The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

Yönetmen: Kelly Fremon Craig | Oyuncular: Hailee Steinfeld, Haley Lu Richardson, Blake Jenner, Woody Harrelson, Kyra Sedgwick, Hayden Szeto, Eric Keenleyside, Laine MacNeil, Katie Stuart, Alexander Calvert, Meredith Monroe | Senaryo: Kelly Fremon Craig | Komedi, Drama | 104 dakika

| A- |


John Hughes’un enfes gençlik filmlerinden sonra nadasa yatırdığımız janrda Saturday Night Live ekolünün ürünü Mean Girls’den bu yana üç beş yılda bir tek tük iyi örneklere rastlıyoruz. Kelly Fremon Craig’i uzun metrajlı bir film için ilk kez kamera arkasına geçiren The Edge of Seventeen de muhattap olduğu yaş aralığının gündemindeki meselelerden haberi bulunan, tadı güzel bir toyluk muhtırası. Erken yaşta babasını kaybedince ergenlik yıllarını ekstra yükle geçiren Nadine minnacık pürüzlerin kocaman ızdıraplar gibi şekil aldığı minik çemberinde hayata tutunma çabası veriyor. Anlayışsız annesi, en yakın arkadaşıyla çıkan ağabeyi, baba yerine koyduğu öğretmeninin kinayeli tavrı ve pek hoşlandığı çocuğun varlığından bihaber olması hepimizin geçtiği büluğ çağının bu versiyonunda esas kızımızın zelzele yaratan problemlerinin başında geliyor. Yalnız bu tanıdık kozmosu kıymetli kılan kusursuz performanslarından başka bir şey değil. Hailee Steinfeld’in sürekli pimpirikli, kendinden şüphe eden mevcudiyetine Woody Harrelson’ın ölçülü emeği, genç yetenek Hayden Szeto’nun tuhaf ritimi de eklenince bu mübalağasız bağımsız ışıldıyor. Sosyal medyanın endirekt etkisi de farkındalığının bir başka delili. Finalin yamacındaki cebrî birleştirme ve kağıt köşesindeki anekdottan kurumlu çizgi film yaratma hevesi de olmasa modern teenage klasiği diyeceğiz. Ama hem kökleşik, hem de bir o kadar yenilikten yana olan Kelly Fremon Craig’in adını sıkça duyacağız besbelli. Bir türlü kutlayacak kadın yönetmen bulamayan endüstriye Marielle Heller’dan tam bir sene sonra yeni bir cephe daha doğdu. Ne mutlu bize, böyle tek gayesi bekaretini kaybetmek olmayan karakterleden arınmış filmlere de rastlayabiliyoruz. Bir girdabın içine düşmek sadece yetişmişlere mahsus bir fiil değil ne de olsa.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

2 Yorum

Bir Cevap Yazın