Oscar Rehberi ’21: En İyi Kurgu

Oscar Rehberi ’21: En İyi Kurgu

Kazananını tahmin etmekte hep en güçlük çektiğim kategori oldu En İyi Kurgu. Critics Choice’un West Side Story, BAFTA’nın No Time to Die seçmesinin ardında bu dalda kafalar fena hâlde karıştı. Oscar Rehberi serisinde sonlara bırakmamın temel sebebi de bu aslına bakarsanız. Beş adaydan, Don’t Look Up hariç hepsi için bir case oluşturmak mümkün. Mesela Dune, ses kategorisinde aday olmayan yapımlar burada ödül almakta zorlandığı için ödülü kolaylıkla göğüsleyecekmiş gibi duruyor. Ama ACE’de King Richard’a yenilmesinin mantıklı bir açıklamasını bulamıyoruz. Aynı şekilde The Power of the Dog da sezonun favorilerinden biri sayılmasına ve bu yıl en çok dalda Oscar’a aday olan yapım ünvanını taşımasına karşın bir türlü kurgu ödüllerinde ipi göğüsleyemedi.

Ben galiba bir çılgınlık yapıp oyumu tick, tick… BOOM! yönünde kullanacağım. The Girl with the Dragon Tattoo’dan bu yana istatistikleri bu kadar bozacak bir kazananımız olmamıştı. Ama artık bütün rekorlar değişiyor, alıştığımız istatistiklerin hepsi alt üst oluyor diyerek alıyorum bu riski. Çünkü daldaki Don’t Look Up ile birlikte en gösterişli kurguya sahip. Dune’un süreden ve durağanlıktan, King Richard’ın şatafatsızlıktan gol yeme ihtimali olduğunu da düşünerek yapıyorum bakalım bir delilik. Umuyorum “Ben demiştim!” diye kafanıza kakma şansına erişirim.

KAZANACAK
tick, tick… BOOM!

KAZANABİLİR
Dune

KAZANMALI
The Power of the Dog

ADAY OLMALIYDI
West Side Story


DON’T LOOK UP

HANK CORWIN: Üçüncü Oscar adaylığı. Henüz ödülü yok.

  • 2018: Vice (Bohemian Rhapsody kazandı.)
  • 2015: The Big Short (Mad Max: Fury Road kazandı.)

DUNE

JOE WALKER: Üçüncü Oscar adaylığı. Henüz Oscar’ı yok.

  • 2016: Arrival (Hacksaw Ridge kazandı.)
  • 2013: 12 Years a Slave (Gravity kazandı.)

KING RICHARD

PAMELA MARTIN: İkinci Oscar adaylığı. İlk adaylığında ödülü kazanamadı.

  • 2010: The Fighter (Alice in Wonderland kazandı.)

THE POWER OF THE DOG

PETER SCIBERRAS: İlk Oscar adaylığı.

TICK, TICK… BOOM!

MYRON KERSTEIN: İlk Oscar adaylığı.

ANDREW WEISBLUM: İkinci Oscar adaylığı. İlk adaylığında Oscar’ı alamadı.

  • 2010: Black Swan (The Social Network kazandı.)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...