Oscar Rehberi – Ödüllere 17 gün kala: Yabancı Dilde En İyi Film

Oscar Rehberi – Ödüllere 17 gün kala: Yabancı Dilde En İyi Film

Biutiful

Akademi’nin süpriz yapmayı sevdiği dallardan biri olan yabancı film dalı bu sene de Of Gods and Men ve Unclee Boonmee Who Can Recall His Past Lives gibi favorilerin bulunmadığı bir finalist listesiyle karşımıza çıkmıştı. Adaylar arasında da süprizler yok değil. Life, above All ya da Confessions adlı filmleri görmek isteyenler vardı. Ödüllere 17 gün kala sıra şimdi yabancı dilde en iyi film dalında. Hem adayları, hem de aday olan ülkeleri inceledik. Yazının devamında ayrıca fragmanları bulmanız da mümkün.

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM

BIUTIFUL (Meksika)
– Alejandro Gonzalez Inarritu: Üçüncü Oscar adaylığı. Daha önce “Babel” (2006) ile hem En İyi Film hem de En İyi Yönetmen dalında aday olmuştu.
Bugüne kadar Meksika adına aday olan sekizinci film ama daha önce hiç kazanamamışlar. Önceki yıllarda aday oldukları filmler şöyle: “Macario” (1960), “The Important Man” (1961), “The Pearl of Tlayucan” (1962), “Letters from Marusia” (1975), “Love’s a Bitch” (2000), “El crimen del Pade Amaro” (2002) ve “Pan’s Labyrinth” (2006).

DOGTOOTH (Yunanistan)
– Giorgos Lanthimos: İlk Oscar adaylığı
Bugüne kadar Yunanistan adına aday olan beşinci film ama daha önce hiç kazanamamışlar. Daha önce aday oldukları filmler şöyle: “Electra” (1962), “The Red Lanterns” (1963), “Blood on the Land” (1965) ve “Iphigenia” (1977).

IN A BETTER WORLD (Danimarka)
– Susanne Bier: İlk Oscar adaylığı
Bugüne kadar Danimarka adına aday olan sekizinci film ve daha önce “Babette’s Feast” (1987) ve “Pelle the Conqueror” (1988) ile kazanmışlar. Sadece aday oldukları filmler ise “Qivitoq” (1956), “Paw” (1959), “Harry and the Butler” (1961), “Memories of a Marriage” (1989) ve “After the Wedding” (2006)

INCENDIES (Kanada)
– Denis Villeneuve: İlk Oscar adaylığı
Bugüne kadar Kanada adına aday olan beşinci film ve daha önce “The Barbarian Invasions” (2003) ile kazanmışlar. Aday oldukları diğer filmler ise şöyle: “The Decline of the American Empire” (1986), “Jesus of Montreal” (1989) ve “Water” (2006).

OUTSIDE THE LAW (Cezayir)
– Rachid Bouchareb: İlk Oscar adaylığı
Bugüne kadar Cezayir adına aday olan beşinci film ve daha önce “Z” (1969) ile kazanmışlar. Aday oldukları diğer filmler “The Ball” (1983), “Dust of Life” (1995), “Days of Glory” (2006).

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.