Oscar Rehberi – Ödüllere 24 gün kala: En İyi Özel Efekt

Oscar Rehberi – Ödüllere 24 gün kala: En İyi Özel Efekt

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I

Oscar Rehberi yazı dizimiz bugün de kaldığı yerden devam ediyor. Kısaların hepsini bitirdikten sonra belgesel adaylarından bahsetmiştik. Son 2 gün ise teknik dallardan ses kurgusu ve ses miksajı ile geçti. Bugün inceleyeceğimiz adaylar ise yılın görsel şölenlerini bizlere sunan özel efekt uzmanları…

EN İYİ ÖZEL EFEKT

ALICE IN WONDERLAND
– Ken Ralston: Yedinci Oscar adaylığı ve daha önce 5 kere bu ödülü almış. “Cocoon” (1985), “Who Framed Roger Rabbit” (1988), “Death Becomes Her” (1992) ve “Forrest Gump” (1994) ile Oscar alan Ralston ayrıca “Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi” (1983) ile de özel bir ödüle layık görülmüş. Bunların dışında “Dragonslayer” (1981) ve “Back to the Future Part II” (1989) filmiyle aday olmuşluğu mevcut.
– David Schaub: İlk Oscar adaylığı
– Carey Villegas: İlk Oscar adaylığı
– Sean Phillips: İlk Oscar adaylığı

HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS: PART I
– Tim Burke: Üçüncü Oscar adaylığı ve daha önce aynı dalda bir kere kazanmış. “Harry Potter and the Prisoner of Azkaban” (2004) ile sadece aday olan Burke, Gladiator” (2000) ile aldığı ilk adaylığında da ödüle kavuşmuş.
– John Richardson: Beşinci Oscar adaylığı ve daha önce bir kere Oscar almış. İlk adaylığında “Aliens” (1986) ile kazanan Richardson‘ın sadece aday olduğu çalışmaları ise şu filmler: “Cliffhanger” (1993), “Starship Troopers” (1997) ve “Harry Potter and the Prisoner of Azkaban” (2004).
– Christian Manz: İlk Oscar adaylığı
– Nicolas Aithadi: İlk Oscar adaylığı

HEREAFTER
– Michael Owens: İlk Oscar adaylığı
– Bryan Grill: İlk Oscar adaylığı
– Stephan Trojansky: İlk Oscar adaylığı
– Joe Farrell: İlk Oscar adaylığı

INCEPTION
– Chris Corbould: İkinci Oscar adaylığı. Daha önce “The Dark Knight” (2008) ile aday olmuş.
– Andrew Lockley: İlk Oscar adaylığı
– Pete Bebb: İlk Oscar adaylığı
– Paul J. Franklin: İkinci Oscar adaylığı. Daha önce “The Dark Knight” (2008) ile aday olmuş.

IRON MAN 2
– Janek Sirrs: İkinci Oscar adaylığı ve ilk adaylığında Oscar’ı almış. Ödülü kazandığı film ise “The Matrix” (1999).
– Ben Snow: Dördüncü Oscar adaylığı. Daha önce “Pearl Harbor” (2001), “Star Wars: Episode II – Attack of the Clones” (2002) ve “Iron Man” (2008) filmlerindeki çalışmalarıyla aday olmuş.
– Ged Wright: İlk Oscar adaylığı
– Daniel Sudick:  Dördüncü Oscar adaylığı. Daha önce “Master and Commander: The Far Side of the World” (2003), “War of the Worlds” (2005) ve “Iron Man” (2008) filmlerindeki çalışmalarıyla aday olmuş.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.