Emmy ’14: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi)

Emmy ’14: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi)

SuppActorMini

Bugün konuşacağımız kategori mini dizi ve TV filmlerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu. The Normal Heart’dan dört beyi bu dalı egemenliği altına aldığı için üzerine sohbet etmesi epey kolay olacak. Bu arada hemen söyleyeyim mini dizilerle yarışan oyuncuların ATAS üyelerine bölüm gönderme hakları yok. Yani yer aldıkları dizinin tamamındaki performansıyla yarışıyorlar. The Normal Heart zaten bir TV filmi olduğu için bu kuraldan etkilenmiyor. Sherlock da mini dizi olmasına rağmen bu sene üçüncü sezonunun son bölümüyle yarışıyor, yani “His Last Vow” ile. Birden fazla bölümle ATAS üyelerinin karşısına çıkacak tek bir isim var, o da Colin Hanks. Ama onun da sonuca etki edebilecek bir performansı olduğunu söylemek güç.

İsterseniz ödül alma ihtimali en az olanlarla başlayalım söze. Martin Freeman’ın sınırlı yeteneklerine rağmen bu sene iki diziyle birden aday olması bir mucize zaten. Ayrıca His Last Vow’da da canlandırdığı karakterle ilgili çok önemli olaylar olmasına rağmen Freeman her zamanki gibi eforsuz oyunculuğuyla sadece bu dalın zayıflığından yararlanmış ve ilk altıya sızmayı başarmış. Sanıyorum kendisi şu aralar popüler olan aktörler arasında en çok abartılan isimlerden biri. Tüm filmografisi aynı sabit, şaşırmış ifadeli performanslarla dolu. Freeman’a olan garezimi bir kenara bırakırsak, bir başka zayıf aday Colin Hanks’den bahsedebiliriz. Fargo’nun ikinci yarısında rol ağırlı artan aktör, Tom Hanks’in oğlu olması haricinde pek bir özelliğe sahip değil ne yazık ki. Hatırlarsanız daha evvel Behind the Candelabra çok sevildiği için Scott Bakula kendini aday listesinde bulmuştu. Aynısı Fargo ve Colin Hanks için de geçerli. Dizi çok sevildi, o da şans eseri aday olmayı başardı.

Gelelim The Normal Heart beylerine… İçlerinden ödüle en uzak olanı Alfred Molina. Pek bir sahnesi olmadığı gibi, ATAS üyelerinin kalbini çalabilecek bir monoloğu ya da çıkış da yok. Ryan Murphy’nin yaptığı her işi olabildiğince kucakladıkları için The Normal Heart da kalburüstü bir proje olduğu için Molina adaylar arasındaki yerini almış. Ne üzücüdür ki Molina’dan (ve hatta Parsons ile Mantello’dan) çok daha iyi olan Taylor Kitsch aday olmayı başaramadı. Halbuki Matt Bomer’ın mutlak zaferine karşı mücadele edebilecek nitelikteki tek oyunculuk Kitsch’e aitti. Kısacık sahnesinde tipik bir Oscar klibi oyunculuğu sunan Joe Mantello eğer ki dünya tersine dönerse sürpriz yapabilir. The Normal Heart’ın tiyatro oyununda aynı karakteri canlandıran Mantello, The Normal Heart’da isyan bayrağını çektiği an ile aldı muhtemelen bu adaylığı.

Ve geriye kalıyor iki kişi… Bir yanda da geçtim Emmy’yi, Altın Küre hatta Oscar kokan Matt Bomer’ın performansı var. Diğer yanda ise Televizyon Akademisi’nin yakından aşina olduğu Jim Parsons’da beklenmeyecek kadar iyi, dramatik bir işçilik. Lakin burada hem karakterin, hem de performansın niteliği sebebiyle Bomer bir adım öne çıkıyor. Mark Ruffalo’nun alacağı ödül Billy Bob Thornton sebebiyle tehlikede olsa da Bomer’ı kimsenin tahtından edebileceğini zannetmiyorum. Dört The Normal Heart beyinin oyları bölme ihtimali bile sıfır gibi geliyor bana. Bu arada ben de olsam hiç düşünmeden oyumu Bomer’a veririm sanırım. Ruffalo ile olan son sahneleri Emmy’yi hak ettiğinin en açık göstergesi.

Kazanacak: Matt Bomer | The Normal Heart
Kazanabilir: Jim Parsons | The Normal Heart
Sürpriz: Joe Mantello | The Normal Heart
Kazanmalı: Matt Bomer | The Normal Heart
Aday olmalıydı: Taylor Kitsch | The Normal Heart

Matt Bomer

MATT BOMER
The Normal Heart (HBO)

İlk Emmy adaylığı.

Martin Freeman

MARTIN FREEMAN
Sherlock: His Last Vow (PBS)

Üçüncü Emmy adaylığı. Hiç Emmy’si yok. Bu yıl aynı zamanda En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi) dalında da Fargo ile aday.

  • 2012: Sherlock: A Scandal in Belgravia | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dizi & Tv Filmi) – Tom Berenger (Hatfields & McCoys) kazandı.

Colin Hanks

COLIN HANKS
Fargo (FX)

İlk Emmy adaylığı.

Joe Mantello

JOE MANTELLO
The Normal Heart (HBO)

İlk Emmy adaylığı.

Alfred Molina

ALFRED MOLINA
The Normal Heart (HBO)

İlk Emmy adaylığı.

Jim Parsons | The Normal Heart

JIM PARSONS
The Normal Heart (HBO)

Yedinci Emmy adaylığı. Üç Emmy’si var. Bu yıl aynı zamanda En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) dalında The Big Bang Theory ile aday.

  • 2013: The Big Bang Theory | En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) – KAZANDI
  • 2012: The Big Bang Theory | En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) – Jon Cryer (Two and a Half Men) kazandı.
  • 2011: The Big Bang Theory | En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) – KAZANDI
  • 2010: The Big Bang Theory | En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) – KAZANDI
  • 2009: The Big Bang Theory | En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) – Alec Baldwin (30 Rock) kazandı.

Emmy Tahminleri
En İyi Konuk Kadın Oyuncu (Komedi)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın