Film

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncuyardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 13 Eylül 2019

MARRIAGE STORY
(Netflix)


İzleyip de beğenmeyen, en azından takdir etmeyen biri yok. Evet, Netflix olması büyük bir handikap. Ve böyle, diyalog bazlı yapımlara En İyi Film ödülü vermişlikleri de oldukça az. Ama olacak gibi. En azından şimdilik ibreler Marriage Story’i gösteriyor.

2 THE IRISHMAN
(Netflix)


İki senedir hazırlanmalarına karşın güz festivallerini es geçiyor olmaları enteresan. Netflix’in esas odağı Marriage Story olacak belli ki. Ama Martin Scorsese çok büyük kampanyalara ihtiyaç duymadan da zirveye ulaşabilecek bir isim. Birincilik koltuğuna her an oturabilir.

ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD
(Sony)

Tarantino’nun son projesi bana sorarsanız başlı başına bir enkaz. Ama arkasında yatan motivasyonları sorgulamadan film izlemeyi seven Akademi için Tarantino’nun yeni oyuncağı nostalji etkisini kullanarak ilk beşte kalmaya devam edecektir diye düşünüyorum.

PARASITE
(Neon)


Sektörde izleyen herkesin adını şakıdığı ve söylentilere bakılırsa Akademi üyelerinden de olumlu reaksiyonlar toplayan Parasite sıradaki Amourumuz, Romamız olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yılın değil, son dekatın en iyisi diyelim tarafımız belli olsun.

5 LITTLE WOMEN
(Sony)


Lady Bird’ün rüzgârı henüz dinmemişken Greta Gerwig imzalı Little Women buradaki kostümlü drama boşluğunu doldurmaya geliyor. İlk fragmanda Gerwig’ün o uçuş uçuş, yeni sinema dilinden ödün vermediğini de gördük. Fazlasıyla hazırız!


THE TWO POPES
(Netflix)


İlk reaksiyonlar o kadar olumlu ki The Two Popes’un o gelenekseli kucaklamayı seven Akademi üyelerine hitap edeceğini düşünmeye başladım. Darkest Hour misali girebildiği her dalda esip gürlemesi mümkün.

A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD
(Sony)

Eleştiriler cidden şahane. Düşündüğümüzden çok daha fazla ses getirecek belli ki Marielle Heller’ın filmi. Hatta birkaç tahmincinin listelerinde birinci sıraya koyduğuna bile rastladım. Kendimizi bu fikre hazırlamamız gerekebilir.

WAVES
(A24)


Waves bu sezonun ilk sürprizi diyebiliriz. A24’un sessiz sedasız önümüze koyduğu yapım gittiği festivallerde pek çok eleştirmenin favorisi oldu. Moonlight misali bir yükselişe geçerek ilk beşe demir atması söz konusu.

A HIDDEN LIFE
(Fox Searchlight)


Malick’in yeni filmi Cannes’dan oldukça olumlu reaksiyonlar topladı. Sonunda fısıldamalar ve perdelerden kurtulduğu söyleniyor. Dolayısıyla The Tree of Life’la elde ettiği başarının bir tekrarını yaşaması söz konusu olabilir.

10 BOMBSHELL
(Lionsgate)


Fox News’un ipliğini pazara çıkarmaya hazırlanan Bombshell’in tonu bana Adam McKay filmlerini hatırlatıyor ve The Big Short’un, Vice’ın gördüğü ilgi de ortada. Ancak güz festivallerini es geçmiş olması büyük sıkıntı.


11 THE FAREWELL
(A24)

Aldığı harika eleştirilerle ödül sezonundaki yolculuğuna devam eden The Farewell, bu seneki yarışa Sundance’ten transfer oldu. Esasında A24’un tek yatırımı olduğu için yerini kesin görüyordum ama Waves dengeleri bozdu.

12 FORD V. FERRARI
(20th Century Fox)

Widows / First Man benzeri bir “yetişkin draması” olarak gişede elde ettiğiyle yetinmesi beklenebilir Ford v. Ferrari’nin ama teknik meziyetleri burada da adını geçirmesine yardımcı olacak deniyor. Başrollerine de ekmek çıkacaktır illa ki.

13 JOKER
(Warner Bros.)

Joker’in festival turu oldukça iyi başladı. Filmden hazzetmeyen bir grup da bulunmakta ama sinefilbro gibi düşünen beylerin ilgisini çekeceğine inancım tam. Phoenix’in Oscar’a gitme yolunda da bu adaylığa ihtiyacı olabilir.

14 QUEEN & SLIM
(Universal)

Kesinlikle listedeki saklı hazine Queen & Slim dedim ancak tek bir yere uğramadan direkt gösterime girecek olması kafamı fena hâlde karıştırdı. Kendimi de, sizi de boşa umutlandırmış olma ihtimalim epey yüksek.

15 1917
(Universal)

Sam Mendes’in Birinci Dünya Savaşı konulu filmine de dikkat! Noel’de vizyona girecek Universal yapımı, teknik anlamda epik bir filmden eksik yarışa ilaç gibi gelebilir. Tek planda çekilmiş olması oy getirecek bir gimmick.


16 JUST MERCY
(Warner Bros.)


Just Mercy yarışın önemli parçalarından biri olacak diyorduk, fena yanıldık. Dedikodular boşunaymış. Oyunculuk kategorilerinde boy göstermekten fazlasını yapamayacak gibi duruyor. Atak yapma ihtimali de kalmadı sanki.

17 JOJO RABBIT
(Fox Searchlight)


Jojo Rabbit bu senenin en enteresan vakalarından biri olacak anladığım kadarıyla. Eleştirmenlerin bir kısmı yerin dibine batırdı ancak sektörün bu abartılı tepkilere karşı çıkıp Jojo’yu bağrına basma ihtimali bulunmakta.

18 DARK WATERS
(Focus)


Todd Haynes’in son dakika sürprizi Dark Waters’la alakalı da pek umutluyum ama Wonderstruck’ın da benzer bir materyalden uyarlandığını ve filmin nasıl bir fecaat olduğu gerçeğini asla atlatamıyorum. O yüzden temkinliyim.

19 AD ASTRA
(20th Century Fox)


Ad Astra beklemediğim kadar iyi tepkiler topladı. En İyi Film adaylığı almasına yetecek kadar uzun boylu değil elbette ama ödül sohbetlerinde adı geçecektir. Yalnız benzer temalardan beslenen A Hidden Life’la çakışması sıkıntı.

20 STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER
(Disney)

Star Wars’un bir döneminin daha kapanışı Akademi tarafından ilgi görür mü? Muhtemelen. Ama çok geç gösterime giriyor olması büyük handikap. Malum bu yıl sezon her zamankinden daha erken başlayıp, bitiyor.

İHTİMALLER
The Aeronauts (Amazon) | The Lighthouse (A24) | The Report (Amazon) | Pain and Glory (Sony Classics) | Us (Universal) | Hustlers (STX) | Toy Story 4 (Pixar)