Cannes 2013 – 12. Gün

Cannes 2013 – 12. Gün

İki haftadır büyük bir heyecanla takip ettiğimiz Cannes Film Festivali kapanış töreni ve Zulu gösterimiyle sona erdi. Merak edenler için hemen söyleyeyim, Zulu’nun beklendiği kadar kötü olmadığını söyleyen eleştirmenler çoğunlukta. Ödüller beklediğimiz yerlere gittiği için diyecek pek bir şeyim yok. La Grande Bellezza’ya da bir yerlerden ödül çıkmasını bekliyordum sadece. Ve bir de Bruce Dern (Nebraska) yerine Michael Douglas (Behind the Candalebra) kazanır diye düşünmüştüm, ama olmadı. Bu arada Dern, bugüne kadar hem Berlin hem de Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu seçilen dördüncü Amerikalı aktör. Daha önce bunu başaram Jack Lemmon (Save the Tiger), Paul Newman (The Color of Money) ve Sean Penn (Mystic River, Milk) Oscar alarak taçlandırmışlardı kariyerlerini. Şimdi gözler Bruce Dern’ün üzerinde. Acaba Coming Home sonrası bir türlü Oscar radarına giremeyen aktör düzeni değiştirir mi dersiniz? Şimdi Kamera Arkası bölümünde yavaştan ödül alan yönetmenleri ağırlama vakti. Hem kendimizi de hazırlamış oluruz. Malum geçen sene Cannes’dan Moonrise Kingdom, Rust & Bone, Holy Motors, The Angels’ Share, Beyond the Hills gibi harikalar çıktı. Bu yıl yarışanların daha kaliteli olduğu söylendiği için heyecan daha da büyük. Şimdi filmleri bekleme vakti. O yüzden sizleri Cannes’dan kalan son resimlerle başbaşa bırakıyorum. Gelecek yıl görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi yüksek lisansı için Imperial College'a başladı. Şimdi de University College London'da macerasına devam ediyor. Varı yoğu ödül sezonu. Çok konuşur, çok çalışır. Azıcık dili sivri. Mizah tutkunu. Gastronomik sevdaları için dağları delecek kadar gözü kara. And he is... you know...

Benzer yazılar

0 Yorum

  1. Metin

    “Bu arada bugüne kadar En İyi Erkek Oyuncu üçüncü kez bir Amerikalı aktöre gitti. Daha önce Cannes’dan ödül alan Jack Lemmon (Save the Tiger) ve Paul Newman (The Color of Money) sezonu Oscar zaferiyle kapattı. ”

    Cannes’dan pek çok Amerikalı oyuncu En İyi Erkek Oyuncu ödülü aldı; Sean Penn (She’s So Lovely – 1997), Jack Nicholson (The Last Detail – 1973), James Spader (Sex, Lies and Videotapes – 1989), Anthony Perkins (Goodbye Again – 1961), John Turtoro (Barton Fink – 1991), Tim Robins (The Player – 1992), Ray Milland (Lost Weekend – 1946), Spencer Tracy (Bad Day At Black Rock – 1955), Marlon Brando (Viva Zapata – 1952), Dean Stockwell (iki kez aldı hatta 1959 ve 1962), Bradford Dillman (Compulsion – 1959), Orson Welles (Compulsion – 1959), Jason Robards (Long Day’s Journey Into night – 1962), John Voight (Coming Home – 1978), Forest Whitaker (Bird – 1988), Tommy Lee Jones (The Three Burrials of … – 2005), John Kitzmiller (Valley Of Peace – 1957) ve Edward G. Robinson (House Of Strangers – 1947)

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.