Veep – 1. Sezon

Veep – 1. Sezon

Julia Louis-Dreyfus

(Okuduğunuz yazı diziyle ilgili SPOILER içermektedir!!!!)

Öncelikle Oscar Boy’daki yazılarıma bir süreliğine ara verdiğim için özür dilemek istiyorum. Okuluğumun son yoğunluğunu da atlatıp rahat kafayla yazmak istedim. Umuyorum bu sürede sizleri siteden uzaklaştırmamışımdır. Ama merak etmeyin. Geri dönüşümün muhteşem olacağını söylemiştim zaten. Ve bugün itibariyle de umuyorum sorunsuz bir şekilde Oscar Boy üzerinden yaz boyunca sizlere ulaşmaya devam edeceğim. Neyse, bu lüzumsuz girişimden sonra asıl konuya atlayalım biz. Yılın yeni dizilerinden, Veep‘den bahsetme zamanı.

BBC televizyonlarında The Thick of It adıyla başlayan politik komedi kısa zamanda büyük bir beğeni toplamış, dizinin yaratıcısı Armando Iannucci ve ekibi diziyi beyazperdeye taşımıştı. Iannucci‘nin In the Loop adıyla gösterime giren filmi de hatırı sayılır bir başarı elde etti. Sürpriz bir şekilde gelen senaryo dalındaki Oscar adaylığı da Jesse Armstong, Simon Blackwell ve Tony Roche‘dan oluşan senarist ekibin isimlerinin duyulmasına yardımcı oldu. Bundan bir sene evvel Oliver Platt‘ın başrolünde olacağı iddia edilen The Thick of It‘in Amerikan versiyonunu duyunca oldukça heyecanlanmıştık. Lakin ne olduysa oldu ve dizi bir türlü çekilmedi. Derken geçtiğimiz yılın ortalarında Julia Louis-Dreyfus‘un Iannucci ile Veep adında bir diziye başladığının haberlerini aldık. HBO’dan yayınlanan 8 bölümlük ilk sezon izleyiciyi tam olarak yakalayamasa da zannediyorum aradığı sistematiği yakaladığında Parks and Recreation gibi bir fenomene dönüşecek.

Tony Hale, Matt Walsh ve Anna Chlumsky

Veep yeni politik bir komedi. Ama politik diyince insanlar sanki filmin içerisinde fazla siyasi oyun olacak zannediyor. Alakası yok. ABD Başkan Yardımcısı’nın ofisinde geçen komik olayları izliyoruz. Julia Louis-Dreyfus‘un canlandırdığı Selina Meyer’ın başını çektiği ekip birbirinden orijinal karakterlerle dolu. In the Loop‘dan hatırlayabileceğiniz Anna ChlumskyThe Big C‘nin ilk sezondaki doktoru Reid Scott, Arrested Development‘ın Buster’ı Tony Hale, yine TV’deki pek çok dizide konuk oyuncu olarak karşımıza çıkan Matt Walsh ve iticilikte sınır tanımayan Timothy Simmons. O kadar başarılı ve eğlenceli bir ekip var ki Veep‘in rüzgarına kapılmamak olanaksız. Zaten Louis-Dreyfus‘un harikalar yarattığı Selina Meyer tablosu bile tek başına yetiyor.

Bu sezon neler oldu gibi bir kısma girmeyeceğim. Şunu söyleyebilirim, Iannucci yine o kendine has üslubuyla Amerikan televizyonları da işgal ediyor. Bana kalırsa Veep bu yılın yeni komedi dizileri arasında açık ara en iyi. Girls ile yarışır diyelim. New Girl gibi bir felaketin gereğinden fazla ilgi gördüğü televizyon dünyasında Veep‘in bu kadar görmezden gelinmesine de anlam verebilmiş değilim. Burada New Girl hayranlarına çamur atıp, hala aynı bayat esprilere gülmek yerine oturup bu tarz yenilikçi komedilere göz atmalarını rica edeceğim. Zaten HBO’dan çıkan bir dizinin kötü olduğu bugüne kadar görülmedi. Enlightened vGirls‘den farklı olarak dramedy yerine tamamen komedi yolunda yürüyen Veep‘in cinema verite tarzıyla çekildiğini de ekleyelim. Yönetmenin sanki el kamerasıyla doğaçlama yapan oyuncuları çekiyormuş hissi Veep‘in her saniyesine işlemiş durumda.

Julia Louis-Dreyfus ve Tony Hale

Julia Louis-Dreyfus haricinde Emmy’de şansını çok zor gördüğüm Veep‘in sezonunun sadece 8 bölüm sürmesi de ayrı bir muhabbet konusu. Açıklananlara göre ikinci sezon da sadece 10 bölüm olacakmış. Umuyorum yeni sezonda daha çok izleyiciye ulaşmayı başarırlar. Ben bu bir yıllık uzun bekleme süresinde diziyi önüme gelen herkese önermeye devam edeceğim. Oscar Boy üzerinden de reklamını yapacağımın garantisini verebilirim. Laura Dern ve Amy Poehler arasından sıyrılması zor gözükse de Julia Louis-Dreyfus‘dan da beklentim yüksek. Gerçi çok yakın bir zamanda The New Adventures of Old Christine ile ödül aldı ama hiç belli olmaz. Seinfeld lanetinin tamamen bir şehir efsanesi olduğunun da canlı kanlı kanıtı kendisi. Daha da ne diyebilirim bilmiyorum. İzleyin!

En İyi Bölüm: Nicknames (Bölüm 5)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Julia Louis-Dreyfus (Selina Meyer)
Sezon Notu: B+

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın