Trier Cannes’dan kovuldu

Trier Cannes’dan kovuldu

Lars von Trier, Kiefer Sutherland, Kirsten Dunst ve Stellan Skarsgard

Modern ustalar arasına adını çoktan yazdırmış ünlü yönetmen Lars von Trier 64. Cannes Film Festivali’nden kovuldu. Bu yıl yeni filmi Melancholia ile yarışan daha önce Dancer in the Dark ile Altın Palmiye’yi kazanan yönetmen yaptığı bir röpörtajda “Hitler’i anladığını” söyleyince tepkiler çığ gibi büyüdü ve festival yönetimi kısa bir süre Trier‘i kovdu. Aslına bakılırsa röpörtajı incelediğinizde kendisinin bu cümleyi sarf ettikten sonra pişman olduğunu söylediğini göreceksiniz ama tabi iş işten çoktan geçti. “Bazı yanlış şeyler yaptı tabi, ama yine de ona biraz sempatim var.” gibi cümleleri tepkinin en büyüğünü alarak Melancholia‘yı Altın Palmiye yolunda yönetmensiz bıraktı.

Bu skandal haricinde Cannes Film Festivali hala devam etmekte. Favorilerin neredeyse tamamı gösterildi. Yarın Nuri Bilge Ceylan‘ın yeni filmi Once Upon a Time in Anatolia da izleyiciyle buluşacak. Şimdilik Le Havre ve The Tree of Life en büyük favoriler ama yarından sonra ne olur bilemiyorum tabi. Pazar günü dağıtılacak ödüllerde hangi filmin en iyi olduğunu hep beraber göreceğiz. Şimdilik Lars von Trier skandalıyla oyalanmaya devam edelim.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.