Yardımcı Erkek Oyuncu

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncuyardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 27 Şubat 2019

1 AL PACINO
The Irishman
(Netflix)
8 adaylık | 1 ödül


Pacino’nun hangi kategoride yarışacağı kesinleşene kadar burada tutmakta yarar var. De Niro ile aynı dalda yarışırlarsa sadece bir Oscar’ı bulunduğundan ve o da Scent of a Woman gibi rezalet bir filmle olduğundan bir tık öne geçer diye düşünüyorum.

2 BRAD PITT
Once Upon a Time in Hollywood
(Sony)
6 adaylık | 1 ödül

Brad Pitt’in de hangi kategoriye öteleneceği şimdilik bilinmiyor. 12 Years a Slave’in yapımcısı olması sebebiyle bir Oscar’ı var ama hâlâ oyunculuğuyla ödüllendirilmedi. Yarışacağı dala bağlı olarak bu sene yeni bir altın heykelcik ile buluşabilir.

3 JOHN LITHGOW
Fair and Balanced
(Lionsgate)
2 adaylık | 0 ödül


Epeyce ağır bir makyajın altında Fox News’un kurucusu Roger Ailes’ı canlandırmaya hazırlanan Lithgow tam da Akademi’nin ağzına layık bir performans sunacak bence. Bu dalın karakter aktörlerine hak ettiğini geç de olsa veren matematiğine çok uyuyor adı.

4 JOE PESCI
The Irishman
(Neon)
2 adaylık | 1 ödül


İlk gösterimlerden gelen yorumlara bakılırsa Joe Pesci yardımcı kadrodan öne çıkan isimmiş. Uzunca bir süredir ortalıklarda gözükmeyen aktör kendisine Oscar getirmiş büyük usta Scorsese ile yıllar sonraki buluşmasında bir kez daha Oscarlanır ise enteresan olacak. 

5 WILLEM DAFOE
The Last Thing He Wanted
(Netflix)
4 adaylık | 0 ödül


Anne Hathaway’in ölüm döşeğindeki babasını canlandırmaya hazırlanan Willem Dafoe’dan da epey umutluyuz. Yine AMPAS’ın pek sevdiği bir rol tipi bu. Ama karşısına mübalağadan beslenen herhangi bir performans çıkacak olursa tabii ki yabana atılır.


6 SAM ROCKWELL
Jojo Rabbit
(Fox Searchlight)
2 adaylık | 1 ödül


Jojo Rabbit’in asıl can alıcı karakteri filmin aynı zamanda yönetmeni de olan Taika Waititi’nin elinde ama Rockwell, Vice’ta bile kılını kıpırdatmadan adaylık aldığı için bu yükselen grafiği ayakta tutabilirmiş gibi geliyor. Tabii kimi oynadığı da epey mühim.

7 JON HAMM
Lucy in the Sky
(Fox Searchlight)
Hiç aday olmadı.


Lucy in the Sky önümüzdeki sezonun sürpriz Oscar başarılarından birine imza atabilir. Ve şu an kestiremesek de Jon Hamm, filmdeki Natalie Portman’dan sonra en önemli karakteri canlandırmakta. Canımız Jon’s Hamm (!) daracık takımlarla boy gösterir mi acaba?

8 MATTHEW RHYS
A Beautiful Day in the Neighborhood
(Sony)
Hiç aday olmadı.

Bir televizyondan beyazperdeye transfer de Matthew Rhys’den gelecek. Tom Hanks’in Fred Rogers’ı oynadığı filmde, Rhys de onun hakkında bir makale yazan gazeteciyi canlandırıyor. Öyle ki kategorileri takas etmeleri bile mümkün.

9 CHRISTIAN BALE
Ford v. Ferrari
(20th Century Fox)
4 adaylık | 1 ödül


Ford v. Ferrari de bir gişe filmi izlenimi vermekte. Ancak kilosuyla sürekli oynayan, makyaj altında çalışmaktan da asla kaçınmayan Bale illa ki karakteri ilgi çekici hâle getirmeye başlayacaktır. Bu durumda filmin tek adayı olarak Oscar listelerinde yerini alabilir.

10 HARVEY KEITEL
The Irishman
(Netflix)
1 adaylık | 0 ödül


The Irishman kadrosundan Oscar adaylığı ihtimali bulunan isimler saymakla bitmiyor. Pacino’nun ana dala atılması hâlinde Harvey Keitel de ilk beşe doğru harekete geçebilir. Aklıma gelmişken, Youth’ta harika değil miydi bu beyefendi? Ve umursamadılar bile!


11 ANTONIO BANDERAS
The Laundromat
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

The Laundromat’in asıl yıldızları Meryl Streep ve Gary Oldman gibi dursa da Antonio Banderas’ı da değerlendirmeye almakta yarar var. Ayrıca önümüzdeki sezon Almodovar’ın filmiyle de gündemde olacak. Kampanya turlarına mutlaka katılır diye düşünüyorum.

12 BEN MENDELSOHN
The King
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Olağanüstü bir aktör olmasına rağmen bir türlü doğru rolle buluşamayan Mendelsohn bu sefer şeytanın bacağını kırabilir. The King, tam da bir oyuncunun tadını çıkarabileceği bir materyal gibi duruyor. Umuyorum Netflix gereken desteği göstermekten çekinmez.

13 IAN MCKELLEN
Cats
(Universal)
2 adaylık | 0 ödül


Ian McKellen’ın önümüzdeki sezonda gündemde olacağı tek proje The Good Liar değil. Tom Hooper’ın Cats uyarlamasında da önemli bir rolü üstlenecekmiş. Yalnız James Corden’ın daha çok sahnesi olacağından acaba yerini ünlü talk show sunucusu mu alır diyorum.

14 ROBERT PATTINSON
The Lighthouse
(A24)
Hiç aday olmadı.

Merakla beklediğimiz filmler listesinde en üst sıralara yerleştirdğimiz The Lighthouse’ta sanıyorum Pattinson’ı denizde yaşayan mitolojik bir canlı olarak izleyecekmişiz. Pek Akademi’nin ağzına layık durmuyor ama şimdilik listeyi doldurmak için güzel alternatif.

15 TIMOTHÉE CHALAMET
Little Women
(Sony)
1 adaylık | 0 ödül

Biriciğimiz Chalamet’yi burada da tahminlerime almadan edemedim. Greta Gerwig’ün Little Women uyarlamasında çok da önemli olmayan bir rolü canlandırıyor esasında. Ama yani yerine kimi koyayım? Sezona 6 ay varken özellikle yardımcı oyuncu dallarını kestirmesi güç oluyor.

İHTİMALLER
Al Pacino (Once Upon a Time in Hollywood) | James Corden (Cats) | Adam Driver (Star Wars: Episode IX)