Emmy ’14: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi)

Emmy ’14: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi)

SuppActressC

Bir günlük aradan sonra Emmy Tahminleri’ne kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yine sonucunu heyecanla beklediğimiz ve daha evvel bu ödülü hiç almamış bir karaktere gitme olasılığı yüksek bir kategorideyiz. Bir yanda Modern Family ile zaferi iki kere tadan Julie Bowen, diğer yanda The West Wing ile televizyon tarihine geçen Allison Janney var. Saturday Night Live’ın yeni Tina Fey’i / Amy Poehler’ı / Kristen Wiig’i sayılan Kate McKinnon ve Veep’in engellenemez yükselişinde diziye bir adaylık daha getiren Anna Chlumsky de yarışın içerisinde. Kategoriyi tamamlayan isimler ise Amerikalılar haricinde kimsenin tat almadığı komedi The Big Bang Theory’den Mayim Bialik ve öyle ya da böyle er geç Emmy ile kavuşacağına inandığım Kate Mulgrew.

Yarışta sözü geçmeyecek isimlerden başlayalım isterseniz… Modern Family’nin zaten düşüşte olduğunu 6 yerine sadece 3 oyuncusunu aday çıkarttığında anlamıştık. Julie Bowen da hazır rol arkadaşı Sofia Vergara yokken normal şartlarda onun oylarını arttırabilecek bir bölüm göndermiş. Açıkçası Bowen’ın bir kez daha Emmy ile kavuşabileceğini düşünmüyorum. Hatta şu listedeki en zayıf aday bile olabilir. Ailecek Avustralya’yı ziyaret ettikleri o sıkıcı bölümde parlamasına rağmen, bu bölümde diğer karakterlerin yanında pek dikkatimizi çekmiyor. O yüzden Bowen’ı listelerimizin sonlarına doğru itelersek isabetli bir karar olacak.

Veep’in çok da gösterişli bir oyunculuğu olmayan yüzü Anna Chlumsky ilginç bir şekilde bu sene ikinci adaylığını aldı. Tıpkı Mad Men’deki Christina Hendricks gibi hazır oylardan yararlandığını düşünüyorum Chlumsky’nin. Başarılı bir sezon geçirdiğinden şüpheliyim. Fakat canlandırdığı karakteri uzun uzadıya izlediğimiz tek bölümü göndermiş olması isabetli bir karar bana kalırsa. Sürpriz zafer için belki Bialik’in yerine adı söylenebilirdi. Fakat yine de yakın tarihte Chlumsky’ye altın heykelcik verileceğinden şüpheliyim. Julia Louis-Dreyfus, Tony Hale, Matt Walsh ve Timothy C. Simons gibi isimlerin yanında kendisini izlemeye sıra gelmiyor.

Saturday Night Live’ın yeni jenerasyonunda Cecily Strong ile birlikte en yetenekli kadınlardan biri olan Kate McKinnon önümüzdeki senelerde adaylık almaya devam edecek, onu söyleyeyim. Gelecek yıl listeye dahil olacak yeni isimlerin bile McKinnon’ı yerinden edebileceğini zannetmiyorum. Fakat komedide oldukça başarılı olan aktrisin, birden fazla skeçte karşımıza çıktığı bir bölüm yerine sırf çok konuşulan Angela Merkel sahnesinin yer aldığı bölümü göndermesi beni şaşırttı. Bu cesur kararın kendisinin işine yarayacağından şüpheliyim. Gerçi ATAS üyeleri Saturday Night Live ekibinin yüzlerine Emmy vermeyi pek sevmiyor biliyorsunuz ki. Programın haftalık sunucuları sürekli ödül toplasa da kadrodaki isimlere sıra gelmiyor.

Gelelim ilk üçe… Her daim kötü bir komedi olduğunun altını çizdiğim Mayim Bialik’in yedinci sezonu nasıl tamamladığını bilmiyorum. Fakat benim gibi dizinin tek bir karesine dahi tahammül edemeyen birini güldürmeyi başardığı için Bialik’in sürpriz yapabileceğini düşünüyorum. Bir gün Chuck Lorre’nin berbat komedisinin yerini yeni dizisi Mom alacak, buna olan inancım sonsuz. Fakat hazır Big Bang altın çağını sürdürürken, Bialik ilk Emmy’si ile buluşabilir. Yani büyük bir sabırla diziyi takip edenler bu yıl Jim Parsons haricinde bir zafere de şahit olabilirler. Yine de Bialik’in iki dev aktrise karşı mücadele etmesi gerekecek.

Yarış iki ismin arasında, buna şüphe yok. Allison Janney ve Kate Mulgrew kıyasıya mücadele edecek. Belki söz konusu Oscar olsaydı Orange Is the New Black’in en büyük kategoride aday olması kendisini bir adım öne çıkarabilirdi. Fakat Janney, Mom’da bizi en çok güldürdüğü ve dizinin de en iyi bölümlerinden biri olan “Estrogen and a Hearty Breakfast”ı yollamış. Bir yanda da Mulgrew’ın silikon parçaladığı “Tit Punch” var. ATAS ne karar verirse versin mutlu olacağız. Fakat Janney’nin bu yıl Masters of Sex’deki varlığıyla birlikte The West Wing’den sonra kariyerinin ikinci yükselişinin başlamış olmasına kayıtsız kalmayacaklardır diye umuyorum. Gönlümden geçen ismin Janney olması kararımı etkilememiştir diye umuyorum. Bakalım…

Kazanacak: Allison Janney | Mom
Kazanabilir: Kate Mulgrew | Orange Is the New Black
Sürpriz: Mayim Bialik | The Big Bang Theory
Kazanmalı: Allison Janney | Mom
Aday olmalıydı: Zosia Mamet | Girls & Alex Borstein | Getting On

Mayim Bialik

 

MAYIM BIALIK
The Big Bang Theory (CBS)

Üçüncü Emmy adaylığı. Hiç Emmy’si yok.

 • 2013: The Big Bang Theory | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi) – Merritt Wever (Nurse Jackie) kazandı.
 • 2012: The Big Bang Theory | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi) – Julie Bowen (Modern Family) kazandı.

Gönderdiği bölüm: “The Indecision Amalgamation” (#7.19)
Amy (Mayim Bialik), Sheldon’ın (Jim Parsons) Play Station ve Xbox ile ilgili muhabbetine gerçekten ilgi gösteriyormuş gibi yapmak zorunda kalıyor. Sonra da bir fedakarlıkta daha bulunup Best Buy’a onunla birlikte gidiyor.

Julie Bowen

JULIE BOWEN
Modern Family (ABC)

Beşinci Emmy adaylığı. İki Emmy’si var.

 • 2013: Modern Family | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi) – Merritt Wever (Nurse Jackie) kazandı.
 • 2012: Modern Family | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi) – KAZANDI
 • 2011: Modern Family | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi) – KAZANDI
 • 2010: Modern Family | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi) – Jane Lynch (Glee) kazandı.

Gönderdiği bölüm: “The Feud” (#5.15)
Claire (Julie Bowen) önce günü Lily (Aubrey Anderson-Emmons) ile geçiriyor. Fakat Lily’nin pireleri Claire’e bulaşınca çok önemli bir iş görüşmesini kaşınarak tamamlamak zorunda kalıyor. Bölüm sonunda Dunphyler’in evinin bodrum katında o bol çığlıklı komik sahne vuku buluyor.

Anna Chlumsky

ANNA CHLUMSKY
Veep (HBO)

İkinci Emmy adaylığı. Hiç Emmy’si yok.

 • 2013: Veep | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi) – Merritt Wever (Nurse Jackie) kazandı.

Gönderdiği bölüm: “Detroit” (#3.6)
Selina’nın (Julia Louis-Dreyfus) silaha karşı olduğuna dair haberler çıkınca tüm ekip Detroit’e bir ziyaret yapıyor. Selina, Ray’le (Christopher Meloni) olan ilişkisini Amy’ye (Anna Chlumsky) itiraf ediyor. Amy bu haberin sonrasında oluşan kaos sebebiyle herkesi idare etmek zorunda kalıyor.

Allison janney

ALLISON JANNEY
Mom (CBS)

Sekizinci Emmy adaylığı. Dört Emmy’si var. Bu yıl aynı zamanda Masters of Sex ile En İyi Konuk Kadın Oyuncu (Drama) dalında da aday.

 • 2006: The West Wing | En İyi Kadın Oyuncu (Drama) – Mariska Hargitay (Law & Order: Special Victims Unit) kazandı.
 • 2004: The West Wing | En İyi Kadın Oyuncu (Drama) – KAZANDI
 • 2003: The West Wing | En İyi Kadın Oyuncu (Drama) – Edie Falco (Nurse Jackie) kazandı.
 • 2002: The West Wing | En İyi Kadın Oyuncu (Drama) – KAZANDI
 • 2001: The West Wing | En İyi Kadın Oyuncu (Drama) – KAZANDI
 • 2000: The West Wing | En İyi Kadın Oyuncu (Drama) – KAZANDI

Gönderdiği bölüm: “Estrogen and a Hearty Breakfast” (#1.7)
Bonnie (Allison Janney) önce hamile olduğunu zannediyor, ama sonrasında menopoza girdiğini öğreniyor. Bölüm boyunca serinlemek, kendini daha genç hissetmek ve sinirini atmak için yaptıklarını izliyoruz. Finale doğru da önce Luke’un (Spencer Daniels) ailesine haddini bildiriyor, ardından iyi “anne” ve “büyükanne” pozlarına giriyor.

Kate McKinnon

KATE MCKINNON
Saturday Night Live (NBC)

İlk Emmy adaylığı.
Gönderdiği bölüm: “Host: Anna Kendrick” (#39.17)
Açılışta ilk olarak McKinnon’ın GM’in CEO’su olarak izliyoruz. Açılışta Anna Kendrick’e dansıyla eşlik ediyor ve sonrasında da “Dongs” isimli videoda karşımıza çıkıyor. Bölüm içerisinde yer aldığı diğer tek canlı skeç ise Weekend Update. Orada da oldukça pozitif tepkiler alan Angela Merkel’i canlandırmıştı.

Kate Mulgrew

KATE MULGREW
Orange Is the New Black (Netflix)

İkinci Emmy adaylığı. Bu yıl aynı zamanda Saturday Night Live için yaptığı “Home for the Holiday (Twin Bed)” şarkısıyla En İyi Özgün Müzik ve Söz dalında da aday.
Gönderdiği bölüm: “Tit Punch” (#1.2)
Red’in (Kate Mulgrew) geçmişinin anlatıldığı bölüm. Kocasının çalıştığı insanların eşleriyle iyi geçinmeye çalışan Red, kendini bir anda tüm gruptan soyutlanmış bir halde buluyor ve tam onlara haddini bildirecekken bir kazaya sebebiyet veriyor. Bu arada hapisanede de Piper (Taylor Schilling) kendini affettirebilmek adına Red’e beli için bir karışım hediye ediyor.


Emmy Tahminleri
En İyi Erkek Oyuncu (Drama)
En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Drama)
En İyi Senaryo (Drama)
En İyi Senaryo (Komedi)
En İyi Konuk Erkek Oyuncu (Komedi)
En İyi Konuk Kadın Oyuncu (Komedi)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Mini Dizi & TV Filmi)
En İyi Yönetmen (Mini Dizi & TV Filmi)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın