Yardımcı Erkek Oyuncu

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 13 Şubat 2020

1 STEVEN YEUN
Minari
(A24)
Hiç aday olmadı.


Burning’teki ikonik esnemesiyle hafızalarımıza kazınan Steven Yeun, Sundance’te gösterilen Minari’deki oyunculuğuyla övgülere boğuldu. A24 da hazır elinde pek bir şey yokken her türlü desteği vermeye hazır. 

2 TOM BURKE
Mank
(Netflix)
Hiç aday olmadı.


Mank kadrosundan birileri illa ki bu dalda belirecek ama hangisi bilemiyorum. Ben The Souvenir’le hayatlarımıza hızlı bir giriş yapan, Orson Welles’ı canlandırmaktaki Tom Burke’ü seçtim. Yanılma ihtimalim yüksek.

3 ANDREW GARFIELD
The Eyes of Tammy Faye
(Searchlight)
1 adaylık | 0 ödül


Tammy Faye biyografisinde Jessica Chastain’e eşlik etmeye hazırlanan Garfield, muhtemelen ödül sezonu favorilerinden biri olacak bu performansın yanında beleşe adaylık alan “yardımcı eş” rolüyle karşımızda.

4 RICHARD JENKINS
The Humans
(A24)
2 adaylık | 0 ödül


Richard Jenkins bu yıl üç filmle birden şansını deneyecek Oscar yarışında. Fakat sahnedeki versiyonunda oynayan aktöre Tony adaylığı getirmiş The Humans sanki içlerinde en etlisi. Nihayet Oscar’a kavuşur mu dersiniz?

5 CHADWICK BOSEMAN
Ma Rainey’s Black Bottom
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Viola Davis’in yeni bir Oscar adaylığı almak için özel olarak kabul ettiği Ma Rainey’s Black Bottom için Boseman’la alakalı güzel yorumlar da yapılmakta. Bakarsınız Spike Lee filmiyle de parlamışken ilk kariyer adaylığı gelir.

6 BRIAN TYREE HENRY
Red, White and Water
(A24)
Hiç aday olmadı.

Rolün içeriği ve filmdeki ağırlığı hakkında bir bilgimiz yok. Ama Brian Tyree Henry’e öyle güveniyoruz ki Atlanta performansının yarısını çıkarmış olsa Oscar’a aday edilecekmiş gibi. Karşısında da JLaw olacak hem.

7 LANCE HENRIKSEN
Falling
(-)
Hiç aday olmadı.


Doksanların meşhur TV aktörü Lance Henriksen hakkında da Sundance’te olağanüstü yorumlar yapıldı. Şu an bir dağıtımcısı bulunmadığı için çok yükselemiyoruz; fakat gerekli destek gelirse adaylık alabilir gibi.

8 WILLEM DAFOE
Nightmare Alley
(Searchlight)
4 adaylık | 0 ödül


Del Toro’nun yeni filminde kimin parlayacağı belirsiz. Muhtemelen kimseye Oscar getirmeyecek bir rol olacak ama kariyerinin ikinci baharında iyi bir çıkış yakalayan Dafoe’yu kayırmayı tercih ettim ben şimdilik.

9 DAVID ALVAREZ
West Side Story
(20th Century)
Hiç aday olmadı.


Orijinalinde George Chakiris’e Oscar getirmiş rol David Alvarez’e ne kadar yarayacak hep birlikte göreceğiz. İlk filmiyle Oscar adaylığı alacak kadar iyi oynuyorsa eşsiz bir ödül sezonu anlatısına dönüşebilir.

10 DEMIÁN BICHIR
Land
(Focus)
1 adaylık | 0 ödül


Robin Wright’ın kamera arkasına geçtiği Land’le ilgili olarak da Bichir’in pek iyi olduğuna dair yorumlar dolanmakta. A Better Life’le aldığı sürpriz adaylığın yanına bir yenisini eklemek için şansını deneyecek o da.

11 RICHARD E. GRANT
Everybody’s Talking About Jamie
(20th Century)
1 adaylık | 0 ödül

Benim bu sene en merak ettiğim filmlerden biri olan Everybody’s Talkin About Jamie kadrosunda Can You Ever Forgive Me ile hakkı yenmiş Richard E. Grant de bulunmakta. Ah keşke tekrar aday olsa da varlığıyla kutsasa sezonu. 

12 PAUL WALTER HAUSER
Da 5 Bloods
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Bu çocuk da çaktırmadan Oscar filmlerinde oynayarak kendine hatırı sayılır bir kariyer inşa ediyor. I Tonya, BlacKkKlansman ve son olarak Richard Jewell. Şimdi tekrardan bir Spike Lee filminde rol kapmış. Hadi bakalım…

13 BOBBY CANNAVALE
Blonde
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Marilyn Monroe biyografisinde biriciğimizin eski kocalarından birine adaylık çıkar mı dersiniz? Cannavale, Joe DiMaggio’ya can veriyor. Çok da yetenekli bir aktör. Ama bir türlü beyazperdede istediği rolü bulamadı.

14 ADRIEN BRODY
Blonde
(Netflix)
1 adaylık | 1 ödül


Blonde’tan diğer seçenek de uzunca bir süredir Oscar sahalarına uğramayan Adrien Brody. O ise Arthur Miller’ı canlandırıyor. Kenneth Branagh’ın Laurence Olivier yorumu gibi abana abana oynar da aday olur umarım.

15 DAVID THEWLIS
I’m Thinking of Ending Things
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Açıkçası Charlie Kaufman’ın filmine oyunculuk dallarında hiç adaylık beklemiyorum. Ama bu listeyi de bir şekilde doldurmam gerekti. Thewlis de hatırı sayılır derecede yetenekli bir aktör. Neden olmasın diyelim.

VE...
Richard Jenkins (Nightmare Alley) | Jonathan Majors (Da 5 Bloods) | Benicio Del Toro (The French Dispatch) | Jon Hamm (Wild Mountain Thyme) | Andre Holland (Passing) | Lucas Hedges (French Exit)