Kadın Oyuncu

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncuyardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 13 Eylül 2019

1 SCARLETT JOHANSSON
Marriage Story
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Girl with a Pearl Earring / Lost in Translation döneminde Oscar adaylığı esirgenen Johansson zincirlerini kırıp Marvel’dan kurtulduğu için işe yarar filmler çekmeye geri döndü. Ama çenesini bir türlü kapamaması ona pahalıya patlayabilir.

RENÉE ZELLWEGER
Judy
(Roadside)
3 adaylık | 1 ödül

Sadece başrolünü Oscar’a aday etmek için yapılmış biyografilere yüz vermeyi çok sevmiyorum açıkçası. Ancak Zellweger’ın performansına gelen eleştiriler çok iyi. Ödülü alma ihtimali konuşuluyor, öyle diyeyim.

CHARLIZE THERON
Bombshell
(Lionsgate)
2 adaylık | 1 ödül

Trump’ın sepetlenmesine adım adım yaklaşırken kendisine Oscar getiren Monster’dan sonra bir kez daha makyajın altına gömülen, Megyn Kelly olmaya hazır Theron bana fazlasıyla Oscar koktu açıkçası. Fragmanı görüp de etkilenmeyen var mı?

4 SAOIRSE RONAN
Little Women
(Sony)
3 adaylık | 0 ödül


Saoirse Ronan’ın da Oscar’la buluşmasına çok ama çok az zaman kaldı. Seneye Kate Winslet’le lezbiyen çifti oynamak şans getirir belki. O zamana kadar da Oscar karnesini Little Women gibi işlerle zenginleştirmeye devam edecek.

5 AWKWAFINA
The Farewell
(A24)
Hiç aday olmadı.


Sundance’te aldığı şahane yorumlar bir Oscar adaylığına dönüşür mü kesin değil, ama belli ki Awkwafina’nın adını önümüzdeki sezonda sıklıkla duyacağız. Kendine Bağımsız Ruh ve Gotham’la başlayarak bir yol yapmayı başarırsa tamamdır.


6 LUPITA NYONG’O
Us
(Universal)
1 adaylık | 1 ödül


Canımız Lupita Nyong’o, Get Out’la Oscar kapısını aşındırmış Jordan Peele’ın yeni korku filminde döktürüyor. Ancak film hem erken gösterime girdi, hem de büyük bir hit olamadı. Tabii ben birkaç aday adayının eli zayıflayınca geri döneceğini umuyorum.

CYNTHIA ERIVO
Harriet
(Focus)
Hiç aday olmadı.


Harriet, Oscar tahmincilerinin abarttığı gibi iyi bir film çıkmadı. Neyse ki fragmanından kötü kokuları almış ve doğru bir sıralamaya yerleştirmiştik. Gerçi kolayca ilk beşe sızacağını düşünenler hâlâ var, ama ben inat ediyorum!

ALFRE WOODARD
Clemency
(Neon)
1 adaylık | 0 ödül


Benim anladığım Clemency’nin hazmı güç bir film olduğu ama Woodard’ın unutulmayacak bir performans sunduğu. Yalnız iş “izlemesi zor” filmlere geldiğinde ödül sezonunun ne kadar acımasız olduğunu da unutmamak gerekiyor.

JODIE TURNER-SMITH
Queen & Slim
(Universal)
Hiç aday olmadı.

Eğer bu film tahmin ettiğim kadar büyük bir patlama yapar ise Jodie Turner-Smith herkesin adını ezberlediği sıradaki yeni aktrisimize dönüşebilir. Kris Tapley de erken tahminlerinde ilk beşine kondurmuş. Queen & Slim ısrarlarım boşuna değil yani!

10 FELICITY JONES
The Aeronauts
(Amazon)
1 adaylık | 0 ödül


Eddie Redmayne ile The Theory of Everything’ten sonra bir kez daha ödül sezonu yolculuğuna çıkmaya hazırlanıyordu Jones. Fakat bu Oscar tuzağı gittiği festivallerde pek yüz bulamadı. Teknik dallarla yetinmek zorunda kalacaklar sanki.


11 HELEN MIRREN
The Good Liar
(Warner Bros.)
4 adaylık | 1 ödül


Yarıştaki umutlular teker teker gözden düşünce Helen Mirren iyice yükseldi listemde. Hatırlıyor musunuz SAG’de şok edip çifte adaylık çıkarmıştı. The Good Liar da aynı ayarda uyduruk bir role benziyor zaten.

12 CONSTANCE WU
Hustlers
(STX)
Hiç aday olmadı.


Jennifer Lopez’in Oscar sohbetlerinde olmasının katkısıyla Constance Wu da eğer yarış izin verirse Altın Küre’nin komedi/müzikal kanadında belirebilir. Ama Wu için işin Oscar’a kadar uzanacağından şüpheliyim.

13 EMMA THOMPSON
Late Night
(Amazon)
5 adaylık | 2 ödül

Emma Thompson’ın Late Night’taki performansı fazlasıyla gösterişli ancak film o kadar uyduruk ki herhangi bir şekilde oy toplayabileceğine inanmıyorum. Sırf yarışın cılızlığından 15 dolsun diye kondurdum buraya adını.

14 SUSAN SARANDON
Blackbird
(Henüz dağıtımcısı yok.)
5 adaylık | 1 ödül

Blackbird’ün henüz bir dağıtımcısı yok ama Susan Sarandon burada anılmaya yetecek kadar iyi eleştiri topladı bence. Gerçi Oscar’ın pek gündeminde olduğunu zannetmiyorum. Hele ki önümüzde seçimler varken…

15 MICHELLE DOCKERY
Downton Abbey
(Focus)
Hiç aday olmadı.

Saçmaladığımın ben de gayet farkındayım. Ama yani yarış bir anda o kadar zayıfladı, umutluların hepsi güz festivalleriyle öyle bir düştü ki listeden Michelle Dockery’e mecbur kaldım. Ama merak etmeyin, Oscar’la Emmy bir değil.

İHTİMALLER
Jennifer Hudson (Cats) | Lesley Manville (Ordinary Love) | Julianne Moore (Gloria Bell) | Keri Russell (Antlers) | Kristen Stewart (Seberg)