Yardımcı Erkek Oyuncu

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncu
yardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 20 Eylül 2020

1 CHADWICK BOSEMAN
Ma Rainey’s Black Bottom
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Şubat ayındaki listemde de ilk beşe koyduğum Boseman, ansızın vefat edince zirveye yerleşti. Eğer performansı istenileni verirse sıradaki Denzel Washington muamelesi gören genç yıldız, Heath Ledger gibi bir ödül alabilir.

2 LESLIE ODOM JR.
One Night in Miami
(Amazon)
Hiç aday olmadı.


Filmin en iyisi olduğu söyleniyor. Eğer Boseman ana dalda yarışacak olursa bence bu sene yardımcı erkek oyuncu ödülünün sahibi belli. Gerçi şu ana kadar çok film izlenmedi; ama izlenenler arasında favori diyebiliriz Hamilton’ın yıldızına.

JEREMY STRONG
The Trial of the Chicago 7
(Netflix)
Hiç aday olmadı.


Succession sayesinde sevmelere doyamadığımız Jeremy Strong’un da Aaron Sorkin’in yeni filminde metot oyunculuğunun dibine vurduğu söyleniyor. Erken yapılan reklamların sezonda bir şekilde karşılığını bulduğu unutulmasın.

4 RICHARD E. GRANT
Everybody’s Talking About Jamie
(20th Century)
1 adaylık | 0 ödül

Can You Ever Forgive Me ile çok fena hakkı yenen canımız Richard E. Grant, meşhur Broadway müzikalinin uyarlamasında bir drag queen’i canlandırıyor. Bana rol epey gösterişli geldi. Ne olur parlasın da götürsün Oscar’ı evine!

5 LUCAS HEDGES
French Exit
(Sony Classics)
1 adaylık | 0 ödül


Tıpkı rol arkadaşı Michelle Pfeiffer gibi Lucas Hedges da yarıştığı kategoriyi zorlayacağa benziyor. İkisinin birlikte aday edilmesi epey olası tabii ama Hedges’ın yükselen grafiği ve buradaki yarışın boşluğu işine yarayacak gibi.


6 YAHYA ABDUL-MATEEN II
The Trial of the Chicago 7
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Bir diğer yükselen grafik de Abdul-Mateen’e ait. Bağımsızlarda kaptığı irili ufaklı rollerden sonra Watchmen sayesinde kariyerini Emmy adaylığıyla taçlandırdı. Şimdi de Aaron Sorkin yönetiminde Oscar adaylığı için şansını deneyecek.

7 TOM BURKE
Mank
(Netflix)
Hiç aday olmadı.


Mank kadrosundan birileri illa ki bu dalda belirecek ama hangisi bilemiyorum. Ben The Souvenir’le hayatlarımıza hızlı bir giriş yapan, Orson Welles’ı canlandırmaktaki Tom Burke’ü daha üst sıraya koydum ama yanılmaya hazırım.

8 TOM PELPHREY
Mank
(Netflix)
Hiç aday olmadı.


Fincher’ın filminden bir Tom daha! Bu sefer Joseph Mankiewicz’i oynayan bir aktör var karşımızda. Ozark’taki başarılı performansı Televizyon Akademisi tarafından görmezden gelindiği için bir intikam öyküsü de mevcut bence.

9 STEVEN YEUN
Minari
(A24)
Hiç aday olmadı.


Burning’teki ikonik esnemesiyle hafızalarımıza kazınan Steven Yeun, Sundance’te gösterilen Minari’deki oyunculuğuyla övgülere boğuldu. Bir süredir Oscar oyununda sınıfta kalan A24 umuyorum yine eline yüzüne bulaştırmaz.

10 DAVID STRATHAIRN
Nomadland
(Searchlight)
1 adaylık | 0 ödül

Nomadland’in yarıştaki konumu yükselişe geçtiği için filmde küçük ama etkili bir performansı bulunan David Strathairn de tahmin listelerimize giriş yaptı. İzleyenler zor dese de Akademi’nin yoklukta verdiği bonus adaylıklar oluyor biliyorsunuz.


11 LAKEITH STANFIELD
Judas and the Black Messiah
(Warner Bros.)
Hiç aday olmadı.

Atlanta ile ünlenen Lakeith Stanfield da ana akımın kapısını kırmaya çalışacak. Daniel Kaluuya’ya Fred Hampton biyografisinde eşlik edecek aktörün artık o kırılma noktasıyla tanışma zamanı gelmedi mi sizce de?

12 RICHARD JENKINS
The Humans
(A24)
2 adaylık | 0 ödül

The Humans’ın sahne versiyonunda oynayan aktöre Tony adaylığı getirmiş rolle yarışın içine dalmaya çalışacak Jenkins. Doğru bir anlatı oluşturulursa Akademi’nin tadına varamayacağı performans ödüllenebilir bile.

13 JONATHAN MAJORS
Da 5 Bloods
(Netflix)
Hiç aday olmadı.

Geçtiğimiz yıl The Last Black Man in San Francisco ile hayatlarımıza giren Majors, bana soracak olursanız Spike Lee filminin en iyisiydi ve neyse ki eleştirmenler de benimle aynı fikirde. Eğer filme destek gelirse Majors yükselebilir.

14 LANCE HENRIKSEN
Falling
(Modern Films)
Hiç aday olmadı.

Doksanların meşhur TV aktörü Lance Henriksen hakkında da Sundance’te olağanüstü yorumlar yapıldı. Fakat filmi satın alan dağıtımcı çok yeni bir şirket ve olaya pek hakim değil. Bu Henriksen için büyük bir handikap olacak.

15 DAVID ALVAREZ
West Side Story
(20th Century)
Hiç aday olmadı.


Orijinalinde George Chakiris’e Oscar getirmiş rol Alvarez’e yarayacak mı meraktayım. Ansel Elgort skandalının üstü çabucak kapatıldı ama film gösterime girince tekrar gün yüzüne çıkması olası. Keşke filmin diğer yıldızları etkilenmese bundan.

VE...
Charles Dance (Mank) | Brian Tyree Henry (Red, White and Water) | Mark Rylance (The Trial of the Chicago 7) | Tracy Letts (French Exit) | Benicio Del Toro (The French Dispatch) | Rami Malek (No Time to Die) | Glynn Turman (Ma Rainey's Black Bottom) | Forest Whitaker (Respect)