Keyfî Drag Race Tekrarı: Homofobik MTV

Keyfî Drag Race Tekrarı: Homofobik MTV

Geçen hafta kadronun ve doğru bir biçimde ikiye ayrılmış prömiyerin gazına gelip RuPaul’s Drag Race 15. sezon için recap yazmaya başladım diye evren hızlıca yanıtını gönderip hevesimi söndürdü. Logo’dan VH1’a, oradan Paramount Plus’a uzanan yolculuğunda program bu sene itibarıyla MTV’ye taşındı. Geçtiğimiz hafta prömiyer olduğu için iki adet 60 dakikalık bölüm izleyerek tadına varmıştık RPDR’ın. Ama sonrasında yayınlanan, Real Housewives’ın gay ve WeHo versiyonu yüzünden, üçüncü bölümle birlikte 40 dakikalık uzunluğa düştük. Batı Hollywood’un dolandırıcısı Todrick Hall borçlarını kapatacak diye bu muameleyi hak etmedik diye düşünüyorum da neyse…. Üstelik şov tarihinin en kalabalık yarışmacı kadrosu (16 kişi!) mevzubahis iken.

Yavaştan kimin ne olduğunu anlamaya başlarken şöyle de enteresan bir şey oldu; 15. sezonun yarışmacıları sosyal medyayı işgal etti. O kadar çok drama dönüyor ki perde arkasında, takip edebilmek imkânsız. Bir taraftan anlamlandıramıyorum bu durumu. Çünkü gelen en ufak bir yoruma dahi sinirlenip grupça saldırıyorlar. Halbuki televizyonda yer alırken eleştirilmeyi kabul etmiş olmaları gerek. Tabii haddini aşan, ırkçı ya da transfobik alt tonlu eleştirilerden bahsetmiyorum. Bir taraftan da bölümler 40 dakikanın altına düşünce büyük bir çoğunluğu kalabalıkta kaybolduğu için, sanıyorum ki böyle gündeme gelmeye de ihtiyaçları var. Irene Dubois’nın beklenmeyen vedası sonrası kimin ne kadar süresi kaldığını kestirmek bir hayli güç zaten.

Gelelim bölüme… Amethyst ve Robin Fierce’ın hiç merak etmediğimiz ilişki geçmişiyle açıldı perde. Bölümün kısacık süresine bu sığdırıldığına göre er ya da geç bu çift birleşecek, kavga edecek ya da bir pleybekte kozlarını paylaşacak herhalde. Ardından bir şekilde oturan dinamikleri gözlemleyebildiğimiz, üç ayrı gruba bölündüler dünyanın en gereksiz görevi için. Doğaçlama oyunculuklar, hele ki tekil bir şekilde sahneye çıkmıyorlarsa, her daim karnımıza ağrılar girmesine sebep oluyor biliyorsunuz ki. Bu sezonda da durum değişmedi. Sasha Colby’nin kafa kırtlatmasına değil de bunu aşırı komik bulan RuPaul’a gülerek tamamladık haftayı.

Seçmece yapılırken Princess Poppy’nin verdiği “Kaybedenler!” ayarına da RuPaul’un bir gözleri parladı sanki. Al sana reality show anlatısı. Bu hafta yolluyorum bacım seni diye içinden geçirmediyse ne olayım! Yapımcılar tam o sırada kulağına fısıldayıp oh be Ru, bu gacıyı minibüsle evine atalım demiş bile olabilir. Gerçi kraliçelerle tanıştığımız videolardan geçen haftaki girişe kadar, hem drag sanatına duyduğu alaka, hem bütçesinin mikroluğu, hem de Ru’nun asla ilgisini çekmeyecek mizahıyla gideceğine dair sinyalleri veriyordu Poppy. Nitekim dediğimiz oldu ve prodüksiyon ilk fırsatta kurtuldu kendisinden.

Yalnız bu haftanın esas olayı Jax’in Sugar’a uyguladığı canım sen şöyle bir çekil bıktık çenenden tarifesi oldu. TikTok’taki hayran kitlesinin Jax’le ilgili yaptığı, ırkçılığı elinden bırakmayan videolarla da gereksiz gerilim biraz daha yükseldi. Untucked sırasında Mistress’ın ikizlere verdiği asla kimsenin sizi ezmesine izin vermeyin tavsiyeleriyle de birleşince görevin aslından daha çok akılda kalan bir anlatı oluşmuş oldu. Hemen kenara notumu aldım ben tabii… Haftaya, bilemedin bir sonraki hafta Jax ile ikizlerden birisi karşı karşıya gelir. Ya Sugar karşısına dikilir ya da Spice kardeşi için kan döker.

Kraliçelerin kraliçesi Sasha en nihayetinde ilk görev birinciliğini aldı. Hak edildiğine şüphe yok. Yanında Loosey ve Luxx dışında belki Anetra’yı da görmek isterdim ben. Onun da akılda kalıcı bir performans çıkardığını düşünüyorum. Jax ve Poppy’i eleştiren jürinin Amethyst’le ilgili takıntısını ise anlayabilmiş değilim. Bir garip mizahı olmuş bir Cracker hissiyatı yaratıyor bende. İnternet, pleybekte de başarısız olduğunu ve Poppy’nin gölgesinde kaldığını iddia etse de benim için bölümün kazananıydı. Sırf podyuma çıktığı elbise bile kurtulması için yeterliydi hatta. Marcia Marcia Marcia’nın, Robin Fierce’ın, Malaysia Babydoll Fox’un ve bilhassa Aura Mayari’nin ne yaptığını dahi hatırlamadığımız bir haftada hele neden bu kadar yüklenildi bilinmez. Ben Ru’nun yerinde olsam tıpkı 11. sezondaki toplu lip sync gibi bir kararla “arta kalanlar” ekibini topluca cezalandırırdım.

Çok da lafı uzatmayayım. Drag Race bölümünün üstüne Bianca’lı henüz ritmini bulamamış Pit Stop, Bob ve Monet’nin podcast’i, pek çok Reddit sayfası derken mesaim on beşe katlanıyor zaten. Bu hafta ekstra kısa ve sıkıştırılmış hissettiren akışla birlikte biraz “Ne yaşadık?” moduna da girdim üstelik. Hayır bir şey değil, haftaya bir değil iki, evet yanlış duymadınız, Snatch Game izleyecekmişiz. Nasıl sığdıracaklarına dair en ufak bir fikrim yok. O kargaşada her Snatch Game grubundan birer kişi elerler mi diye de düşünmüyor değilim. Biraz Amerikan usulü Survivor ya da ne bileyim Project Runway’in eski yılları gibi… Kıyım olsun kıyım! Çok kalabalığız zaten. Biraz rahatlatalım şu çalışma odasını.

Not: Sugar ve Spice’ın makyaj, kostüm, prezentasyon, marka konusundaki bilgisi… Dev bir SHOOT!

UNTUCKED

FİNAL TAHMİNİM

 • Sasha Colby: Başladı yavaştan drag tanrısı imaları, yıldızı parlamalar…
 • Anetra: Sasha’yla birlikte yüksek kalite drag yapan tek yarışmacı. Deneyimi de cebinde.
 • Mistress Isabelle Brooks: Büyük aşığıyım! Sadece 24 yaşında (Sugar & Spice’tan bir yaş büyük) olduğunu öğrenince şoka uğradım.
 • Loosey LaDuca: Aşırı sıkıcı ama pek cilalı biri. Çok emin olmadığım bir tahmin.

SIRADAKİ ELENEN KİM OLACAK?

 • Jax: İlk tökezleme gerçekleşti. Hadi Jaxciğim, dön evine. İp atladın ettin, yetti bize.
 • Salina EsTitties: Yoruluyorum gerçekten yoruluyorum varlığından.
 • Amethyst: Belli ki sevmediler bu ablamızı. Kalpler kırık.

GENEL YILDIZ TABLOSU:

 • ☆☆☆☆: Anetra, Mistress Isabelle Brooks, Sasha Colby
 • ☆☆☆: Irene Dubois, Sugar & Spice, Luxx Noir London, Malaysia Babydoll Foxx, Loosey LaDuca, Marcia Marcia Marcia, Robin Fierce, Amethyst
 • ☆☆: Aura Mayari, Jax
 • ☆: Princess Poppy, Salina EsTitties

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın