Yönetmen

film | yönetmen | erkek oyuncu | kadın oyuncuyardımcı erkek oyuncu | yardımcı kadın oyuncuözgün & uyarlama senaryo

Son güncelleme: 27 Şubat 2019

1 MARTIN SCORSESE
The Irishman
(Netflix)
12 adaylık | 1 ödül

Scorsese’nin koca kariyerinde sadece bir Oscar’ı alması kadar absürt bir Oscar gerçeği daha var mı? Hazır ortada bir Meksikalı yokken 1-2 altın heykelcik götürsün evine. Ama bir taraftan da 2019 bir kadın yönetmenin yılı olabilirmiş gibi geliyor.

2 JORDAN PEELE
Us
(Universal)
4 adaylık | 1 ödül


Us eğer ki Get Out kadar tutacak olursa Jordan Peele, Oscar’ı evine götürebilir. Tamam, 2019’un bir kadının yılı olabileceğini söylüyoruz ama siyahi bir yönetmenin de bu ödülü almadığını unutmamak gerek. Peele’ın anlatısı mevcut kısacası..

3 QUENTIN TARANTINO
Once Upon a Time in Hollywood
(Sony)
5 adaylık | 2 ödül

Tarantino’nun yakın bir tarihte kolay kolay bu ödülü alabileceğini düşünmüyorum. Farklı olduğu için değil farklı olmak için yaptığı açıklamalar muhtemelen bir taraflarını ısıracak sezonda. Ama ciddi bir hayran kitlesi olduğunu da unutmamalı tabii.

4 MELINA MATSOUKAS
Queen & Slim
(Universal)
Hiç aday olmadı.

Ben ciddi ciddi 2019’da iki kadın yönetmeni aday olarak görebileceğimizi düşünüyorum bu dalda. Beyonce klipleriyle tanınan Melina Matsoukas bunlardan ilki. Eğer Queen & Slim beklentileri karşılarsa yeni Barry Jenkinsimize dönüşebilir. 

5 GRETA GERWIG
Little Women
(Sony)
2 adaylık | 0 ödül


Bu tarz klasik sayılabilecek kostümlü dramaların yönetmenleri yeni sistemde ilk beşe girmekte epey zorlanıyor. Ama Gerwig’in hikâyeye taze bir yorum getireceğine inancım tam. Bu durumda da aday olması kaçınılmaz diyebiliriz.


6 SCOTT Z. BURNS
The Report
(Amazon)
Hiç aday olmadı.

Bu sene Soderbergh’ün The Laundromat’inde senarist olarak da iş gören Scott Z. Burns, Sundance’te The Report ile iyi eleştiriler topladı. Yalnız bu dalda artık oylamadan ötürü en iyiler değil en çok yönetenler yarışıyor biliyorsunuz.

7 STEVEN SODERBERGH
The Laundromat
(Netflix)
3 adaylık | 1 ödül

Filmini iPhone’la çeken Steven Soderbergh, Christopher Nolan gibi manasız tartışmalar yaratmaya çalışan insanlar yüzünden adaylık alabilirmiş gibi geliyor. Ama öncesinde filminin belli bir kalibrenin üzerinde çıkması gerekiyor tabii ki.

8 JOE WRIGHT
The Woman in the Window
(20th Century Fox)
Hiç aday olmadı.

Kariyerinin başında stilize dramalar çıkaran Joe Wright, Pan ve Darkest Hour ile yeni bir dönemin açılışını yaptı. The Woman in the Window’a nasıl yaklaşacağı merak konusu. Eğer tutacak olursa Atonement’la alamadığı adaylık gelebilir.

9 JOHN CROWLEY
The Goldfinch
(Warner Bros.)
Hiç aday olmadı.

Brooklyn ile zayıf bir Oscar yılına denk geldiği için adaylıklar alan John Crowley, sıradaki epik dramasında Oscar’ın geleneksel tarafına hizmet edecek gibi duruyor. Ama yine söylüyorum, artık böyle yönetmenlere şans tanımıyor oylama sistemi.

10 JAY ROACH
Fair and Balanced
(Lionsgate)
Hiç aday olmadı.

Bu senenin merak uyandıran projelerinden Fair and Balanced’ın altında da Emmy koleksiyonuna sahip Jay Roach’un imzası var. Oscar kulübüne girmek için fırsat kollayan Roach’un yılı bu yıl olabilir. İçinden bir çeşit Vice çıkarsa hiç şaşırmayacağım.


11 TOM HOOPER
Cats
(Universal)
1 adaylık | 1 ödül


Kamerasını oyuncularının ağzına sokmaya bayılan Tom Hooper, Cats müzikalinin film versiyonunda The King’s Speech senesine dönmeye çalışacak. Ama canım Hooper, arkanda Weinstein gibi bir sahteker olmadığı müddetçe kim yiyecek bunları?

12 DEE REES
The Last Thing He Wanted
(Netflix)
1 adaylık | 0 ödül


Mudbound ile oldukça önemli bir Oscar başarısı elde eden Dee Rees, yukarıda adını saydığım Matsoukas/Gerwig ikilisinden birinin yerini alabilirmiş gibi duruyor. Umuyorum Netflix, The Irishman ile uğraşmaktan diğer filmleri unutmaz.

13 BENH ZEITLIN
Wendy
(Fox Searchlight)
2 adaylık | 0 ödül


Benh Zeitlin, 1-2 senedir gündemimizde ama Wendy bir türlü görücüye çıkmıyor. Beasts of the Southern Wild ile aldığı sürpriz adaylıkları hâlâ unutabilmiş değiliz biliyorsunuz ki. O yüzden vereceği sınavı her şeyden çok merak ediyorum.

14 MARIELLE HELLER
A Beautiful Day in the Neighborhood
(Sony)
Hiç aday olmadı.

Bir kadın yönetmen daha! Biliyorum “kadın” diye belirtmemem gerekmiyor, ama öyle açız ki bu manzaraları görmeye es geçemiyorum. Klasik bir biyografi olması dezavantaj tabii. Can You Ever Forgive Me’ye gösterilen muameleyi de unutmayın.

15 NOAH HAWLEY
Lucy in the Sky
(Fox Searchlight)
Hiç aday olmadı.


Televizyondan çıkma yönetmenlerin bol olduğu bir seneye giriyoruz. Noah Hawley de bunlardan biri. Bilimkurgu ögeleri taşıyan Lucy in the Sky, türün pek ilgi görmediği 2018’den sonra üyelere ilaç gibi gelebilir. O yüzden dikkat diyorum. 

İHTİMALLER
Taika Waititi (Jojo Rabbit) | Lulu Wang (The Farewell) | James Mangold (Ford v. Ferrari) | Ang Lee (Gemini Man) | Joanna Hogg (The Souvenir) |