Altın Küre Kazanan Tahminleri ’17: TV

Altın Küre Kazanan Tahminleri ’17: TV

Tıpkı adaylar açıklanmadan evvel olduğu gibi, 7 Ocak gecesi gerçekleşecek törenden önce Oscar Boy’da sizi Altın Küre şenliğiyle karşılayacağım. Bugün ve yarın gelecek değerlendirmelerime, Pazar gününe doğru Oscar Podcast tahmin kaydı ve tabii ki Oscar Tayfası’nın HFPA’in kararlarıyla ilgili isabetli tahminleri de eklenecek. Bilenlerin bilmeyenlere duyurması gerektiği üzere Altın Küre’yi yine Fox Life isimli kanaldan izleyeceğiz. Bu kanala evindeki yayın sağlayıcısı ile ulaşamayanlar için de USTVNow‘ın ücretsiz üyeliğini işaret edeceğim. Sezon boyunca çok yardımını göreceksiniz buna emin olun. Critics’ Choice (11 Ocak), SAG (21 Ocak) ve hatta Oscar (4 Mart) gecesi için ideal bir link. Evet, önsözü tamamladıysak televizyon tahminleri için kolları sıvayalım. Kısa kısa yorumlar ve kazanır/kazanabilir alternatifleriyle eğlencemiz başlasın!


The Handmaid’s Tale

DİZİ (Drama)

Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin (HFPA) büyük kategorilerde en yeni diziyi seçmek gibi bir takıntısı var. Son üç senedir (The Affair, Mr. Robot, The Crown) bu gelenekten vazgeçebilmiş değiller. Ve bence yine, yeni ve parlak oyuncak kontenjanından The Handmaid’s Tale ile benzer bir hamlede bulunacaklar. Stranger Things’in sürpriz yapma ihtimali üzerine birkaç şey söylenebilir. Fakat kadrodan sadece David Harbour’ın adaylık çıkarmış olması dikkat çekiyor. This Is Us’ın eli daha güçlü. Geçtiğimiz yıl ağırladıkları Chrissy Metz’in yanında bir de Sterling K. Brown’u almışlar ilk beşlerine. Dolayısıyla ille de sürpriz olsun diyorsanız gideceğiniz tek adres NBC’nin her bölümü salya sümük ağlatan draması bana sorarsanız.
Kazanacak: The Handmaid’s Tale | Yoksa siz hâlâ…: This Is Us


Sterling K. Brown (This Is Us)

ERKEK OYUNCU (Drama)

This Is Us demişken Sterling K. Brown ile devam edelim bahse. Esasında Emmy ile aynı isimlere ödül vermek gibi bir alışkanlıkları yok. Fakat Freddie Highmore ve Jason Bateman’ın aldığı formalite adaylıkları bir kenara koyarsak Brown’a rakip olacak seviyede birini göremiyorum ben listede. Liev Schreiber ile Bob Odenkirk dizileri yayına girdiği günden beri burada. Ve muhtemelen ödülü alma ihtimalleri de mevcut. Geçmişe bakarsanız, HFPA’in pek çok dizi oyuncusunu yorana kadar aday edip sona doğru ödül verdiğini de görürsünüz. Yalnız Brown’ın momentumuyla baş edecek bir desteğe sahip olduklarını düşünmüyorum.
Kazanacak: Sterling K. Brown (This Is Us) | Neticede HFPA’dan bahsediyoruz: Bob Odenkirk (Better Call Saul)


Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)

KADIN OYUNCU (Drama)

Burada da Emmy’nin gittiği adresi seçtim. Acaba bir yerlerde hata mı yapıyorum? Claire Foy geçtiğimiz yıl ödül aldığı için direkt eledim. Caitriona Balfe deseniz, sürekli HFPA çok seviyor bu diziyi dedikodusu yapılsa da gereken atılım asla gelmedi. Maggie Gyllenhaal… Bu ihtimale biraz inanmakla birlikte Katherine Langford’ın adaylığı da gözümü korkutuyor. O kadar HFPA’lik bir seçim ki düşününce, belki dizi birkaç yerde daha varlığını gösterebilmiş olsa birinci sıraya bile koyabilirdim. Ama yine de, ben Moss ısrarımdan vazgeçmeyeceğim.
Kazanacak: 
Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale) | Canım risk almak istese: Katherine Langford (13 Reasons Why)


The Marvelous Mrs. Maisel

DİZİ (Komedi)

Bu dalda da birinci sezonuyla ödül almamış bir dizi bulmak için 2011’e kadar gitmeniz gerekiyor. Dolayısıyla The Marvelous Mrs. Maisel ve SMILF haricinde (Will & Grace’i de yeniden dirilişin ilk sezonu olarak ele alalım) bir sonuç çıkacağını zannetmiyorum. Critics Choice’dan gelen desteğini düşünüp, dizinin arkasındaki beynin daha evvel Gilmore Girls’ü yaratmış Amy Sherman Palladino olduğunu da hesaba katarsak zaten Amazon’un The Marvelous Mrs. Maisel’inin kazanmayacağına inanmak aptallık olur. Amazon’la HFPA’in arasının ne kadar iyi olduğunu da unutmayın!
Kazanacak: 
The Marvelous Mrs. Maisel | İlle de alternatif: Will & Grace


Eric McCormack (Will & Grace)

ERKEK OYUNCU (Komedi)

Will & Grace ekibi, benim takip edebildiğim kadarıyla, Altın Küre alabilmek için kampanya yapan tek dizi. Çünkü bu yıl 28 ve 29. adaylıklarını alan yapım bugüne kadar hiç Altın Küre kazanamamış. Ve dizi kategorisindeki yarışın rekabeti de göz korkuttuğundan Eric McCormack’e röpörtajlar verdirerek bu daldaki boşluktan yararlanmaya çalışmaktalar. Bir nevi Will & Grace tarihinin ödüllendirilmesi gibi olacak yani. 
Kazanacak: 
Eric McCormack (Will & Grace) | Zorluyorum: Aziz Ansari (Master of None)


Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)

KADIN OYUNCU (Komedi)

Benim en sevdiğim kategorilerden biri burası, çünkü HFPA kimin ne kadar ünlü olduğunu, dizisinin hangi kanalda yer aldığını takip etmeden seçiyor kazananını. Yakın tarihte Rachel Bloom, Gina Rodriguez, Laura Dern gibi çılgınca kaliteli tercihler yaptığını gördük. Yine çok keyifli bir beşli var karşımızda ve kim kazansa itiraz edemeyeceğiz. Fakat ana dalda da yarışıyor olması sebebiyle bana Rachel Brosnahan bir adım önde geliyor. Frankie Shaw (SMILF) için de aynısını söylemek mümkün; fakat geçtiğimiz yaz sürpriz bir Emmy adaylığı alan Pamela Adlon’un dizisi epey hareket alanı tanıyordu başarılı aktrise. Belki bir sürpriz çıkabilir. 
Kazanacak: 
Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel) | Ama keşke: Pamela Adlon (Better Things)


Big Little Lies

MİNİ DİZİ / TV FİLMİ

Konuşmak çok anlamsız geliyor bana bu mini dizi dallarını. Hmm, acaba 5 oyuncusuna da adaylık çıkan Big Little Lies’ın kaybetme ihtimali var mı, bir düşünelim… 
Kazanacak: 
Big Little Lies | Kazanma ihtimali yok ama hadi eğlenelim: Feud: Bette & Joan


Geoffrey Rush (Genius)

ERKEK OYUNCU (Mini Dizi/TV Filmi)

Burası tam anlamıyla herkesin tahminlerinde ya batacağı, ya da çıkacağı kategori. Beş aday için de geçerli bir savunma oluşturmak mümkün. Kyle MacLachlan, kült dizi Twin Peaks’in mirasını tek başına temsil edecek. Ewan McGregor, daha evvel Salmon Fishing in the Yemen paçozluğuyla bile aday edilmiş, sevdikleri Avrupalı bir aktör. Jude Law benzer bir şekilde, pek çok HFPA üyesiyle aynı vatandan olduğu gibi, yakın tarihte ödüllendirdikleri Sorrentino’nun dizisinde başrolü canlandırıyor. Robert De Niro… Robert De Niro. Ve ben tüm bu çılgınlık içerisinde aklımı peynir ekmekle yemiş gibi Geoffrey Rush diyorum. Neden? Çünkü gösterişli bir performans ve Nat Geo ödülü alabilmek için tüm kaynaklarını kullanıyor.
Kazanacak: 
Geoffrey Rush (Genius) | Kazanabilir: Şaka gibi ama hepsi…


Nicole Kidman (Big Litle Lies)

KADIN OYUNCU (Mini Dizi/TV Filmi)

Nicole Kidman. D’uh. Yalnız alternatifin Jessica Lange olduğuna kati surette inanmıyorum. Az üyesi olması sebebiyle oyların bölünme potansiyelini de göz önünde bulundurup Jessica Biel’ın adını konduracağım “Kazanabilir” kısmına. Çıkmayacağı kesin ama dünya tersine döner Kakçalık yapıp gözünüze sokarım bir güzel.
Kazanacak: 
Nicole Kidman (Big Little Lies) | Bir çılgınlık anında: Jessica Biel (The Sinner)


Alexander Skarsgard (Big Litle Lies)

YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Alexander Skarsgard’ın True Blood’daki Eric performansının neredeyse aynısını canlandırmasına rağmen aldığı ödülleri şaka olarak algılamayı tercih etsem de değişen bir şey yok. Big Little Lies çok seviliyor ve dizinin villain‘ı olarak Skarsgard, pek bir değer görüyor. SAG’deki konuşması sonrası pek ünlenen David Harbour’a da dikkat. Stranger Things’i drama dalında ağırladıklarını unutmamak lazım.
Kazanacak: 
Alexander Skarsgard (Big Little Lies) | Şu dizinin de sırasını savalım: David Harbour (Stranger Things)


Laura Dern (Big Litle Lies)

YARDIMCI KADIN OYUNCU

Burası tarihe HFPA’in en çok sürpriz yaptığı dallardan biri olarak geçti. Olivia Colman’dan Maura Tierney’e, Joanne Froggatt’dan Jacqueline Bisset’e, son dört yılın tamamını şok üstüne şok yaşayarak tamamladık. Dolayısıyla benim bu veriler elimdeyken Laura Dern ve Ann Dowd’ı ilk iki sıraya yazmam epey saçma gelebilir. Ama belki de istatistiklere çok bağlı kalmamamız gereken bir yıldır diye avuttum kendimi. Risk alacağım derken b*kunu çıkarmayayım. 
Kazanacak: 
Laura Dern (Big Little Lies) | Emmy’e özenirler mi acaba?: Ann Dowd (The Handmaid’s Tale)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.