Episodes – 2. Sezon

Episodes – 2. Sezon

Kathleen Rose Perkins, John Pankow, Tamsin Greig, Matt LeBlanc, Stephen Mangan ve Mircea Monroe

(Okuduğunuz yazı diziyle ilgili SPOILER içermektedir!!!!)

Amerika’da Showtime’da yayınlanan, ama asıl çıkışı BBC Two olan Episodes, İngiltere televizyonlarında ikinci sezonunu tamamlamış durumda. Bizim sezon eleştirisini yapacağımız şu dakikalarda henüz Showtime izleyicisi sadece iki bölümü görebildi. Ama tabi internet çağı sağolsun artık herhangi bir şey için uzun uzun beklememiz gerekmiyor. Neyse efendim biz asıl konumuza geçelim. Yazlık dizilerimiz zaten oldukça az. Sırf alışkanlıktan izlediğimiz True BloodAaron Sorkin‘in yeni harikası The Newsroom ve birazdan hakkında konuşacağımız Episodes dışında izlediğim başka bir şey yok benim şu aralar televizyonda. Kışın yine sayısız diziyle boğuşuruz, orası başka. Dizi sayısı Episodes‘un ikinci sezonu tamamlamasıyla iyice azaldı. Bu durumdan pek de memnun olduğumu söyleyemem. Çünkü Episodes en az ilk sezonu kadar keyif veren ve artık komedinin içerisine çok tatlı bir drama sosu da katan o depresif halleriyle iyice izlenilesi bir dizi haline dönüştü.

Episodes‘un fazla izleyeni olmadığını bildiğimden önce kısaca özetlemek istiyorum diziyi. Matt LeBlanc‘ın kendini canlandırdığı ve İngiltere’den ihraç edilen bir dizinin Amerika versiyonunda başrolü oynadığı alternatif bir realite izliyoruz Episodes‘da. Yalnız tüm olayların LeBlanc‘ın etrafında döndüğü düşünülmesin çünkü Hollywood’a taşınan iki senaristimiz Sean (Stephen Mangan) ve Beverly de (Tamsin Greig) dizinin ana kahramanları. Ayrıca kanalın sahibi Merc Lapidus (John Pankow), onun sevgilisi olarak izlediğimiz asistanı Carol (Kathleen Rose Perkins) ve tabi bu sezon Sean – Beverly ilişkisine bir şekilde dahil olan, dizinin içerisindeki dizide oynayan Morning (Mircea Monroe) önemli diğer karakterler.

Matt LeBlanc

Dizinin izleyicileri için bir de birinci sezonu özetlersek… Pucks için heyecan çoktan başladı. Ama oldukça kısa süren birinci sezonda asıl ilgimizi çeken şey hiç kuşkusuz Beverly ve Matt arasındaki beraberlikti. Sean ile kısa süre içerisinde iyi arkadaş olan Matt’in arkadaşlıklarını zedeleyen bu hamlesinden sonra ikinci sezonda nasıl bir telafiye gideceğini merak ediyorduk. Derken Episodes‘un senaristleri yine yapacaklarını yapıp zaten tadından yenmeyen dizimize yepyeni sorunlar katarak iyice keyiflendirdiler bizleri. Beverly ve Sean’ın, Merc’in babasının cenazesinde yaptığı o konuşmada eminim ki Episodes‘un koyu fanlarının gözleri yaşlanmıştır tıpkı benim gibi. İlk sezonda sevilmesi oldukça güç bir karakter olan Beverly’nin bu sezon çaresizlikle düştüğü haller de ayrı bir güzel geldi bana. O nevrotik hallerini bir kenara bırakıp daha insancıl bir kadın izledik.

Sean için hala pek umudum yok. Karısı olmasa bence dizinin en çekilmez karakteri. Ama diğer karakterlerle bir bütün olduğunda pek de göze çarpmıyor. Bu aşk üçgenini bir kenara bırakırsak… Matt’in Merc’ün karısıyla (Genevieve O’Reilly), Merc’ün Carol’la olan ilişkisi de pek çok başarılı espriye sebep oldu. Yalnız farkındaysanız ilk sezondaki Episodes‘la ikinci sezondaki Episodes arasında dağlar kadar fark var. Senaryo anlamında kesinlikle çok kuvvetlendiler. Bunun yanı sıra hikayenin alternatif bir Matt LeBlanc olmaktan çıkıp fazlasıyla acımasız bir televizyon eleştirisi haline dönüşmesi de hoş. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim dizideki Myra (Daisy Haggard) karakterine daha fazla yer verilmesi konusunda ısrarcıyım. Onu gördüğümüz her sahnede kahkaha eksik olmuyor.

Tamsin Greig ve Stephen Mangan

Şöyle bir özetleyecek olursak… Episodes televizyonda eşi benzeri olmayan komedilerden. Bu tür “oyuncuların kendini canlandırdığı” işlere pek çok kez şahit olduk. Ama LeBlanc geçtiğimiz yıl Altın Küre aldığı oyunculuğuyla çok daha farklı bir yere taşıyor diziyi. Tabi tüm başarıyı LeBlanc‘a bağlamak da yanlış. Çünkü bu İngiliz karı-koca olmasa Episodes böylesine keyif verir miydi emin değilim. Benim en çok hoşlandığım şeylerden biri de LeBlanc haricinde Greig ve Mangan‘ın da sanki gerçekten Beverly ve Sean adında bir çift varmış hissini yaratabilmeleri. Bu sene yayın tarihlerindeki gecikme sebebiyle Emmy için değerlendirilemeyecek Episodes‘dan beklentilerimiz yüksek. Üçüncü sezonda da televizyonun en iyilerinden biri olan Episodes‘dan desteğimizi esirgemeyeceğiz kesin.

En İyi Bölüm: Episode Three
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Tamsin Greig (Beverly Lincoln)
Sezon Notu: A

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın