(Netflix)


Netflix’te gösterildiğinden beri internetin sevgilisi The Irishman için tek handikap uzunluğu galiba. Tabii bir de gösterime girdiği platformu sevmeyen sinemacılar var. Eğer bunları aşabilirse ödül pekâlâ gelebilir.

MARRIAGE STORY
(Netflix)


Marriage Story’nin şov dünyasından bir çifti ve başından illa ki bir boşanma geçmiş her Hollywood sakinini ilgilendirecek öyküsünü tanıdık bulmayacak biri yok. Ama tek başına bu yeterli gelecek mi, şaibeli.

1917
(Universal)


Tek plan Birinci Dünya Savaşı filmi 1917 muhtemelen yazın gösterime girse pek çok teknik dalda favori olarak gösterilecek ve burada daha üst sıralara tırmanacaktı. Ama şu an beşinciliğe demir atmış durumda.


JOKER
(Warner Bros.)

Eleştirmenlerin sevmediği, seyircinin abartmaya doyamadığı Joker, endüstrinin de ilgisini çekmişe benziyor. Yeni Bohemian Rhapsodymiz cümleten hayırlı uğurlu olsun. Neyse ki ödülü almaya yakın değil…

JOJO RABBIT
(Fox Searchlight)

SAG’de aldığı toplu performans adaylığıyla yerinden daha bir emin olduğum Jojo Rabbit için de Fox Searchlight savaşını sürdürüyor. Grand Budapest Hotel misali teknik harika olarak yarışacak diye düşünüyorum.

LITTLE WOMEN
(Sony)

Little Women’ın yükselişi sanıyorum zamanında yarışa geç katılmış niche filmlere oy vermiş, sektörden bağımsız düşünen kesim tarafından gerçekleştirilecek. Sony, Tarantino için çaba sarf etse de adı gündemde.

9 UNCUT GEMS
(A24)

Uncut Gems gümbür gümbür geliyor. Bilmiyorum ben giderayak abartıyor muyum, internet mi beni gaza getirdi ama Phantom Thread benzeri bir esip gürleme bekliyorum. Yanılırsam da yanılırım, ne yapayım? 

10 FORD V FERRARI
(20th Century Fox)

Widows / First Man benzeri bir “yetişkin draması” olarak gişede elde ettiğiyle yetinmesi beklenebilir Ford v Ferrari’nin ama teknik meziyetleri burada da adını geçirmesine yardımcı olacak deniyor. Bekleyelim, görelim…


11 THE TWO POPES
(Netflix)

En İyi Film dalında Netflix iki oyuncusuna o kadar yüklendi ki The Two Popes kesin adaylık çıkarır dediğimiz yerlerden pek ilgi görmedi. Tam Oscar oylaması öncesi seyirci karşısına çıkması avantaj gibi duruyor yine de.

12 BOMBSHELL
(Lionsgate)

SAG’den gelen toplu performans adaylığı filmin hayranlarını umutlandırdı ama görünene bakılırsa çok iyi değilmiş. Biraz I, Tonya’yı hatırlatıyor bana. Oyunculuk, bir makyaj adaylığı ve çok zorlarsa senaryo adaylığıyla yılı kapatır.

13 THE FAREWELL
(A24)

A24’un Oscar sezonundaki yegâne yarışçısı The Farewell’den bağımsız film çevreleri pek umutluydu. Ama Uncut Gems’in son haftalardaki yükselişinden sonra dengeler epey değişti, film neredeyse tamamen unutuldu.

14 PAIN & GLORY
(Sony Classics)

Pain & Glory son haftalarda çok konuşulmaya başladı. Oscar kampanyası konusunda bağımsız şirketlere iş öğreten Sony Classics şansını sonuna kadar zorluyor. Ama Parasite’in varlığı işleri yokuşa sürüyor.

15 KNIVES OUT
(Lionsgate)

Lionsgate eğer ki Bombshell’in eli bu kadar kuvvetli olmasa Knives Out için oynayacaktı ama şu an kategoriye uzaktan el sallamakla yetinecek. Senaryo ve prodüksiyon tasarımı gibi kategorilerde pörtleyebilir tabii.