Trier Cannes’dan kovuldu

Trier Cannes’dan kovuldu

Lars von Trier, Kiefer Sutherland, Kirsten Dunst ve Stellan Skarsgard

Modern ustalar arasına adını çoktan yazdırmış ünlü yönetmen Lars von Trier 64. Cannes Film Festivali’nden kovuldu. Bu yıl yeni filmi Melancholia ile yarışan daha önce Dancer in the Dark ile Altın Palmiye’yi kazanan yönetmen yaptığı bir röpörtajda “Hitler’i anladığını” söyleyince tepkiler çığ gibi büyüdü ve festival yönetimi kısa bir süre Trier‘i kovdu. Aslına bakılırsa röpörtajı incelediğinizde kendisinin bu cümleyi sarf ettikten sonra pişman olduğunu söylediğini göreceksiniz ama tabi iş işten çoktan geçti. “Bazı yanlış şeyler yaptı tabi, ama yine de ona biraz sempatim var.” gibi cümleleri tepkinin en büyüğünü alarak Melancholia‘yı Altın Palmiye yolunda yönetmensiz bıraktı.

Bu skandal haricinde Cannes Film Festivali hala devam etmekte. Favorilerin neredeyse tamamı gösterildi. Yarın Nuri Bilge Ceylan‘ın yeni filmi Once Upon a Time in Anatolia da izleyiciyle buluşacak. Şimdilik Le Havre ve The Tree of Life en büyük favoriler ama yarından sonra ne olur bilemiyorum tabi. Pazar günü dağıtılacak ödüllerde hangi filmin en iyi olduğunu hep beraber göreceğiz. Şimdilik Lars von Trier skandalıyla oyalanmaya devam edelim.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...