Feud (1. Sezon)

Feud (1. Sezon)

Yaratıcılar: Ryan Murphy, Jaffe Cohen, Michael Zam | Oyuncular: Jessica Lange, Susan Sarandon, Judy Davis, Jackie Hoffman, Alfred Molina, Stanley Tucci, Alison Wright, Catherine Zeta-Jones, Kathy Bates, Kiernan Shipka, Dominic Burgess, Reed Diamond, Joel Kelley Dauten, Molly Price, Ken Lerner | 45~60 dakika | FX

| A- |


Batı’nın sanata ve sanatçıya olan saygısı öyle farklı formlarda çıkıyor ki karşımıza, bir noktada hepsini özümseyip şaşkınlığımızı gizleyebilmemiz gerek. Ama yok işte, alışmadık götte don durur mu? Eşcinsel ahaliye kutsal kitap değerinde diziler (Glee, Nip/Tuck, American Horror Story) sunan Ryan Murphy beyefendi, Hollywood’un altın çağında sükse yapmış iki dev aktris Joan Crawford ve Bette Davis’i buluşturmuş Feud isimli yeni projesinde. Her sezon tarihin meşhur anlaşmazlıklarını konu alacak antoloji dizide yolculuğumuza What Ever Happened to Baby Jane setinden başladık ve endüstrinin kadını kadına nasıl düşman ettiğine, yaş ayrımcılığının görsel sanat dallarında kapanmayacak bir yara olduğuna dair derslerimizi aldık. Yalnız hikâyenin asıl amacı bu iki dev ikonun, bizzat onları yücelten çark tarafından nasıl da yok edildiğini kanıtlamak. Ve tüm ekstra banal uzantılarına rağmen Ryan Murphy ile ekibi bir şekilde amacına ulaşmayı başarmış. Jack Warner’ın ikiyüzlülüğü, Hedda Hopper’ın kariyer bitiren kalemi… Olivia de Havilland’ın çıkıp “Benim Joan’um seninkinden bin beter.” veryansını dahi düşünülmüş, hitap ettiği izleyicinin zaaflarına hakim bir zihin tarafından her şey kontrol altına alınmış Feud’da. Kutsayacak elementleri çok. En basitinden dramatizasyonu biraz mübalağaya kaçmış Oscar bölümü bile bu sitenin var oluş sebebiyle akrabalık bağı taşıdığından binlerce diziye bedel benim gözümde. Lâkin altın vuruşu iki kadının kepenkleri indirdiği dönemi anlatırken yapıyor Ryan Murphy. Hep aynı hileye oynadığı için sevişmediğim Jessica Lange bu sene zorlu geçecek kadın oyuncu yarışını tek hamlede sonlandıracak bir performans sunuyor. Ve en önemlisi başından beri elmanın çürük yarısı gibi lanse edilen Joan Crawford’ı ulaşamayacağımız star olmaktan çıkarıp en savunmasız hâliyle tanıştırıyor. Keşke Susan Sarandon’ın da Bette Davis’i karikatürize olmaktan çıkaracak bir sahnesi olsaymış. Ne yazık ki bu amaçla yazılan “kızıyla yüzleşme” kısmı Lange’in kefareti kadar etki yaratamıyor. Yine de kusuruyla, abartısıyla, ışıltısıyla Feud sekiz haftalık ekran süresini iyi kullandı ve hafızalarımızdaki Crawford / Davis imajını yeniden yarattı, orası kesin. Şimdi gözler kraliyet ailesinin kirli sırlarını ortaya çıkaracak, Prenses Diana dönemini aydınlatacak yeni sezonda. Hemen 2018 olsun, hemen!
MVP: Jessica Lange

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

6 Yorum

 1. Metin

  Birazcık rol çalayım… Must watch list:

  Whatever Happened to Baby Jane?, Hush Hush… Sweet Charlotte, Mommie Dearest…

  Bette Davis: Jezebel, All About Eve, Of Human Bondage, Now Voyager, Little Foxes

  Joan Crawford: Mildred Pierce, Grand Hotel, The Women, Possessed, Johny Guitar

  Susan Sarandon: Pretty Baby, Atlantic City, Bull Durham, Thelma and Louise

  Jessica Lange: Francess, Country, Titus, Grey Gardens

  Joan Fontaine, Olivia de Haviland, Ingrid Bergman, Katherine Hepburn, Viven Leigh…

  Yanıt

Bir Cevap Yazın