69. Primetime Emmy Ödülleri sahiplerini buldu

69. Primetime Emmy Ödülleri sahiplerini buldu

The Handmaid’s Tale

69. Primetime Emmy Ödülleri dün gece sahiplerini buldu. Trump Amerikası kabusundan henüz uyanamadığı için Oscar ve Tony’de bu kadar etkisini görmemiştik. Fakat Emmyler’de, politik olmaktan çekinmeyen Stephen Colbert gibi bir sunucu da olunca, tüm gece büyük bir kamera şakasının parçasıymış gibi duran Trump’a dokundurmalarla geçti. Gecenin açılışında Colbert, zamanında Celebrity Apprentice ile Emmy alamayan ABD Başkanı’nın eski tweetlerine kadar uzandı, Hillary ile müzakerelerinden ödül töreninin adının geçtiği komik anları sahneye taşıdı. Tüm bunlar yetmedi, üzerine geçtiğimiz yaz istifa eden Sean Spicer (Melissa McCarthy’nin SNL’de canlandırdığı eski Beyaz Saray basın sözcüsü) bir esprinin parçası olarak sahneye geldi. Yani, muhafazakarlaşan, yozlaşan, faşistleşen devlet makamlarına nanik çekmek için toplanmıştı sanki Hollywood. Ve bu tavır sonuçlara da yansıdı.

Dün gece en büyük kategorilerde ödül alan dört yapımın (The Handmaid’s Tale, Veep, Big Little Lies, Black Mirror: San Junipero) kadın merkezli hikâyeler anlatıyor olması bence en önemli detay. Gerçi politik iklimden bağımsız olarak bu dörtlünün bir adım önde olduğunun zaten farkındaydık. Fakat The Handmaid’s Tale pekâlâ Stranger Things ile mücadele verebilir, Big Little Lies ile The Night Of kozlarını paylaşabilirdi. Muhtemelen seneye Game of Thrones’un sahalara geri dönmesiyle drama kanadından daha sıkıcı bir yarış seyredeceğiz. O yüzden bu dalda Netflix ve Amazon’dan önce ödüle kavuşan streaming servisi Hulu’nun The Handmaid’s Tale başarısının tadına bir süre daha varın bakalım.

Sterling K. Brown, Donald Glover, Riz Ahmed, Lena Waithe gibi seçimlerde de yine bir azınlık anlatısı, liberal endüstri imajı hakim. ATAS, evet belki çok tahmin edilebilir seçimler yaparak gecenin gazını erkenden kaçırdı. Fakat son yıllara göz atınca birkaç tekrar haricinde tamamı yeni isimlerle dolu bir kazanan listesi görüyoruz. Mesela dramalarda ödülle buluşan her dizi ilk sezonuyla yarışıyordu. Gecenin en dikkat çekici sürprizi ise hiç şüphesiz Ann Dowd oldu. Televizyonda uzun yıllardır çalışan karakter aktrisinin bu ödülü The Leftovers ile kazandığına kendinizi inanırsanız, Thandie Newton’ın (Westworld) haksızlığa uğradığını unutuyorsunuz.

The Night Of’un Riz Ahmed haricinde sıfır çekmesi, Alexander Skarsgard’ın aldığı manasız ödül, RuPaul’s Drag Race yerine artık kabak tadı veren The Voice’un zaferlerine bir yenisini eklemesi… Şikayet edecek nokta çok. Ama bir taraftan da 42. yılında bile formundan bir şey kaybetmemiş Saturday Night Live’ın dört ödülle birden kutsanması, Julia Louis-Dreyfus’un yeni bir rekora imza atması ve Laura Dern gerçeği var. Gönül Feud’un, Better Call Saul’un, Unbreakable Kimmy Schmidt’in de ödül almasını isterdi ama işte…

Daha da ekleyecek bir şeyim yok sanırım. Biricik Peggymiz, Elisabeth Moss yıllar sonra ödül almış zaten, daha ne olsun? Buyrun tam kazanan listesine:

DRAMA

DİZİ The Handmaid’s Tale
ERKEK OYUNCU Sterling K. Brown | This Is Us
KADIN OYUNCU Elisabeth Moss | The Handmaid’s Tale
YARDIMCI ERKEK OYUNCU John Lithgow | The Crown
YARDIMCI KADIN OYUNCU Ann Dowd | The Handmaid’s Tale
YÖNETMEN Reed Morano | The Handmaid’s Tale; “Offred (Pilot)”
SENARYO Bruce Miller | The Handmaid’s Tale; “Offred (Pilot)”

KOMEDİ

DİZİ Veep
ERKEK OYUNCU Donald Glover | Atlanta
KADIN OYUNCU Julia Louis-Dreyfus | Veep
YARDIMCI ERKEK OYUNCU Alec Baldwin | Saturday Night Live
YARDIMCI KADIN OYUNCU Kate McKinnon | Saturday Night Live
YÖNETMEN Donald Glover | Atlanta; “B.A.N.”
SENARYO Aziz Ansari & Lena Waithe | Master of None; “Thanksgiving”

MİNİ DİZİ & TV FİLMİ

MİNİ DİZİ Big Little Lies
TV FİLMİ Black Mirror: San Junipero
ERKEK OYUNCU Riz Ahmed | The Night Of
KADIN OYUNCU Nicole Kidman | Big Little Lies
YARDIMCI ERKEK OYUNCU Alexander Skarsgard | Big Little Lies
YARDIMCI KADIN OYUNCU Laura Dern | Big Little Lies
YÖNETMEN Jean-Marc Vallée | Big Little Lies
SENARYO Charlie Brooker | Black Mirror: San Junipero

VARIETY/REALITY

VARIETY Last Week Tonight with John Oliver
VARIETY-SKEÇ Saturday Night Live
REALITY-YARIŞMA The Voice
YÖNETMEN Don Roy King | Saturday Night Live; “Host: Jimmy Fallon”
SENARYO Last Week Tonight with John Oliver

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi yüksek lisansı için Imperial College'a başladı. Şimdi de University College London'da macerasına devam ediyor. Varı yoğu ödül sezonu. Çok konuşur, çok çalışır. Azıcık dili sivri. Mizah tutkunu. Gastronomik sevdaları için dağları delecek kadar gözü kara. And he is... you know...

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.