Oscar Rehberi ’13: En İyi Özgün & Uyarlama Senaryo

Oscar Rehberi ’13: En İyi Özgün & Uyarlama Senaryo

– Javier Bardem ve Josh Brolin, The Social Network’e En İyi Uyarlama Senaryo ödülünü veriyor. –

Kuralları çoğu kategoriyi andıran senaryo dallarına geldi sıra. Özgün ve uyarlama olmak üzere iki ayrı dalda değerlendirilen senaryolar, ne yazık ki Türkçe’nin azizliği sebebiyle buradaki izleyici tarafından bazen yanlış yorumlanabiliyor. Özgün kelimesini orijinal fikir olarak almayı seven izleyici, esasında bir başka materyale dayanmadan direkt film için yazılmış senaryo anlamına geldiğini kavrayamıyor kimi zaman. Bu da özgün senaryo dalındaki zaferlere “Bu senaryonun fikri yeni değil ki. Daha önce de duymuştuk.” gibi tepkiler gelmesine sebep oluyor. Biliyorum, bu durumdan haberi olmayanlar var. Fakat kendi çevremde bile Oscar’la sadece uzaktan ilgisi olanların aynı yanılgıya düştüğünü görüyorum.

Bu yıl özgün senaryo dalı tıka basa dolu. Inside Llewyn Davis’in yokluğu asap bozsa da birbirinden özel işler yarışıyor. Fakat ön planda olan iki film var: Her ve American Hustle. Ben Spike Jonze’un bu kategori sayesinde ilk Oscar’ına kavuşacağına düşünüyorum. Yalnız David O. Russell’ın filmi 10 dalda aday olduğu ve Russell’ın sırası geldiği için onun ödüllendirilebileceğini düşünenler de var. Lakin son birkaç haftadır oluşmaya başlayan “American Hustle düşündüğümüz kadar iyi bir film değil.” dedikoduları oylama dönemine kadar filme negatif etkiyecek diye düşünmekteyim. Ki zaten Her ile American Hustle’ın aynı kategori içerisinde olması bile, Spike Jonze’a hakaret bana kalırsa. Blue Jasmine ve Nebraska kendi köşelerinde beklemek zorunda kalacak gibi gözüküyor. Dallas Buyers Club’ı ise Coen Kardeşler’in yerini çaldığı için hiç affetmeyeceğiz.

Uyarlama senaryoda yarış oldukça sabit. Herhangi bir heyecan yaratılabileceğini düşünmüyorum. 12 Years a Slave’in alacağı sayılı Oscarlar’dan biri bu kategoride olacak. Ciddi bir rakibi yok. WGA’in kuralları sebebiyle yarışamayan filmin yerine orada Captain Phillips kazandı biliyorsunuz. Ama Akademi bambaşka bir kalabalık. O yüzden Captain Phillips değil de, The Wolf of Wall Street’in ikinci sırada yer aldığını söylemek mümkün. Ne de olsa yönetmen ve oyuncular branşının desteği var arkasında. Lakin doğaçlamaya dayalı bir film olduğu gerçeğini de unutmamak gerek. Neyse zaten çok da tartışmaya gerek yok. Bu ödül 12 Years a Slave’in. Herhangi bir istisna ya da sürprizle karşılaşmayacağınızı şimdiden bilin.

ÖZGÜN SENARYO
Kazanacak: Her
Kazanabilir: American Hustle
Kazanmalı: Her
Aday olmalıydı: Inside Llewyn Davis

UYARLAMA SENARYO
Kazanacak: 12 Years a Slave
Kazanabilir: The Wolf of Wall Street
Kazanmalı: Before Midnight
Aday olmalıydı: Blue Is the Warmest Color

ÖZGÜN SENARYO

American Hustle

AMERICAN HUSTLE

 • Eric Warren Singer: İlk Oscar adaylığı.
 • David O. Russell: Beşinci Oscar adaylığı. Bu yıl aynı zamanda En İyi Yönetmem kategorisine de aday. Geçtiğimiz yıl Silver Linings Playbook (2012) ile hem En İyi Yönetmen, hem En İyi Uyarlama Senaryo dalına aday olmuş. Ayrıca The Fighter (2010) ile de En İyi Yönetmen dalına girmeyi başarmış. Hiç Oscar’ı yok.

Blue Jasmine

BLUE JASMINE

 • Woody Allen: Yirmi dördüncü Oscar adaylığı. Dört Oscar’ı var. Daha evvel Annie Hall (1977) ile hem özgün senaryo hem yönetmen dalında, Hannah and Her Sisters (1986) ve Midnight in Paris (2011) ile sadece özgün senaryo kategorisinde ödül almış. Oyunculuğuyla sadece bir kere, Annie Hall (1977) performansı sayesinde aday olmuş. Yönetmen olarak aday olup kazanamadığı yapımlar Interiors (1978), Broadway Danny Rose (1984), Hannah and Her Sisters (1986), Crimes and Misdemeanors (1989), Bullets over Broadway (1994) ve Midnight in Paris (2011). Ayrıca hepsiyle özgün senaryo dalına da aday olmuş. Ve tabii ki tek başına aldığı özgün senaryo adaylıkları var son olarak: Manhattan (1979), The Purple Rose of Cairo (1985), Radio Days (1987), Alice (1990), Husbands and Wives (1992), Mighty Aphrodite (1995), Deconstructing Harry (1997) ve Match Point (2005).

Dallas Buyers Club

DALLAS BUYERS CLUB

 • Craig Borten: İlk Oscar adaylığı.
 • Melisa Wallack: İlk Oscar adaylığı.

Her

HER

 • Spike Jonze: Dördüncü Oscar adaylığı. Bu yıl aynı zamanda En İyi Film ve En İyi Özgün Şarkı dallarında da yarışıyor. Daha evvel ise Being John Malkovich (1999) ile En İyi Yönetmen ödülüne aday olmuş, fakat kazanamamış.

Nebraska

NEBRASKA

 • Bob Nelson: İlk Oscar adaylığı.

UYARLAMA SENARYO

Before Midnight

BEFORE MIDNIGHT

 • Richard Linklater: İkinci Oscar adaylığı. Daha evvel Before Sunset (2004) ile yine bu kategoriye aday olmuş. Hiç Oscar’ı yok.
 • Ethan Hawke: Üçüncü Oscar adaylığı. Daha evvel Before Sunset (2004) ile yine bu dalda aldığı adaylığın yanı sıra Training Day (2001) ile de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adayı olmuş. Hiç Oscar’ı yok.
 • Julie Delpy: İkinci Oscar adaylığı. Daha evvel Before Sunset (2004) ile yine bu kategoriye aday olmuş. Hiç Oscar’ı yok.

Captain Phillips

CAPTAIN PHILLIPS

 • Billy Ray: İlk Oscar adaylığı.

Philomena

PHILOMENA

 • Steve Coogan: İkinci Oscar adaylığı. Bu yıl aynı zamanda En İyi Film kategorisinde de aday.
 • John Ridley: İlk Oscar adaylığı.

12 Years A Slave

12 YEARS A SLAVE

 • John Ridley: İlk Oscar adaylığı.

The Wolf of Wall Street

THE WOLF OF WALL STREET

 • Terence Winter: İlk Oscar adaylığı.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

 1. aserat54

  ÖZGÜN SENARYO:
  1-) Her
  2-) American Hustle
  3-) Nebraska
  4-) Blue Jasmine
  5-) Dallas Buyers Club

  UYARLAMA SENARYO:
  1-) 12 Years a Slave
  2-) The Wolf of Wall Street
  3-) Before Midnight
  4-) Philomena
  5-) Captain Phillips

  Yanıt
   1. aserat54

    Belki. Ama, yine de Cate Blanchett, Oscar’ı alacak. Neredeyse sezondaki tüm ödülleri topladı. Bu saatten sonra kazanamaması imkansız olur. Yaparsa Amy Adams, atak yapar. Ama, Cate’in kazanacağı kesin ve net…
    Hem ne iddia var ki Allen hakkında?

    Yanıt
   2. Umur Çağın Taş

    Ben bir problem yaratacağına pek inanmıyorum açıkçası. Tabii henüz oylama başlamadı. O döneme kadar olay daha da büyürse Sandra Bullock ya da Amy Adams için bir şans doğabilir. Yine de şimdilik Blanchett hepsinden birkaç adım önde gözüküyor.

    Yanıt

Bir Cevap Yazın