Oscar Rehberi ’12: En İyi Kostüm Tasarımı

Oscar Rehberi ’12: En İyi Kostüm Tasarımı

Costume Design

Adaylar: Anna Karenina / Les Miserables / Lincoln / Mirror Mirror / Snow White and the Huntsman

Geldik bu yılın belki de en hak edilmiş adaylıklarıyla dolu kategorisine. Elbette kişisel favorilerin dışarıda kalması üzüyor ama En İyi Kostüm Tasarımı dalındaki beş adaya kimsenin ses çıkaracağını düşünmüyorum. Dün prodüksiyon tasarımı için söylediğim gibi kostüm tasarımcıları da bir filmin bütünlüğünü incelemek yerine sadece kostümlere ödül vermeyi tercih ediyorlar. Bu objektiflikleri de insanı sevindirmiyor değil. O yüzden Lincoln’ın diğer adaylara göre daha sönük duran kostümlerinin kazanmak için bir şansı olduğunu düşünmüyorum. The King’s Speech karşısında Alice in Wonderland, The Curious Case of Benjamin Button karşısında The Duchess, The Queen karşısında Marie Antoinette gibi ciddi örnekler var elimizde. Özetle, En İyi Film adaylığı En İyi Kostüm Tasarımı kategorisinde kimseyi öne çıkarmıyor.

Peki yarış kimlerin arasında? Şimdilik favori Anna Karenina. Daha önce de söylediğim gibi favorim değil, ama bu ödülü de tıpkı özgün müzik ve prodüksiyon tasarımı dallarında olduğu gibi kazanmayı sonuna kadar hak ediyor. Üstelik Joe Wright’la olağanüstü çalışmalar çıkaran ve unutulmayacak film kostümlerine imza atan Jacqueline Durran’ın artık ödüllenmesi şart. Atonement’da Keira Knightley’nin giydiği mayodan tutun da Pride & Prejudice’daki birbirinden karakteristik beyaz elbiselere kadar sayılacak çok şey var. Anna Karenina’da ise her sahnede dudağımızı uçuklatıp, bir kez daha alanında zirveye oynuyor Durran.

En büyük rakibi Les Miserables. Kostümleri sadece kostüm olarak değil de bir karakter olarak değerlendiren tasarımcılar Les Miserables’daki Delgado’nun çalışmasını görmezden gelmek istemeyebilirler. Ama bana nedense çok mucizevi geliyor Delgado’nun kazanması. Yine de sürprizlere açık olalım. Gerçi pek de sürpriz seven bir kategoride değiliz. Mirror Mirror ise geçtiğimiz Ocak ayında vefat etmesi sebebiyle Eiko Ishioka’ya saygı duruşu niteliğinde bir ödül getirebilir pek ala. Lincoln’la beraber kenarda bekleyecek filmimiz ise Snow White and the Huntsman. Bu dalın gediklilerinden Colleen Atwood tarafından yapılan kostümleri hiç fena değildi bu arada. Aday olduğu en çok ben sevindim sanırım.

Kostüm Tasarımcıları Birliği (CDG) seçimlerini 19 Şubat’ta yapacak. Eğer Anna Karenina orada Les Miz ve Lincoln’a karşı kaybetmezse Oscar’da da ödülü kolayca alır diye düşünüyorum. Bu arada pek şikayet edilecek bir dal değil demiştim ama Django Unchained aday olsaydı, fena mı olurdu?

Kazanacak: Anna Karenina
Kazanabilir: Les Miserables ya da Mirror Mirror
Kazanmalı: Anna Karenina
Aday olabilirdi: Django Unchained, A Royal Affair ve Moonrise Kingdom

anna

ANNA KARENINA

Jacqueline Durran: Üçüncü Oscar adaylığı. Daha önce de iki Joe Wright filmiyle, Pride & Prejudice (2005) ve Atonement (2007) ile aday olmuş ama kazanamamıştı.

aaron-tveit-enjolras-les-miserables

LES MISERABLES

Paco Delgado: İlk Oscar adaylığı.

Lincoln

LINCOLN

Joanna Johnston: İlk Oscar adaylığı.

mirror4

MIRROR MIRROR

Eiko Ishioka: İkinci Oscar adaylığı. Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Ishioka, daha evvel Dracula (1993) ile aday olup ödülü kazanmıştı.

snow-white-huntsman-movie-image-charlize-theron-5

SNOW WHITE AND THE HUNTSMAN

Colleen Atwood: Onuncu Oscar adaylığı. Chicago (2002), Memoirs of a Geisha (2005) ve yakın bir zamanda da Alice in Wonderland (2010) ile Oscar kazandı. Sadece aday olduğu yapımlar ise Little Women (1994), Beloved (1998), Sleepy Hollow (1999), Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events (2004), Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) ve Nine (2009).

Yarın: En İyi Görüntü Yönetimi

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

  1. aserat54

    Bu konuyla hiç alakası yok ama, “Movie 43” filminin eleştirisi olacak mı bu sitede? Fragmanını verdiğinz bütün filmlerin eleştirileri er geç de olsa geldi. Belki, bu yapım için de bir eleştiri yazabilirsiniz…

    Yanıt

Bir Cevap Yazın