The Tree of Life’a beklenmedik ödül

The Tree of Life’a beklenmedik ödül

Woody Harrelson, Rampart

Afro Amerikalı Film Eleştirmenleri Derneği (AAFCA) bu yıl The Help gibi tamamen siyahlar üzerine bir film varken hepimizi bir şoka uğratıp The Tree of Life‘ı yılın en iyi filmi seçti. Ben baktıkça inanamıyor, bir yandan da acaba The Tree of Life eleştirmen gruplarından aldığı bu destekle Oscar’a aday olabilir mi diye düşünüyorum. Bunun haricinde Woody Harrelson da sonunda ödüllenmiş oldu. Kendisi bu yılın 8 iddialı aktörü arasında şu an ihtimalleri en düşük olan gibi gözüküyor. Lakin Critics Choice ve SAG adayları açıklandıktan sonra fikirlerimiz değişebilir. Kazananlara dönecek olursak…

En İyi Film
1. The Tree of Life
2. Drive
3. Pariah
4. Rampart
5. Shame
6. Moneyball
7. The Descendants
8. A Better Life
9. My Week with Marilyn
10. The Help

En İyi Yönetmen: Steve McQueen, Shame
En İyi Erkek Oyuncu: Woody Harrelson, Rampart
En İyi Kadın Oyuncu: Viola Davis, The Help
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Albert Brooks, Drive
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Octavia Spencer, The Help
En İyi Çıkış Yapan Oyuncu: Adepero Oduye, Pariah
En İyi Belgesel: The Black Power Mixtape
En İyi Senaryo: I Will Follow
En İyi Yabancı Film: Kinyarwanda
En İyi Şarkı: “The Show”; Moneyball
En İyi Bağımsız Film: Pariah
Miras Ödülü: Richard Roundtree
Sinema Öncülüğü Ödülü: George Lucas
Özel Başarı Ödülü: Sony Pictures Entertainment
Horizon Ödülü: Hattie Winston

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Kuir. İkizler. 2009'da ödül sezonu portalı Oscar Boy’u kurarak sinema yazarlığına başladı. 2014’ten beri O Podcast’in moderatörlüğünü yapıyor. 2023 yılında da SİYAD üyesi oldu.

5 Yorum

 1. Müge Dörtok

  The Tree of Life filmini beğenenlere saygı duyuyorum, ama bu tür filmler benim zevkimin dışında kalıyor. İnsan doğasını çok kurcalayan filmleri sevmiyorum. Zaten, insan en komplike varlık ve bunu konu alan filmleri sıkıcı buluyorum.

  Yanıt
  1. yaxley

   *The Tree of Life oyuncuları ile öne çıkan bir film değil.Aksine bütün oyuncular geri planda.O yüzden oyuncularından ötürü ödül almıştır demek mantıksız..
   *Filmi izlemeden yılın en sıkıcı filmi ilan etmişsiniz..İlginç bir durum.
   *Ortak görüş sıkıcı olduğu sıkıcı olduğu…Nerde yaşıyorsunuz pardon..Sürüyle ödül alıyor film ama siz hala kimsenin beğenmediğini ısrarla iddia ediyorsunuz..
   Senin zevkinin dışında olması eleştirmenleri pek enterese etmiyor gibi sanki..Tamam anladık The Tree of Life hiç ödül almasın bütün ödülleri Midnight in Paris alsın istiyorsun..Anladık bunu..Ama ödüller senin zevkine göre dağıtılmıyor maalesef..

   Yanıt
  2. shifty

   Bir filmin iyi yada kötü olması hakkında konuşabiliriz ama sıkıcı olması nasıl bir kategoriye giriyor? Her filmi bakış açısına göre değerlendirmek gerekir. Bu yüzden sembolist filmleri sevmemenizden ötürü tree of life’ı beğenmemeniz normal. Filmi beğenmeyen eleştirmenler de “film nasıl olabilirdi?” sorusundan yola çıkarak beğenmiyorlar zaten, yoksa “sıkıcı” olduğu için değil. Günümüz dünyasında sinema bile fastfood…

   Yanıt

Yorum yazın...